Nadace Wikimedia
O Nadaci
Nadace Wikimedia (WMF) je nezisková organizace zapsaná ve Spojených státech amerických, která provozuje různé webové stránky, známé jako „wikiprojekty“, mezi něž patří např. Wikipedie, Wikizprávy, nebo tato webová stránka − Meta-Wiki. Nadace Wikimedia je řízena správní radou. Ředitelství WMF se nachází v San Franciscu v USA. Oficiální informace o Nadaci najdete na stránkách wikimediafoundation.org.
Správní rada
Správní rada Nadace řídí nadaci a dohlíží na hospodaření s dary. Dozorčí rada je nejvyšším orgánem Nadace Wikimedia (viz článek IV. paragraf 1 stanov Nadace Wikimedia). Aktuální seznam členů a kontaktní informace naleznete na této stránce.
Vizte též vývoj členstva správní rady a graf popisující proměny členstva správní rady.
Příručka o představenstvu Nadace Wikimedia poskytuje přehled o povinnostech správní rady. Nadace také zveřejňuje seznamy schůzí správní rady a jejích rozhodnutí.
Organizace
Diskusní kanály
Nadace Wikimedia je řízena díky využívání:
- Meta-Wiki, určená pro diskuse a organizaci veřejných projektů, je volně upravovatelná a mnohojazyčná
- wikimediafoundation.org, což je oficiální webová stránka nadace; je veřejná, avšak upravovat ji mohou jenom důvěryhodní členové komunity. Snažíme se ji přeložit do mnoha jazyků, zpětnou vazbu ohledně jejího překladu můžete podávat na těchto stránkách Meta-Wiki.
- wikimedia-l, což je veřejná e-mailová síť určená pro diskuse o Nadaci a jejích projektech.
- internal-l, což je neveřejná e-mailová síť (přístup je vyhrazen členům představenstva a kmenovým pracovníkům).
- private-l, což je jiná neveřejná e-mailová síť, určená pro řešení technických potíží v rámci Nadace.
- OTRS, což je petiční systém, užívaný personálem a dobrovolníky Nadace Wikimedia k řešení e-mailové komunikace s veřejnosti.
- IRC, což je chatovací služba v reálném čase, určená pro komunikaci mezi Wikimediány, která je umístěna na síti freenode (irc.freenode.net)
Na co vynakládáme peníze?
Vizte naše výroční zprávy, měsíční zprávy a finanční zprávy.
Odkud ty peníze pocházejí?
Nadace Wikimedia funguje díky penězům ze sponzorských a jiných darů. Více informací najdete na stránce o darech.
Přidružené organizace
S vědomím rozmanitosti skupin, které k našemu hnutí přispívají, odsouhlasila správní rada uznání následujících forem přidružení k hnutí Wikimedia. Přidružené organizace mohou v průběhu času měnit charakter své příslušnosti a svou vzájemnou spolupráci by měly zakládat na rovnocennosti, bez hierarchizace. Pokud chcete založit přidruženou organizaci, nebo máte vážný zájem o více informací, můžete kontaktovat Výbor pro přidružené organizace.
Partneři hnutí
Partnery hnutí Wikimedia jsou podobně smýšlející organizace, které práci našeho hnutí aktivně podporují. Jejich seznam je veřejný a je jim dovoleno používat naše značky a loga pro účely propagace, podpory a spolupráce s hnutím Wikimedia. Partneři prozatím nejsou uznáváni jako součást Nadace Wikimedia. Více informací ohledně potenciálního budoucího zařazení Vám může na vyžádání sdělit Výbor pro přidružené organizace.
Národní a regionální pobočky
Národní a regionální pobočky jsou začleněné neziskové organizace, zastupující a podporující na lokální úrovni globální hnutí Wikimedia. Tyto pobočky užívají jména, která jednoznačně vyjadřují spojení s hnutím Wikimedia a je jim bez omezení umožněno využívat ochranné značky hnutí Wikimedia pro jejich práci, veřejný styk a získávání finančních prostředků.
Tématické organizace
Tématické organizace jsou začleněné neziskové organizace, zastupující hnutí Wikimedia formou práce zaměřené na určité téma, námět, předmět nebo problematiku, ať už lokálně či mezinárodně. Tématické organizace užívají jména, která jednoznačně vyjadřují spojení s hnutím Wikimedia a je jim bez omezení umožněno využívat ochranné značky hnutí Wikimedia pro jejich práci, veřejný styk a získávání finančních prostředků.
Uživatelské skupiny
Uživatelské skupiny jsou skupiny s otevřeným členstvím, které mají svou kontaktní osobu a dokumentovanou historii projektů. Je u nich kladen důraz na snadnost založení. Uživatelské skupiny se mohou i nemusí začleňovat do hnutí a je jim povoleno v omezené míře využívat loga a značky hnutí Wikimedia pro účely mediální komunikace ohledně událostí a projektů.
Projekty a koordinace hnutí Wikimedia
Koordinace projektů
Meta-Wiki (tato wiki) je webový server zabývající se projekty a koordinací Nadace Wikimedia.
