Badanie Życzeń Społeczności 2020

This page is a translated version of the page Community Wishlist Survey 2020 and the translation is 100% complete.
Badanie Życzeń Społeczności 2020 zakończyło się...

Razem: 72 propozycji, 423 uczestników, 1749 głosów poparcia

Zobacz losową propozycję

 

Każdy etap badania zaczyna się i kończy o godzinie 18:00 UTC

 • Wysyłanie, dyskutowanie i poprawianie propozycji: 21 października – 11 listopada 2019
 • Community Tech przejrzy i uporządkuje przesłane propozycje (obejmuje czas przeznaczony na Wikimedia Technical Conference): 5 listopada – 19 listopada 2019
 • Głosowanie nad propozycjami: 20 listopada – 2 grudnia 2019
 • Opublikowanie wyników: 6 grudnia 2019

 

Witajcie!

Przedstawiamy nowe informacje o Badaniu Życzeń Społeczności 2020. Będzie to piąte wydanie Badania Życzeń społeczności. W tym roku zdecydowaliśmy się zmienić podejście. Dotychczas zapraszaliśmy ludzi aby przedstawiali propozycje funkcji i poprawek, które by chcieli mieć, a zespół Community Tech realizował pierwsze dziesięć życzeń z największą liczbą głosów poparcia. W tym roku chcielibyśmy skupić się na projektach innych niż Wikipedia (tzw. projekty siostrzane, czyli Wikibooks, Wikisłownik, Wikicytaty, Wikisource, Wikiversity, Wikispecies, Wikipodróże, Wikinews). Zmieni się też liczba wyłonionych życzeń - będzie wybierane pięć propozycji zamiast dziesięciu. W kolejnej edycji (na 2021) prawdopodobnie powrócimy do tradycyjnej formy tego plebiscytu.

Dlaczego to zmieniamy? Od kilku lat przeprowadzamy to głosowanie według tego samego schematu i generalnie jest to bardzo korzystne. Tworzymy świetne narzędzia, dostarczamy udogodnienia i mamy mocny wpływ w różnych grupach społeczności. Mimo to natura tego formatu dąży do priorytetowego traktowania największych projektów (czyli Wikipedii). Utrudnia to wspieranie mniejszych projektów i wiele ich pomysłów nie ma szansy na wybicie się. Jako zespół skupiony na potrzebach społeczności, chcemy wspierać wszystkie projekty. W związku z tym, w roku 2020 chcemy dać szansę projektom siostrzanym Wikipedii.

Co więcej, tym razem wybierzemy pięć propozycji. Ostatnimi laty zajmowaliśmy się dużymi życzeniami (takimi jak Preferencje Globalne lub Who Wrote That), które są wspaniałymi projektami. Wymagają one jednak dużego zaangażowania, potrzeba czasu na przeprowadzanie analiz i rozwój. Spoglądając na edycję 2019, znajdziemy tam wiele nadal nie zrealizowanych życzeń. W międzyczasie chcemy zwolnić więcej miejsca na propozycje z 2020 roku. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na pracę ze zmniejszoną listą tak, abyśmy mogli zrealizować jak najwięcej życzeń z zarówno tych nowo zaproponowanych jak i tych co zostały wskazane w 2019 roku.

 

Jako zespół spędziliśmy trochę czasu obmyślając wytyczne, które będą dopasowane do tegorocznego plebiscytu. Podjęliśmy następujące decyzje:

 • Każde życzenie powinno dotyczyć projektów innych niż Wikipedia, które to nie mają detykowanego zespołu (czyli Wikibooks, Wikisłownik, Wikicytaty, Wikiźródła, Wikiwersytet, Wikispecies, Wikipodróże i Wikinews).
 • Nie będą dopuszczane prośby o zakresie globalnym (mającym zastosowanie na wszystkich wiki).
 • Nie są przyjmowane życzenia dotyczące Wikipedii.
 • Nie są przyjmowane życzenia dotyczące Wikidanych lub Wikimedia Commons.
 • Zespół Community Tech podejmuje ostateczne decyzje co do tego, które życzenia są wykonalne, w zakresie naszych działań i pasują do niniejszych wytycznych.

