This page is a translated version of the page Bot policy and the translation is 69% complete.
Outdated translations are marked like this.
میانبر:
BP
این صفحه پیرامون استانداردها و رهنمودهای مرتبط با ربات‌هایی است که در برخی پروژه‌ها به اجرا در آمده‌اند (Bot policy/Implementation را ببینید )؛ این را می‌توان با بازدید از "Project:Bot policy" در آن ویکی بررسی کرد، که یا باید به اینجا اشاره کرده باشد و یا تغییر مسیری به سیاست محلی باشد.

همچنین این صفحه یک سیاست در متا است، که موافقت خودکار و ربات‌های سراسری را شامل می‌شود. برای درخواست دسترسی ربات در متا، لطفاً به Meta:Requests for adminship#Requests for bot flags بروید.

ربات‌ها فرایندهای خودکار یا نیمه‌خودکاری هستند که صفحات را با نظارتی کمتر یا بدون نظارت مستقیم انسان ویرایش می‌کنند. از آنجا که ربات‌ها به صورت بالقوه می‌توانند منابع را هدر دهند و یا به صورت اتفاقی اختلالی در پروژه ایجاد کنند، لازم است ربات‌ها از سیاست‌ها و رهنمودهای زیر پیروی کنند. سیاست بیان می‌دارد که ربات‌ها چگونه می‌توانند در پروژه‌های قابل اطلاق استفاده شوند؛ ربات‌هایی که از این سیاست پیروی نکنند ممکن است بلافاصله بسته شوند تا اینکه گرداننده مشکلاتش را برطرف کند.

سیاست

حساب ربات

یک ربات باید از حسابی مجزا از حساب فرد گرداننده استفاده کند، چرا که هیچ ویرایشگر انسانی نباید پرچم ربات دریافت کند. صفحهٔ کاربری آن باید به صورت شفاف و واضح آن را به عنوان یک ربات معرفی کند تا آن را از ویرایش‌گرهای انسان متمایز سازد، و گردانندگان ربات باید برای پاسخ به هر نظری خودشان حاضر باشند. هیچ کاربری اجازهٔ استفاده از متن‌های پاسخ‌دهندهٔ خودکار را ندارد. در صورتی که ربات برخی گردانندگان برای تشخیص پیام‌ها تنظیم نشده باشد، برخی‌شان شاید ترجیح دهند که صفحهٔ بحث ربات را به صفحهٔ بحث خودشان تغییر مسیر دهند.

اجازه‌دهی

سه راه برای به‌دست‌آوردن دسترسی ربات در ویکی وجود دارد:

ربات‌های سراسری

ربات‌های سراسری به همهٔ ویکی‌هایی که ربات‌های سراسری در آن‌ها مجازند (این باید صریحاً توسط سیاست محلی اجازه داده شده باشد، فهرست را ببینید) دسترسی دارند. برای صلاحیت‌یافتن به‌منظور دسترسی ربات سراسری، نیازهای زیر باید برآورده شوند:

 • The bot operator must start a discussion that will last for 2 weeks at Steward requests/Bot status#Global bot status requests;
 • The discussion will be publicized via MassMessage (New global bot discussion), where interested community members and wikis can be subscribed;
 • The bot operator must demonstrate the bot task is welcomed on multiple Wikimedia projects. A good way to show it is to be flagged on 5 or more wikis for a single task;
 • The operator should make sure to adhere to the wiki's preference as related to the use of the bot flag.
 • The global bot status gives the bot access to a restricted number of projects and wikis that allow global bot access. New wikis are added to this set by default. An exhaustive list of wikis that are not included is available. (You can request local bot flags on projects where global bots are not allowed.)

اجازهٔ خودکار

اگر اجازهٔ خودکار صریحاً در یک ویکی اجازه داده شده، گردانندگان ربات می‌توانند مستقیماً پرچم ربات محلی را از ویکی‌بدها تقاضا کنند. برای صلاحیت‌یافتن بدین منظور، نیازهای زیر باید برآورده شوند:
 • باید در سیاست محلی ربات یا صفحهٔ تقاضا اجازه داده شده باشد؛
 • ربات باید به‌طور مرتب بدون پرچم ربات برای حداقل یک هفته ویرایش کند یا به منظور اثبات خود ۱۰۰ ویرایش در ویکی‌های قابل اطلاق داشته باشد؛
 • *ربات تنها باید از پیوندهای میان‌ویکی نگهداری کند یا تغییر مسیرهای چندباره را اصلاح کند.

اجماع جامعه

در غیر اینصورت اگر یک جامعهٔ محلی علاقه‌مند به پردازش نرم‌افزارهای کاربردی است، ربات‌ها باید اجازهٔ جامعه را در صفحهٔ بحث مربوطهٔ محلی پیش از ویرایش بدون پرچم ربات در سرعت‌های بالا یا بدون نظارت انسان داشته باشند. وقتی اجماع حاصل شد، یک دیوان‌سالار محلی پرچم را خواهد افزود، یا از یک ویکی‌بد خواسته خواهد شد تا انجامش دهد. اگر هیچ جامعهٔ محلی نداشته باشیم و موارد بالا قابل اطلاق نباشد، ربات باید بدون پرچم فعالیت کند یا اصلاً به‌کل فعالیت نکند.

