סקר משאלות הקהילה 2020

This page is a translated version of the page Community Wishlist Survey 2020 and the translation is 100% complete.
סקר המשאלות הקהילה 2020 הסתיים

סך הכל: 72 הצעות, 423 תורמים, 1749 הצבעות תמיכה

צפייה בהצעה אקראית

תצוגת מחשבים] של האתר כדי להגיש הצעות.

ניתן לתרגם את המבנה טרם העלאה לשפתך.

 

כל השלבים של הסקר מתחיל ומתיימים ב־18:00 UTC.

 • שליחה, דיון והגהה של ההצעות: 21 אוקטובר – 11 נובמבר 2019
 • הצוות הטכני של הקהילות עובר על ההצעות ומסדר אותן (כולל הזמן שהוקדש לועדה הטכנית של ויקימדיה): 5 נובמבר – 19 נובמבר 2019
 • הצבעה על ההצעות: 20 נובמבר – 2 דצמבר 2019
 • פרסום תוצאות: 6 דצמבר 2019

 

שלום לכולם!

אנחנו שמחים לשתף בנוגע לעכון של סקר משאלות הקהילה 2020. זה יהיה הסקר השנתי החמישי שלנו, והשנה החלטנו להשתמש בגישה שונה. בעבר, הזמנו אנשים לכתוב הצעות משלהם לתוספות או שינויים או תיקונים שהם ירצו לראות והצוות הטכני פעל למימוש 10 המשאלות עם כמות התמיכה הגבוה ביותר. השנה, אנחנו מתכוונים להתמקד בפרוייקטים שאינם ויקיפדיה (זאת אומרת ויקיספר, ויקימילון, ויקיציטוט, ויקי־ברסיטה, ויקימינים, ויקימסע וויקיחדשות) ואנחנו מתכוונים לביצוע 5 משאלות מהסקר. זהו שינוי מהותי מהתהליך הרגיל. בשנה הבאה (2021), ככל הנראה אנחנו נחזור למתכונת הקודמת.

אז, למה השינוי הזה? פעלנו לפי אותו פורמט במשך מספר שנים ולרוב היתה בזה תועלת רבה. בנינו כלים טובים, הצגנו שיפורים שימושיים שהשפיעו על מגוון קהילות. אולם, אופן ההצבעה נתן עדיפות לפרוייקטים הגדולים (ויקיפדיה). זה גרם לקושי לשרת פרויקטים קטנים והרבה מהמשאלות שלהם לא הגיעו לרשימה הופית. כצוות המופנה לקהילות אנחנו תומכים בכל הקהילות. לכן בשנת 2020 אנחנו מעוניינים להאיר על הפרויקטים שאינן ויקיפדיה.

בנוסף, אנחנו נקבל 5 הצעות. במהלך השנים, לקחנו מספר משאלות גדולות (כמו העדפות גלובליות או מי כתב מה) שהיו פרויקטים מעולים. במקביל, הם דרו מאמצים נוספים, זמן נוספת לחמקר ופיתוח. כשאנחנו מסתכלים על הרשימה של 2019, יש עדין מספר משאלות שלא בוצעו. בינתיים אנחנו רוצים לתת מקום גם למשאלות חשות מ־2020. לכן, החלטנו לקחת רשימה קצרה יותר, שתאפשר לנו לבצע כמה שיותר משאלות (חדשות וכאלו שנשארו מ־2019) אפשריות.

 

כצוות, לקחנו זמן לחשוב על הנחיות נאותות לסקר של השנה הנוכחית. הגענו להחלטות הבאות (ראו למטה):

 • כל משאלה צריך להיות לפרויקט שאינו ויקיפדיה שאין לו צוות יעודי (ויקיספר, ויקימילון, ויקיציטוט, ויקיברסיטה, ויקימינים, ויקימסע וויקיחדשות).
 • משאלות גלובליות (שמופנות לכל אתרי הוויקי) לא יתקבלו.
 • משאלות לוויקיפדיה או שיפעלו רק על ויקיפדיה לא יתקבלו.
 • משאלות לוויקינתונים או לוויקישיתוף לא יתקבלו.
 • הצוות האכני הקהילתי יבצע את ההחלטה הסופית איזה משאלות ניתנות לביצוע בתוך המסגרת שהוגדרה, ולפי ההנחיות.

