Wikimedia Foundation elections/2021/Voting/cs

This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2021/Voting and the translation is 100% complete.

Volby skončily 31 srpna 2021. Žádné další hlasy již nebudou přijímány.
Výsledky byly vyhlášeny v 7 září 2021. Zvažte prosím zaslání jakékoli zpětné vazby týkající se voleb v roce 2021 na stránku s analýzou výsledků voleb.

Volby do Správní rady 2021 se konají od 18. srpna do 31. srpna 2021. Členové komunity Wikimedia mají možnost zvolit si čtyři kandidáty na tříleté období. Tato stránka obsahuje volební pokyny, způsobilost voličů a nejčastější otázky.

Volby správní rady v roce 2021
Hlavní strana
Kandidáti
Informace pro hlasující
Jediný přenosný hlas
Výsledky
Diskuse
Často kladené dotazy
Otázky
Organizace
Překlad
Dokumentace
Toto menu:: zobrazit · diskuse · editovat

Hlasování

Pokud máte právo hlasovat:

 1. Přečtěte si představení kandidátů
 2. Prohlédněte si hodnocení vypracované stávající Radou
 3. Rozhodněte se, které kandidáty chcete podpořit.
 4. Přejděte na hlasovací stránku SecurePoll.
 5. Postupujte podle pokynů na této stránce.

Jak hlasovat

 
Příklad hlasovacího rozhraní, jak ho uvidí voliči.

Níže je pár užitečných informací pro zajištění hladkého průběhu vašeho hlasování. Přečtěte si tento oddíl pozorně, než přikročíte ke hlasování.

 • V těchto volbách se používá metodika Jediného přenosného hlasu. Vysvětlení postupu výpočtu naleznete zde.
 • Na hlasovací stránce se voliči zobrazí řada rozevíracích políček. Hlasující seřadí kandidáty od "Preference 1" (nejvíce preferovaný) po "Preference 19" (nejméně preferovaný).
 • Počínaje shora začne volič volit kandidáty, které považuje za nejvhodnější. Kandidáty pokládané za nejméně vhodné označí směrem ke konci seznamu.
 • Hlasující může kdykoli během hlasování přestat sestavovat pořadí kandidátů. Například z 19 kandidátů může hlasující zařadit pouze 6 nejlepších a zbývajících 13 kandidátů nezařadit.
 • Kandidáti musí být zařazeni bez přeskakování čísel mezi nimi. Přeskakování čísel bude mít za následek chybu. Například:
První v pořadí: Zuzana
Druhý v pořadí: (vynecháno)
Třetí v pořadí: Josef
Toto není přípustné. Třetí pořadí nelze přidat bez uvedení druhého.
 • Volič nesmí zařadit stejného kandidáta vícekrát. Vícenásobné zařazení stejného kandidáta bude mít za následek chybu. Například:
První v pořadí: Zuzana
Druhý v pořadí: Zuzana
Třetí v pořadí: Josef
Toto je nepřípustné, Zuzana je zařazena dvakrát.
 • Hlasovat je možné opakovaně. Novým hlasováním je přepsáno hlasování dřívější. Počet nových hlasování není omezen.

Příklad hlasování a nejlepší praxe

Objevily se dotazy ohledně hlasování a způsobu řazení kandidátů. Zde je krátké vysvětlení. Jednotný přenosný hlas pomáhá seřadit preference tak, abyste mohli svým hlasem sdílet více než jednu volbu. Jako příklad tentokrát použijeme barvy košil.

Váš zaměstnavatel objednává košile pro všechny zaměstnance a vy potřebujete vybrat barvu košile. Váš zaměstnavatel objedná pro všechny dvě stejné barvy košil. Rozhodne se, že umožní všem hlasovat. Barvy košil jsou následující:

 • Žlutá
 • Modrá
 • Oranžová
 • Zelená

Modrou barvu naprosto milujete! Další vaší oblíbenou barvou je zelená. Žlutá je dobrá barva. Oranžová barva vám vůbec nesedí. Oranžová barva se vám nelíbí.

Takto byste měli hlasovat:

 • Modrá
 • Zelená
 • Žlutá

Oranžovou byste vůbec neměli řadit.

Protože

Modrá je barva košile, kterou rozhodně chcete nosit. Další preferovanou barvou je zelená košile a vystačíte si i se žlutou košilí. Vůbec by se vám nelíbilo nosit oranžovou košili.

