Küresel kullanıcı sayfaları

This page is a translated version of the page Global user pages and the translation is 63% complete.
Outdated translations are marked like this.
Kısayol:
GUP

Küresel kullanıcı sayfaları Metada tanımlanmış ve diğer Vikimedya vikilerine uygulanabilen kullanıcı sayfalarıdır. Bu üç sayfayı içermektedir:

  1. Kendi Meta kullanıcı sayfanız, yerel kullanıcı sayfanızın olmadığı tüm viki'lerde gösterilecektir.
  2. global.css'niz giriş yaptığınız her viki'de yüklenen biçemler içerir.
  3. global.js'niz giriş yaptığınız her viki'de yüklenen yazılım senaryoları içerir.

Bu özellikleri kullanabilmek için küresel hesabınızın olması gerekmektedir. Küresel sayfalar sadece yerel hesabınızın ilişkisinin olduğu sayfalarda görüntülenebilir (buradan a küresel hesabınızın ilişkili olduğu hesapların listesini görebilirsiniz). Bu demek oluyor ki, hiç ziyaret etmemiş olduğunuz vikilerde küresel kullanıcı sayfanız gözükmeyecektir.

Küresel kullanıcı sayfalarının ve yazılımların yönetimi

Küresel kullanıcı sayfalarında JavaScript dili ve biçem tabloları (İngilizce: Stylesheet) hali hazırda etkindir. Bu sayfalar oluşturulduğunda otomatik olarak yükleneceklerdir. Küresel kullanıcı sayfalarının, yazılım ve biçem tablolarının yönetimi ve kontrolü için lütfen dokümantasyona bakınız:

To prevent your Meta-Wiki userpage from appearing globally, you may add the __NOGLOBAL__ magic word, which also determines whether a link to a user page on a remote wiki should be red or blue.

Metawiki (this wiki) utilises an abuse filter to prevent another person's (global) user page from being edited by IP editors and editors without an elevated level of permission.

Yerel sayfaları çıkarma

Eğer bir yerel vikide hali hazırda bir kullanıcı sayfanız var ise, küresel kullanıcı sayfanız gösterilmez. Yerel vikide oluşturulmuş olan sayfa esas görülür.

Fakat dilerseniz yerel sayfanın çıkarılmasını isteyebilirsiniz.

This page is displayed as a transclusion of the userpage in Meta in your local wiki. Therefore, if you don't want a particular text to appear globally, you can use <noinclude></noinclude> tag. Also, if you want a text to appear only globally, you can use <includeonly></includeonly> tag.

Wikilinks for your userpage on Meta do not work on another wiki, for example: in User:Example, when you link on User:Example/sandbox, in Wikidata this link would be redirected to d:User:Example/sandbox, not your Meta sandbox. You can bypass this issue by using m:User:Example/sandbox.

İçerik

Küresel kullanıcı sayfanız gösterileceği projelerde uygunsuz olacak içeriklere yer vermemelidir (Daha fazla bilgi için Yardım:Kullanıcı sayfasına bakınız). Please use Meta:Civility as a guide.

Çeviri

Kullanıcı sayfanızı yerel içeriğin yazıldığı dile otomatik olarak çeviremezsiniz, fakat okuyucunun kullanıyor olduğu arayüz diline çevirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, bu kullanıcı dili kutusu ekler ve cümle Almanca yada İngilizce'ye çevirilebilir.

{{#babel:en|de-2}}
{{#switch:{{int:lang}}
 |de=Willkommen auf meiner Benutzerseite!
 |en=Welcome to my user page!
 |#default=Welcome to my user page!
}}

Bir metin hangi dilde olursa olsun satırlarca uzun olabilir. Fakat her dil sadece #switch-block içinde meydana gelebilir. Açıkça hangi dillerin kullanılacağı belirtilmediğinde kullanılacağı için #default-block asla boş bırakılmamalıdır.

Daha karmaşık bir örnek için şuna bakalım: User:°/multilingual global user page − how to.

Ayrıca bakınız