This page is a translated version of the page Wikimedia CH and the translation is 67% complete.
Outdated translations are marked like this.
Wikimedia CH
Verein zur Förderung Freien WissensAssociation pour l’avancement des connaissances libresAssociazione per la promozione della conoscenza libera

Wikimedia CH je miestna Wikimedia organizácia pokrývajúca Švajčiarsko. Bola založená 14. mája 2006. Pozrite si naše nariadenia. Wikimedia CH bola uznaná ako charita všetkými kantonálnymi daňovými úradmi vo Švajčiasku.

Wikimedia Švajčiarsko

Švajčiarsko
Location Švajčiarsko
Country codeCH
Founding date14. apríla 2006
Official language(s)
Other language(s)
Websitehttps://www.wikimedia.ch/en/
Mailing listWikimediach-l
Libera.Chat#wikimedia-chconnect
Twitter@WikimediaCH
FacebookWikimediaCH

Podpora komunity

Kalendár

Granty

Štipendiá

Predpisy

Udalosti

Akcie/Kalendár

 • Kalendár bude aktualizovaný zamestnancami aj dobrovoľníkmi, a zameriavať sa na ukazovanie udalostí z celého Švajčiaska, bez ohľadu na jazyk.
 • Tento participatívny kalendár môžu aktualizovať zamestnanci aj dobrovoľníci, a bude sa zameriavať na ukazovanie udalostí z celého Švajčiarska, bez ohľadu na jazyk.

Osobitné udalosti

Uplynulé udalosti

Fotky minulých Wikimedia udalostí a stretnutí vo Švajčiarsku sú dostupné tu.

Hlásenia

Informačné časopisy

Wikimedia CH publikuje mesačné Inofrmačné časopisy v troch oficiálnych jazykoch Švajčiarska a v angličtine.

To subscribe, please go to our website, choose your preferred language, fill in and submit the subscription form.

Programy

Vzdelanie

Školy a inštitúcie vyššieho vzdelania

#theLab (laboratórium)

 
#theLab Locarno

V roku 2019 nadviazala Wikimedia CH partnerstvo s fakultou Pedagogiky v Locarne pre sériu podujatí súvisiacich s workshopmi, organizovanými učiteľmi a študentmi. Workshopy sa konajú v krásnom prostredí Locarnského PalaCinema a nazývajú sa #theLab.

Cieľom sú Digitálne humanitné vedy a okrem toho, že je podporovateľom laboratórií, Wikimedia CH sa takisto zúčastňuje projektu informačnej gramotnosti. Ďaľšie kurzy sa zaoberajú tvorbou animácií, robotov a programovania.

Prvý workshop informačnej gramotnosti sa konal 21. januára s triedou druhého stupňa základnej školy. Študenti boli rozdelení do štyroch tímov a zúčastňovali sa na sérií výskumných aktivít s cieľom vyhrať finálnu cenu. Medzi virtuálnymi honmi za pokladom, pátraní po falošných správach a iných aktivitách, si študenti a učitelia zažili veľa zábavy a táto iniciátíva bola obrovským úspechom. Tento koncept bol následne zopakovaný 4. februára s prvým stupňom základnej školy.

Wikimedia bude mať druhé sústredenie Laboratória s fakultou pedagogiky v Locarne určený materskej škole ďalšieho 18. marca. Narozdiel od prvého sústredenia s prvým stupňom, tentoraz bude sústredenie informačnej gramotnosti určené malým deťom. Hra bude prebiehať v sekvencií úloh, ktoré treba vyriešiť pomocou Wikimedia projektov. Všeobecne bude mať formu otázok áno/nie.

Sústredenia sa konali spolu s učiteľmi a prieskum ukázal, že vysoké percento študentov považovali kurzy za zaujímavé a zopakovali by si ich, pričom učitelia ich tiež považovali za zaujímavé a opakovali by ich.

Spolupráca s CERDD (Centrum vzdelania a digitálnych zdrojov)

Wikimedia CH začala v septembri spoluprácu s Centrom vzdelania a digitálnych zdrojov v Cantone Ticino na prevedenie didaktického materiálu v otvorenej licencii z Wikimedia projektov. Materiál je určený konkrétne stredným školám a zaoberá sa biológiou, chémiou a fyzikou. Momentálne sa publikuje na platforme Moodle a vydáva sa v otvorenej licencii. Wikimedia CH pre tento projekt vytrénuje komunitného manažéra na jeho prenesenie do Wikiverzity a Wikikníh.

Wikimedia školenie pre učiteľov v Ženeve, 27.03.2019

Gabriel bude robiť workshop pre učiteľov v Ženeve. Tento projekt ešte nie je úplne definovaný a bude pridaný aj do nášho kalendára, aj na stránke Mesiaca podpory Francúzskemu jazyku, ktorý sa koná každý rok v marci.

