Evrensel Davranış Kuralları/Uygulama esasları/Seçmen bilgilendirme

This page is a translated version of the page Universal Code of Conduct/Enforcement guidelines/Voter information and the translation is 96% complete.
Outdated translations are marked like this.
Evrensel Davranış Kuralları

Evrensel Davranış Kuralları (EDK) Uygulama Esasları'nın topluluklar tarafından onaylanması için 7 Mart 2022 - 21 Mart 2022 tarihleri belirlenmiştir; bu süre içinde gerekli şartları karşılayan seçmenler, MediaWiki yazılımında yer alan SecurePoll sistemini kullanarak oy verecekler ve esasların kabul edilmesini destekleme/desteklememe ve görüş belirtme şansına sahip olacaktır. Evrensel Davranış Kuralları'na ilişkin uygulama esaslarının yürürlüğe girmesi için toplulukların onayı gereklidir. Aşağıda oylama talimatları ve seçmen uygunluğu hakkında daha fazla bilgi yer almaktadır.

The vote is closed and the results have been published. The proposal is approved.

Oy kullanmak hakkında bilgi sahibi olmak için sıkça sorulan sorulara bakabilirsiniz.

Gönüllü olmak isteyenlere çağrı

Topluluğunuzdaki seçmen sayısını artırmak için yardım etmeye istekli misiniz? Seçim ya da anket deneyiminizin olmasına gerek yok. Gönüllüler, oylama hakkında topluluklarına yardımcı olabilir. Tüm Wikimedia projelerindeki kullanıcılar, gönüllü olabilir! Topluluğunuzun sesi olabilir ve 7 - 21 Mart 2022 tarihleri arasında yapılacak oylamaya topluluğunuzu dâhil edebilirsiniz! Gönüllü olmak için: Meta-Viki'ye giriş yapabilir ve güncellemeleri görebilir; çeviri hakkındaki sorularınız için tartışma sayfasını kullanabilir veya ucocproject@wikimedia.org üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Oylama süreci

Oy kullanmaya uygunsanız:

 1. Evrensel Davranış Kuralları Uygulama Esasları sayfalarını inceleyin.
 2. Uygulama Esasları'nın yürürlüğe girmesi için teklifleri desteklemeye veya desteklememeye karar verin. Esasları desteklememeyi düşünüyorsanız, nedenleriyle birlikte belirtin.
 3. SecurePoll ile oyunuzu nasıl kaydetmeniz gerektiğini öğrenin.
 4. SecurePoll oylama sayfasına gidin ve talimatları takip edin.
 5. Topluluğunuzdaki diğer üyelere oy kullanmaları gerektiğini hatırlatın!

Oy ne için kullanılacak?

Wikimedia Vakfının Mütevelli Heyeti, Evrensel Davranış Kuralları'nı onaylamasına takiben uygulama esaslarının topluluklar tarafından oylanması gerektiği fikrini desteklemektedir. Heyet ayrıca projelerdeki Hakem Kurulu mektuplarını, ileri düzey haklara sahip kullanıcılar, iştirak üyelerin ve taslak komitesi tarafından yapılacak inceleme desteğini kabul eder.

2030 için stratejik hedeflerdeki temel önerilerden biri, tacize tolerans göstermeden tüm hareket için kabul edilebilir davranışların küresel bir davranış temeli oluşturmak için Evrensel Davranış Kuralları'nın ortak bir çalışma ile oluşturulmasıydı.

Evrensel Davranış Kuralları Uygulama Esasları

Bu esaslar, Evrensel Davranış Kuralları'nın uygulanması içindir. EDK, topluluk(lar) tarafından onaylanmamasına rağmen Mütevellit Heyeti tarafından onaylanmıştır. Önleyici, cevabi ve soruşturma eylemlerini; Evrensel Davranış Kuralları'nın ihlallerini ele almak için yürürlüğe giren diğer eylemleri içerir. Uygulama, öncelikle tüm çevrim içi ve çevrim dışı Wikimedia projelerinde, etkinliklerinde ve üçüncü taraf platformlarında barındırılan ilgili alanlarda atanman ileri düzey hak sahipleri tarafından ele alınacak ancak bunlarla sınırlı olmayacaktır. Tüm Wikimedia hareketini kapsayacak şekilde düzenli, güncel ve tutarlı olarak yapılacaktır.

