Kâhyalar politikası

This page is a translated version of the page Stewards policy and the translation is 97% complete.
Outdated translations are marked like this.
Bu sayfada kâhyalar için politikalar ve yönergeler özetlenmektedir. Talimatlar ve diğer belgeler için Kâhya el kitabına bakın.
Kahyalar
Kahyalar için
Duyuru panoları

Politikalar

Fikir birliğini geçersiz kılmayın

Kâhyalar, bir kullanıcıya belirli bir kullanıcı hakkının verilip verilmeyeceği gibi konularda fikir birliğini geçersiz kılmamalıdır. Görevleri, Vakfın hedefleri çerçevesinde geçerli bir topluluk konsensüsünü uygulamaktır. Bir eylemin gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğine dair herhangi bir şüphe varsa, kâhyalar, acil eylem gerektiren acil bir durum olmadıkça veya bunu yapacak aktif yerel kullanıcılar olmadıkça harekete geçmemelidir.

Kâhyalar her zaman tarafsız olmalıdır. Seçimlerde oy kullanabilirler, ancak seçimin sonucunu uygularken, kâhyalar sonuca katılmasalar bile sonuca göre hareket etmek zorundadır.

Sonuç

Kâhyalar yukarıdaki kurala uymak zorunda olsalar da, bundan hoşlanmaları gerekmemektedir ve hala sıradan editörler oldukları ve sahip oldukları diğer herhangi bir pozisyon(lar) olduğundan, diğer herhangi bir kullanıcının yapabileceği gibi fikirlerini özgürce dile getirme, görüşlerini ifade etme ve topluluk tarafından dinlenilme hakları vardır.

Kısaca: daha fazla düğmeye erişimleri olduğu için düşünme ve hissetme yeteneklerini kaybetmezler.

Mevcut bürokratların bulunduğu projelerde kullanıcılara yetki vermeyin

Yerel bürokratlar hizmetli, bürokrat ve bot haklarının verilmesinden sorumludur. Kâhyalar, bir proje üzerinde bu hakları ancak o projede aktif bürokratlar yoksa vermelidir.

Bir kâhyanın belirli bir projede bürokrat erişimi de varsa, Meta'daki kâhya arabirimi yerine yerel bürokrat arabirimini kullanarak haklar vermelidir. Bu, eylem yerel viki'nin günlüğüne kaydedileceğinden şeffaflığı artırır ve kullanıcının hangi rol olarak hareket ettiği konusundaki kafa karışıklığını azaltır.

Çıkar çatışmalarından kaçının

Kâhyalar çıkar çatışmalarını, karara karşı tarafsız olmadıkları durumları önlemek için kendi içgüdülerini kullanmalıdır. Bu tür durumlar tarafsız kâhyalara bırakılmalıdır. Bu durumlar şunları içerir:

  • engellendikleri herhangi bir viki'de kâhya haklarını kullanmak;
  • açık durumlar (kendi isteğiyle yetki alınması talebi) veya acil durumlar haricinde, ana viki'ler (aktif topluluk üyeleri oldukları viki'ler) üzerindeki değişen haklar.

Şeffaflık

Kâhya eylemi talepleri ilgili kâhya istek sayfası üzerinden yapılmalıdır. Bir topluluk, hakların değiştirilmesini istediğinde, eylemin topluluk tarafından tartışıldığı ve kararlaştırıldığı sayfaya bir bağlantı sağlanmalıdır. Kâhya aktivitesi Meta günlükleri içinde görülebilir. Bir talep yerine getirildiğinde, kâhyalar bunu Meta istek sayfasında ve ideal olarak varsa yerel istek sayfasında not etmelidir.

Kâhya eylemlerinin tartışılması; özel olarak değil, Meta'da yapılmalıdır. Böylece editörler, kâhyaların kararlarını anlayabilir. Bir kâhyanın bir talep hakkında şüphesi varsa, diğer kâhyalara haber vermelidir, böylece talep başka bir kâhya tarafından kabul edilmez.

Yerel politikaları kontrol etme

Bir viki'nin kâhya eylemiyle ilgili mevcut politikaları varsa, kâhyalar, harekete geçmeden önce taleplerin ilgili politikaya uyduğundan veya lehine bir fikir birliğinin var olduğundan emin olmalıdır.

Bilinen mevcut yetkilendirme politikalarının bağlantıları:

Süreçler

Seçimler

Güncel seçimler için kriterleri Stewards/Elections 2024/Guidelines sayfasından görebilirsiniz.

Kâhya yetkilerinin geri alınımı

İnaktiflik

Etkin olmayan herhangi bir kâhyanın (bir kâhya olarak), kâhya yetkileri kaldırılacaktır. "Etkin değil" demek, son 6 ayda sıfır olan ve son bir yılda 10'dan az olan kâhya eylemleri anlamına gelir. Normal süreç yoluyla yeniden başvurabilirler.

Bir yıldan sonra anket

Kâhyalık, ömür boyu sürecek bir durum değildir. Kullanıcılar; ihtiyaç duyduklarında alırlar, insanlar güvenirse saklayabilir ve ihtiyaç duymazlarsa veya artık güvenilmezlerse kaybederler. Kâhyalık hakları, kullanıcıların yorum yapmaya ve özellikle statünün kaldırılmasını istemeye davet edileceği bir sonraki yıllık seçimlere kadar verilir. Bununla birlikte, kâhyalık tipik olarak sorun çıkması muhtemel bir pozisyon olduğundan ve vekil grup kendi kendini kolayca kontrol edebildiğinden, teyit diğer kâhyalar tarafından yapılacaktır. Diğer kâhyaların çoğu, kâhya haklarının kaldırılması yönünde görüş bildirirse, kâhya haklarını kaybedecektir. Kâhyalar, topluluktan gelen muhalefetin olduğu durumları gözden geçirirken özellikle dikkatli olacaklardır.

Ayrıca bakınız