למה לא משאלות גלובליות: דנו רבות בשאלה האם לכלול בקשות גלובליות. מצד אחד, אנחנו מבינים את הרצון למשאלות גלובליות. מצד שני, אנחנו לא רוצים שמשאלות גלובליות ישתלטו על הרשימה, במקום משאלות שיתמכו בפרוייקטים הקטנים. דנו גם בהצעה לאפשר מספר מצומצם של משאלות גלובליות. אבל בגלל שהחלטנו לבחור רק 5 משאלות חדשות השנה, אנחנו מעוניינים להפנות את כל המשאבים הללו לפרויקטים הקטנים. אחרי שהדברים האלו נאמרו, אנחנו עדיין מתכננים לבצע משאלות גלובליות מהסק של השנה שעברה (למשל, הגבלת זמן ברשימת הצפייה, שמות פסקאות בשינויים).

למה לא משאלות לוויקינתונים או ויקישיתוף: החלטנו להחרי את ויקינתונים וויקישיתוף בגלל מספר סיבות. ראשית, לשני הפרוייקטים האלו יש צוותין יעודיים או צוותים שהוציאו שיפורים גדולים (צוות WMDE לוויקינתונים וצוות נתונים מובנים לוויקישיתוף). זהו מצב שונה משאר הפרוייקטים שאינן ויקיפדיה, להם אין צוות ייעודי ובאופן היסטורי מתקשים למצוא תמיכה מצוותי הפיתוח. שנית, ויקינתונים וויקישיתוף נוטים להיות גלובליים מטבעם שזה נפלא אבל לא בפוקוס של סקר המשאלות השנה.

באופן כללי יותר, זהו ניסוי ואנחנו מקווים ללמוד ממנו הרבה. במהלך השנה הקרובה, נוכל להיות במגע עם מגוון רחב של קהילות, לתמוך בפרוייקטים בעלי ייצוג־חסר, ונוכל לעודד את כל הוויקימדים (כולל אותנו!) לחשוב על דרכים לחזק פרויקטים קטנים. בנוסף, אנחנו נרגשים לבצע את המשאלות הגלובליות משנה שעברה. אנחנו מודים לכם על המשוב ואנחנו מצפים להצעות שלכם בנובמבר. תודה רבה!

 

קבוצת המפתחים היא קבוצה שפועלת מטעם קרן ויקימדיה. קבוצה זו מתמקדת בצרכים של תורמים פעילים למען קרן ויקימדיה לשם יצירת כלים לשימור מיזמי ויקימדיה ומודרניזציה שלהם. הפרויקטים שעליהם אנחנו עובדים, מתקבלים בעקבות החלטות שמתקבלות על ידי קהילת ויקימדיה, בעקבות הצעות ובקשות המועלות בסקר הקהילה השנתי.

אחת לשנה תורמים פעילים מוויקימדיה יכולים להגיש הצעות לתכונות ותיקונים שירצו שהצוות שלנו יעבוד עליהם. לאחר שבועיים תוכלו להצביע על הרעיונות שאתם הכי מעוניינים בהם.

תהליך הסקר פותח על ידי צוות המפתחים של ויקימדיה גרמניה שהפעילה סקר משאלות בוויקיפדיה הגרמנית ב-2015. התהליך הבין-לאומי נתמך על ידי צוות המפתחים של ויקימדיה.

זהו הסקר השנתי החמישי. ניתן לראות היכן עומד יישום המשאלות מהסקר של השנה שעברה.

 
הקמע של צוות המפתחים: כלב חובש כובע סנטה.

שלב ההצעות הוא בשבועיים הראשונים של הסקר.

בשלב ההצעות, תורמים מכל פרויקט ומכל שפה יכולים לשלוח הצעות ליכולות חדשות או תיקונים שהם ירצו לראות ב־2020. הצעות יכולות להישלח בכל שפה. אם אין לכם בעיה לכתוב באנגלית, עדיף לכתוב באנגלית כי זה יקל על מתן משוב מצד הצוות הטכני ומצד עורכים אחרים.

הצעה צריכה להיות משימה מפורטת ומוגדרת היטב, שתשפיע ישירות על תורמים פעילים. כל הצעה צריכה לענות על השאלות הבאות:

 • מהי הבעיה שאת/ה מנסה לפתור?
 • מי יושפע מהשינוי (עורכים, מפעילים, משתמשי ויקישיתוף, וכו')?
 • איך הבעיה מטופלת כעת?
 • מהו הפתרון המוצע (אם יש רעיונות לפתרון)?