EDK Uygulama esasları iki bölümden oluşmaktadır:

 • Önleyici çalışma
  • Diğerlerinin yanı sıra EDK farkındalığını teşvik etmek, EDK eğitimlerini önermek.
 • Cevabi çalışma
  • Dosyalama sürecinin detaylandırılması, raporlanan ihlallerin işlenmesi, raporlanan ihlaller için kanıt sunulması ve ihlaller için uygun yaptırımın belirlenmesi gibi.

Neden oy vermelisiniz?

EDK uygulama tekliflerinin ve süreçlerinin sona ermesi için uygulama esaslarının onaylanması gerekmektedir. Uygulama Esaslarına ilişkin oylama, toplulukların EDK'ye gösterdiği desteği değerlendirmek ve seçmenlerin mevcut teklifler hakkındaki görüşleri üzerinden geri bildirim sağlanması amacıyla tasarlanmıştır. Oylarınızı gerekçelendirmeniz ve "hayır" oyu kullanmanız hâlinde esaslardaki hangi bölümden endişe duyduğunuzu belirtmeniz önemlidir.

En önemlisi, oylama:

 • Türkçe Vikipedi'deki görüşlerin genel (küresel) oylamada belirtilmesini sağlayacaktır.

Oy nasıl kullanılır

 
SecurePoll sistemindeki oy pusulasının bir örneği gösterilmiştir. Votewiki, sisteme giriş yapmamanız hâlinde bildirim gönderebilir ancak oyunuz geçerli olacaktır.

Oylama deneyiminizin sorunsuz ilerlemesini sağlayacak faydalı bilgiler öğrenmek için SecurePoll'a gitmeden önce lütfen bu bölümü okuyun.

* Pusulada oylama sorusu ve iki seçenek yer alacak. Seçenekler, "Evet" veya "Hayır"dan oluşacak.
 • Önerilen uygulama esaslarıyla ilgili görüşlerin belirtilmesi amacıyla bir "yorum" kutucuğu bulunacak.
 • SecurePoll, oyunuzun başarıyla kaydedilmesi hâlinde size bildirim gönderecek.
 • Seçim sırasında oyunuzu değiştirebilirsiniz. Yeni oyunuz önceki oyunuzun üzerine yazılır. Bu şekilde oyunuzu istediğiniz kadar değiştirebilirsiniz.

Oylamanın sonucu nasıl belirlenecek?

Uygulama esaslarının Mütevelli Heyeti tarafından da onaylanması için toplulukların %50'nin üzerinde olumlu oy vermiş olması gerekmektedir. Hareketin başarılı/başarısız oylama süreçleriyle ilgili herhangi bir uygulaması şu an için yok (bazı süreçlerde oy çoğunluğu [⅔], bazılarında ise salt çoğunluk [%50 + 1] aranır veya bazen oy sayımı yapılmaz). Bu sürecin dünyada yargının olduğu bölgelerdeki referandumlarla uyumlu olması adına salt çoğunluk aranması gerektiğine karar verildi.

Seçmenlere hangi bölümün [neden] değiştirilmesi gerektiği sorulacak. EDK ekibi, çoğunluğun "hayır" oyu vermesi durumunda, seçmenleri anonimleştirecek ve tekliflere katılmayanların sunduğu gerekçeler üzerinden özetlenmiş bir rapor hazırlayacaktır. İki EDK Taslak Komitesinin üyeleri, Revizyon Komitesi oluşturulması üzere davet edilecektir; bu grup, uygulama esasları üzerinde oylamadaki endişelere dayanarak çeşitli geliştirmeler yapılacaktır. Revizyonlar, bu sürece benzer şekilde, yayımlanacak ve ikinci bir oylama yapılacaktır.

Wikimedia Vakfı dışındaki kişiler, oylama sürecinin adil olması için ne yapacak?

