Надзорници/Избори 2015

This page is a translated version of the page Stewards/Elections 2015 and the translation is 91% complete.
Other languages:
Afrikaans • ‎Bahasa Indonesia • ‎Bahasa Melayu • ‎Canadian English • ‎Deutsch • ‎Deutsch (Sie-Form) • ‎English • ‎Esperanto • ‎Hawaiʻi • ‎Ilokano • ‎Kiswahili • ‎Lëtzebuergesch • ‎Malagasy • ‎Malti • ‎Napulitano • ‎Nederlands • ‎Nordfriisk • ‎Ripoarisch • ‎Setswana • ‎Soomaaliga • ‎Tiếng Việt • ‎Türkçe • ‎Zazaki • ‎asturianu • ‎azərbaycanca • ‎bosanski • ‎català • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎galego • ‎isiZulu • ‎italiano • ‎kurdî • ‎latviešu • ‎lietuvių • ‎magyar • ‎norsk bokmål • ‎occitan • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎slovenčina • ‎suomi • ‎svenska • ‎čeština • ‎ślůnski • ‎Ελληνικά • ‎беларуская • ‎беларуская (тарашкевіца) • ‎български • ‎македонски • ‎русский • ‎словѣньскъ / ⰔⰎⰑⰂⰡⰐⰠⰔⰍⰟ • ‎српски / srpski • ‎українська • ‎қазақша • ‎հայերեն • ‎ייִדיש • ‎עברית • ‎ئۇيغۇرچە • ‎اردو • ‎العربية • ‎تۆرکجه • ‎فارسی • ‎لۊری شومالی • ‎مصرى • ‎پښتو • ‎ދިވެހިބަސް • ‎नेपाली • ‎हिन्दी • ‎বাংলা • ‎ଓଡ଼ିଆ • ‎தமிழ் • ‎తెలుగు • ‎മലയാളം • ‎සිංහල • ‎ไทย • ‎မြန်မာဘာသာ • ‎ქართული • ‎中文 • ‎客家語/Hak-kâ-ngî • ‎日本語 • ‎한국어
The following discussion is closed: This election is closed and these pages are an archive of that event.
Надзорници (Избори 2015) Напатствија
 • Новите надзорници се избираат еднаш годишно. Надзорниците извршуваат технички задачи на сите викија на Викимедија, врз основа на консензусот на заедницата и Правилата за надзорници* промена на корисничките права пристап, преглед на кориснички информации во случаи на злоупотреба и така натаму (вид. поподробно).
 • Кандидатурите можат да се поднесуваат од 15 јануари 2015, 00:00 (UTC) до 28 јануари 2015, 23:59 (UTC). Прашањата за кандидатите поставувајте ги сè до крајот на изборите.
 • Гласањето ќе започне на 08 февруари 2015, 18:00 (UTC) и ќе заврши на 28 февруари 2015, 17:59 (UTC). Кандидатите мора да ги задоволуваат критериумите и да освојат барем 30 гласа „за“ со 80% поддршка. Исходот можете да го проследите на страницата за собрани статистики.

Попис

Кандидат   Да   Не   Воздржан Прашања Исход
Avjoska Yes No Neutral Questions not elected
Cekli829 Yes No Neutral Questions not elected
DidiWeidmann Yes No Neutral Questions not elected
Einsbor Yes No Neutral Questions elected
Jusjih Yes No Neutral Questions elected
Linedwell Yes No Neutral Questions elected
MarcoAurelio Yes No Neutral Questions elected
Mys_721tx Yes No Neutral Questions not elected
Natuur12 Yes No Neutral Questions not elected
Pmlineditor Yes No Neutral Questions elected
Ruy Pugliesi Yes No Neutral Questions elected
Stryn Yes No Neutral Questions elected
Taketa Yes No Neutral Questions elected
Vodomar Yes No Neutral Questions not elected
Confirmation of current Stewards

Повлечени

Следниве кандидати ги имаат повлечено своите кандидатури:

 • ниеден

Неподобни

Следниве кандидати не ги задоволуваат условите наведени во напатствијата и затоа се неподобни.

Кандидат Исход
Vinodtiwari2608 disqualified

Изборна комисија

Изборите ги приредуваат самите надзорници. Одборот на доверители во 2009 г. реши повеќе да не се произнесува со потврди за резултатите. Така, надзорниците составуваат изборна комисија за секои избори посебно, кои се состојат од доброволци задолжени за следниве нешта:

 • Затворање на изборите;
 • Заверка на исходот од изборите, по проверка на полноважноста на дадените гласови;
 • Назначување на избраните кандидати;
 • Затворање на потврдите;
 • По овие потврди, оценување на консензусот во заедницата и решавање дали надзорниците конечно да се потврдат.

Членови

Ако сакате да помогнете во приредувањето на изборите за надзорници за 2015 г., послужете се со усогласителната страница.
Доколку ви трба некаква помош, слободно побарајте ја на #wikimedia-stewards-electionsповрзи се или на страницата за разговор.

Results

Results: The following candidates were elected as stewards:

 1. Einsbor (talk · contribs)
 2. Jusjih (talk · contribs)
 3. Linedwell (talk · contribs)
 4. MarcoAurelio (talk · contribs)
 5. Pmlineditor (talk · contribs)
 6. Ruy Pugliesi (talk · contribs)
 7. Stryn (talk · contribs)
 8. Taketa (talk · contribs)

Поврзано