Devoxx4kids (Devoxx pre deti) v Lugane

6. apríla sa Wikimedia CH zúčastnila DevoxxPreDeti v Lugane. Hlavnou témou bolo tentoraz mapovanie pomocou OpenStreetMap. Piati lektori trénovali asi 100 študentov v používaní OpenStreetMap a ako mapovať články Wikipédie pomocou tohto projektu.

Riadiaci výbor (Nemecká oblasť)

17. apríla sa 6 vychovávateľov alebo pravidelných prispievateľov Wikipédie zapojených do vzdelávacích programov stretlo v Oltene, aby diskutovali o tom ako zreorganizovať vzdelávaciu oblasť pre Nemecký región a získavať spätnú väzbu. Tieto stretnutia pomohli definovať čo potrebujú na prevádzku a aké sú priority.

Médiá v Piazze

Ďalšia edícia "Médií v Piazze" sa bude kona v Lugane 24. a 25. októbra. Medzitým sa organizačný tím pravidelne stretáva a spísalo Manifesto. Okrem toho Švajčiarska Konfederácia tento projekt vybrala a zahrnula ho v zozname 11 najinovatívnejších projektov v oblasti inovácie a vzdelania.

Link.

Univerzity

Wikipedia školenie pre študentov Univerzity v Neuchâteli, marec a apríl 2019

Amandine urobila v 2018 úspešný projekt WikiNeocomensia. Zameraním na zapojenie Univerzity v Neuchâtele a Laténske múzeum, jej pomohol zaistiť pevné vzťahy s riaditeľom Laténia, ktorý zároveň učí na Univerzite. Bude trénovať skupinu jeho študentov ako upravovať Wikipédiu, pravdepodobne témy Švajčiarskej archeológie, od konca marca do žačiatku apríla 2019. Stránka projektu bude zverejnená, keď bude pripravená, na našom ďalšom informačnom bulletine.

Wikimedia workshop v ETH 2. a 4. júna 2019

Dvojdňový workshop (moderovaný AMB a 50 ročnou spoločnosťou AVETH) sa zameral na úlohu platforiem Wikimedie v súčasnom ekosystéme výskumu, konkrétne anglickej Wikipédie, Wikimédia Commons (archív súborov) a Wikidáta (štruktúrované metadáta).

Hlavnou témou bola celková stavba Wikimédia platforiem, kľúčové aspekty autorských zákonov, písanie vedeckých článkov pre anglickú Wikipédiu, metriky a stratégiu šírenia vedeckých výsledkov širokej verejnosti, nové hranice verejnoprístupnej bibliometrie a iniciatívy zamerané na rodové rozdiely vo vedeckej oblasti súvisiace s Wikimédia platformami.

Celoživotné vzdelávanie

Wikidáta workshop v Lausanne, piatok 29. marca

Po Wikidata dni z 28., organizovanom pre GLAM profesionálov, príde 29. marca do Lausanne Shonagon aby urobil Wikidáta workshop. Shonagon pracuje pre Múzeum v Louvre. Zároveň je Wikidata nadšenec a jeden z hlavných prispievateľov do Crotosu - vyhľadávač obrázkov, ktorý sa opiera o Commons a Wikidáta. Jeho Wikidáta workshop bude zameraný na všetkých prispievateľov Wikimédie, ktorí majú záujem učiť sa používať Wikidáta. Toto Wikidáta sústredenie by malo byť veľmi zaujímavé pre nadšencov umenia, tak sa prihláste a pridajte sa k nám.

Wikipédia za mier 26. apríla - 5. mája

Tento rok Wikimedia CH opäť podporí Wikipédia za Mier v Mont Soleil. 12 ľudí z celého sveta sa spolu stretne na 10 dní aby napísalo a upravilo Wikipédia obsah o témach súvisiacich s mierom, sociálnou spravodlivosťou a zemskej klíme. Stránka projektu je dostupná so všetkými detailami. Druhá edícia Wikipédie za Mier v Mont Soleil predstavuje a precvičuje Wikipédiu nováčikom, ktorí sa zaujímajú o prvky mieru, sociálnej spravodlivosti a zemskej klímy a ich mužov a žien činu. Organizované spoločne s sk:Civilnou službou, 12 ľudí z celého sveta prišlo a žilo spolu desať dní, zjednotený v duchu, aby rozšírili a zlepšili obsah Wikipédie. Viac ako 100 článkov bolo preložených do ich rodných jazykov, čo sú fínčina, ukrajinčina, polština, slovenština, srbčina, nemčina, ruština, vietnamčina, laoština, katalánčina a francúžština. Výsledky projektu sú dostupné pre detailný pohľad.

Fotky.

