Глобальні блокування

This page is a translated version of the page Global blocks and the translation is 82% complete.

З приводу інших недавніх обговорень та питань, дивіться сторінку обговорень "Глобальних блокувань" (Global locks talk page).

Глобальні блокування — це технічні дії, спрямовані на аккаунти, IP адреси, діапазони IP адрес, з метою обмеження їх доступу до редагування Wikimedia ресурсів, на обмежений період часу чи безстроково. Глобальні блокування IP адрес чи діапазонів IP адрес, скасовує можливість створення аккаунту через заблоковані IP, а також може забороняти можливість редагувати статті при заходженні на сайт через аккаунт.

Глобальні блокування IP адрес

Розширення для глобального блокування може блокувати IP адреси та діапазони IP адрес (максимально /16 у IPv4, та максимально /19 у IPv6), забороняючи для таких IP адрес редагування сторінок в усіх проектах Wikimedia, окрім Meta. Така можливість є доступною лише для стюардів чи вибраних штатних працівників фонду Вікімедіа, що є частиною спеціальних груп, до прикладу підтримка та безпека фонду Вікімедіа. Такі групи та адміністратори — зареєстровані в списку глобальних блокувань.

IP-адреси що заблоковані глобально, що підривають роботу Meta, можуть додатково блокуватися і на цьому проекті.

Настанови

Поки існують винятки, існують наступні поради:

  • Глобальне блокування може бути застосовано лише у випадку коли поєднання захисту сторінки, локального блокування, та інших технічних чи не-технічних заходів не дає ефекту, і є не ефективним.
  • Глобальне блокування може бути застосоване до IP адрес, у випадку:
    • Тих хто займається широко поширеним крос-wiki вандалізмом, у випадках коли такий крос-wiki вандалізм вимагатиме негайного втручання стюартів (на відміну від дозволу локальним спільнотам справлятися з вандалізмом)
    • Тих хто вплутаний в поширення крос-wiki спаму, у випадку коли користувач показує явну зневагу до політик зовнішніх посилань відповідних wiki-сторінок.
    • Тих хто в іншому випадку продовжить нахабно псувати інші проекти, у випадку коли локальні спільноти не в змозі ефективно керувати поведінкою порушника. Цей кейс не передбачає під собою поняття тролінгу, чи подібної поведінки.
    • Тих чий відкритий проксі зловмисно, образливо застосовувався на багатьох проектах, зокрема як спам-посилання чи спамінг форумів (forum spamming), і тих які не застосовувались широко для легітимних цілей.
  • Глобальне блокування має бути вирішено з найменшою допустимою затримкою, проте залишаючись все-ще ефективним. Усі глобальні блокування повинні мати термін завершення (жодне не повинно бути нескінченним).
  • Глобальні блокування повинні, в усіх практичних і резонних випадках, ставитись з відміткою "лише для анонімів". Пам'ятайте, що навіть в цьому випадку, створення аккаунтів з заблокованих IP адрес є унеможливленим.
  • Глобальні блокування блокують доступ до сторінок обговорень, коли блокування застосовується.

Глобальне блокування акаунтів

Розширення для застосування глобального блокування (GlobalBlocking extension) дозволяє блокувати акаунти користувачів від можливості редагування усіх Вікімедіа проектів за винятком Meta, і є лише доступним для стюартів і вибраних працівників WMF-персоналу зі спеціальних груп, таких як WMF Підтримка та Безпека. Ці глобальні блокування акаунтів записуються в Список глобальних блокувань (Global block log).

Глобально заблоковані IP-адреси, які підривають роботу Meta, можуть додатково локально блокуватися і на Мета.

Guidelines

  Цей розділ — наразі чернетка.

While exceptions exist, these are the guidelines:

  • Global blocks should only be placed where a combination of local blocks would be ineffective or inefficient.
  • Global blocks may be placed on IP addresses:
    • Who engage in widespread cross-wiki vandalism, where that cross-wiki vandalism would currently require the intervention of stewards (as opposed to allowing local communities to manage the vandalism).
    • Who engage in cross-wiki spamming, where the user shows clear disregard for external link policies of the respective wikis.
    • Who are otherwise blatantly disrupting multiple projects, and the local communities of those projects are unable to effectively manage the behaviour. This is not intended to cover "trolling" or similar behaviour.
  • Global blocks should be placed with the lowest expiry possible, while still remaining effective.

Винятки

Акаунти які мають "виняток на глобальне IP блокування" (global IP block exempt) — звільняються від глобального блокування, яке застосовується, щодо IP-адреси, чи діапазону IP адрес.

Такий виняток не впливає на блокування інших IP адрес зі списку адрес, заблокованих локально на окремих wiki-платформах, чи через глобальне блокування акаунтів.

Щоб отримати дозвіл на виключення з списку глобального блокування IP адрес (global IP block exemption), зверніться за посиланням Запити до стюартів/Глобальні дозволи (Steward requests/Global permissions) чи подайте запит на отримання квитка на розблокування через Систему подання запитів на розблокування (Unblock Ticket Request System).

Винятки, дозволи на виключення з локальних IP блокувань (Special:UserRights), надаються локальними адміністраторами (системними операторами, sysop-s), і надають можливість отримати виняток щодо глобального блокування на конкретній wiki-платформі.

Розблокування на локальній wiki-платформі

Усі типи глобальних блокувань можуть бути локально розблоковані для конкретної wiki-платформі, через місцевого адміністратора (sysop) wiki-платформи (Спеціальне:Глобальне Блокування білий список, Special:GlobalBlockWhitelist).

Подання запитів та апеляцій, щодо глобального блокування

Запити та апеляції, щодо розблокування, повинні подаватися через сторінку Global [un]block and [un]lock requests або через Unblock Ticket Request System.

Дивіться також