2020 Topluluk İstek Listesi Anketi

This page is a translated version of the page Community Wishlist Survey 2020 and the translation is 7% complete.
2020 Topluluk İstek Listesi Anketi sona erdi...

Toplam: 72 teklif, 423 katılımcı, 1749 destek oyu

Rastgele bir teklif görüntüle

 

Anketin tüm aşamaları 18:00'de (UTC) başlayacak ve sona erecek.

 • Teklifleri sunun, tartışın ve gözden geçirin: 21 Ekim – 11 Kasım 2019
 • Community Tech'in teklifleri incelenmesi ve düzenlenmesi (includes time set aside for the Wikimedia Technical Conference): 5 Kasım – 19 Kasım 2019
 • Tekliflere oy verme: 20 Kasım – 2 Aralık 2019
 • Sonuçların gönderilmesi: 6 Aralık 2019

 

Hello, everyone!

We’re excited to share an update on the Community Tech 2020 Wishlist Survey. This will be our fifth annual Community Wishlist Survey, and for this year, we’ve decided to take a different approach. In the past, we've invited people to write proposals for any features or fixes that they'd like to see, and the Community Tech team has addressed the top ten wishes with the most support votes. This year, we're just going to focus on the non-Wikipedia content projects (i.e. Wikibooks, Wiktionary, Wikiquote, Wikisource, Wikiversity, Wikispecies, Wikivoyage, and Wikinews), and we're only going to address the top five wishes from this survey. This is a big difference from the typical process. In the following year (2021), we’ll probably return to the traditional structure.

So, why this change? We’ve been following the same format for years—and, generally, it has lots of benefits. We build great tools, provide useful improvements, and have an impact on diverse communities. However, the nature of the format tends to prioritize the largest project (Wikipedia). This makes it harder to serve smaller projects, and many of their wishes never make it onto the wishlist. As a community-focused team, we want to support all projects. Thus, for 2020, we want to shine a light on non-Wikipedia projects.

Furthermore, we’ll be accepting five wishes. Over the years, we’ve taken on larger wishes (like Global Preferences or Who Wrote That), which are awesome projects. At the same time, they tend to be lengthy endeavors, requiring extra time for research and development. When we looked at the 2019 wishlist, there were still many unresolved wishes. Meanwhile, we wanted to make room for the new 2020 wishes. For this reason, we’ve decided to take on a shortened list, so we can address as many wishes (new and remaining 2019 wishes) as possible.

 

As a team, we have spent some time to consider the guidelines that are appropriate for this year’s survey. We have made the following decisions (see below):

 • Each wish should be for a non-Wikipedia content project that has no dedicated team (i.e., Wikibooks, Wiktionary, Wikiquote, Wikisource, Wikiversity, Wikispecies, Wikivoyage, and Wikinews).
 • Wishes that are global (i.e., generally target all wikis) are not eligible.
 • Wishes for Wikipedia or that apply to Wikipedias only are not eligible.
 • Wishes for Wikidata or Wikimedia Commons are not eligible.
 • The Community Tech team will make the final decisions regarding which wishes are manageable, within scope, and aligned with the guidelines.

Why no global wishes: We spent a lot of time discussing whether we should include global wishes. On the one hand, we genuinely understood the desire for global wishes. On the other hand, we didn't want global wishes to dominate the wishlist, thereby defeating the purpose of supporting smaller projects. We also discussed the possibility of permitting some global wishes. Overall, we decided that, because we're only accepting 5 new wishes this year, we didn't want to limit the already reduced resources available to smaller projects. With that being said, we still plan to address global wishes from last year’s wishlist (e.g., Watchlist Expiry, Section Name in Diff).

Why no Wikidata or Commons wishes: We decided to exclude Wikidata and Commons for a few reasons. First, both projects have dedicated teams or teams that have released large improvements (i.e., WMDE’s team for Wikidata; the Structured Data Team for Commons). This is a different situation than all the other non-Wikipedia projects, which have no dedicated teams and have historically struggled to find support from development teams. Second, Wikidata and Commons tend to be global in nature—which is fantastic, but not within the scope of the 2020 Wishlist.

Overall, this is an experiment, and we hope to learn a lot from it. For the upcoming year, we'll be able to interact with a range of communities, support underrepresented projects, and encourage all Wikimedians (including ourselves!) to think of how we can further empower smaller projects. Additionally, we’re excited to address global wishes from last year’s wishlist. We thank you for your feedback, and we look forward to seeing the proposals in November. Thank you!

 

Community Tech ekibi, iyileştirilmiş kürasyon ve denetleme araçları için Wikimedia'ya etkin bir şekilde katkıda bulunanların ihtiyaçlarına odaklanan bir Wikimedia Vakfı ekibidir. Üzerinde çalıştığımız projelere, yıllık Topluluk İstek Listesi Anketi vasıtasıyla Wikimedia topluluğu tarafından karar verilir.

Yılda bir kez aktif bir şekilde Wikimedia'ya katkıda bulunan kişiler, ekibimizin üzerinde çalışması istenen özellikler ve düzeltmeler için teklif gönderebilir. İki hafta sonra, en çok ilgilendiğiniz fikirleri oylayabilirsiniz.

