Movement Strategy/Recommendations/Increase the Sustainability of Our Movement/fa

This page is a translated version of the page Movement Strategy/Recommendations/Increase the Sustainability of Our Movement and the translation is 93% complete.
تقویت پایداری جنبش

What

ما پایداری جنبشخود را با حمایت و رسیدگی به نیازهای افراد، چه تازه‌وارد و چه همکاران قدیمی تقویت می‌کنیم. ما رویکردهایی منجسم‌تر، بلند-مدت و منصفانه در قبال ایجاد و توزیع منابع مالی بین ذینفعان جنبش خود در پیش خواهیم گرفت.

A brief video recording about this recommendation

با این که تصدی، ویرایش و تولید محتوا مهم‌ترین فعالیت‌های «جنبش» ما محسوب می‌شوند، می‌دانیم که عوامل مهم دیگری در پیشبرد ما به سوی برابری دانش و دانش به عنوان خدمت نقش دارند. از این عوامل می‌توان به سیاست‌گذاری و حمایت عمومی، ظرفیت‌سازی، کمک‌رسانی، پژوهش، سامان‌دهی و گردآوری اعانه اشاره کرد. برای حفظ رشد و پایداری «جنبش» ما، این فعالیت‌ها باید بهتر سامان‌دهی شوند و گاهی در حوزه‌های معین جبران گردند.

همگام با منش و روال «جنبش»، ویرایش جبران نشده، و جریان‌های درآمد که با استقلال ویراستاری محتوا تداخل دارد، پیگیری نخواهد شد. ما به توانمندسازی و حمایت از گروه‌های محلی و جوامع و سازمان‌های نوظهور خواهیم پرداخت تا از روش‌های موجود و جدید برای دستیابی به بودجه و ایجاد همکاری استفاده کنیم. در مسیر رشد و تقویت پایداری «جنبش»، شیوه‌های خود را برای حمایت از پایداری زیست‌محیطی زمین تعدیل خواهیم کرد.

Changes and Actions

پایداری انسانی

 • توسعه رویکرد قاعده‌مند برای تقویت رضایت‌مندی و بهره‌وری افراد همکار با «جنبش» از طریق:
  • ارزیابی نیازهای گروه‌ها و داوطلبان، با در نظر گرفتن حوزه‌های محلی آنها برای حمایت موثر و پذیرش تلاش‌ها.
  • مشارکت و حمایت پیوسته از انواع گوناگون مشارکت‌کنندگان آنلاین و آفلاین شناخته‌شده.
 • تخصیص بخش چشمگیری از بودجه «جنبش» برای حمایت از جوامع و گروه‌های نوظهور و محروم، بر اساس نیازهای آنها، شامل جبران هزینه‌های استخدامی و عملیاتی، و دیگر فعالیت‌هایی که ارتباط مستقیمی با افزودن، تصدی یا ویرایش محتوا ندارند.

