Fotoğraf Arayan Vikipedi Sayfaları

This page is a translated version of the page Wikipedia Pages Wanting Photos and the translation is 87% complete.
Outdated translations are marked like this.

Fotoğraf Arayan Vikipedi Sayfaları

Fotoğraf İsteyen Vikipedi Sayfaları (Wikipedia Pages Wanting Photos, WPWP), Vikipedistlerin Vikipedi dil projeleri ve topluluklarındaki görselleri eksik olan Vikipedi makalelere fotoğraf eklemesini içeren geleneksel bir kampanyadır. Bu yarışma, Wikimedia topluluğu tarafından düzenlenen çeşitli VP fotoğraf yarışmalarından, 'fotoğraf Yürüyüşleri toplanan dijital medya dosyalarının Wikipedia makale sayfalarında kullanımını teşvik etmek içindir. Fotoğraflar, okyucunun dikkatini bir sayfa dolu metinden daha iyi bir şekilde kavramaya, içeriği görselleştimeye ve maddeyi okuyucular için daha öğretici ve ilgi çekici hale getirmeye yardımcı olur.

Uluslararası fotoğraf yarışmaları da dahil olmak üzere çeşitli yarışmalar aracılığıyla (Wiki Loves Monuments, Wiki Loves Africa, Wiki Loves Earth, Wiki Loves Folklore vb.) binlerce görsel Wikimedia Commons'a yüklendi ve katkıda bulunuldu. Ancak bu fotoğrafların nispeten azı Vikipedi maddelerinde kullanılmıştır. Bugün, Wikimedia Commons milyonlarca fotoğrafa ev sahipliği yapıyor ancak Vikipedi sayfalarında bunların sadece küçük bir kısmı kullanıldı. Bu durum, Bu projenin kapatmayı amaçladığı büyük bir boşluk.

Katılım

Katılmadan önce, aşağıdaki tüm kuralları baştan sona okumak önemlidir. Yapılmadığı takdirde diskalifiye olunabilir.

 1. Vikipedi'de oturum açın veya yeni bir hesap oluşturun (kendi diliniz de dahil olmak üzere herhangi bir dile sahip Vikipedi'de hesap oluşturabilirsiniz). Vikipedi'lerin tüm dillerinin listesini burada bulabilirsiniz.
 2. Fotoğraf gerektiren bir madde bulun. Bunu yapmanın birçok yolu vardır. İşte bazı ipuçları.
 3. Commons'ta uygun resmi bulun. Doğru başlığı veya kategoriyi kullanarak resmi aramak için buraya tıklayın. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır. İşte bazı ipuçları.
 4. Madde sayfasında, resmin alakalı olduğu ve okuyucunun konuyu anlamasına yardımcı olan bir bölüm bulun. 3. Adım'da seçilen resmi ekleyin. "Önizlemeyi göster" bölümündeki ekran konumunu kontrol edin ve gerekli değişiklikleri yapın. Ardından "Değişiklikleri yayımla"ya tıklayın.
 5. Kaliteli fotoğraflar için yeni maddeler oluşturarak da yarışmaya katılabilirsiniz.
 6. Lütfen resim sözdizimine dikkat edin! Makalelerdeki bilgi kutularına görseller ekleyecekseniz, sözdizimi çok daha kolaydır - sadece dosya adı, yani [[File:Obamas at church on Inauguration Day 2013.jpg|thumb|The Obamas worship at [[African Methodist Episcopal Church]] in Washington, D.C., January 2013]] yerine sadece Obamas at church on Inauguration Day 2013.jpg.

Burada başlık The Obamas worship at African Methodist Episcopal Church.

