Nyílt proxyk tiltása
Irányelv
A nyílt proxyk (ingyenesek és fizetősök egyaránt) blokkolása bármikor megengedett. A nem blokkolt proxyk használata egészen addig megengedett, amíg nem élnek azzal vissza. A Tor hálózatán történő szerkesztés automatikusan tiltva van. Blokkolt proxyról az olvasás továbbra is lehetséges.
A dinamikus IP-címeket általában rövidebb időszakra blokkoljuk, mivel ezeken több szerkesztő is osztozhat, vagy a proxy időközben megszűnhet; utóbbi esetben a blokkot fel kell oldani.
Kivételek
A szerkesztők számára az IP-blokkok alól mentesülők csoporttal lehetővé tehető a nyílt proxyról történő közreműködés. A csoporthoz helyben az adminisztrátorok, míg globálisan az intézők adhatnak hozzá felhasználókat.
Számos szerkesztő a böngésző alapértelmezett beállításai miatt, tudta nélkül használ nyílt proxyt. Az IP-blokk alóli felmentés kérelmezése előtt (amely sok időt vehet igénybe és nem garantált) tanácsos a böngésződ beállításainak ellenőrzése és a proxyn keresztüli hozzáférés letiltása.
Globális kivételek és kérések
Ha IP-címedet globálisan blokkolták,[1] és úgy gondolod, hogy ez tévedés eredménye, vagy jó okod van a Tor használatára,[2] kérheted a blokk feloldását vagy az IP-blokk alóli mentesülést.
- The recommended way is to use the Unblock Ticket Request System.
- Egy másik lehetőség a stewards wikimedia.org-ra írt e-mail (közvetlen kapcsolatfelvétel). Bármilyen nyelven írhatsz, megpróbáljuk értelmezni. Az alábbi információkat mellékeld:
- A blokkolt IP-cím &refs;
- Az általad használni kívánt szerkesztői név;
- Miért gondolod, hogy a blokk félreértés.
- Ha tudod szerkeszteni, és nem probléma, hogy az IP-címed bekerül a laptörténetbe (globális blokkoknál) vagy aggódsz a biztonságod miatt (Tort használnál), akkor itt kérheted a cím feloldását. A globális blokkok a Meta-Wikin nem érvényesek.
Ha az általad használt IP-cím egy nyílt proxy, akkor a blokkot nem oldjuk fel, hanem szükséges esetben kivételt adunk hozzá (például ha a felhasználó a Kínai Nagy Tűzfal mögött van és a fióknak hasznos szerkesztései vannak).
Ha engedélyeztük neked a Tor alóli szerkesztést és nincs még fiókod, akkor az intézők létrehoznak egyet, melynek ideiglenes jelszavát e-mailben küldjük el.
Please do not place a local unblock request on your user talk page, they are reserved for local blocks. Local administrators are unable to remove global blocks, and will simply repeat the general instructions.
Helyi kivételek
Egyes projekteknek van saját, kidolgozott irányelve van erre. Ha esetleg csak ezeken szerkesztenél, akkor az adott projekten magán is kérheted, hogy adjanak hozzá a kivételekhez. Lista:
- Meta-Wiki
- angol Wikikönyvek (bármely helyi adminisztrátortól vagy a b:en:WB:AA lapon is kérheted)
- angol Wikipédia
- francia Wikipédia
- Chinese Wikipedia (az ezen lapon leírtak szerint e-mailben kérhető)
- japán Wikipédia
Egyéb projekteknél ellenőrizd a helyi irányelveket vagy vedd fel a kapcsolatot az adminisztrátorokkal.
Cél
Proxy services change a contributor's internet connection, so that instead of connecting to Wikimedia projects directly, the connection is rerouted through services of the proxy provider.
Habár a Meta mindenkit a részvételre buzdít, a nyílt proxykat gyakran kártékony célra használják fel. Mivel a MediaWikiben (a wikiszoftver) az abúzus ellen IP-alapon lehet fellépni, a nyílt proxyk ezt a védelmet teljesen megkerülik. Szkriptekkel vagy botokkal gyorsan lehet IP-címeket cserélni, így az ilyen felhasználókat az adminisztrátorok nem tudják megállítani. Korábban több ilyen támadás is történt a Wikimédia-projektekben, amelyek nagy zavart okoztak, és teljesen lefoglalták az adminisztrátorokat.
Az irányelv egyes, a cenzúrát megkerülni kívánó szerkesztők számára (például azoknak, akik a Kínai Népköztársaságban élnek, mivel a kormány időnként megnehezíti a Wikipédia olvasását vagy szerkesztését).
Jegyzetek
- ↑ Hibaüzenet:
⧼wikimedia-globalblocking-ipblocked⧽
- ↑ Hibaüzenet:
Your IP address, $1, has been automatically identified as a Tor exit node. Editing through Tor is blocked to prevent abuse. For additional information and instructions to legitimate users, see the no open proxies global policy.
Lásd még
- Nyílt proxy miatti nem megfelelő blokk
- Globális blokkok
- Segítség:Blokkolva
- Diff posts December 2022
- Nyílt proxyk műhelye (inaktív)
- Szerkesztés Torról (elavult)
- Az angol Wikipédia Tor-útmutatója
- Eredeti megbeszélés
- WikiEn-l: „Anonymous proxies (was Re: Desysop Morwen)”, Tim Starling – 2004. február 15.
- WikiEn-l: „Anonymous proxies (was Re: Desysop Morwen)”, Jimmy Wales – 2004. február 16.
- WikiEn-l: „Anonymous proxies (was Re: Desysop Morwen)”, Jimmy Wales – 2004. február 16.