Wikimedia Foundation elections/2024/Shortlisting process/tr

This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2024/Shortlisting process and the translation is 44% complete.

2024 yılında dört açık sandalye olacak. Dört açık sandalyenin bulunduğu bir önceki dönemde, oy kullananların inceleyebileceği çok sayıda aday vardı. Seçim Komitesi ve Mütevelli Heyeti, oy kullananların incelemesi için 12 adayın makul bir sayı olacağını belirlemiştir. 15'ten fazla uygun aday olması halinde, Seçim Komitesi tarafından belirlendiği şekilde, bir kısa liste süreci başlatılacaktır. Süreç 12 adayın kısa listeye alınmasını hedefleyecek ve bu 12 aday topluluk oylaması aşamasında yarışacaktır. Eğer 15 veya daha az aday varsa, kısa liste süreci olmayacaktır. Bu süreç, sadece üç veya daha az adayı topluluk oylaması turunda elemek üzere gerçekleştirilirse, İştirakler için çok fazla iş yükü getirecektir.

Shortlisting protocol

Bir kısa liste sürecinin olması halinde, aşağıdaki süreç izlenecektir:

  • Her bir İştirakten, kısa liste sürecinde kendilerini temsil edecek 1 (bir) temsilci belirlemeleri istenecektir. Temsilci, söz konusu İştirak için varsayılan irtibat noktası veya İştiraki temsilen resmî sıfatla hareket eden herhangi biri olabilir. Destek ekibi tüm İştiraklere bir mesaj göndererek temsilcilerini belirlemelerini isteyecektir.
  • İştirak temsilcileri, Seçim Komitesi tarafından belirlenen bir oylama platformunda Seçim Komitesi tarafından uygun bulunan tüm adaylar arasından en fazla 12 (on iki) tanesini seçecektir. Verecekleri karar, adayların Heyet'in adaylar için gereklilikler ve istenen kriterleri ile ne derece uyumlu olduğuna bağlı olmalıdır.

The Elections Committee will send the survey link via email to the identified representative by June 2, 2024. The shortlisting process will run from June 3, 2024 at 00:01 UTC to June 28, 2024 at 23:59 UTC.

The survey will ask the following questions:

  • Name or username of the representative
  • Please select up to 12 candidates that your Affiliate decided to be most aligned with the Board’s requirements and desired criteria
    • Note: there will be a list of all the eligible candidates, and the affiliate representative will be able to select a maximum of 12 candidates; these candidates are not ranked
  • Please share documentation on the affiliate’s decision-making process to arrive at this selection
  • Comment (if there is anything else not covered by this form)

Kısa listeye alma sürecinin sonuçları, bir yandan şeffaflık taahhüdü, bir yandan topluluk oylama sürecinin uygun olmayan şekilde etkilenmesi hususu arasında bir denge kurmak için aşağıda açıklanan şekilde duyurulacaktır:

  • Kısa liste süreci tamamlandıktan sonra, en çok oyu alan 12 aday Seçim Komitesi tarafından ilan edilecek; fakat sıralamaları kamuoyuna açıklanmayacaktır.
  • Topluluk oylamasının ardından, kaç İştirakin kısa liste sürecine katıldığı ve hangi adaylara oy verdiklerine ilişkin veriler kamuya açık olarak paylaşılacaktır.