Групи користувачів Вікімедіа/Посібник зі створення

This page is a translated version of the page Wikimedia user groups/Creation guide and the translation is 89% complete.

Це — простий і зрозумілий вступ до процесу створення групи користувачів Вікімедіа. Він розроблений так, щоб допомогти вам вирішити, чи набуття статусу офіційної групи користувачів Вікімедіа є потрібним рішенням для вашої групи, і якщо так — він допоможе вам підготуватися до швидкого процесу затвердження.


Що таке групи користувачів Вікімедіа?
Чому ми повинні подавати заявку на такий статус?
Яким вимогам треба відповідати?
Як створити групу користувачів Вікімедіа?
Як подати заявку на офіційне визнання цього статусу?
Нашу заявку затверджено, що ми маємо робити далі?
Швидкі посилання


Що таке групи користувачів Вікімедіа?
Основна сторінка: Групи користувачів Вікімедіа

Групи користувачів Вікімедіа призначені бути простими та гнучкими афіліатами — альтернативою регіональним відділенням та тематичним організаціям, які мають більш формальні вимоги. Групи користувачів високо цінуються як рівноцінні гравці у Русі Вікімедіа. Вони спрямовані на те, аби давати людям у цілому світі змогу та заохочення до збирання та розвивання освітнього контенту під вільними ліцензіями або як суспільне надбання, а також до ефективного та глобального поширення цього контенту.

Визнання від Комітету з приєднання дозволяє такій групі подавати заявку на використання торгових знаків Вікімедіа та отримувати певні гранти; однак, визнання не потрібне для того, аби виконувати будь-яку з тієї роботи, яку виконують чи можуть виконувати типові групи користувачів, це всього-лиш необов'язковий додатковий крок, що надає певні переваги та має певні вимоги.


Чому ми повинні подавати заявку на такий статус?

Визнання від Комітету з приєднання дозволяє такій групі подавати заявку на використання торгових знаків Вікімедіа та отримувати певні гранти; однак, визнання не потрібне для того, аби виконувати будь-яку з тієї роботи, яку виконують чи можуть виконувати типові групи користувачів, це всього-лиш необов'язковий додатковий крок, що надає певні переваги та має певні вимоги.

До переваг, які отримують визнані групи користувачів Вікімедіа входять:

 • Використання логотипів Вікімедіа, сумісних із правилами використання торгових знаків Фонду Вікімедіа без будь-якого додаткового підтвердження. Групи користувачів можуть використовувати інші логотипи, що не регулюються правилами використання торгових знаків (такі як логотип Фонду Вікімедіа) відповідно до ліцензії на торговий знак Фонду Вікімедіа та з підтвердженням від юридичної команди Фонду.
 • Отримання значних, однак обмежених кількостей товарів Вікімедіа, призначених для використання у діяльності групи та на популяризаторські зусилля.
 • Публічне визнання групи як афіліата Фонду Вікімедіа.
 • Підтримка зв'язківця Комітету з приєднання протягом та після процесу підтвердження статусу.
 • Одна стипендія для участі в конференції Вікімедіа, яка щорічно проводиться в Берліні для афіліатів Руху Вікімедіа.

Без такого визнання, групи все ще можуть:


Яким вимогам треба відповідати?
Основна сторінка: Вимоги до груп користувачів Вікімедіа

Групи користувачів Вікімедіа призначені бути простими та гнучкими афіліатами із меншими вимогами, аніж у регіональних відділень та тематичних організацій. І навіть ті афіліати, що сподіваються стати регіональними відділеннями чи тематичними організаціями, не мусять відповідати вимогам саме цих моделей приєднання, аби здобути статус групи користувачів Вікімедіа.

Please note that New user group applications are Paused and will resume in September 2024
Вимоги для того, аби заснувати офіційно визнану групу користувачів Вікімедіа, мають бути нескладними та легкими у виконанні.

 1. # Три активні редактори Вікімедіа
  Щонайменше 3 учасники із 300 або більше редагувань у внеску до якогось проекту Вікімедіа із зареєстрованих облікових записів, які існують вже більше як 6 місяців, при чому мають добре становище в спільноті (тобто на поточний момент не заблоковані, чи в будь-який інший спосіб обмежені в участі). У той час як групи користувачів повинні вітати вклад людей, які не є активними дописувачами у проектах Вікімедіа, і в той час, як такі групи мають дозволяти новим учасникам вступати в них, вони, все ж, не повинні відхилятися надто далеко від спільноти. Активне залучення дописувачів до проектів Вікімедіа є необхідним для того, аби така група користувачів змогла внести справжні ініціативи у дію в проектах Вікімедіа.
 2. Згода на дотримання умов договору та норм поведінки груп користувачів Вікімедіа
  Ваша група повинна погодитись на дотримання умов договору та норм поведінки груп користувачів Вікімедіа, — які окреслюють базові очікування від груп користувачів Вікімедіа, такі як вікі-документування активності, діяльність у рамках засадничих принципів Вікімедіа, та відповідність правилам використання торгових знаків. Коли подасте заявку, Вас попросять погодитися з умовами договору про групи користувачів Вікімедіа та кодексу поведінки.