Dlaczego nie propozycje do zastosowania globalnie?: Długo dyskutowaliśmy o tym, czy dołączyć możliwość proponowania udogodnień mających wpływ na każda wiki jednocześnie. Z jednej strony, rozumiemy potrzebę takich realizacji. Z drugiej strony, nie chcemy, żeby propozycje globalne dominowały na liście życzeń, co powodowałoby zostawianie w tyle życzenia mniejszych projektów. Analizowaliśmy też możliwość uwzględnienia niektórych rodzajów propozycji globalnych. Ogólnie, postanowiliśmy tak, ponieważ w tym roku wybierzemy tylko 5 życzeń, nie chcemy bardziej nadwyrężać i tak ograniczonych zasobów dostępnych dla małych projektów. Nadal zamierzamy zrealizować życzenia niezależne od projektów z poprzedniego roku (np. Wygasające pozycje w obserwowanych, Nazwa sekcji widoczna w porównaniu zmian).

Dlaczego nie przyjmiemy propozycji dla Wikidanych i Commons?: Podjęliśmy decyzję, aby wykluczyć Wikidane i Commons z kilku powodów. Po pierwsze, oba projekty mają specjalne powołane dla nich zespoły lub zespoły, które wydały znaczące ulepszenia (przykłady to zespół z WMDE dla Wikidanych; Structured Data Team dla Commons). Jest to zupełnie inna sytuacja niż w przypadku pozostałych projektów nie będących Wikipedią, które to nie mają dedykowanych dla nich zespołów programistów i w całej historii ich istnienia trudność sprawiało uzyskiwanie wsparcia od programistów. Po drugie, Wikidata i Commons są same w sobie uznawane za globalne,a w związku z tym nie ujęte w założeniach Listy Życzeń 2020.

Ogólnie rzecz biorąc jest to eksperyment i mamy nadzieje wiele się z niego nauczyć. Przez najbliższy rok będziemy współpracować z wieloma społecznościami, wspierać niedostatecznie reprezentowane projekty i zachęcać innych Wikimedian (włącznie z nami) do pomyślenia, jak jeszcze bardziej możemy wzmocnić mniejsze projekty. Dodatkowo cieszymy się, że możemy odnieść się do życzeń ogólnoprojektowych z poprzedniego roku. Dziękujemy za wasze opinie i czekamy na wasze propozycje w listopadzie. Dziękujemy Wam!

 

Community Tech to zespół będący częścią Wikimedia Foundation skupiający się na potrzebach aktywnych edytujących Wikimedia związanych z ulepszaniem narzędzi do poprawiania i moderacji treści. Projekty, na których najbardziej się skupiamy, są wybierane przez społeczność Wikimediów poprzez coroczne Badanie Życzeń Społeczności.

Co roku każdy aktywny uczestnik Wikimediów może przesyłać propozycje funkcji i poprawek, nad którymi chcieliby, żeby nasz zespół pracował. Po dwóch tygodniach będziesz mógł zagłosować na najbardziej interesujące propozycje.

To badanie zostało przygotowane przez zespół ds. listy życzeń technicznych z Wikimedia Deutschland, który uruchomił badanie potrzeb niemieckiej Wikipedii. Przeprowadzenie podobnego procesu międzynarodowo jest wspierane przez zespół Community Relations Specialists.

To jest piąte wydanie naszego Badania Życzeń Społeczności. Zobacz nasze postępy w realizacji zeszłorocznych życzeń.

 
Maskotka Community Tech: pies z czapką Mikołaja.

Etap składania propozycji to pierwsze dwa tygodnie tego badania.

W etapie składania propozycji uczestnicy z każdych projektów i każdej wersji językowej mogą przesyłać propozycje funkcji i poprawek, które chcieliby zobaczyć w 2020 roku. Propozycje można przesłać w dowolnym języku - jeżeli będzie w innym języku niż angielski postaramy się ją przetłumaczyć, aby osoby mówiące w innym języku mogły ją lepiej zrozumieć.