Wikimedia projelerinde deneyimli, onaylama sürecinde tecrübeli olan ve Wikimedia Vakfının bir personeli olmayan denetçiler, geçerli ve özellikle mükerrer olan oyları inceleyecektir. Bu denetçiler aşağıdaki kullanıcılardan oluşmaktadır:

 • Sj - eski Mütevelli Heyeti'nin üyesi, eski kâhya
 • User:Tks4Fish - kâhya, Portekizce Vikipedi'de hizmetli, denetçi ve gözetmen
 • Matanya - kâhya, Commons ve İbranice Vikipedi'de hizmetli
 • TheresNoTime - kâhya, İngilizce Vikipedi'de hizmetli, denetçi, gözetmen; Meta'da hizmetli

Oyların uygunluğu

Oylamadaki uygunluk kriterleri Mütevelli Heyeti tarafından belirlendi. Minimum etkinlik kriterlerini karşılayan tüm kullanıcılar, iştirakçiler, Wikimedia Vakfının personelleri, üstlenicileri (17 Ocak 2022'den önce işe başlayan), Mütevelli Heyeti'nin üyeleri (eski üyeler dâhil), SecurePoll'daki oylamada uygulama esaslarına ilişkin teklife oy verme imkânına sahip olacaktır.

Kullanıcılar

Herhangi bir Wikimedia projesine kayıtlı bir hesaptan oy kullanabilirsiniz. Hesap sayınız ne kadar fazla olursa olsun, yalnızca bir hesap ile oy kullanabilirsiniz. Kullanıcılar, oy kullanabilmek için:

 • birden fazla projede engellenmemiş olmalı;
 • bot olmamalı;
 • 7 Şubat 2021 öncesinde tüm Wikimedia projeleri içerisinde en az 300 değişiklik yapmış olmalı;
 • 7 Ağustos 2021 - 7 Şubat 2022 tarihleri arasında en az 20 değişiklik yapmış olmalıdır.

HesapUygunluğu aracı ("AccountEligibility tool"), kullanıcının oy kullanmak için uygun bir durumda olup olmadığını hızlı bir şekilde doğrulayabilir.

Geliştiriciler

Geliştiriciler, oy kullanabilmesi için aşağıdaki gereksinim(ler)i karşılamalıdır:

Ek kriterler:

 • ya da 7 Ağustos 2021 ile 7 Şubat 2022 tarihleri arasında nonwmf-uzantılarındaki ya da nonwmf-temalarındaki herhangi bir repoya en az bir birleşik kayıt yapmak.
 • ya da 7 Ağustos 2021 ile 7 Şubat 2022 tarihleri arasında herhangi bir Wikimedia aracı reposuna (örneğin magnustools gibi) en az bir birleşik kayıt yapmak.
 • ya da translatewiki.net üzerinde 7 Şubat 2022 öncesinde en az 300 değişiklik ve 7 Ağustos 2021 - 7 Şubat 2022 tarihleri arasında en az 20 değişiklik yapmış olmak.
 • ya da Wikimedia projelerindeki herhangi bir araç, bot, kullanıcı yazılımı, küçük araç ve Lua modülünün geliştiricisi/katılımcısı olmak.
 • ya da Wikimedia ile ilgili teknik geliştirmelerde, tasarım ve/veya inceleme süreçlerinde, önemli ölçüde yer almış olmak.

Not: Ana kriterleri karşılıyorsanız hemen oy kullanabilirsiniz. Ek kriterleri karşılayan kullanıcılar, SecurePoll'un teknik sınırlamaları nedeniyle diğer kriterlerden herhangi birini karşılamadıkça doğrudan oy kullanamayabilir. Ek kriterleri karşıladığınızı düşünüyorsanız, oylamanın başladığı tarihinden en az 4 gün önce ucocproject@wikimedia.org'a gerekçelerle birlikte bir e-posta gönderin.

Wikimedia Vakfının çalışanları ve üstlenicileri

Wikimedia Vakfının mevcut personeli ve üstlenicileri, 17 Ocak 2022 tarihinden itibaren vakıf tarafından işe alınmışlar ise oy kullanabilir.