Якщо ваш запит на статус групи користувачів не відповідає вказаним критеріям, ви все ще можете його подати, однак ми хотіли б отримати коротеньке мотивування, чому ви думаєте, що ці критерії є неважливими для вашої ініціативи. Будь ласка, дайте відповіді на ці два запитання, пишучи таке мотивування:

 1. Яким чином ваша група користувачів робитиме свій внесок у місію Руху Вікімедіа
 2. Яким чином фон із членів-засновників посприяє успіхові вашої групи користувачів

Прикладами заявок, що мають добрі причини для невідповідності критеріям, є, скажімо, дослідницькі групи чи інші ініціативи, які не вимагають від своїх учасників бути активними дописувачами.

Будь ласка, візьміть до уваги, що якщо ви не відповідаєте трьом критеріям, окресленим вище, Комітет з приєднання потребуватиме більше часу для обговорення вашої заявки (і, будемо сподіватись, схвалить її), також це може потребувати залучення додаткового спілкування з членами-засновниками, що подали заявку на статус групи користувачів, тому будь ласка, переглядайте свою поштову скриньку, шукаючи повідомлення на цю тему, щоб не запізнюватись з відповідями на ймовірні питання.


Як створити групу користувачів Вікімедіа?

Крок 1: Зберіть людей

На найнижчому фундаментальному рівні, групи користувачів - — це в першу чергу люди — групи людей, що мають бажання робити внесок та підтримувати проекти Вікімедіа як єдине ціле у такий спосіб, який вимагає більшого, аніж саме лише редагування.

Для заснування групи користувачів необхідно щонайменше три особи; однак ми рекомендуємо зібрати щонайменше 10 людей, якщо ви хочете створити таку групу.

Ми дуже заохочуємо вас — будьте рішучими та беріть участь в різних подіях та плануванні ще навіть до того, як відбудеться процес затвердження вашої групи.

Крок 2: Розробіть свої цілі та структуру

Коли зберете достатню кількість людей, зацікавлених у створенні групи користувачів, розпочніть обговорення конкретних цілей та сфери дії цієї групи. За основу можете взяти ці запитання:

 • Чого ви хочете досягти як група? Яка ваша сфера дії? Наприклад, чи ви хочете проводити щомісячну зустріч для обговорення конкретної теми, чи ви маєте бажання взаємодіяти зі школами, музеями? Яким чином ваша місія посприяє вдосконаленню проектів Вікімедіа?
 • В якій діяльності ви хочете брати участь (напр., популяризація, збір пожертв, зв'язки з громадськістю, видавнича діяльність, проведення зустрічей)?

Під час визначення своїх цілей та структури, ви, можливо, захочете зв'язатися із вже чинними афіліатами Вікімедіа, попросити у них поради та отримати інспірацію.

Крок 3: Оберіть назву для своєї групи користувачів

Див. також: Настанови щодо іменування афіліатів і Поради щодо вибору логотипі для афіліатів

При створенні своїх сторінок у вікі, вам треба буде вказати назву своєї групи користувачів. Назва та логотип повинні підтримувати більш незалежну діяльність та запобігати плутанині з іншими організаціями Вікімедіа. Групам користувачів зазвичай надають дозвіл на використання наших логотипів, відповідно до Політики щодо використання торгових марок, без будь-якого додаткового підтвердження. Групи користувачів можуть також використовувати й інші логотипи, які не регулюються Політикою щодо використання торгових марок (напр., логотип Фонду Вікімедіа), відповідно до ліцензії на товарний знак ФВМ, та після затвердження юридичною командою ФВМ.

Загалом, заохочується вибір креативних та описових назв; однак є декілька прикладів, які можуть допомогти вам обрати назву:

 • Група користувачів спільноти Вікімедіа «_____» : незалежний клуб волонтерів Вікімедіа
 • Група користувачів «Вікімедійці _____» : незалежна група волонтерів-вікімедійців
 • Група користувачів «Вікіпедисти _____» : незалежна група волонтерів-вікімедійців
 • Група MediaWiki «_____» : незалежна група волонтерів-вікімедійців
 • Редактори Вікіпедії на тему _____ : незалежна група волонтерів-вікімедійців
 • Будь-яка назва, що не містить торгової марки Вікімедіа, на кшталт «Група користувачів вікі _____»

В усіх випадках Комітет з приєднання зобов'язаний переконатися, що назва групи відповідає чотирьом критеріям, наведеним юридичним відділенням ФВМ для захисту руху та членів груп користувачів. У випадку сумнівів, будь ласка, зв'яжіться з Комітетом з приєднання, якщо вам потрібна допомога з пошуком хорошої назви.

Крок 4: Створіть вікісторінку для своєї групи

Як тільки у вас назбирається група зацікавлених осіб, саме час буде задокументувати, хто ви такі, та встановити якісь способи комунікації. Для комунікацій із зовнішнім світом, вам доведеться призначити двох людей, які мають надати всю необхідну інформацію про себе Фондові Вікімедіа; в межах самої групи, подумайте про створення окремої вікісторінки, на якій люди могли б вписувати себе; можливо, варто буде започаткувати список розсилки чи сторінку обговорення чи інший тип форуму, де ви могли б обговорювати свої проекти.

