Wikimedia Foundation elections/2022/Community Voting/Election Compass/pl

This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2022/Community Voting/Election Compass and the translation is 94% complete.


Dziękujemy za zainteresowanie wyborami do Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia. Wybierać będziemy dwóch nowych członków Rady z puli sześciu kandydatów.


Wsparciem procesu wyborczego dla członków społeczności jest Kompas Wyborczy. Podobne rozwiązania są powszechne w wielu krajach podczas różnych wyborów, pomagając wyborcom określić na kogo, lub na jaką partię, powinni głosować. Niniejszy Kompas wyborczy powstał w ramach tworzonego przez wolontariuszy projektu opensource'owego o nazwie Open Election Compass

Częste pytania o Kompas Wyborczy

Jak powstał Kompas Wyborczy?

Członkowie społeczności ruchu Wikimedia proponowali stwierdzenia odnoszące się szeroko do działalności Rady Powierniczej. Następnie, wskazywali te stwierdzenia, które mogły różnicować kandydatów tak, by lepiej poznać ich zapatrywania na działalność Rady. Komisja wyborcza wybrała 15 ostatecznych stwierdzeń. Więcej szczegółów znajduje się na tej stronie.

Wszystkich kandydatów poproszono o odniesienie się do tych 15 stwierdzeń. Odpowiedzi zostały zawarte w Kompasie Wyborczym. Każdy użytkownik tego narzędzia może łatwo zobaczyć, jak kandydaci opisują samych siebie w kontekście tych tematów, które członkowie społeczności uznali w tych wyborach za istotne.

Czy temu narzędziu można ufać?

Kompas Wyborczy działa na opensource'owej platformie Open Election Compass, której kod źródłowy jest publicznie dostępny. W oryginalnym kodzie nie dokonano żadnych zmian. Narzędzie wykorzystywano również w innych miejscach, na przykład przez niemieckie media w trakcie wyborów parlamentarnych w roku 2022.

Czy można sprawdzić odpowiedzi kandydatów również gdzie indziej?

Jasne, odpowiedzi wszystkich sześciu kandydatów można przeczytać na Meta - tabela znajduje się tutaj, a pełne odpowiedzi w tej samej kolejności co oświadczenia znajdują się pod tym linkiem.

Chcę przetłumaczyć narzędzie na swój język.

Dzięki, miło nam! Narzędzie jest dostępne po angielsku i w ponad 18 innych językach. Jeśli Twój język nie występuje na liście i jeśli chcesz przetłumaczyć narzędzie na tej język, daj nam znać do 30 sierpnia 2022 pod adresem msg wikimedia.org.

W momencie uruchomienia, narzędzie jest dostępne po angielsku, arabsku, bengalsku, niemiecku, hiszpańsku, francusku, hindi, chorwacku, indonezyjsku, japońsku, koreańsku, polsku, portugalsku, rosyjsku, serbsku, suahili, turecku, ukraińsku i mandaryńsku.

Languages added since the start of the tool (that do not include translations of the answers of the candidates, but just interface + statements): Hungarian (hu), Malayalam (ml), Thai (th)

Gdzie mogę zgłosić uwagi?

Chętnie przyjmiemy uwagi. Napisz, w dowolnym języku, na stronie dyskusji lub na mail pod adres msg wikimedia.org.

Proces i harmonogram

8 - 20 lipca: Członkowie społeczności są zaproszeni do zgłaszania stwierdzeń do Kompasu Wyborczego
21 - 22 lipca: Komisja Wyborcza sprawdza stwierdzenia pod kątem jasności i usuwa stwierdzenia nie na temat
23 lipca - 3 sierpnia: Członkowie społeczności są zaproszeni do głosowania nad stwierdzeniami
4 sierpnia: Komisja Wyborcza wybiera 15 najpopularniejszych stwierdzeń
5 - 12 sierpnia: Kandydaci odnoszą się się do stwierdzeń
15 23 sierpnia: Otwiera się Kompas Wyborczy, który może pomóc wyborcom w podjęciu decyzji o głosowaniu