Fundraising 2010/FAQ/pl
Need help? See the Translation FAQ or Meta:Babylon. All translators should also subscribe to translators-l to be kept up-to-date (and to ask questions). General Fundraising Translation Guidelines: Fundraising 2010/Translation. |
- ca/català (closed)
- da/dansk (closed)
- de/Deutsch (closed)
- en/English (published)
- es/español (closed)
- fr/français (closed)
- it/italiano (published)
- ja/日本語 (closed)
- ko/한국어 (closed)
- nb/norsk bokmål (closed)
- nl/Nederlands (closed)
- sv/svenska (closed)
- ar/العربية (closed)
- bg/български (closed)
- bn/বাংলা (closed)
- cs/čeština (closed)
- el/Ελληνικά (closed)
- fa/فارسی (closed)
- fi/suomi (closed)
- gl/galego (closed)
- he/עברית (closed)
- hr/hrvatski (closed)
- hu/magyar (closed)
- id/Bahasa Indonesia (closed)
- mk/македонски (closed)
- pl/polski (closed)
- pt/português (closed)
- ro/română (closed)
- ru/русский (closed)
- sh/srpskohrvatski / српскохрватски (closed)
- si/සිංහල (closed)
- te/తెలుగు (closed)
- th/ไทย (closed)
- tl/Tagalog (closed)
- tgl/tgl (closed)
- tr/Türkçe (closed)
- uk/українська (closed)
- vi/Tiếng Việt (closed)
- yi/ייִדיש (closed)
- zh-hans/中文(简体) (closed)
- zh-hant/中文(繁體) (closed)
- am/አማርኛ (closed)
- ia/interlingua (closed)
- pam/Kapampangan (closed)
- lb/Lëtzebuergesch (closed)
Najczęściej zadawane pytania – 2010
Na co przeznacza się darowizny?
editNa ludzi i technologie. Mimo tego, że Wikipedia jest jedną z pięciu najczęściej odwiedzanych stron internetowych na świecie, Wikimedia Foundation zatrudnia tylko 302 osób, co widać na tej stronie. Około połowa zatrudnionych w Wikimedia Foundation osób pracuje nad aspektami technologicznymi, kilka z nich pracuje z instytucjami zewnętrznymi i wolontariuszami, zaś pozostałe osoby to administracja i pozyskiwanie funduszy. Dodatkowo, udzielane wsparcie finansowe pozwala na opłacenie środków technicznych (serwerów i łącz), co pozwala Wikipedii działać i rosnąć.
Wikimedia Foundation istnieje przede wszystkim po to, by wspierać i budować wielkie zasoby wolontariuszy piszących Wikipedię i jej projekty siostrzane – czyli ponad 100 tysięcy ludzi na całym świecie.
W kilku słowach, czym jest Wikipedia?
editWikipedia jest największą i najpopularniejszą encyklopedią świata. Jest publikowana w Internecie, dostępna za darmo i wolna od reklam. Na Wikipedię składa się ponad 16 milionów haseł, napisanych przez ochotników w ponad 298 językach świata, do których co miesiąc sięga ponad 430,000,000 milionów użytkowników Internetu. Wszystko to powoduje, że Wikipedia jest piątym co do ilości odwiedzin serwisem internetowym na świecie. Jest dziełem współtworzonym w ostatnich dziewięciu latach przez miliony ludzi, z których każdy mógł dokonać dowolnej edycji w dowolnym momencie. Wikipedia to największy zbiór wiedzy w dziejach ludzkości, a ludzie ją tworzący jednoczą się w swoim upodobaniu uczenia się, intelektualnej ciekawości i świadomości tego, że razem wiedzą więcej niż każdy z nich w pojedynkę.
Gdzie znajdę bardziej szczegółowe informacje finansowe?
editDokument 2008–2009 Wikimedia Foundation Annual Report (Roczny raport finansowy 2008-2009) zawiera informacje z poprzedniego roku obrachunkowego (od 1 lipca 2008 do 30 czerwca 2009) z prognozami na następny okres. Jest to drugi raport finansowy Wikimedia Foundation, stanowiący zbiór informacji o kondycji finansowej Fundacji, działalności statutowej i osiągnięciach.
Główne punkty raportu to:
- uruchomienie inicjatywy Usability (użyteczności);
- włączenie się ruchu Wikimedia do Creative Commons;
- konferencja Wikimania w egipskiej Aleksandrii;
- rozpoczęcie procesu planowania strategicznego;
- udana zbiórka funduszy i rozszerzenie działań Fundacji.