Partnerstvá

Wikimedia CH rokuje o niekoľkých partnerstvách v oblasti vzdelania alebo upevňuje tie už existujúce. Niekoľko stretnutí bolo stanovených s EPFL v Lausanne, vzťah s faultou Pedagogiky v Locarne sa upevňuje a isté diskusie sa konajú s inými univerzitami alebo podobne zmýšľajúcimi združeniami.

Nástroje

Dico des ados (Rozovory pre dospievajúcich) v Sierre, 22. mája

Projekt podobný wikislovníku, ale pre tínedžerov, Dico des ados bude prezentovaný v Sierre 22 mája. Táto udalosť je zameraná najmä na francúzsky hovoriace deti od 8 do 14 rokov, ale dospelí, hlavne učiteľia, sú vítaní. Tím Wikimedie CH bol pozvaný na odkrytie projektu. Ak by ste sa radi zúčastnili, prosím, ozvite sa prostredníctvom Flor <flor.mechain wikimedia ch>u.

Minipédia, jednoduchšia verzia Wikipédie

Počas Wikipédie+Vzdelania mesta San Sebastian, bola možnosť diskutovať o stave práce nástrokov a baskická komunita predstavila ich verziu "Txikipédie". Talianska komunita začala diskutovať o možnom riešení, podobnom "Txikipédie" a Wikimédia CH túto diskusiu podporuje.

GLAM

The acronym GLAM stands for “Galleries, Libraries, Archives and Museums”. Our mission is to help Swiss memory institutions share their curatorial knowledge, collections and resources in a digital manner, on global platforms, making Swiss cultural heritage more accessible to the world.

Our overarching GLAM principle is that cultural activity also stands for culture in interaction between people. We believe that knowledge about cultural heritage and the free access to it is one of the central pillars of a democratic society. We see Wikimedia CH as an interface between GLAM institutions and the Wikiverse.

GLAM events and programmes

GLAM-on-Tour

GLAM-on-Tour is a multi-day event format originally from Germany. It promotes networking between Wikipedia contributors and GLAM institutions and ensures new content on Wikipedia. The event includes guided tours, lectures, photo excursions, and collaborative editing. Wikimedia CH provides funding for travel and accommodation expenses.

Watch the video GLAM-on-Tour at Kirchner Museum Davos here on Wikimedia Commons.

International Museum Day

To foster the International Museum Day (IMD) from the International Council of Museums (ICOM) in May, Wikimedia CH joins forces with other Wikimedia chapters and groups worldwide to launch calls for content on Wikipedia and invite participants to Wikidata competitions.

International Archive Week

Wikimedia CH partners with the Association of Swiss Archivists (VSA-AAS) to promote the International Archives Week in June. Joining forces with Wikimedia Austria and Germany, we launch calls for content.

GLAM Digital

GLAM digital is a series of video conferences with selected GLAM institutions. Each usually two-hour individual event consists of a specialist lecture by the institution on a specific topic. In a subsequent dialogue part, the Wikipedia community and the institutions enter into direct exchange. The event series is jointly coordinated and supported by Wikimedia Deutschland, Wikimedia Österreich and Wikimedia CH.

Tools

Cassandra Statistical Tool

The GLAM Statistical Tool (Cassandra) was created by Wikimedia CH and developed in collaboration with GLAM partners. It helps gain statistical insights regarding their shared collections across the Wikimedia projects.

WMCH Map Service

The WMCH Map Service provides interactive maps of cultural institutions and content in Switzerland. Users can explore locations, check article coverage and contribute to encyclopaedic content.

GLAM Team

Komunita

Talianská komunita

Novoročné neskoré raňajky: Chiasso

Ako každý rok, prispievatelia Wikipédie z Insurbie a Ticina sa stretli aby oslávili narodeniny Wikipédie v Chiasse. 12 prispievatelia Wikipédie oslávili vek Wikipédie a prediskutovali projekty z 2019.

Fotky

Wiki-stretávky skupiny z Insurbie: Oleggio

 
Editačný maratón v Oleggii a fotka s tabarristi.

Po každoročných Novoročných neskorých raňajkách v Chiassii CH, kde sme mali 15 prispievateľov Wikipédie z Insubrianskej skupiny, sa skupina opäť stretla 19. januára v Oleggii v Archeologickom a etnografickom múzeu Carlo Giacomo Fanchini na editačom maratóne o múzeu a lokálnej histórii. Súčasťou podujatia bolo 14 editorov, ktorí písali články a nahrávali obrázky (dokopy 781 článkov a súborov). Zhromaždenie sa skončilo večerou a skupinovou fotkou s "tabratisti", inou skupinkou, ktorá sa v múzeu stretla v rovnaký deň, oblečená v tradičnom tabarre, kostým typický pre južné Alpy. Stránky udalosti je dostupná tu, kde si môžete prečítať detaily udalosti.

Fotky.

Carlo Amoretti turné: Lonate Pozzolo 11. mája

 
Carlo Amoretti (1741-1816).

