Wikimedia Foundation elections/2021/Voting/tr

This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2021/Voting and the translation is 93% complete.
Outdated translations are marked like this.

Seçim 31 Ağustos 2021 tarihinde sona erdi. Daha fazla oy kabul edilmeyecektir.
Kesin sonuçlar sonuç gününde açıklandı. Lütfen seçimlerin analiz sonrası sayfasında 2021 seçimleriyle ilgili herhangi bir geri bildirim göndermeyi düşünün.

2021 Mütevelli Heyeti seçimleri 18 Ağustos 2021 ile 31 Ağustos 2021 tarihleri arasındadır. Wikimedia topluluğu üyeleri, üç yıllık bir süre için dört aday seçme şansına sahiptir. Bu sayfada oy kullanma talimatları, seçmen uygunluğu ve seçmenlerle ilgili SSS yer almaktadır.

2021 Heyet Seçimleri
Anasayfa
Adaylar
Oylama bilgisi
Devredilebilir Tek Oy
Sonuçlar
Tartışmalar
SSS
Sorular
Organizasyon
Çeviri
Belgeleme
Bu kutu: gör · tartış · düzenle

Oy

Oy kullanmaya uygunsanız:

 1. Aday Sunumlarını okuyun
 2. Mevcut Yönetim Kurulu tarafından yapılan beceri değerlendirmesini gözden geçirin
 3. Hangi adayları destekleyeceğinize karar verin.
 4. SecurePoll oylama sayfasına gidin.
 5. O sayfadaki talimatları izleyin.

Nasıl oy kullanılır

 
Seçmenlerin göreceği SecurePoll oylama arayüzünün bir örneği.

Aşağıda, oylama deneyiminizin sorunsuz ilerlediğinden emin olmak için bazı yararlı bilgiler bulunmaktadır. Oy kullanmaya gitmeden önce lütfen bu bölümü dikkatlice okuyunuz.

 • Bu seçimde Devredilebilir Tek Oy metodolojisi kullanılmaktadır. Hesaplama işleminin bir açıklaması burada bulunabilir.
 • Oylama sayfasında seçmen, bir dizi açılır kutu görecektir. Seçmen, adayları “Tercih 1”den (en çok tercih edilen) “Tercih 19”ye (en az tercih edilen) doğru sıralayacaktır.
 • Seçmen, seçilmeye en uygun olduğunu düşündüğü adayları en tepeden sıralamaya başlayacak. Seçmenin en az uygun olduğuna inandığı adaylar listelerinin en altına doğru işaretlenmelidir.
 • Bir seçmen, oy verme işlemi sırasında herhangi bir noktada adayları sıralamayı bırakabilir. Örneğin seçmen, 19 adaydan sadece ilk 6'sını sıralayabilir ve kalan 13'ü sıralamaz.
 • Adayların, aralarında sayı atlamadan sıralanması gerekir. Sayıları atlamak bir hataya neden olur. Örneğin:
Tercih bir: Susan
Tercih iki: (boş)
Tercih üç: Joseph
Buna müsaade edilmez. Üçüncü tercih, ikinci tercih belirtilmeden eklenemez.
 • Bir seçmen, aynı adayı birden çok kez sıralayamaz. Aynı adayı birden çok kez sıralamak hataya neden olur. Örneğin:
Tercih bir: Susan
Tercih iki: Susan
Tercih üç: Joseph
Buna müsaade edilmez. Aday Susan, iki kez sıralandı.
 • Seçmenler seçimde yeniden oy kullanabilirler. Bu durumda oyları, önceki oylarının üzerine yazılır. Bunu istedikleri kadar defalarca yapabilirler.

Oylama Örnekleri ve Alıştırmalar

Oylama ve adayları sıralamanın nasıl işleyeceği hakkında bazı sorular soruldu. Burada küçük bir açıklama var. Devredilebilir tek oy tercihlerinizi sıralama hakkı sağlar, böylece oyunuzla birden fazla seçim yapabilirsiniz. Şimdi örnek için renkli gömlekler kullanalım.

İşverenininiz tüm çalışanları için gömlek sipariş ediyor ve sizin de bir renk seçmeniz gerekiyor. İşvereniniz herkes için aynı iki rengi sipariş edecek. Herkese oy kullanma hakkı verdiler. Bu renkler:

 • Sarı
 • Mavi
 • Turuncu
 • Yeşil

Elbette mavi rengi seviyorsunuz! Yeşil de bir sonraki favori renginiz olsun. Sarı da fena değil. Fakat turuncu sizin için iyi bir renk değil. Turuncuyu sevmiyorsunuz.

O zaman şöyle oylamanız gerekir:

 • Mavi
 • Yeşil
 • Sarı

Ama turuncuya yer vermiyoruz.

Neden mi

Kesinlikle giymek istediğiniz renk mavi. Sonraki tercihiniz yeşil, sarıya da razısınız. Fakat turuncu gömlek giymek istemiyorsunuz.

Oyunuza turuncuyu da eklerseniz ne olur:

Turuncu gömlek giymekle sonuçlanacak bir şansınız olabilir.