Pobierz raport finansowy 2008-2009:
Czy Wikimedia Foundation jest organizacją charytatywną?
editTak. Wikimedia Foundation posiada w Stanach Zjednoczonych status 501(c)(3) – charytatywnej organizacji pozarządowej, wpłaty na którą są zwolnione od opodatkowania. Jej biura znajdują się w San Francisco, w Kalifornii. Chętne osoby mogą zapoznać się z dokumentem potwierdzającym zwolnienie z opodatkowania oraz z raportami rocznymi.
Dlaczego warto przekazać darowiznę Wikimedia Foundation?
editDziałanie Wikimedia Foundation polega na ułatwianiu ludziom na całym świecie dostępu do informacji – w sposób darmowy i wolny od reklam. Fundacja jest organizacją typu non-profit, zależną od wsparcia darczyńców. Przekazywane darowizny wspierają bezpośrednio jedne z najpopularniejszych współtworzonych przez ochotników źródła informacji w Internecie, w tym Wikipedię, jeden z pięciu najchętniej odwiedzanych serwisów internetowych oraz największą kiedykolwiek stworzoną encyklopedię.
Jakie są dalsze plany? Dokąd zmierzają działania Wikimedia Foundation?
editJak powiedział założyciel Wikimedia Foundation, Jimmy Wales: „Wyobraźmy sobie świat, w którym każda osoba ma dostęp do sumy ludzkiej wiedzy”. Do tego właśnie dążymy – lecz żeby tam dotrzeć potrzebujemy wsparcia finansowego.
Każdego miesiąca z Wikipedii korzysta ponad 430,000,000 milionów ludzi na całym świecie. Wikipedia dostępna jest w Internecie, dla urządzeń przenośnych, na płytach DVD, w formie drukowanej i na wiele innych sposobów. Dążymy do dotarcia do jeszcze większej liczby odbiorców, jak też do ciągłej poprawy jakości dostarczanej wiedzy. W tym celu:
- ułatwiamy dzielenie się wiedzą. Niedawno uruchomiliśmy inicjatywę, której celem jest poprawa doświadczeń użytkowników chcących dodawać tekst oraz materiały multimedialne. Więcej informacji znaleźć można na stronie projektu.
- tworzymy zasoby szkoleniowe w celu pozyskania większej ilości edytorów: nauczycieli, profesorów, studentów, fotografów, filmowców, naukowców, bibliotekarzy, archiwistów, kustoszy, hobbystów i innych. Współpracujemy z rosnącą siecią 37 lokalnych partnerów Wikimedia Foundation na całym świecie, co ułatwia nam docieranie do takich właśnie ludzi i zachęcanie ich do pomagania nam w ulepszaniu Wikipedii. Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu.
- rozwijamy nowe technologie i procesy zapewnienia jakości, które nie stoją w konflikcie z zasadą otwartości Wikipedii. Dla osób zainteresowanych Wikipedią od strony technicznej, nowe pomysły to między innymi technologie oznaczania edycji i wykrywania potencjalnie problematycznych edycji.
- konsultujemy się z globalną społecznością ruchu Wikimedia oraz z ekspertami, wolontariuszami i myślicielami z całego świata, rozwijając innowacyjne strategie docierania do coraz większej ilości ludzi, posiadających zasoby wiedzy o jeszcze wyższej jakości i powiększania grona ochotników. Więcej informacji o pięcioletnim planie strategicznym znaleźć można na stronie projektu.
- budowania zestawu mierników pokazujących prace w świecie Wikimediów. Dostępne są zarówno raporty miesięczne jak i odrębny portal ze statystykami.
Naszą misją jest też ochrona dotychczas zgromadzonych materiałów: redukcja ryzyka zaginięcia części opracowań w wyniku awarii technicznej lub katastrofy oraz zapewnienie, że opracowane materiały będą regularnie kopiowane w wielu lokacjach. Nie jesteśmy podekscytowaną młodą firmą, która zniknie z rynku za dwa lata – nasze cele są długoterminowe.
Jak równoważycie otwartość i wiarygodność Wikipedii?
editWierzymy, że zwiększenie liczby uczestników podwyższa jakość projektu. W tym samym czasie konieczne jest utrzymywanie standardów, które sprawiają, że Wikipedia zyskała uznanie naukowców, pracowników akademickich, dziennikarzy i fundacji.