Wikimedia hareketi iştirakçilerinin personeli ve üstlenicileri

Mevcut Wikimedia Şubeleri, tematik organizasyonlar ya da kullanıcı grubu personeli ve üstlenicileri, 17 Ocak 2022 tarihinden itibaren kendi organizasyonları tarafından işe alınmışlar ise oy kullanabilirler.

Wikimedia Vakfı yönetim kurulu

Eski üyeler dâhil olmak üzere Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti üyeleri oy kullanma hakkına sahiptir.

Sıkça sorulan sorular

 1. Oy kullanabilir bir durumda olduğumu doğrulayabilirim?
  Kullanıcılar, AccountEligibility aracını kullanarak mevcut seçimde oy kullanabilir olduklarını doğrulayabilir. Küresel hesap bilgisi sayfası, katkı geçmişi ve düzenleme sayacı hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmenizi sağlar.
 2. Oy kullanabilirlik gereksinimleri nasıl belirleniyor?
  Wikimedia Vakfı Yönetim Kurulu, seçim başlamadan önce uygunluk kriterlerini belirlemiştir. Bu kriterler, Mütevelli Heyeti seçimlerinde kullanılan gereksinimlerle aynıdır.
 3. Oy kullanabilen bir seçmenin oy kullanamaması
  "Üzgünüz, bu seçimde oy kullanmaya yetkili kullanıcıların önceden belirlenen listesinde değilsiniz." şeklinde bir mesaj alabilirsiniz.
  Çözümler

  Giriş yaptığınızdan emin olun.

  Meta-Viki'de oy kullandığınıza emin olun, oylamadaki başlangıç sayfasına gitmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

  Geliştirici, Wikimedia Vakfı personeli ya da Danışman Heyeti üyesiyseniz, Seçim Komitesi sizi belirli bir kullanıcı adıyla eşleştirememiş olabilir. Listeye eklenmeniz için ucocproject@wikimedia.org adresi ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

  Hâlâ oy kullanamıyorsanız ama kullanabileceğinizi düşünüyorsanız lütfen seçim tartışma sayfasına bir mesaj bırakın ya da ucocproject@wikimedia.org üzerinden Seçim Komitesi ile iletişime geçin. Cevap, 72 saat içerisinde gönderilecektir.

 4. VoteWiki'ye giriş yapamıyorum
  Oy kullanmak için VoteWiki'ye giriş yapmanıza gerek yok. Oy pusulasını görüyorsanız, SecurePoll sizi başarıyla tanımlamış demektir. Güvenlik önlemleri nedeniyle VoteWiki'ye yalnızca sınırlı sayıda hesap kaydolabilmektedir.
 5. Neye oy verdiğimi kimse görebiliyor mu?
  Hayır, seçim güvenlidir. SecurePoll yazılımı kullanılır ve oylar gizlidir. Seçim Komitesi, Heyet ya da Wikimedia Vakfı personelinden hiç kimsenin erişimi yoktur. Seçimleri şifreleme anahtarı, Wikimedia Vakfı Güven ve Güvenlik ekibinin bir üyesinde bulunmaktadır. Anahtar aktive edildiğinde seçimler durdurulacaktır.
 6. Seçmenler hakkında hangi veriler toplanıyor?

  Seçmenlerle ilgili bazı kişisel veriler, seçimi denetleyen ve hesaplayan birkaç seçilmiş kişi(ler) tarafından görüntülenebilir. Yukarıda açıklanan denetçilere bakın.

  Buna IP adresi ve kullanıcı bilgileri dahildir. Bu veriler seçimden 90 gün sonra otomatik olarak silinir.