ההצעה שלכם צריכה להיות מפורטת עד כמה שניתן, במיוחד בתיאור הבעיה. לא לכתוב רק ש"(אפשרות X) לא מעודכנת", "צריכה להשתפר" או "יש בה הרבה באגים". זה לא מספק מספיק מידע על מנת להבין מה צריך לעשות. הצעה טובה מבהירה בדיוק מה הבעיה ועל מי היא משפיעה. זה בסדר אם אין פתרון לבעיה או שיש מספר פתרונות, אבל אתם לא יודעים איזה מהם עדיפה.

שליחת הצבעה היא רק תחילת התהליך. שלב השבועיים להנחת ההצעות הוא הזמן שהקהילה יכולה לשתף פעולה על ההצעה על מנת להציג את הרעיון בצורה הטובה ביותר על מנת שהיא תצליח בשלב ההצבעה. כאשר הצעה מוגשת, כל אחד מוזמן להעיר על ההצעה ולסייע להפוך אותה לטובה יותר, לשאול שאלות ולהציע שינויים. הצעות דומות יכולות להתאחד ולעומת זאת הצעות כלליות יכולות להיות מחולקות למספר הצעות פרטניות. המטרה היא ליצור את ההצעה הטובה ביותר לשלב ההצבעה.

מצופה ממי שמגיש הצעה להיות פעיל בדיון, ולסייע בביצוע שינויים לאורך הדרך. לכן, אנחנו מגבילים את כמות ההצעות שכל אחד יכול להגיש לשלוש הצעות בלבד. אם תגישו מעל לשלוש הצעות, נבקש מכם לבחור מתוכן רק שלוש. תביאו את הרעיונות המוצלחים ביותר שלכם!

באופן דומה, רק משתמשים רשומים יכולים להציע הצעה כדי לוודא שהם יכולים לצפות בדיונים ולענות על השאלות. כמו בשלב ההצבעה, צריך להיות פעילים לפחות בפרויקט אחד של ויקימדיה. אם אתם לא עומדים בקריטריון הזה, או שהגעתם להגבלה של כמות ההצעות אך יש לכם רעיונות נוספים, ניתן לבקש ממשתמשים אחרים לאמץ את ההצעות שלכם.

הערה נוספת: הצעה לביטול או הסרה של יכולת שאחד מצוותי היצירה של הקרן עבד עליה אינה נמצאת במנדט של הצוות הטכני. הצעות כאלו לא יעברו לשלב ההצבעה.

 

כן, סביר להניח שיש מספר הצעות טובות שבשנים שעברו לא קיבלו מספיק תמיכה, וראויות להזדמנות נוספת.

אם החלטתם להעלות הצעה מסקר ישן לסקר הנוכחי, אנחנו מצפים מכם "לאמץ" את ההצעה. זאת אומרת שתיטלו חלק פעיל בדיונים על ההצעה ותהיו מוכנים לבצע שינויים על מנת שההצעה תהיה חזקה יותר בשלב ההצבעה. כפי שכבר כתבנו, יש הגבלה של שלוש הצעות לאדם והצעה ישנה נספרת במניין הזה.

זה יעזור אם תשימו הפניה לדיון הקודם, אך בבקשה לא להעתיק ולהדביק את ההצבעות והדיון מהסקר הקודם. אם יש נקודות חשובות שאנשים העלו בדיון הקודם, תכללו אותם בהצעה או תתאימו את ההצעה.

 

אחרי שלב ההצעות, אנחנו לוקחים הפסקה לבדיקת ההצעות לפני ששלב ההצבעה מתחיל.

כל המשתמשים הפעילים יכולים להעיר על הצעות ולהצביע להצעות שהם תומכים בהם. ניתן להצביע לכל הצעה שרוצים ולכמה הצעות שרוצים. על מנת לוודא הצבעה תקינה, רק משתמשים רשומים בלבד יכולים להצביע והצבעות על ידי חשבונות חדשים יכולים להפסל.

ההצבעות היחידות שנספרות הן הצבעות התמיכה. הרשימה הסופית תדורג לפי כמות הצבעות התמיכה. אם אתם הצעתם את ההצעה, זה יחשב אוטומטית שהצבעתם בעדה.

למרות זאת, דיון חי מומלץ בשלב ההצבעה. אם רוצים להצביע נגד או להימנע עם הסבר, תרגישו חופשיים לעשות זאת. דיונים אלו יסייעו לאנשים להחליט איך הם יצביעו להצעה. הדיונים מספקים גם קלט חשוב להכוונת העבודה שתתבצע במהלך השנה.