Czym jest Wikimedia Foundation?
editWikimedia Foundation, Inc. jest organizacją odpowiedzialną za stworzenie szeregu otwartych projektów edukacyjnych, przede wszystkim Wikipedii, utytułowanej encyklopedii internetowej. Jimmy Wales uruchomił Wikipedię w roku 2001, po czym w roku 2003 stworzył Wikimedia Foundation. Od początku istniejemy z jednego powodu: chęci otwartego i darmowego dzielenia się wiedzą. Nie sprzedajemy informacji i nie przyjmujemy ofert reklamodawców. To darowizny umożliwiają nam dalszą pracę. Wiedzę zgromadzoną w prowadzonych wolnych projektach edukacyjnych dostarczamy odbiorcom w każdy możliwy sposób. W szczególności wspieramy społeczności pozbawione dostępu do nowoczesnych technologii.
W posiadaniu Fundacji jest ponad 400 serwerów dostarczających treści projektów, jak też wszystkie związane z nimi domeny internetowe oraz znaki towarowe. Wspieramy strategiczny rozwój oprogramowania MediaWiki oraz powiązanych z nim narzędzi, co pozwala jeszcze większej ilości ludzi włączyć się w prace, a aktywnym edytorom pracować wydajniej. W tym zakresie znalazły się narzędzia zapewnienia jakości haseł. Rozwijamy materiały edukacyjne, wspieramy warsztaty i zachęcamy do inteligentnego myślenia o innych metodach przyciągnięcia edytorów, jak też o wzroście ruchu Wikimedia jako międzynarodowego ruchu wolnej wiedzy.
We wszystkich działaniach wspiera nas sieć lokalnych partnerów działających w wielu krajach.
Za jakie projekty odpowiedzialna jest Wikimedia Foundation?
editWikimedia Foundation wspiera rozwój Wikipedii, wolnej encyklopedii internetowej, stanowiącej jeden z pięciu najchętniej odwiedzanych serwisów sieciowych na świecie. Od założenia Wikipedii w roku 2001 i powołania Wikimedia Foundation w czerwcu 2003 wzrost ruchu Wikimedia był zdumiewający. Pierwszy projekt ruchu, angielskojęzyczna Wikipedia, urosła do ponad 6,000,000 haseł. Wszystkie wersje językowe Wikipedii zawierają ponad 47,000,000 artykułów.
Oprócz Wikipedii, Wikimedia Foundation wspiera również następujące projekty:
- Wikimedia Commons, repozytorium mediów zawierające ponad 43,000,000 grafik, plików wideo i nagrań dźwiękowych, które można wykorzystywać w sposób wolny;
- Wikibooks, projekt rozwijający wolne podręczniki;
- Wikisłownik, wielojęzyczny słownik i tezaurus;
- Wikiźródła, zbiór tekstów źródłowych;
- Wikinews, serwis dziennikarstwa obywatelskiego;
- Wikiversity, interaktywna platforma edukacyjna;
- Wikicytaty, zbiór cytatów;
- Wikispecies, skorowidz ziemskiego życia
Prowadzimy i wspieramy rozwój oprogramowania MediaWiki, silnika wiki o otwartym kodzie, zarządzającym wszystkimi prowadzonymi przez nas serwisami. Wspieramy działania promocyjne i spotkania społeczności, zachęcając ludzi do przyłączenia się do naszych projektów, umożliwiamy też pobieranie kopii i baz danych zawartości Wikipedii.
Więcej informacji znaleźć można na stronie opisującej nasze projekty.
Jak zarządzana jest Wikimedia Foundation?
editWikimedia Foundation zatrudnia 302 osób, pracujących pod kierownictwem Dyrektora Wykonawczego Sue Gardner. Zatrudnieni pracownicy wspierają działania setek tysięcy wolontariuszy, edytujących projekty Wikimedia. Wikimedia Foundation wspierana jest również przez wielu wolontariuszy uczestniczących w komitetach w sposób stały lub ad hoc.
Rada Nadzorcza Fundacji określa misję i wizje Wikimedia Foundation, przegląda i wspiera rozwijanie planów długoterminowych, nadzoruje działania Fundacji i wspiera jej działania związane z pozyskiwaniem funduszy. Jest najwyższą władzą organizacyjną Fundacji o zakresie zdefiniowanym jej rozporządzeniami. Zapiski z posiedzeń Rady Powierniczej zebrane są na stronie Meetings, zaś jej decyzje – na stronie Resolutions. Część członków Rady Powierniczej wybierana jest spośród członków społeczności edytorów projektów Wikimedia.