 7. Bu veriler nasıl kullanılacak?
  Bu seçim hakkındaki ölçümler, Meta'daki seçim sonuçları sayfalarında ve seçimlerin analiz edilmesinden sonra bir raporda özetlenecektir. Kişisel tanımlamaya elverişli olmayan bilgiler paylaşılacaktır. Paylaşmaya elverişli olan bilgiler ise bağımsız seçmenlerin sayısını ve seçmenlerin küresel dağılımını belirlemek için kullanılabilecektir.
 8. Oy kullandıktan sonra oyumun kaydedildiğine dair bir onay göremiyorum ve oy kullanmak için oturum açmam gerektiğini söyleyen otomatik bir mesaj beliriyor. Ne oluyor?

  Oy kullanmak için VoteWiki'ye giriş yapmanıza gerek yok. Bu hata yüksek ihtimalle önbellek sorunundan kaynaklanmıştır. Bu sorun için üzgünüz, lütfen Special:SecurePoll/vote/391 adresine tıklayarak tekrar oy kullanmayı deneyin.

  Tekrar denedikten sonra "Oylama, merkezi bir vikide yapılacaktır. Yönlendirilmek için aşağıdaki butona tıklayın." gibi bir mesajla karşılaşacaksınız. Butona tıkladığınızda oylama sunucusuna gideceksiniz ve oy kullanabileceksiniz.

  Ayrıca: kullanıcı başına yalnızca bir oy, sistemde muhafaza edilir. Oylama tercihlerinizi oylama sırasında istediğiniz kadar değiştirebilirsiniz. Sistem, eski oylarınızı yenisiyle değiştirir ve önceki oylarınızı silecektir.

  Ekranınızda, oy verme işleminiz tamamlandığında, oy kullandığınıza dair kanıt olarak saklayabileceğiniz bir makbuz görüntülenecektir.

 9. Oylama sistemi, birden fazla oy kullanan kullanıcılardan nasıl korunacak?
  Kullanıcı başına yalnızca bir oy, sistemde muhafaza edilir. Oylama tercihlerinizi oylama sırasında istediğiniz kadar değiştirebilirsiniz. Sistem, eski oylarınızı yenisiyle değiştirir ve önceki oylarınızı silecektir.
 10. Personel(ler)e belirli bir fikre sahip olmaları yönünde baskı uygulanıyor mu ya da teşvik ediliyor mu?
  Hayır. Wikimedia Vakfının personeli ve bağlı kuruluşların personeli belirli bir yön doğrultusunda oy kullanmaya teşvik edilmez. Herkesi bağımsız olarak oy kullanmaya teşvik ediyoruz. Davranış Kuralları uygulama esaslarının etkili olabilmesi ve iyileştirmelerin olup olmadığını tespit edebilmemiz için bize yardımcı olacak dürüst fikirlere ihtiyacımız var.
 11. Güven ve Güvenlik ekibi, oylamanın sonucuna göre ön yargılı mı?
  Güven ve Güvenlik biriminin üç bölümü var: Politika, Dezenformasyon ve Operasyonlar. EDK'yi kolaylaştıran ekip, "politika" ekibidir. Politika ekibi, kullanıcıların davranışlarıyla ilgili soruşturmalara dâhil değildir. Operasyon ekibinin ön yargılı olduğuna ya da ön yargılı olacağına inanılmamakla birlikte, bu işlev ayrımı, kasıtsız ön yargıdan kaçınmak için bilinçli olarak yapıldı. Politika ekibi, ortaklaşa oluşturulan bu belgenin ilk çalıştırmada onaylanıp onaylanmadığını veya daha fazla geliştirmenin gerekli olup olmadığını değerlendirmez. Ekip, yalnızca iyi çalışıp çalışmadığı konusunda değerlendirilir. Bu, topluluk(lar) için işlev görecek EDK'yi uygulamak için iş birliğine dayalı bir yaklaşım geliştirildiği anlamına gelir. Amacımız bu sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirmektir.
 12. Burada bahsedilmeyen diğer sorular
  Teknik veya oylama sistemi hataları için lütfen ucocproject@wikimedia.org adresine bir e-posta gönderin. Oy vermek için kullandığınız hesabınızın kullanıcı adını ve oy vermeye çalıştığınız projeyi lütfen belirtin. Ekipteki bir üye tarafından e-postanıza mümkün olduğunca hızlı bir yanıt verecektir.