Bu anket süreci, Vikipedi'de bir istek listesi araştırması yürüten Wikimedia Almanya'nın Teknik İstekler ekibi tarafından geliştirilmiştir. Uluslararası istek listesi süreci Halkla İlişkiler Uzmanları ekibi tarafından destekleniyor.

This is our fifth annual Community Wishlist Survey. See where we are with last year's wishes.

 
Community Tech maskotu: Noel Baba şapkası giyen bir köpek.

Teklif aşaması, anketin ilk iki haftasıdır.

Teklif aşamasında, her bir projeden ve dilden katkıda bulunanlar, 2020 yılında görmek istediğiniz özellikler ve düzeltmeler için teklifler gönderebilir. Teklifler herhangi bir dilde sunulabilir. Bir teklifin İngilizce dışında bir dilde gönderilmesi durumunda, herkesin okuyabilmesi ve daha kolay oy kullanabilmesi için tercüme edilmesini sağlayacağız.

Teklifler, aktif Wikimedia katılımcılarına doğrudan fayda sağlayacak ayrı ve iyi tanımlanmış görevler olmalıdır. Teklifler aşağıdaki soruları cevaplamalıdır:

 • Çözmek istediğiniz sorun nedir?
 • Hangi kullanıcılar etkileniyor? (editörler, hizmetliler, Vikikaynak editörleri vb.)
 • Bu problem şu an nasıl çözülmektedir?
 • Önerilen çözümler nelerdir? (herhangi bir fikir varsa)

Teklifiniz olabildiğince spesifik olmalıdır, özellikle problem bildiriminde. Sadece "(x özelliği) eski", "iyileştirilmesi gerekiyor" veya "çok hatanız var" demeyin. Bu, yapılması gerekenleri bulmak için yeterli bilgi sağlamaz. İyi bir öneri, sorunun tam olarak ne ve kimi etkilendiğini açıklar. Teklif etmek için belirli bir çözümünüz yoksa veya birkaç olası çözümünüz varsa ve hangisinin en iyi olduğunu bilmiyorsanız sorun değil.

Teklif sunmak sürecin başlangıcıdır. İki haftalık teklif verme safhası, topluluğun fikri oy verme aşamasında başarılı olma olasılığı yüksek bir şekilde sunan bir teklif üzerinde birlikte çalışabileceği bir zamandır. Bir teklif sunulduğunda, herkes bu öneriyi yorumlamaya ve daha iyi hale getirmeye yardımcı olmaya -sorular sorma ve değişiklikler önerme- davet edilir. Benzer teklifler birleştirilebilir; Çok geniş teklifler daha spesifik fikirlere bölünmelidir. Amaç, oylama aşaması için mümkün olan en iyi teklifi oluşturmaktır.

Bir öneriyi gönderen kişi bu tartışmada aktif olmayı ve yol boyunca değişiklikler yapmayı düşünmelidir. Bu nedenle teklifleri kişi başı üç kişiyle sınırlandırıyoruz. Üçten fazla teklif yaparsanız sizden bu teklifi üçe kadar daraltmanızı rica ederiz. En iyi fikirlerinizi getirin!

Benzer şekilde, yalnızca kayıtlı kullanıcılar tartışmayı izleyip sorulara yanıt verebildiklerinden emin olmak için önerilerde bulunabilirler. Oylamada olduğu gibi en az bir Wikimedia projesinde aktif bir editör olmalısınız. Bu ölçütleri karşılamadıysanız veya teklif sınırınıza ulaştıysanız ve daha fazla fikriniz varsa diğer kullanıcılara da tekliflerinizi kabul ettirmek için ulaşabilirsiniz.

Bir diğer not: WMF ürün ekibinin üzerinde çalıştığı bir özelliğin kaldırılması veya devre dışı bırakılması için çağrı yapan teklifler, Community Tech'in olası kapsamı dışındadır. Oylama aşamasında olmayacak.

 

Evet, geçen yıl yeterince destek alamayan bazı değerli öneriler kesinlikle var ve ikinci bir denemeyi hak ediyor.

Eski anketten bir öneriyi yeni ankete kopyalamaya karar verirseniz öneriyi "kabul etmiş"sinizdir yani bu fikirle ilgili tartışmaya aktif olarak katılıp oy verme aşamasına geçtiğinde daha güçlü bir fikir edinmek için teklifte değişiklikler yapmaya hazır olursunuz. Yukarıda söylediğimiz gibi, kişi başı üç teklif sınırı var ve geçen yıla ait sayılardan bir teklif yayınlıyoruz.

Önceki tartışmaya bir bağlantı göndermek istiyorsanız lütfen geçen yılki oyları ve tartışmaları kopyalamayın. Kişilerin geçen yılki tartışmalarda vurguladığı iyi noktalar varsa önerilere ya da uyarılara yeni öneride yer verin.

 

Teklif aşamasından sonra, oylama aşaması başlamadan önce teklifleri gözden geçirmek için bir ara vereceğiz.