Wikimedia Foundation ma biuro zlokalizowane w San Francisco, w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracuje większość zatrudnionych w niej osób. Wszyscy członkowie Rady Powierniczej i pozostali pracownicy działają w sposób zdalny.
Czynimy wszelkie starania, by pracować w sposób przejrzysty, publikując najważniejsze punkty polityki i informacje finansowe.
Jak finansowana jest Wikimedia Foundation?
editFundacja finansowana jest głównie z darowizn pochodzących od setek tysięcy osób prywatnych, jak też z kilku grantów. Część serwerów i usług hostingowych jest również darowana – patrz dokument Benefactors.
Wikimedia Foundation otrzymuje darowizny z ponad 50 krajów świata. Przeciętna darowizna jest względnie mała, lecz liczba przekazów na konto Fundacji zapewnia sukces akcji pozyskiwania środków. Darowizny przekazywane są Wikimedia Foundation przez cały rok, lecz raz do roku wystosowywana jest oficjalna prośba o wsparcie.
Nie rozważamy pozyskiwania środków na działalność z reklam.
Wikimedia Foundation w Stanach Zjednoczonych ma status 501(c)(3) zwolnienia darowizn z opodatkowania. Darowizny pochodzące z innych krajów w pewnych przypadkach również mogą być odliczone od podatku &patrz deductibility of donations. Szczegóły dokonywania wpłat przez system PayPal, MoneyBookers lub przekaz pocztowy znaleźć można tutaj. Informacje o innych sposobach przekazania darowizny można znaleźć pod adresem donate wikimedia.org.
Do początku – Przekaż darowiznę
Ile darowizn spodziewacie się uzyskać?
editPlan na lata 2010-2011 zakłada pozyskanie 20,4 miliona USD, co stanowi wzrost o 28% w stosunku do przewidywanych wpływów w latach 2009-2010 w wysokości 15,9 miliona USD.
Bardziej szczegółowe informacje na temat finansowania działań Fundacji znaleźć można w raportach finansowych. Informacji zasięgnąć można wplanie finansowych 2010-2011 (PDF); dodatkowe pytania dotyczące planu znajdują się na stronie 2010-2011 Annual Plan Questions and Answers.
Kto wspiera cele Fundacji?
editWiększość środków finansowych Fundacji pochodzi od osób indywidualnych – takich, jak Ty. Otrzymujemy również granty od fundacji prywatnych i społecznych, jak też od firm. Szczegóły znajdują się na stronie Donate/Benefactors/en.
Gdzie znajdują się informacje na temat działalności Wikimedia Foundation?
editJeśli chodzi o rok obrachunkowy 2008-2009, informacji można zasięgnąć w raporcie rocznym: wersja PDF (2 MB)
Jak przekazać darowiznę?
editOsoby chcące przekazać darowiznę powinny odwiedzić stronę ze szczegółowym opisem. Darowiznę przekazać można za pomocą dowolnej uznawanej karty kredytowej (Visa, MasterCard, Discover, American Express), przez systemy Paypal i MoneyBookers, przelewem bankowym oraz czekiem nadanym przez pocztę na adres Fundacji. Darowiznę można złożyć w jednej z wielu walut, lista jednak nie zawiera wszystkich walut świata.
Do początku – Przekaż darowiznę
Gdzie mogę przesłać czek?
editCzek można nadać na adres:
P.O. Box 98204
Washington, DC 20090-8204
USA
- Note: donations by check are processed directly at our centralized lockbox location which is in Washington, DC.
Zalecane jest przesyłanie czeków w dolarach amerykańskich z kont w amerykańskich bankach. Czeki w walutach innych niż USD lub banków spoza granic USA mogą być drogie w przetwarzaniu, co zmniejsza wartość przekazywanej darowizny. Osoby nieposiadające konta w banku amerykańskim mogą przekazać pieniądze bez utraty ich wartości przez system PayPal lub przelewem bankowym.
Do początku – Przekaż darowiznę
Co zrobić, jeśli chcę wysłać do Wikimedia Foundation formularz, list lub inne materiały?
editCałość korespondencji, włącznie z formularzami odliczenia podatkowego czy formularzami darowizny typu &bdaquo;matching gift” należy wysyłać pod adres
P.O. Box 98204
Washington, DC 20090-8204
USA
- Note: donations by check are processed directly at our centralized lockbox location which is in Washington, DC.