ציד קולות בכמות סבירה היא מקובלת. יש לכם אפשרות למכור את הרעיון שלכם למספר האנשים שאתם יכולים להגיע. תרגישו חופשיים להפנות את תשומת לב האנשים בפרויקט שלכם או בקבוצות משתמשים שאתם משתייכים אליה. ברור שזה לא כולל הפעלת בובות קש או לאיים על אנשים להצביע להצעה שלכם. עם זאת, קמפיין "לכו להצביע" מקובל.

 

כל הצעה צריכה לעמוד בקטריונים הבאים:

 • השינוי הוא שינוי טכני ואינו שינוי מדיניות או שינוי חברתי.
 • ההצעה עוסקת בבעיה מסוימת ולאו דווקא בפתרון מסוים לבעיה.
 • ההצעה צריכה להיות מוגדרת היטב, ולא ערבוב של מספר בעיות שאינן קשורות אחת לשנייה.
 • ההצעה לא יכולה להיות הצעה שכבר בתכנון של צוות אחר או הצעה שנדחתה על ידי צוות אחר בעבר.
 • ההצעה לא יכולה להיות הצעה שנדחתה על ידי צוות המפתחים או צוותים אחרים בעבר.
 • ההצעה נמצאת בסקופ של צוות המפתחים.

הצוות הטכני יכול להחליט לבטל הצעה שלא עומדת בקריטריונים הבאים:

 

דירוג ההצבעות בעד מייצר את הרשימה ההתחלתית, והצוות הטכני אחראי להעריך את ההצעות ולהתייחס לרצונות הפופולריים. על מנת לעשות זאת, צוות המשאלות בוחנים את כל ההצעות הראשונות ובודקים סיכונים גם בהיבט הטכני וגם בהיבט הסוציולוגי-פוליטי.ההצבעות נגד או נמנע עוזרות מאוד בזיהוי בעיות פוטנציאליות. בבקשות נתונות במחלוקת, צוות המשאלות מנסים למצוא בסיס משותף להצעה.

כך למשל קרה ב-2015, הבקשה "הוספת רשימת מעקב משתמש" קיבלה הרבה הצבעות בעד אבל גם הרבה הצבעות נגד. צוות המשאלות הקשיבו לכל הצדדים והחליטו האם לבצע את הפרויקט הזה או לא.

 

The 2020 Community Wishlist Survey is now complete! We want to thank everyone for their participation in this year’s survey. It was a very civil and smooth process, and we appreciate all of the help that we received. Now, we’re delighted to announce the top 5 wishes from the survey:

 1. Improve export of electronic books (Wikisource)
 2. New OCR tool (Wikisource)
 3. Migrate Wikisource specific edit tools from gadgets to Wikisource extension (Wikisource)
 4. Inter-language link support via Wikidata (Wikisource)
 5. Insert attestation using Wikisource as a corpus (Wiktionary)

Here’s what comes next: We’ll begin analyzing these five wishes after the new year. During our analysis, we’ll consider various factors, including possible dependencies and risks. Once we’ve completed this analysis, we’ll determine which wish to address first. We’ll create a project page on Meta-Wiki for that wish, which will outline the project vision. We’ll also ping all the wish voters, so everyone can share their suggestions and questions on the Talk page. From that point, updates will be found on the project page. The first project page should be launched in the next few months (no set date yet), but you can visit the Community Tech page for updates in the meantime.

As a team, our goal is to address every top wish in the Community Wishlist Survey. This means that we analyze each wish and determine if it’s workable (i.e., within scope, no major conflicts with other teams, etc). In many cases, the wish is workable. We then continue with the research and planning, followed by development, testing, and deployment. However, we sometimes identify significant issues or risks associated with a wish. In such cases, we investigate alternatives and ways to mitigate the risks. As a last resort, we sometimes decline certain wishes, but only after we rule out other options. Above all, we make sure to address each wish and share our findings with the community.

As this year draws to a close, we want to thank you, again, for participating in the survey! It was a fantastic experience for the team (and we hope for you too!). After the new year, we’ll begin reaching out with plenty of questions, ideas, and updates. We’re excited to begin the work to improve Wikisource and Wiktionary. Until then, we wish you a happy new year, and we look forward to collaborating with all of you!