The 11th May it will start the Carlo Amoretti tour, a long program of edit-a-thons around Insubria. Retracing the steps of the scientist and adventurer Carlo Amoretti among the territories of Insubria, the Wikipedian community will propose a visit to Lonate Pozzolo, once located on the Austro-Piedmontese border. This is the first event of a long program that will continue in June in Como.

Amoretti tím pristáva v Nesso (Como), 1. júna

The 1st June Amoretti team landed in Nesso on the Lake of Como. By boat 24 wikipedians and students arrived early in this famous village developed around a waterfall even reported by Leonardo da Vinci in the Codex Atlanticus. After a visit to the village and its churches, the group gathered in the municipal house where they wrote the articles related to the town, uploaded pictures and mapped the territory. Two experts of the history of the village were present to support the group and to report the historical memory of this small but nice village on the shores of the lake.

Rozmanitosť

Slepí a zrakovo poškodení používatelia

Wikimedia CH started a collaboration with the association Albinit in the 2018. This collaboration is aimed to have a testing phase of visual impaired users as passive and active users. The first round is finished and had four testers to check four Italian projects (Wikipedia, Commons, Wikivoyage and Wikisource) giving an evaluation based on 6 parameters:

 • Jednoduché čítanie článkov a ľahko používateľné odkazy.
 • Ľahký výskum: možnosť skákať medzi rôznymi časťami stránky.
 • Dobré spravovanie netextových prvkov: možnosť čítať netextové prvky.
 • Distribúcia obsahu: spravovanie stránky a distribúcia obsahu.
 • Použiteľnosť príslušenstva (konkrétne šablón): infobox, poznámky, atď.
 • Energia vynaložená na činnosť (miera sebahodnotenia úsilia potrebného pre činnosť).

In this case the focus of the test has been based not only in the accessibility, as it is done usually for disabilities, but considering also the usability and specifically it's considered important the last parameter: the energy spent during the activity.

The goal of the project is to check the ability of people with a specific disability to use the Wikimedia projects for their daily activity (study or work or edutainement) and to check if Wikimedia projects can bring an advantage specifically for students having learning disability.

The results of the project have been presented in Wikipedia+Education in San Sebastian.

Within this project, Wikimedia CH has been in touch also with the association of "Libro parlato" (Spoken Book) of Verbania which collaborates with other similar Swiss associations to publish their catalogue in Wikidata.

Ženy

ETH Zurich: m:Wikipedia:Meetup/Zurich/March 2020.

Projekty

Povinnosti

Súčasná rada

25. máj 2018 a neskôr.

 • Muriel Staub, prezident.
 • Mauro Cassina, člen rady.
 • Jon Becker, člen rady.
 • Neko Rama, člen rady.
 • Matthias Nepfer, člen rady.
 • Catherine Janssens, Board member.

Personál

Permanentné pozície

 • Výkonná riaditeľka:
  Jenny Ebermann (0.8 FTE)
 • Manažér GLAM Programu a partnerstiev (Galérie, Knižnice, Archívy a Múzeá):
  Sandra Becker (0.8 FTE)
 • GLAM Experte (Galleries, Libraries, Archives and Museums):
  Amandine Cabrio (0.6 FTE)
 • Education and Innovation Lead:
  Ilario Valdelli (0.6 FTE)
 • Education Manager:
  Lavinia Malo (0.6 FTE)
 • Styk s komunitou a kontakt s tlačou pre taliansky hovoriace Švajčiarsko:
  Ilario Valdelli (0.6 FTE)
 • Styk s komunitou pre nemecky hovoriace Švajčiastko:
  Ulrich Lantermann (0.8 FTE)
 • Styk s komunitou pre francúzsky hovoriace Švajčiasrko:
  Flor Méchain (0.6 FTE)
 • Manažér osvety a programovej komunikácie:
  Kerstin Sonnekalb (0.9 FTE)
 • Financie a pracovník pre ľudské zdroje:
  Marie-Louise Cognard (WMCH) (0.8 FTE)
 • Accountant:
  Marta Vidal (0.7 FTE)
 • Development Administrator:
  Stéphane Maffli (1.0 FTE)
 • Administration Officer:
  Ylva Linn Liliegren (0.7 FTE)

Temporary staff

 • None.

Archive

Past discussions on this page have been kept in the Archive.

všetky podstránky tejto stránky

Reach us

Email
Contact us at info wikimedia ch.
Lending photography material
Page on Commons.
Mailing list
Mailing list for Wikimedians in Switzerland at wikimediach-l.
Facebook
Become a fan of Wikimedia CH at facebook.com/WikimediaCH.
Mastodon
Follow us at @Wikimedia CH.
Postal address
Wikimedia CH
8008 Zürich
Switzerland
Website
https://wikimedia.ch/en/

See also