Do początku – Przekaż darowiznę
Czy mogę przekazać Wikimedia Foundation papiery wartościowe?
editWikimedia Foundation przyjmuje darowizny w akcjach. Można je przetransferować w rachunku brokerskim po podaniu brokerowi nazwy instytucji, numeru rachunku brokerskiego i kodu DTCC.
- Account holder name: Wikimedia Foundation, Inc.
Financial broker: Smith Barney
Investment account number: 546-0356C-14-782
DTCC Clearing account number: #0418
Do początku – Przekaż darowiznę
Czy darowiznę na rzecz Wikimedia Foundation mogę odliczyć od podatku?
editSzczegóły dotyczące odliczania darowizny na rzecz Wikimedia Foundation od podatku znaleźć można na tej stronie.
Do początku – Przekaż darowiznę
Skąd dostanę formularz odliczenia podatkowego, jeśli złożę darowiznę?
editJeśli darowizna przekazana jest za pośrednictwem systemu PayPal lub karty kredytowej, formularz uprawniający do odliczenia zostanie wysłany w wiadomości e-mail, który podany został podczas przesyłania darowizny. Formularze do darowizn zrealizowanych czekiem o wartości powyżej 50 USD wysyłane są pocztą, jeśli darczyńca podał adres zwrotny. Formularz można również otrzymać po wysłaniu wiadomości na adres giving wikimedia.org (w wiadomości należy podać dane kontaktowe, wybrany sposób przekazania darowizny i jej wysokość).
Do początku – Przekaż darowiznę
Czy mogę przekazać darowiznę z określeniem konkretnego celu, na jaki ma być przeznaczona?
editOrganizacje dobroczynne z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, do których zalicza się Wikimedia Foundation, są zobowiązane do honorowania darowizn o określonym przeznaczeniu. Oznacza to, że jeśli darczyńca określi przeznaczenie swojej darowizny, jego życzenie zostanie spełnione lub darowizna zostanie zwrócona. Przed podjęciem tego typu decyzji należy jednak pamiętać o tym, że darowizny o przeznaczeniu ogólnym są dla beneficjenta łatwiejsze do zarządzania; darowizny o określonym przeznaczeniu nakładają konieczność dodatkowych prac administracyjnych, zwiększających wewnętrzną komplikację procesu.
Do początku – Przekaż darowiznę
Dlaczego istnieje minimalna kwota darowizny?
editMinimalna kwota darowizny to 1 USD. Wikimedia Foundation otrzymuje drobne darowizny od osób z ograniczonymi środkami pieniężnymi, będąc takim darczyńcom równie wdzięczna. Jeśli darowizna ma znaczenie dla darczyńcy, jest równie ważna dla Fundacji. Nie jest jednak rzeczą niespotykaną, że ludzie wykorzystują mechanizmy przekazywania darowizn w celu na przykład sprawdzenia użyteczności skradzionej karty kredytowej. Tego typu osoby najczęściej testują karty z wykorzystaniem bardzo niskich kwot, więc uważamy, że kwota 1 dolara amerykańskiego jest wystarczającym środkiem zniechęcającym tego typu procederu.
Jak mogę pomóc w informowaniu innych o zbiórce funduszy?
editJak Ci się żywnie podoba. Możesz powiedzieć o zbiórce rodzinie i znajomym. Można im powiedzieć o tym, co znaczy dla Ciebie Wikipedia. Można zapytać, czy oni z niej korzystają, a jeśli tak, to co Wikipedia znaczy dla nich. Można też w sygnaturce wiadomości e-mail wstawić tekst w stylu:
Stworzyliśmy największy zbiór ludzkiej wiedzy w historii świata. Pomóż nam chronić Wikipedię. Przekaż darowiznę: http://wikimediafoundation.org/wiki/Support_Wikipedia/en
Jaka jest polityka ochrony danych osobowych darczyńców?
editDo kwestii ochrony danych osobowych darczyńców podchodzimy poważnie. Zainteresowani mogą sięgnąć do polityki prywatności. Pokrótce: nie sprzedajemy, nie ujawniamy, nie handlujemy danymi osobowymi.
Jak skontaktować się z Wikimedia Foundation?
editInformacje kontaktowe znajdują się na stronie Contact us.