Propozycje powinny być odrębnymi, jasno określonymi zadaniami, które bezpośrednio przyniosą korzyści aktywnym uczestnikom Wikimediów. Propozycja powinna zawierać odpowiedzi na poniższe pytania:

 • Jaki problem chcesz rozwiązać?
 • Na których użytkowników będzie mieć wpływ? (redaktorzy, administratorzy, redaktorzy Wikiźródeł, itp.)
 • Jak radzicie sobie teraz z tym problemem?
 • Jakie są proponowane rozwiązania? (jeżeli są pomysły)

Twoja propozycja powinna być jak najbardziej szczegółowa, zwłaszcza opis problemu. Nie pisz tylko "Funkcja X jest przestarzała", "wymaga ulepszeń", "ma wiele błędów". Nie są to wystarczające informacje, z których ma wynikać co ma być zrobione. Dobra propozycja to taka, w której dokładnie jest wyjaśnione, jaki jest problem i kogo on dotyczy. Nie ma problemu jeżeli nie znasz konkretnego rozwiązania lub masz kilka propozycji rozwiązania, ale nie wiesz, które z nich jest najlepsze.

Przesłanie propozycji to dopiero początek procesu. Trwający dwa tygodnie etap składania propozycji to czas, gdzie społeczność może wspólnie pracować nad opracowaniem treści propozycji tak, aby miała większe szanse na sukces w fazie głosowania. Gdy propozycja zostanie przesłana, każdy może skomentować propozycję lub ją ulepszyć poprzez zadawanie pytań i proponowanie zmian. Podobne propozycje można łączyć; bardzo szerokie propozycje trzeba dzielić na oddzielne pomysły. Cel to stworzyć najlepszą z możliwych propozycji do etapu głosowania.

Od osoby przesyłającej propozycję oczekuje się aktywności w dyskusji i pomocy we wprowadzaniu do niej zmian. Z tego powodu ograniczamy limit propozycji do trzech na konto. Jeżeli wyślesz ich więcej, poprosimy Cię o ich zawężenie do trzech. Przynieś swoje najlepsze pomysły!

Podobnie, tylko zarejestrowani użytkownicy mogą składać propozycje. Ma to na celu upewnienie, że będą ją obserwować i odpowiadać na pytania. Tak jak z głosowaniem, musisz być aktywnym użytkownikiem przynajmniej jednego z projektów Wikimedia. Jeżeli nie spełniasz kryteriów lub przekroczyłeś limit propozycji, poproś kogoś innego aby przejął opiekę nad propozycją.

Uwaga: Propozycje nakłaniające do usunięcia lub wyłączenia funkcji opracowanej przez zespoły produkcyjne WMF są poza zakresem działania Community Tech. Takie propozycje nie znajdą się w głosowaniu.

 

Tak, można wysyłać propozycje, które nie zdobyły wystarczającego poparcia w poprzednich latach tym samym dając im kolejną szansę.

Jeżeli zdecydujesz się na skopiowanie propozycji z poprzedniego roku, oczekujemy, że "adoptujesz" taka propozycję — czyli że będziesz aktywnie uczestniczyć w dyskusji o tym pomyśle i będziesz chciał dokonać zmian w propozycji, aby wzmocnić jej pozycję w fazie głosowania. Jak już wspomnieliśmy wyżej, jest limit trzech propozycji na osobę i liczy się do tego także złożenie propozycji z poprzedniego roku.

Pomocny będzie link do poprzedniej dyskusji, ale nie kopiuj wszystkich głosów i dyskusji z poprzedniego roku. Jeżeli są w tych dyskusjach jakieś istotne kwestie, przywołaj je w nowej propozycji.

 

Po fazie składania propozycji trwa przerwa, podczas której przeglądamy propozycje zanim zacznie się etap głosowania.

Wszyscy aktywni uczestnicy mogą przeglądać, oceniać i głosować na propozycje, które popierają. Możesz głosować na dowolną ilość propozycji. Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą głosować, a głosy bardzo nowych kont mogą być usuwane.

Liczone są tylko głosy "za". Na końcu głosowania lista życzeń będzie uszeregowana według największej ilości głosów popierających. Do liczby głosów poparcia liczy się automatycznie głos proponującego.

Mimo to, mile widziana jest żywa dyskusja podczas trwania fazy głosowania i można śmiało umieszczać głosy Przeciw i Neutralne. Taka dyskusja pomoże innym wyrobić swoje zdanie na temat głosu dla danej propozycji. Wypowiedzi mogą zawierać także przydatne wskazówki dla osób pracujących nad realizacją propozycji.