کاربردهای غیرقابل قبول

 • تغییرات جدال‌انگیز: ربات‌ها می‌توانند به منظور اجرای ویرایش‌هایی که محتملاً توسط دیگر ویرایش‌گران محلی پشتیبانی می‌شوند استفاده شوند. اگر شما قصد گسترش نقش ربات را فراتر از آنچه توسط جامعه پشتیبانی می‌شود دارید، در صفحهٔ بحث مربوطه آن را متذکر شوید تا مطمئن شوید که مخالفتی با آن وجود ندارد. اگر پرچم ربات شما با اجازهٔ خودکار اعطا شده، شما نباید از محدوده‌های تعیین شده در بخش «اجازهٔ خودکار» تخطی کنید.
 • بازیابی اطلاعات: ربات‌ها نمی‌توانند برای کاربردهایی که مستقیماً به وظایف مجاز ربات مربوط نیست برای بازیابی فله‌ای محتوا به کار گرفته شوند. این شامل بارکردن پویای صفحات از وب‌گاهی دیگر نیز می‌شود، که می‌تواند منجر به افزوده شدن آن وب‌گاه به لیست سیاه شده و قطع دسترسی دائم آن وب‌گاه را منجر شود. اگر می‌خواهید محتوا را به صورت فله‌ای دانلود کنید یا از پروژه‌ای آینه بگیرید، لطفاً آن را با دانلود یا میزبانی کپی خودتان از پایگاه‌دادهٔ ما، انجام دهید.
 • تصحیح املاء: هیچ رباتی نمی‌تواند بدون اجازهٔ صریح جامعه، به صورت خودکار غلط‌های املایی را تصحیح کند، به‌ویژه در فضای نام اصلی. در بسیاری از زبان‌ها تصحیح خودکار غلط‌های املایی بدون میزان قابل‌توجهی از خطا ممکن نیست.

Removal of global bot status

Global bot permissions will be removed:

 • At the bot's operator request
 • If the bot is persistently used to perform tasks that are outside the global bot remit
 • If the bot is found to be inactive, with the following provisions:
  • A global bot account is deemed inactive if it has not made any edits for a whole year on any project that allows global bot access.
  • Before a global bot account's permissions are removed on the basis of inactivity, its operator must be notified at least on their home wiki(s) and at Meta-Wiki.

رهنمودها

نام

اگرچه نیازی نیست، اما نام ربات باید به وضوح شامل واژهٔ «بات» یا «bot» در نام کاربری‌اش باشد تا بتوان آن را از ویرایش‌گران انسان به شکلی آسان‌تر تشخیص داد؛ رایج‌ترین شکل‌ها از نام کاربری گرداننده بدست می‌آیند (مثلاً Pathosbot)، یا استفاده از آن در داخل پرانتز (همچون Xenophon (bot)).

ساعات اوج

ربات‌هایی که بدون پرچم فعالیت می‌کنند باید با فواصل بیش از یک دقیقه ویرایش کنند. هنگامی که تایید شدند و پرچم مناسب را گرفتند، باید در فواصل حداقلی مطلق ۵ ثانیه (۱۲ ویرایش در دقیقه) فعالیت کنند. ربات‌ها باید سعی کنند تا از فعالیت در شلوغ‌ترین ساعات پرهیز کنند، چراکه آن‌ها سریعاً منابع سرور را که باید برای استفادهٔ بازدیدکنندگان و ویرایش‌گران انسان ذخیره شود مصرف می‌کنند. در طول این ساعات، آن‌ها باید در فواصل ۲۰ ثانیه‌ای (۳ ویرایش در دقیقه) فعالیت کنند تا منابع را حفظ کنند.

سرعت ویرایش ربات‌ها را می‌توان با افزودن مولفه‌های اضافه به رشتهٔ کوئری هر نشانی درخواستی، به صورت خودکار بر پایهٔ بار سرور تعین کرد؛ اینجا را ببینید.

نظارت

تا وقتی که ربات علناً بیان کرده که به‌صورت خودگردان اجرا می‌شود، گرداننده باید در دسترس باقی بماند، گاه‌وبی‌گاه پیغام‌هایش را چک کند، و برای خاموش کردن ربات در صورت عدم عملکرد مطلوب آماده باشد یا در صورتی که شکایت دریافت می‌شود. اگر گرداننده در دسترس نیست، ممکن است ربات تا وقتی که مشکلات برطرف شوند بسته شود.

Best practices

Please read wikitech:Help:Toolforge/Developing successful tools for strong recommendations that will make life easier for you and for everyone else in the future!

Briefly:

 • Pick a license
 • Publish the code
 • Have co-maintainers
 • Write some documentation

همچنین ببینید