Крок 5: Подайте запит на офіційне визнання

Основна сторінка: Подати заявку на започаткування групи користувачів Вікімедіа

Тепер ви готові подати заявку на визнання, читайте далі про процес подання заявки на визнання.

Як подати заявку на офіційне визнання цього статусу?
Основна сторінка: Подати заявку на започаткування групи користувачів Вікімедіа

Зібравши докупи групу, вікісторінку та великі ідеї щодо того, чим ви будете займатись, відвідайте сторінку для подачі заявок на створення групи користувачів Вікімедіа та подайте заявку на визнання. Комітет з приєднання може поставити вам кілька запитань, перегляне вашу заявку та, якщо все буде зроблено згідно з правилами, відішле всю цю інформацію до Фонду Вікімедіа для офіційного визнання вашої групи як офіційної Групи користувачів Вікімедіа. Початкове визнання зазвичай надається на один рік, після чого відбувається повторний розгляд. Визнання може бути призупинене або й повністю анульоване якщо група стає неактивною.

Затримки в процесі затвердження заявки найчастіше виникають через неповну заповненість заявки, або якщо така заявка потребує внесення деяких змін для того, аби її затвердили. Аби уникнути виникнення таких проблем, та допомогти пришвидшити процес затвердження вашої групи, будь ласка, двічі звіртеся з цим списком, перед тим як відсилати заявку:

 1. Чи назва, яку ви обрали, відповідає вимогам до найменування афіліатів? Колективні обговорення в межах групи користувачів Вікімедіа стосовно назви такої групи можуть тривати досить довго, і загалом ви не захочете повертатися до такого обговорення вже після подання своєї заявки. Ви можете зв'язатися з Комітетом з приєднання, щоб вони дали коментар стосовно вашої назви ще до того, як буде подана відповідна заявка.
 2. Чи має Ваша група чітко визначену сферу дій та послідовну й зрозумілу мету? Якщо ваша сторінка на Мета-вікі дає пояснення призначення вашої групи користувачів у спосіб, що відрізняється від опису призначення, поданого у вашій заявці, і якщо вони відрізняються від тієї діяльності, якою займається ваша група, — це може стати приводом для відстрочення затвердження вашої заявки, оскільки для того, щоб група користувачів була затверджена відповідною резолюцією, а також щоб відбулося підписання договору щодо групи користувачів, який мають підписувати дві основні контактні особи з Фондом Вікімедіа, необхідно, щоб була чітко визначена мета та сфера дії цієї групи. Опис вашої мети та сфери дії має чітко та стисло пояснювати, чого ваша група сподівається досягти, і хто може бути зацікавлений у долученні до цієї групи. Ми розуміємо, що з плином часу ці фактори можуть змінюватися, однак в момент подання заявки вам необхідно взяти на себе чітке зобов'язання щодо дотримання цього конкретного формулювання.
 3. Чи готові ваші дві основні контактні особи надати свої особові дані Фондові Вікімедіа? Іноді, з питань конфіденційності, дехто змінює свою думку, і це може призвести до затримки у виконанні завершальних штрихів у процесі визнання групи користувачів.
 4. Чи готова ваша група прийняти нових членів та на момент затвердження одразу налічувати трьох добропорядних редакторів Вікімедіа? Групи, що мають модель закритого чи обмеженого членства, можуть потребувати детальнішого обговорення та оцінки. Групи, що не налічують щонайменше трьох активних учасників, які також є активними редакторами Вікімедіа з хорошою репутацією, не будуть затверджені.
 5. Чи готові визначені вами лідери групи та група в цілому дотримуватися умов Договору про групу користувачів Вікімедіа, а також кодексу поведінки? Усі лідери, перелічені у заявці, повинні погодитися виконувати ці умови ще до того, як сама заявка буде відправлена. Якщо виявиться, що заявник порушує умови договору чи не дотримується кодексу поведінки, група не буде затверджена, а також, якщо виявиться, що вже чинні групи користувачів Вікімедіа порушують умови договору чи не дотримуються кодексу поведінки, їхній статус може бути анульовано.


Нашу заявку затверджено, що ми маємо робити далі?

Тепер ви можете зосередитися на своїй щоденній діяльності та популяризувати проекти Вікімедіа, відповідно до своєї місії. Коли ви подавали свою заявку, то погодилися на умови договору про групу користувачів Вікімедіа, а також на дотримання кодексу поведінки, тож більше не треба жодних додаткових документів.

Якщо вам потрібні якісь підказки щодо можливих проектів, ви завжди можете глянути, що вже зробили, або чим саме займаються інші організації.

Пам'ятайте, що ви завжди можете звернутися за допомогою до Комітету з приєднання чи до інших афіліатів, а також групи користувачів Вікімедіа можуть подавати до Фонду заявки на гранти. З іншого боку, ми також хотіли б час від часу дізнаватися про вашу діяльність; ви можете відкрито публікувати свої звіти, чи зв'язуватися зі своїм куратором із Комітету з приєднання.

Успіхів!