Neden mi

Eğer diğerleri de turuncu gömleği mavi, yeşil veya sarıdan fazla oylarsa oyunuz turuncuya gider. Turuncuya oy vermezseniz, sizden turuncuya giden oy olmaz. Turuncu için oy vermek işvereninizin turuncu gömlek sipariş etme ihtimalini artırır.

Bunun Mütevelli Heyeti seçimiyle alakası nedir?

Adayları Mütevelli Heyetinde görme tercih sıranıza göre oyunuzu kullanın. Görmeyi istemediğiniz adaylara oy vermeyin. Sadece Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyetinde görmek istediğiniz adaylara oy verin.

Artık biliyorsunuz, oyunuzu değiştirmek mi istiyorsunuz? Sorun değil. Oy kullananalar tekrar oy kullanabilir ve bu yeni oy önceki oyun üzerine yazılır.

Oylama hakkı

Oy hakkı, Seçim Kurulu tarafından belirlenir. Oy kullanamıyorsanız ancak listelenen kriterlere göre oy kullanabilmeniz gerektiğine inanıyorsanız, 13 Ağustos 2021'e kadar board-elections wikimedia org adresinden Seçim Komitesi ile e-posta yoluyla iletişime geçin.

Editörler

Bir Wikimedia vikisinde sahip olduğunuz herhangi bir kayıtlı hesaptan oy verebilirsiniz. Sahip olduğunuz hesap sayısı ne olursa olsun, yalnızca bir kez oy verebilirsiniz. Oy verebilmeniz için bu tek hesap

 • birden fazla projede engellenmemiş olmalı,
 • bot olmamalı,
 • 5 Temmuz 2021 öncesinde Wikimedia vikileri içerisinde en az 300 değişiklik yapmış olmalı,
 • ve 5 Ocak 2021 - 5 Temmuz 2021 tarihleri arasında en az 20 değişiklik yapmış olmalıdır.

AccountEligibility aracı temel oylama yeterliliği olup olmadığını hızlı bir şekilde doğrulamak için kullanılabilir.

Geliştiriciler

Geliştiricilerin oy kullanabilmesi için

Ek kriterler

 • veya 5 Ocak 2021 ile 5 Temmuz 2021 arasında nonwmf-uzantılarındaki ya da nonwmf-temalarındaki herhangi bir repoya en az bir birleşik kayıt yapmak.
 • veya 5 Ocak 2021 ile 5 Temmuz 2021 arasında herhangi bir Wikimedia aracı reposuna (mesela magnustools gibi) en az bir birleşik kayıt yapmak.
 • veya Translatewiki üzerinde 5 Temmuz 2021 öncesinde en az 300 değişiklik ile, 5 Ocak 2021 - 5 Temmuz 2021 arasında en az 20 değişiklik yapmış olmak.
 • veya Wikimedia projelerindeki herhangi bir araç, bot, kullanıcı yazılımı, küçük araç ve Lua modülünün geliştiricisi/katılımcısı olmak
 • veya Wikimedia ile ilgili teknik geliştirmenin tasarım ve/veya inceleme süreçlerinde önemli ölçüde yer almış olmak.

Not: Eğer ana kriterleri karşılıyorsanız direkt oy kullanabilirsiniz. SecurePoll'un teknik sınırlamaları nedeniyle ek kriterleri karşılayan kişiler, diğer kriterlerden herhangi birini karşılamadıkları sürece direkt oy kullanamayabilirler. Ek kriterleri karşıladığınızı düşünüyorsanız, lütfen son oylama tarihinden en az dört gün önce, yani 13 Ağustos 2021'de veya öncesinde gerekçenizle beraber board-elections wikimedia org'e e-posta gönderin. Kriterleri karşılıyorsanız, oy kullanabilmeniz adına sizi manuel bir listeye ekleyeceğiz.

Wikimedia Vakfı personeli ve üstlenicileri

Mevcut Wikimedia Vakfı personeli ve üstleniciler 5 Temmuz 2021 itibarıyla Vakıf tarafından işe alınmışlar ise oy kullanabilirler.

Wikimedia hareketi iştirakçilerinin personeli ve üstlenicileri

Mevcut Wikimedia Bölümleri, tematik organizasyonlar ya da kullanıcı grubu personeli ve üstlenicileri 5 Temmuz 2021 itibarıyla kendi organizasyonları tarafından işe alınmışlar ise oy kullanabilirler.

Wikimedia Vakfı heyet üyeleri, Danışman heyet üyeleri, FDC komitesi üyeleri

Mevcut ve eski Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti üyeleri, Wikimedia Vakfı Danışman Heyeti ve Fon Dağıtım Komitesi üyeleri oy kullanabilirler.

Devredilebilir Tek Oy

Bu oylama sistemi, seçmenlerin adayları sıralamasına izin verir. Bunun yararı, seçmenlerin aday tercihlerini sıralayabilmeleridir. Bu, adayları desteklemekten veya karşı çıkmaktan daha net bir şekilde tercihlerinizi paylaşmanıza yardımcı olur. En çok tercih ettiğiniz adayınız seçilmek için zaten yeterli oya sahipse, oyunuz ikinci tercih adayınıza taşınacaktır. En çok tercih edilen adayınız kazanamazsa, oyunuz ikinci tercih adayınıza taşınacaktır. Ve diğerleri.

