Wikimedia Vakfı seçimleri/2022/Topluluk Oylaması

This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2022/Community Voting and the translation is 83% complete.
Outdated translations are marked like this.

2022 Mütevelli Heyeti seçimleri 23 Ağustos 2022 ile 6 Eylül 2022 tarihleri arasındadır.

Wikimedia topluluğu üyeleri, üç yıllık bir süre için iki aday seçme şansına sahiptir. Bu sayfada oy kullanma talimatları bulunmaktadır. Topluluk üyeleri seçmen uygunluk esaslarını Sıkça Sorulan Soruları okuyabilir.

Oy verin

Oy kullanmaya uygunsanız:

 1. Aday açıklamalarını okuyun ve Analiz Komitesinin her aday hakkındaki değerlendirmesine göz atın
 2. İştirak Temsilcileri tarafından sorulan sorulara adayların verdikleri cevaplarını okuyun
 3. Watch the videos recorded by the candidates answering 6 questions from the community; there is also a text version, including additional questions from the community.
 4. Oyunuzu şekillendirmek üzere Seçim Pusulasını kullanın (based on answers to 15 additional community-sourced questions).
 5. Hangi adayları destekleyeceğinize karar verin.
 6. SecurePoll oylama sayfasına gidin.
 7. Sayfadaki talimatları izleyin.

Nasıl oy kullanılır

 
Seçmenlerin göreceği SecurePoll oylama arayüzünün bir örneği.

Aşağıda, oylama deneyiminizin sorunsuz ilerlediğinden emin olmak için bazı yararlı bilgiler bulunmaktadır. Oy kullanmaya gitmeden önce lütfen bu bölümü dikkatlice okuyunuz.

 • Bu seçimde Devredilebilir Tek Oy yöntemi kullanılmaktadır. Hesaplama işleminin bir açıklaması burada bulunabilir.
 • Oylama sayfasında seçmen, bir dizi açılır kutu görecektir. Seçmen, adayları “Tercih 1”den (en çok tercih edilen) “Tercih 6”ya (en az tercih edilen) doğru sıralayacaktır.
 • Seçmen, seçilmeye en uygun olduğunu düşündüğü adayları en tepeden sıralamaya başlayacak. Seçmenin en az uygun olduğuna inandığı adaylar listelerinin en altına doğru işaretlenmelidir.
 • Bir seçmen, oy verme işlemi sırasında herhangi bir noktada adayları sıralamayı bırakabilir. Örneğin seçmen, 6 adaydan sadece ilk 4'ünü sıralayabilir ve kalan 2'si sıralamaz.
 • Adayların, aralarında sayı atlamadan sıralanması gerekir. Sayıları atlamak bir hataya neden olur.
 • Bir seçmen, aynı adayı birden çok kez sıralayamaz. Aynı adayı birden çok kez sıralamak hataya neden olur.
 • Seçmenler seçimde yeniden oy kullanabilirler. Bu durumda oyları, önceki oylarının üzerine yazılır. Bunu istedikleri kadar defalarca yapabilirler.