Fundraising 2010/thank you/pl


Ogłoszenie edit

 • Podziękowanie od
  Jimmy'ego Walesa, założyciela Wikipedii.

Cytat edit

 • „Wyobraźmy sobie świat, w którym każda osoba ma dostęp do sumy ludzkiej wiedzy.”
 • — Jimmy Wales, założyciel Wikipedii

Podziękowanie od Jimmy'ego Walesa, założyciela Wikipedii edit

Niesamowite.

Każdego roku Fundacja Wikimedia wyznacza cel, co do którego wie, że jego osiągnięcie będzie trudne. Jest to jednak konieczne, ponieważ zarówno serwisy Wikimedia, jak i związana z nimi społeczność ciągle rośnie. Wikipedia jest dzisiaj piątym serwisem na świecie pod względem liczby odwiedzin. Mimo to wszyscy pracownicy, infrastruktura i budżet stanowią jedynie ułamek budżetu innych serwisów z pierwszej dziesiątki.

Każdego roku świat jednoczy się we wspólnym wsparciu dla Wikipedii i jej siostrzanych projektów. Nasza pierwsza zbiórka miała na celu tylko sfinansowanie przez społeczność niezbędnego w pracy laptopa dla jednego z wolontariuszy – wolontariusza, który nawiasem mówiąc został później naszym pierwszym dyrektorem do spraw technologii.

Ten rok jest jednak nieco bardziej niezwykły niż pozostałe, ponieważ w tym roku obchodzimy także dziesiątą rocznicę powstania Wikipedii. To bardzo ważne, że mogliśmy w ten sposób rozpocząć rok. To znaczy, że udało się nam zebrać cały budżet zaplanowany przez Fundację Wikimedia, abyśmy mogli wspierać Wikipedię i jej siostrzane projekty w czasie, gdy ruszamy w następną dekadę naszej wspólnej pracy.

W tym roku zebraliśmy więcej niż kiedykolwiek wcześniej (aż 16 milionów dolarów), a mimo to zbiórka trwała także najkrócej.

Mam dla Was także parę innych statystyk:

 • Ponad 500.000 datków dla Fundacji Wikimedia.
 • Blisko 130.000 datków dla lokalnych fundacji partnerskich z całego świata.
 • Dwa z najbardziej owocnych dni w historii zbiórek.
 • Średnia wielkość datku: około 22 dolary.

Tegoroczna zbiórka zawierała w sobie wszystko to, co kochamy w projektach Wikimedia: jednoczenie się ludzi, przekazywanie tego, co mają i wspólne czynienie niesamowitych rzeczy. Wkład pracownika technicznego z Mumbai w Indiach łączy się z wkładem maklera z Londynu oraz studenta z Moskwy, a rezultatem jest to, że możemy zachować i podtrzymać to połączone wsparcie na następny rok.

A teraz świętujmy.

Z głębi serca i w imieniu ponad 100.000 aktywnych wolontariuszy,
dziękuję.

Jimmy Wales,
założyciel Wikipedii.


PS: W ramach świętowania dziesiątej rocznicy Wikipedii wolontariusze na całym świecie organizują uroczystości. Więcej informacji na http://ten.wikipedia.org. A jeśli jeszcze nie przekazałeś(-aś) datku, to nic straconego. Kliknij tutaj, aby to zrobić.

Wikipedia 10 edit

 • Wikipedia ma 10 lat!
 • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej i sprawdzić, jak możesz w tym uczestniczyć.