Fundraising 2010/Jimmy appeal 2/cs


  • Přečtěte si prosím:
  • naléhavá výzva od
  • zakladatele Wikipedie Jimmyho Walese

Jsem dobrovolník.

Za svou práci na Wikipedii nedostávám ani cent a stejně tak nedostávají zaplaceno ani tisíce jiných dobrovolných autorů a editorů. Když jsem zakládal Wikipedii, mohl jsem z ní udělat komerční firmu s reklamními bannery, ale rozhodl jsem se vytvořit něco jiného.

Komerce je fajn. Reklama není zlo. Ale sem nepatří. Ne na Wikipedii.

Wikipedie je něco zvláštního. Je jako knihovna nebo veřejný park. Je jako chrám ducha. Je to místo, kam se všichni můžeme jít zamyslet, poučit, sdílet své znalosti s ostatními. Je to unikátní lidský projekt, první svého druhu v dějinách. Je to humanitární projekt přinášející bezplatnou encyklopedii každému člověku na této planetě.

Každému člověku.

Kdyby každý ze 400 milionů uživatelů Wikipedie věnoval jeden dolar, získali bychom dvacetkrát víc peněz, než potřebujeme. Jsme malá organizace a léta jsem usiloval o to, abychom zůstali úsporní a štíhlí. Plníme svou misi a rozhazování necháváme na ostatních.

Pokud to máme zvládnout, aniž bychom se uchýlili k reklamám, potřebujeme vás. Jste to vy, kdo drží tento sen naživu. Jste to vy, kdo vytvořil Wikipedii. Jste to vy, kdo věří, že stojí za to mít místo pro klidné rozvažování a poučení.

Tento rok prosím zvažte darování 20 dolarů, 30 liber, 1000 korun nebo čehokoli můžete, abyste pomohli chránit a udržovat Wikipedii.

Děkuji,

Jimmy Wales
zakladatel Wikipedie