Akceptowana jest rozsądna ilość marketingu wyborczego. Masz okazję "sprzedać" swój pomysł jak największej liczbie ludzi, do których możesz dotrzeć. Śmiało docieraj do innych ludzi z Twojego projektu, WikiProjektu lub grup użytkowników. Oczywiście nie można angażować pacynek ani domagać się oddania głosu lub jego zmiany. Dopuszcza się kampanie w dobrej wierze zachęcające do głosowania.

 

Każda propozycja powinna spełniać poniższe kryteria:

 • Propozycja musi dotyczyć zmiany technicznej, a nie zmiany polityki lub społeczności
 • Propozycja powinna przedstawiać problem a niekoniecznie pytać o konkretne rozwiązanie
 • W propozycji należy jasno określić problem, a nie mieszać różne niezwiązane ze sobą kwestie
 • Propozycja nie może znajdować się w planach innego zespołu ani być odrzucona w przeszłości przez inny zespół.
 • Propozycja nie mogła być już w przeszłości odrzucana przez Community Tech
 • Propozycja powinna zawierać się w zakresie działań tego zespołu

Zespół Community Tech może odrzucić propozycje, które nie spełniają powyższych kryteriów.

 

Ranking bazujący na głosach "za" tworzy posortowaną według priorytetów listę propozycji, a Community Tech jest odpowiedzialny za ocenę i ustosunkowanie się do najpopularniejszych z nich. W tym celu analizujemy najbardziej oczekiwane propozycje pod względem zarówno technicznym jak i wpływie na społeczność i jej zasady.Głosy "przeciw" i "neutralne" są bardzo pomocne we wskazywaniu potencjalnych wad. W kontrowersyjnych propozycjach równoważymy głosowanie z recenzją opartą na konsensusie.

Przykładowo to co zadziało się w roku 2015: propozycja "dodać listę obserwowanych użytkowników" otrzymała wiele głosów poparcia, ale też wiele głosów sprzeciwu. Wysłuchaliśmy wszystkich stron i podjęliśmy decyzję co do tego, czy podjąć się tego zadania.

 

The 2020 Community Wishlist Survey is now complete! We want to thank everyone for their participation in this year’s survey. It was a very civil and smooth process, and we appreciate all of the help that we received. Now, we’re delighted to announce the top 5 wishes from the survey:

 1. Improve export of electronic books (Wikisource)
 2. New OCR tool (Wikisource)
 3. Migrate Wikisource specific edit tools from gadgets to Wikisource extension (Wikisource)
 4. Inter-language link support via Wikidata (Wikisource)
 5. Insert attestation using Wikisource as a corpus (Wiktionary)

Here’s what comes next: We’ll begin analyzing these five wishes after the new year. During our analysis, we’ll consider various factors, including possible dependencies and risks. Once we’ve completed this analysis, we’ll determine which wish to address first. We’ll create a project page on Meta-Wiki for that wish, which will outline the project vision. We’ll also ping all the wish voters, so everyone can share their suggestions and questions on the Talk page. From that point, updates will be found on the project page. The first project page should be launched in the next few months (no set date yet), but you can visit the Community Tech page for updates in the meantime.

As a team, our goal is to address every top wish in the Community Wishlist Survey. This means that we analyze each wish and determine if it’s workable (i.e., within scope, no major conflicts with other teams, etc). In many cases, the wish is workable. We then continue with the research and planning, followed by development, testing, and deployment. However, we sometimes identify significant issues or risks associated with a wish. In such cases, we investigate alternatives and ways to mitigate the risks. As a last resort, we sometimes decline certain wishes, but only after we rule out other options. Above all, we make sure to address each wish and share our findings with the community.

As this year draws to a close, we want to thank you, again, for participating in the survey! It was a fantastic experience for the team (and we hope for you too!). After the new year, we’ll begin reaching out with plenty of questions, ideas, and updates. We’re excited to begin the work to improve Wikisource and Wiktionary. Until then, we wish you a happy new year, and we look forward to collaborating with all of you!