پایداری مالی

 • آگاهی‌بخشی در زمینه «جنبش ویکی‌مدیا»، ارزش‌ها، دستاوردها، طرح‌ها و جوامع آن در سراسر دنیا، با هدف جلب توجه، اعتماد و علاقه مصرف‌کنندگان دانش، داوطلبان، همکاران و اهداکنندگان.
 • ایجاد سیاست حاکم بر همه نهادهای «جنبش» برای تشریح قوانین مربوط به درآمدزایی و تعریف آنچه می‌توان با زمینه و نیازهای محلی سازگار کرد. این سیاست بین پایداری، رسالت و ارزش‌های ما، و استقلال مالی تعادل ایجاد خواهد کرد. طبق این سیاست، ما:
  • مسئولیت درآمدزایی را بین نهادهای «جنبش» تقسیم خواهیم کرد و مهارت‌های درآمدزایی محلی را برای ایجاد ثبات تقویت خواهیم نمود.
  • به افزایش درآمد و تنوع بخشیدن به جریان‌های درآمد در سطح «جنبش» خواهیم پرداخت و ترتیبی خواهیم داد که وجوه به روش شفاف و مسئولانه جمع‌آوری و خرج شوند.
 • به بررسی راه‌های جدید درآمدزایی و انتشار دانش رایگان از طریق مشارکت و درآمد کسب‌شده خواهیم پرداخت. نمونه‌های احتمالی عبارت‌اند از:
  • ایجاد API‌ها در سطح شرکت (با استانداردهای عالی دسترسی‌پذیری، ظرفیت پذیرش و کاربردپذیری).
   • دخالت دادن همکاران در روند توسعه، در صورت امکان، و بررسی نیازهای طیف کاربران ثانویه کوچک، غیرتجاری و تجاری بزرگ.
   • بررسی هزینه‌ها یا الگوهای پایداری مربوط به کاربران ثانویه تجاری سطح شرکت، با پرهیز از وابستگی درآمدی یا دیگر عوامل تاثیرگذار خارجی نامناسب در روند طراحی و توسعه محصول.
   • طراحی ضمانت‌های مناسب برای تضمین دسترسی مستمر رایگان و نامحدود برای استفاده غیرتجاری، پژوهشی و کوچک تا متوسط تجاری.
  • مشارکت فعال اکوسیستم‌های شخص ثالث در توسعه فناوری‌های MediaWiki (مانند Wikibase و Parsoid).
  • ارائه خدمات حرفه‌ای و مشاوره در زمینه فناوری‌های MediaWiki.
  • ایجاد، تجاری‌سازی و بهره‌برداری از برند ویکی‌مدیا.

Rationale

در محیط کنونی ما، بخش اعظم بودجه و نیروی انسانی در Global North مستقر است که همین موضوع سبب توزیع نابرابر منابع شده است. برای ایجاد زمینه رشد پایدار و انعطاف در «جنبش» ما، باید رویکرد فعال‌تری در کمک‌رسانی به افرادی که هنوز در جوامع ما نماینده ندارند، در پیش بگیریم. این باید با روش‌های بهتر ارزش‌گذاری بر مشارکت همکاران کنونی «جنبش» متعادل شود تا فرسودگی و جابجایی ما را با خطر از دست رفتن حافظه، نیرو، ظرفیت و افراد روبرو نکند.

افراد

آینده ما به محیط سالم، متنوع و همکارانه و نیز جذب مستمر افراد مشارکت‌کننده بستگی دارد. البته، ما در زمینه سازوکارهای تضمین توزیع برابر منابع و ظرفیت‌ها (مانند پول، همکار، تسهیلات) در سطح «جنبش» کمبودهایی داریم. همچنین سازوکارهای پذیرش و توانمندسازی کمک‌های آنلاین و آفلاین مشارکت‌کنندگان وجود ندارد. تقویت روند جذب و حفظ همکار به بهسازی روال‌ها، فرآیندها و چارچوب‌های تامین و حمایت از نیازهای متنوع بستگی دارد.

منابع مالی

کیفیت مسیر استراتژیک ما ایجاب می‌کند که درآمد «جنبش» فراتر از رشد تصاعدی جاری افزایش یابد. الگوی جاری، که شدیداً به مبالغ اهدایی از طریق بنر ویکی‌پدیا وابسته است، فاقد انعطاف در برابر تغییرات خارجی است و فناوری آینده و روندهای مصرف دانش ممکن است کارآیی آن را کاهش دهد. از نمونه‌های این تغییر می‌توان به کاهش ترافیک مستقیم و افزایش دسترسی از طریق دستیارهای مجازی و موتورهای جستجو اشاره کرد. ما به‌ تدریج از پتانسیل مربوط به رویکرد متنوع جهانی، پیشرفت‌های فناوری و امکانات گوناگون درآمدزایی مرتبط با استفاده از پلتفرم و محصول‌مان محروم می‌شویم. در حالی که همه جریان‌های درآمد از چندین سازمان معدود «جنبش» عبور می‌کند، فرصت‌ها و امکان تداوم برابری از دست می‌رود.