Hlavní projekty Nadace Wikimedia
Wikipedie Svobodná encyklopedie |
Wikislovník Slovník a tezaurus |
Wikizprávy Svobodné zpravodajství |
Wikiknihy Svobodné učebnice a návody | |||||||
Wikicitáty Sbírka citátů |
Wikizdroje Svobodné dokumenty |
Wikiverzita Svobodné učební nástroje |
Wikicesty Svobodný cestovní průvodce | |||||||
Wikidruhy Adresář druhů |
Commons Sdílené úložiště médií |
Wikidata Svobodná znalostní báze |
Časová osa vybraných projektů
- January 15, 2001: Wikipedia launched at Wikipedia.com, separate from Nupedia.
- December 12, 2002: Wiktionary was brought online.
- June 27, 2003: Wikiquote was started on wo.wikipedia.org, which is now used by Wolof Wikipedia.
- July 10, 2003: Wikiquote moves to quote.wikipedia.org and later got its own domain name (wikiquote.org).
- July 10, 2003: The Wikibooks project got its own domain name at textbook.wikipedia.org, later moving to wikibooks.org. See Wikimedia News.
- November 24, 2003: Project Sourceberg (now Wikisource) was officially launched as sources.wikipedia.org. Before that, it was located on ps.wikipedia.org, the Pashto Wikipedia. On December 6, 2003, a vote was held on changing the project's name, and it was renamed to “Wikisource”.
- September 5, 2004: After launching in August 2004, Wikispecies was discussed by the board. It was officially merged to a sister project on September 14, 2004.
- September 7, 2004: The Wikimedia Commons was launched.
- December 3, 2004: After a brief demonstration phase in November, the English beta version of Wikinews became operational. Wikinews is meant to be a free content news source which allows anybody to report news on a wide variety of subjects.
- April 2005: 501(c)(3) non-profit status granted by the U.S. Internal Revenue Service with the NTEE Code: B60 (Adult, Continuing Education).
- November 2005: Wikimedia awarded membership in the World Technology Network.
- June 2, 2006: The Wikimedia Incubator was launched.
- August 15, 2006: Wikiversity's beta phase officially began (English Wikiversity).
- October 30, 2012: Wikidata was launched, the first new Wikimedia project since 2006.
- November 10, 2012: Wikivoyage moved to Wikimedia servers as a beta project, after a discussion on hosting a travel guide project. It was fully launched on January 15, 2013. You can see the Wikipedia article for more information on its pre-WMF days.
History
The early history of Wikipedia was characterized by much chaos and well-meaning strangeness. Wikipedia Governance was conducted, effectively, by Jimmy Wales (Jimbo) alone, with the assistance of mailing list participants.
The broader mandate of the expanding projects being considered, led to a suggestion in a wikien-l message by Sheldon Rampton:
- I think we should go further still and shoot for the ultimate goal of creating “Wikimedia”. That's media with an “m”. It would use Wiki-style rules to enable public participation in the creation and editing of all kinds of media: encyclopedias and other reference works, current news, books, fiction, music, video etc. Like current broadcast media, it would have differentiated “channels” and “programs”, each with self-selecting audiences. Unlike current media, however, the audience would also be actively involved in creating its own programming, instead of merely passively watching it.
The “wikimedia.org” domain name was purchased by mav in waiting for a Wikipedia/Wikimedia non-profit to come into existence to own it.
On June 20, 2003, Jimmy Wales – who had been operating Wikipedia under the aegis of his company Bomis – announced the creation of the Wikimedia Foundation which was to serve as the parent, non-profit, organization of Wikipedia, Wiktionary, Wikiquote, Wikibooks, and other freely licensed wiki projects subsequently added to the “Wikimedia family”. See also the Wikipedia article on Wikimedia: w:Wikimedia Foundation.
The first Board of Trustees composed of Jimmy Wales as Chair, Michael Davis and Tim Shell. In June 2004, the next Board of Trustees was composed of 5 people, Jimmy Wales (Chair), Florence Devouard (Vice Chair), Michael Davis (Treasurer), Tim Shell and Angela Beesley. In 2006, Tim and Angela left the Board, whilst Erik Möller, Jan-Bart de Vreede, Kat Walsh and Oscar van Dillen joined it. In October, Florence Devouard became the Chair of the Board, in replacement of Jimmy Wales, who maintained the role as Chairman Emeritus.[1] The first employees joined the organization in 2005, Danny Wool and Brion Vibber. In 2008, the Board was restructured amongst conflicts with the community, and Jimmy Wales was granted the Founder's seat additionally to the Chairman Emeritus.
The organization took a new turn in summer 2007, when Sue Gardner was hired to serve as interim ED. At that point, the staff consisted of about 10 people, most in the head office in St. Petersburg, Florida and others in the United Kingdom, Germany, and the Netherlands. Most of the committees set up in January 2006 are at this point inactive and abandoned.
In 2007, the Foundation decided to move away from its Florida office. San Francisco was chosen as the destination (Boston was its main competitor).[2] The former headquarters in Florida were closed on January 31, 2008.
The Foundation's San Francisco headquarters were originally at 39 Stillman Street. In 2009, it moved less than a kilometer to 149 New Montgomery Street, and in 2017 to its current location at One Montgomery Tower.
The Board was substantially restructured in April 2008. For more information, see:
- Board Restructure announcement by Vice-Chair Jan-Bart de Vreede
- Board Restructure Questions and Answers
- Board Restructure diagram