Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Rosie Stephenson-Goodknight/tr

This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Rosie Stephenson-Goodknight and the translation is 97% complete.

Rosie Stephenson-Goodknight

Rosie Stephenson-Goodknight (Rosiestep)

Rosiestep (talk meta edits global user summary CA  AE)

Aday ayrıntıları
 
Kuzey Amerika Wiki Konferansı 2019
Video statement
  • Başyazı:
    • Kayıt tarihi: Haziran 2007
    • Etkin Vikiler: English Wikipedia, Commons, Wikidata
açıklama (450 kelimeden fazla olmayacak şekilde) Hakkımda

İngilizce Vikipedi'de 2007'de editor, 2009'da hizmeti oldum. 2014 yılında, Kadın yazarlar Wiki Projesi'ni kurdum. Gönüllülüğün ve topluluk oluşumuna güçlü bir şekilde inanan biri olarak iştirakler dünyasında hep çok aktif oldum. 2015'te Kırmızılı Kadınlar ve Wiki Kadın Kullanıcı Gruplarının kurucuları arasında yer aldım. 2016'da Wikimedia District of Columbia'nın (WMDC) Yönetim Kurulu'na girdim; İştirak Komitesi'ne (AffCom) seçildim; ve Yılın Wikimedian'ı ünvanı verilenlerden biri oldum; Women in Red ise ITU/UN Women GEM-TECH ödülü finaline kaldı. 2016 yılı Kuzey Amerika Wiki Konveransı bursu alanlardan ve onun kullanıcı gurbunun kurucu üyelerinden oldum. 2017 senesinde, WMDC başkan yardmcısı ve AffCom sekreteri seçildim. 2016'dan itibaren hareket stratejsi (HS) içinde yer aldım, Topluluk Sağlığı Çalışma Grubuna 2018'de katıldım. Aynı yıl, Vikipedi'deki çalışmalarım nedeniyle ailemin vatanı olan Sırbistan'da şövalye ilan edildim. 2019'dan beri WikiCred içindeyim. 2020'de yazdığım Maria Lauder maddesi ile İngilize Vikipedi'nin 6milyonuncu maddesini yazma onuruna eriştim. Yine 2020'de, AffCom başkanı oldum; bu yıl tekrar seçildim. İşletme alanında lisans ve lisansüstü eğitimim var. Profesyonel yaşamamın iş sözleşmesi yönetimi, proje yönetimi, yetenek edinme alanında idi, 2016'da emekli oldum. misafir profesör olarak (kurumsal davranış, sağlık yöneticiliği alanlarında) çalıştım ve ayrıca ders verdim (yetenek edinimi alanında). 2017 senesinde, türünün ilk örneği olarak Gender Diversity Mapping projesinde WMF sözleşmeli çalışanı idim. 2017'den beri, Northeastern Üniversitesi'nde misafir öğretim üyesiyim.

Hedeflerim hakkında
  1. İçerik, bağışçılar, editörler, tutkunlar, ortaklar, okuyucular ve benzerleri dahil olmak üzere pek çok şekil ve açıdan çeşitliliği savunuyorum.
  2. Eski bir EN-WP editörüyüm (+220K değişiklik, 1,300+ DYK maddesi, 5300'den fazla yeni madde). Ayrıca, +6K WikiCommons yüklemesi (çoğunlukla Kamu malı fotoğraflar). İlaveten +44K Wikidata değişikliği("İncelenen" Kadın Yazarlar Vikiveri Wiki Projesi de dahil olmak üzere). Teknoloji, Yapay Zeka gelişimi, araçlar ve teknoloji topluluğuna güveniyor ve destekliyorum.
  3. HS Topluluk Sağlığı Strateji Grubu'ndaki ilk işim topluluk görüşmeleri ve veri toplama odaklı idi. Tavsiyeler geliştirdiğimizde, odağın beceri geliştirem, topluluk güvenliği, yeni gelenlerin deneyimleri (editörler İştirakler, WMF ekibi, BoT ve kurumsal ortaklar) ve liderlik gelişimi oldu. Bu alanlardaki çalışmaları savunmaya devam ediyorum.
  4. Topluluk organizasyonlarına daha çok destek. Yönetişim, savunuculuk, kapasite geliştirme, kaynak tahsisi için daha adil modeller sağlamak için Global Council ve Hubs oluşturulması konusunda çok istekliyim. Bunun, okur sayısı, ortaklıklar ve benzerleri üzerinde de olumlu bir etkisi olacağına inanıyorum. "İştiraklerin varlığını sürdürmelerini" ve gelişmelerine yardımcı olacak çabaları destekliyorum; aynı şekilde bağlı olmayan topluluklariçin de (ör. Kırmızılı Kadınlar) bu şekilde düşünüyorum.
İlk 3 Yönetim Kurulu önceliği Yeni bir CEO'nun işe başlaması