Tüm etkin katılımcılar, desteklemek istediği teklifleri gözden geçirebilir ve oy verebilirler. İstediğiniz kadar çok sayıda teklif için oy kullanabilirsiniz. Adil oylama sağlamak için sadece kayıtlı kullanıcılar oy verebilir ve yeni hesaplara ait oylar kaldırılacaktır.

Yalnızca Destek oyları sayılmaktadır. İsteklerin nihai listesi alınan Destek oylarına göre sıralanacaktır. Teklif veren iseniz teklifiniz için bir destek oyu otomatik olarak sayılacaktır.

Bununla birlikte, oylama aşamasında canlı tartışma teşvik edilmektedir. Yorum içeren bir Karşı veya Çekimser oyu vermek istiyorsanız çekinmeden verin. Bu tartışmalar, insanlara önerilere oy vermek isteyip istemediklerini düşünmelerine yardımcı olabilir. Tartışmalar, yıl boyunca yapılacak işlere rehberlik etmek için de yararlı bilgiler sağlar.

Makul miktarda oy avcılığı kabul edilebilir. Fikrinizi olabildiğince çok kişiye satma fırsatınız var. Projenizde, VikiProje veya kullanıcı grubundaki diğer insanlara ulaşmaktan çekinmeyin. Açıkçası bu durum kukla oluşturmaya ya da insanları oy kullanmaya veya oylarını değiştirmeye teşvik etmemelidir. Ama iyi niyetli bir "oylamadan haberdar etme" kampanyası kesinlikle tamamdır.

 

Her teklif aşağıdaki kriteri karşılamalıdır:

 • Teklif bir politika değişikliği ya da sosyal değişim için değil, teknik bir değişiklikle ilgili olmalıdır.
 • Teklif, sorun hakkındadır ve belirli bir çözüme ihtiyaç duymayabilir.
 • Teklif, iyi tanımlanmış bir sorundur ve birbiriyle alakasız farklı konuların bir karışımı değildir
 • Teklif zaten başka bir takımın yol haritasına dahil olmamalı veya geçmişte diğer takımlar tarafından reddedilmemelidir.
 • Teklif, geçmişte Community Tech ya da diğer ekipler tarafından reddedilmemiş olmamalı.
 • Teklif, ekibin kapsamındadır.

Community Tech ekibi üsttek kriterleri karşılamayan teklifleri reddedebilir.

 

Destek oyları sıralaması taleplerin önceliklendirilmiş bir birikimini oluşturur ve Topluluk Teknik ekip de popüler talepleri değerlendirmek ve irdelemekle sorumludur. Bunu yapmak için, en çok destek alan taleplerin tamamını araştırır ve hem teknik hem de sosyal/politik risk faktörlerine bakarız.Karşı ve tarafsız oylar, potansiyel dezavantajları ortadan kaldırmada işe yaramaktadır. Tartışmalı isteklerde oylamayı daha uzlaşmaya dayalı bir gözden geçirmeyle dengeliyoruz.

Örneğin, bu 2015 anketinde işe yaradı:"Kullanıcı izleme listesi ekleme" talebi çok fazla oy aldı ama samimi karşı oylar da vardı. Topluluk teknik ekibi tüm tarafları dinledi ve projeye devam edip etmeme konusunda karar verdi

 

The 2020 Community Wishlist Survey is now complete! We want to thank everyone for their participation in this year’s survey. It was a very civil and smooth process, and we appreciate all of the help that we received. Now, we’re delighted to announce the top 5 wishes from the survey:

 1. Improve export of electronic books (Wikisource)
 2. New OCR tool (Wikisource)
 3. Migrate Wikisource specific edit tools from gadgets to Wikisource extension (Wikisource)
 4. Inter-language link support via Wikidata (Wikisource)
 5. Insert attestation using Wikisource as a corpus (Wiktionary)

Here’s what comes next: We’ll begin analyzing these five wishes after the new year. During our analysis, we’ll consider various factors, including possible dependencies and risks. Once we’ve completed this analysis, we’ll determine which wish to address first. We’ll create a project page on Meta-Wiki for that wish, which will outline the project vision. We’ll also ping all the wish voters, so everyone can share their suggestions and questions on the Talk page. From that point, updates will be found on the project page. The first project page should be launched in the next few months (no set date yet), but you can visit the Community Tech page for updates in the meantime.

As a team, our goal is to address every top wish in the Community Wishlist Survey. This means that we analyze each wish and determine if it’s workable (i.e., within scope, no major conflicts with other teams, etc). In many cases, the wish is workable. We then continue with the research and planning, followed by development, testing, and deployment. However, we sometimes identify significant issues or risks associated with a wish. In such cases, we investigate alternatives and ways to mitigate the risks. As a last resort, we sometimes decline certain wishes, but only after we rule out other options. Above all, we make sure to address each wish and share our findings with the community.

As this year draws to a close, we want to thank you, again, for participating in the survey! It was a fantastic experience for the team (and we hope for you too!). After the new year, we’ll begin reaching out with plenty of questions, ideas, and updates. We’re excited to begin the work to improve Wikisource and Wiktionary. Until then, we wish you a happy new year, and we look forward to collaborating with all of you!