SecurePoll bu oylama sistemi için güncellendi. Meek’s STV with Droop quota kullanılan özel sistemdir.

Oylama SSS

1. Oy kullanabilir olduğumu nasıl doğrulayabilirim?

Kullanıcılar mevcut seçimlerde oy kullanabilir olduklarını AccountEligibility aracını kullanarak doğrulayabilir. Küresel hesap bilgisi sayfası katkı sayacınız ve geçmişiniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmenizi sağlar.

2. Oy kullanabilirlik gereksinimleri nasıl belirleniyor?

Seçim Komitesi seçimler başlamadan önce oy kullanabilirlik gereksinimleri belirliyor.

3. Oy kullanabilen bir seçmenin oy kullanamaması

"Üzgünüz, bu seçimde oy kullanmaya yetkili kullanıcıların önceden belirlenen listesinde değilsiniz." şeklinde bir mesaj alabilirsiniz.

Çözümler

 1. Giriş yaptığınızdan emin olun.
 2. Meta'dan oy verdiğinizden emin olun, oylama başlangıç sayfasına gitmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.
 3. Geliştirici, Wikimedia Vakfı personeli ya da Danışman Heyeti üyesiyseniz, Seçim Komitesi sizi belirli bir kullanıcı adıyla eşleştirememiş olabilir. Listeye eklenmeniz için board-elections wikimedia org ile iletişime geçmeniz gerekir.
 4. Hâlâ oy kullanamıyorsanız ama kullanabileceğinizi düşünüyorsanız lütfen seçim tartışma sayfasına bir mesaj bırakın ya da board-elections wikimedia org üzerinden Seçim Komitesi ile iletişime geçin. Cevap 72 saat içerisinde gönderilecektir.

4. VoteWiki'ye giriş yapamıyorum

Oy kullanmak için VoteWiki'ye giriş yapmanıza gerek yok. Oy pusulasını görüyorsanız, SecurePoll sizi başarıyla tanımlamış demektir. Güvenlik gerekçeleriyle, VoteWiki'ye yalnızca sınırlı sayıda hesap kaydolabilmektedir.

5. Kime oy verdiğimi kimse görebiliyor mu?

Hayır, seçim güvenlidir. SecurePoll yazılımını kullanır. Oylar gizlidir. Seçim Komitesi, Heyet ya da Wikimedia Vakfı personelinden hiç kimsenin erişimi yoktur. Seçimlerin şifreleme anahtarı, Wikimedia Vakfı Güven ve Güvenlik ekibinin bir üyesinde bulunmaktadır. Anahtar aktive edildiğinde seçimler durdurulacaktır.

6. Seçmenler hakkında hangi veriler toplanıyor?

Seçmenlere dair bazı kişisel tanımlanabilirlik verileri seçimleri denetleyen ve sonuçların sayımını yapan bir grup kişi (Seçim Komitesi) tarafından görüntülenebilir. Bunlara IP adresleri ve kullanıcı aracısı da dahildir. Bu veriler seçimden 90 gün sonra otomatik olarak silinecek.

7. Bu veriler nasıl kullanılacak?

Bu seçim hakkındaki ölçütler Meta'daki Mütevelli heyeti seçim sayfalarında ve 2021 Mütevelli Heyeti seçimleri analiz sonrası raporunda özetlenecek. Kişisel tanımlamaya elverişli olmayan bilgiler paylaşılacak. Elverişli olan bilgiler ise bağımsız seçmenlerin sayısını ve seçmenlerin küresel dağılımını belirlemek için kullanılabilecek.

8. When I vote, I see no acknowledgement that the vote was received, and an automated message appears saying that I need to be logged in to vote. What is happening?

You do not need to log into votewiki to vote. This error is likely a caching issue. We apologise for this hassle: please try to vote again at https://meta.wikimedia.org/wiki/Special:SecurePoll/vote/Wikimedia_Foundation_Board_Elections_2021 This should prompt you with a message saying "The vote will be conducted on a central wiki. Please click the button below to be transferred." Clicking on the button will send you to the voting server and should allow you to vote.

Also note that you are free to assign or change your voting preferences as many times as you like. Only one vote per user will be stored, and the system will simply replace your old vote(s) with the new one, and discard any previous vote(s).

When your voting process is complete, a receipt is displayed on your screen, which you may retain as evidence that you have voted.

9. How is the voting system safeguarded from users entering multiple votes?

Only one vote per user is stored on the system. You are free to assign or change your voting preferences as many times as you like. The system will simply replace your old vote(s) with the new one, and discard any previous vote(s).

8. Burada bahsedilmeyen diğer sorular

Teknik veya oylama sistemi hataları için lütfen board-elections wikimedia org adresine e-posta gönderin. Oy vermeye çalıştığınız kullanıcı adını ve oy vermeye çalıştığınız projeyi lütfen belirtin. Seçim Komitesinden bir üye e-postanıza mümkün olduğunca çabuk yanıt verecektir.