Yönetim Kurulu + topluluk ilişkilerinin geliştirilmesi

Hareket Stratejisni desteklemeyi sürdürmek

İlk 3 Hareket Stratejisi önceliği 3. Karar Almada Eşitliği Sağlama

Güvenlik ve katılımı sağlama

Beceri ve liderlik gelişimine yatırım

doğrulama doğrulama yapıldı
Seçilebilirlik:   onaylandı
onaylayan: Matanya (talk) 20:20, 1 July 2021 (UTC)[reply]
Kimlik:   onaylandı
Onaylayan: Joe Sutherland (Wikimedia Foundation) (talk) 18:18, 29 June 2021 (UTC)[reply]
Mütevelli Değerlendirme Formu
Mütevelli Değerlendirme Formu
Deneyim (Yıl)
<1 1–2 2–5 5–10 10+

Wikimedia tecrübesi. Aday Wikimedia hareketine adanmış bir kullanıcıdır. Uygun katkılar şunlardır: Wikimedia projelerine katkılar, bir Wikimedia organizasyonu ya da iştirakına üyelik, Wikimedia hareketi organizatörü olarak aktiviteler ya da Wikimedia hareketi ile dost bir organizasyona katılım.

10+ yıl: 2007'den beri Wikimedia gönüllüsüyüm. Hizmetli, İştirak kurucusu, Affcom üyesi, Hareket Stratejisi Çalışma Grubu üyesi olarak görev yaptım. Her fırsat bulduğumda (basın, sunum, konferans) wiki hareketi hakkında konuşuyorum. Dünyadaki diğer topluluklarla ilişkilerim olduğundan - sadece İngilizce konulanlarla değil- ihtiyaçlarını, özellikle de İştiraklerin ihtiyaçlarını anlıyorum. Ayrıca, Kırmızılı Kadınlar Wikimedia hareketi etrafındaki kadınların küresel bir ağ kurmasına yardımcı oldu.

Heyet deneyimi. Aday ulusal -ya da küresel- bir organizasyonda (kâr amacı güden, gütmeyen ya da yönetimsel) mütevelli heyeti/yönetim kurulu ya da benzer bir yönetim görevinde bulunmuştur.

<1 yıl. Ulusal ya da global bir yönetim kurulunda görev yapmadıysam da, bölgesl bir kurulda - Wikimedai District Of columbia'da 2016'dan beri- üyelik/yönetim kurulu üyeliği görevi yaptım. Kırmızlı Kadınlar tescil edilmiş bir kuruluş değilse de ITU/UN Women tarafından tanınan, 2016'da GEM-TECH ödülüne aday olmuş global bir organizasyon.

Yönetim deneyimi. Aday, Wikimedia Vakfı ile karşılaştırılabilir (veya daha büyük) büyüklükte, karmaşıklıkta ve kapsamda bir kuruluş, departman veya proje için yönetici düzeyinde çalışmıştır.

Hayır. Bu seviyede bir idarecilik deneyimim yok. Fakat bir ABD hükûmeti ile çalışan sağlık sektöründe bir kurumda 1993-2009 arasıdna milyonlarca dolarlık bütçeler yönettim; hukuki meselelerde şirketin temsilciliğini yaptım.

Sağlık Yöentimi Liderliği alanında University of California, San Diego'dan yüksek lisans sertifikam var.