Makalelerdeki bilgi kutularına görseller ekleyecekseniz, bunları aşağıda gösterildiği gibi doğru konuma ekleyin.

| image = Obamas at church on Inauguration Day 2013.jpg

| caption = The Obamas worship at African Methodist Episcopal Church

Kampanya kuralları

Circle-icons-calendar.svg
Görüntüler 1 Temmuz - 31 Ağustos 2020 arasında kullanılmalıdır.
Circle-icons-trophy.svg
Kullanılabilecek dosya sayısının sınırı yoktur. Bununla birlikte, farklı ödül kategorileri vardır (aşağıya bakınız). Ancak, Vikipedi maddelerini aşırı fotoğrafla bozmayın. Yalnızca fotoğrafı olmayan bir maddeye fotoğraf ekleyin.
Circle-icons-unlocked.svg
Resim ücretsiz kullanım lisansı altında veya kamu malı olarak yayınlanmalıdır. Olası lisanslar: CC-BY-SA 4.0, CC-BY 4.0, CC0 1.0.
Circle-icons-profile.svg
Katılımcılar, herhangi bir Wikimedia projesinde kayıtlı kullanıcı olmalıdır. Vikipedi'de oturum açın veya kaydolun (Kendi VP'nizde ve tüm Wikimedia projelerinde kullanmak için Vikipedi'nin herhangi bir dilinde bir hesap oluşturabilirsiniz).
Circle-icons-compose.svg
Kötü veya çok düşük kaliteli fotoğraflar genellikle kabul edilemez.
 1. Resim başlığı ve açıklaması net olmalı ve madde için uygun olmalıdır.
 2. Tüm resim eklemeleri, resmin ne hakkında olduğunu açıklayan bir resim açıklaması içermelidir.
 3. Resimler maddede alakalı yerlere yerleştirilmelidir.
 4. Akıcı konuşamadığınız bir dildeki maddelere fotoğraf eklemeyin. Sürekli olarak altyazısız resim, alakasız resim vb. ekleyen kullanıcılar diskalifiye edilebilir.
Hashtag Icon.png
Katılımcılar, açıklayıcı bir düzenleme özetine ek olarak, resimlerle iyileştirilmiş tüm maddelerin düzenleme özetine #WPWP etiketini eklemelidir; örneğin, "bilgi kutusuna bir görüntüyle iyileştirme" #WPWP. Bir maddeye hashtag (#WPWP) eklemeyin.

#WPWP'ye nasıl katılmak istersiniz?

Bu bölüm, WPWP'ye katılım seviyenize tam olarak uyacak şekilde tasarlanmıştır. Katılım seçeneklerini keşfetmek için aşağıdaki düğmeleri tıklayın.

Kampanya zaman çizelgesi

WPWP Kampanyası yıllıktır.

 • Girişlerin başlaması: 1 Temmuz 2020 00:01 (UTC)
 • Girişlerin bitişi: 31 Ağustos 2020 23:59 (UTC)
 • Sonuçların ilanı: 30 Eylül 2020 6 Ekim 2020

Uluslararası ödül kategorileri

Fotoğraflarla en fazla sayıda Vikipedi maddesi geliştiren kullanıcı ödülü

 1. Birincilik US$500 hediye çeki
 2. İkincilik US$400 hediye çeki
 3. Üçüncülük US$300 hediye çeki

Ses dosyasıyla en fazla sayıda Vikipedi maddesi geliştiren kullanıcı ödülü

 • US$200 hediye çeki

Video ile en fazla sayıda Vikipedi maddesi geliştiren kullanıcı ödülü

 • US$200 hediye çeki

Fotoğrafla en fazla sayıda Vikipedi maddesi geliştiren yeni kullanıcı ödülü

 • US$200 hediye çeki

Igbo, Swahili, Yoruba, Luganda, Hausa, Shona, Amharic, Lingala and Afrikaans Vikipedi'lerde en çok Wiki Loves Africa resmi kullanan kullanıcı ödülü Daha fazla bilgi.

 • US$100 hediye çeki (Not: WLA ödülüne hak kazanabilmek için hesabınızı en az 1 yıl önce oluşturmuş olmanız ve 1 Temmuz 2020'den önce herhangi bir Vikipedi dilinde en az 330 madde düzenlemesi yapmış olmanız gerekir.)

Wiki Loves Folklores Prizes

Wiki Folkloru Seviyor, herhangi bir dilde Wikipedia'da en çok Wiki Folkloru Seviyor görsel kullanımına sahip kullanıcılar için ödüller sunuyor. Wiki Folklor'u Seviyor ödüller kategorisi hakkında daha fazla bilgi için bkz: burada.