Konu uzmanlığı. Aday Vakfın ya da Heyetin çalışmalarıyla ilgili bir alanda çalışmış ya da gönüllü olarak yer almıştır. Bu alanlar yıllık olarak belirlenecek ve; Küresel hareket inşası ve topluluk organizasyonu, kurumsal seviyede ortam teknolojisi ve/veya ürün geliştirme, kamu politikası ve hukuk, bilgi sektörü (ör. akademik/GLAM/eğitim), insan hakları ve sosyal adalet, açık internet/özgür ve açık kaynak yazılımı, organizasyonel strateji ve yönetim, finans ve finansal gözetim, kâr amacı gütmeyen bağış toplama, insan kaynakları, heyet idaresi gibi alanlar içerebilir.

10+yıl: 2016'dan beri Hareket Stratejisi'ne katıldım; Topluluk Sağlığı Çalışma Grubunda yer aldım. 20162dan beri AffCom üyesi olarak (2020'den beri başkan), topluluk gelişimi ve anlaşmazlık çözümü/yönetimi ile ilgili deneyimim var. On yıldır, Vikipedi'nin cinsiyet uçurumu içeriği ile ilgileniyorum. 2017'den beri Northeastern Üniversitesi (Boston)'nde 20. yüzyıl öncesi kadın yazarlar ve eserleri konusuna odaklanan misafir profesörüm .

Profesyonel yaşamımda iş sözleşmesi ve proje yönetimi konularında 15 yıllık deneyimim, C-düzey işler dahil yetenek edinimi konusunda da 15 yıllık deneyimim var. Yükse Lisans tezimin başlığı şu idi:" Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş için iki Yıllık Stratejik IT Planı"

Çeşitlilik: Arka plan Aday, iktidar yapılarında tarihsel ayrımcılığa ve yetersiz temsile maruz kalmış bir gruba (örneğin; cinsiyet, ırk, etnik köken, engellilik, LGBTQ+ kimliği, sosyal/ekonomik statüsü ya da itibarına bağlı olarak) ait veya aitti.

Evet. Altmışlarında bir kadınım.

Çeşitlilik: Coğrafya Aday, yaşadıkları coğrafi bölgelere göre Mütevelli Heyeti'nin genel coğrafi çeşitliliğine katkıda bulunacaktır.

Hayır. II. Dünya Savaşı sonrasında zorunlu göçe tabi tutulmuş göçmenler kampında tanışan bir Yugoslav çiftin çocuğu olarak ABD'de doğdum. Üç kuşağın birlikte yaşadığı Sırpça konuşulan bir ailede büyüdüm, İngilizce ikinci dilimdi. Benim coğrafi ve kültürel çeşitliliğe dair ömürboyu sürecek ilgimde bu yetişmenin etkisi oldu (30'dan fazla ülkeye seyaht ettim; 8 değişim öğrencisi ağırladım; iki oğlumu okuldayken başka kıtaları değişim öğrencisi olarak gönderdim).

2016'da, coğrafi bir hub tabanlı konferans modelelinin (WCNA) geliştiricilerinden biri idim (hibe-alanlardna biri; kuruluşundan beri çekirdek ekibin üyesi); bu yapı sonradan Kullanıcı grubu haline geldi (kurucu üyesiyim); halen Hareketimiz içindeki konferans-temalı tek iştirak.

Çeşitlilik: Dil Adayın ana dili İngilizce dışında başka bir dildir.

Evet. İlk dilim (çocukluğumda evde konuşulan dil) Sırpçadır. EN (N); ES (1-2); FR (1-2). Dil ve kültürel kimlik meseleleri ilgimi çekiyor; örneğin Yugoslav dilleri.

Çeşitlilik: Politik sistem deneyimi Adayın bilgiyi demokratik olmayan, sansürcü ya da baskıcı bir bağlamda paylaşmak için yaşadığı ve/veya çalıştığı önemli bir deneyimi vardır.

Demokratik olmayan, devlet sansürü uygulanan veya baskıcı bir ülkede yaşamadım. Ancak on yıldan uzun bir süredir, bu durumdaki kadınlar hakkında Vikipedi biyografileri yazıyorum, örneğin Margarita Ortega, Deolinda Rodrigues Francisco de Almeida, Konkordiya Samoilova, and Tang Qunying.