Co se stane, když ke svému hlasu přidáte oranžovou:

Máte větší šanci, že skončíte v oranžovém tričku.

Protože

Pokud ostatní lidé hlasují a hodnotí oranžová trička výše než modrá, zelená nebo žlutá, váš hlas může dostat oranžová. Pokud pro oranžovou nehlasujete, žádný váš hlas nemůže připadnout oranžové. Hlasování pro oranžovou barvu zvyšuje šanci, že váš zaměstnavatel objedná oranžová trička.

Jak to souvisí s volbami do správní rady?

Hlasujte pro kandidáty, které si přejete dosadit do rady, v pořadí, v jakém je preferujete. Kandidáty, které si nepřejete do správní rady, nevolte. Seřaďte pouze kandidáty, které byste rádi viděli ve správní radě Nadace Wikimedia.

Když to teď víte, chcete změnit svůj hlas? Žádný problém. Hlasující mohou hlasovat znovu a tento nový hlas přepíše ten předchozí.

Hlasovací právo

Způsobilost pro hlasování je stanovena volební komisí. Pokud vám hlasování nebylo umožněno, ale domníváte se, že na základě uvedených kritérií se tak stalo neprávem, kontaktujte e-mailem volební komisi na e-mailové adrese board-elections wikimedia org do 27. srpna 2021.

Editoři

Můžete hlasovat z jakéhokoli registrovaného účtu, který vlastníte na wiki Wikimedia. Můžete hlasovat pouze jednou, bez ohledu na to, kolik účtů vlastníte. Pro splnění podmínek tento jeden účet:

 • nesmí být zablokován na více než jednom projektu;
 • nesmí být robotem;
 • musí mít nejméně 300 editací před 5. červencem 2021 na všech projektech Wikimedia;
 • nejméně 20 editací musí mít mezi 5. lednem a 5. červencem 2021.

K rychlému ověření základní způsobilosti editora ke hlasování lze použít Nástroj způsobilosti účtu

Vývojáři

Vývojáři mají právo hlasovat, pokud:

 • jsou administrátory serveru Wikimedia s přístupem do shellu;
 • nebo provedli alespoň jednu sloučenou revizi v jakémkoli repozitáři Wikimedia na Gerritu v období od 5. ledna 2021 do 5. července 2021.

Další kritéria

 • nebo jste v období od 5. ledna 2021 do 5. července 2021 provedli alespoň jednu sloučenou revizi do libovolného repozitáře v nonwmf-extensions nebo nonwmf-skins.
 • nebo jste v období od 5. ledna 2021 do 5. července 2021 provedli alespoň jednu sloučenou revizi do libovolného repozitáře nástrojů Wikimedia (například magnustools).
 • nebo provedl alespoň 300 úprav před 5. červencem 2021 a 20 úprav mezi 5. lednem 2021 a 5. červencem 2021 na Translatewiki.
 • nebo správci/přispěvatelé jakýchkoli nástrojů, botů, uživatelských skriptů, miniaplikací a modulů Lua na wiki Wikimedia.
 • nebo se významně podíleli na procesu navrhování a/nebo posuzování technického vývoje souvisejícího s Wikimedií.

Poznámka: Pokud splňujete hlavní kritéria, budete moci hlasovat okamžitě. Vzhledem k technickým omezením systému SecurePoll se může stát, že lidé, kteří splňují další kritéria, nebudou moci hlasovat přímo, pokud nesplní některé z dalších kritérií. Pokud se domníváte, že splňujete doplňková kritéria, zašlete prosím e-mail board-elections wikimedia org s odůvodněním alespoň čtyři dny před posledním dnem hlasování, tj. 27. srpna 2021 nebo dříve. Pokud kritéria splňujete, přidáme vás na ruční seznam, abyste mohli hlasovat.

Zaměstnanci a smluvní partneři nadace Wikimedia

Současní zaměstnanci a smluvní partneři nadace Wikimedia mají právo hlasovat, pokud jsou v nadaci zaměstnáni od 5. července 2021.

Zaměstnanci a smluvní partneři hnutí Wikimedia

Současní zaměstnanci poboček Wikimedia, tematických organizací nebo uživatelských skupin a smluvní partneři mají právo hlasovat, pokud jsou ve své organizaci zaměstnáni od 5. července 2021.

Členové správní rady Wikimedia Foundation, členové poradního sboru, členové výboru FDC

Hlasovat mohou současní i bývalí členové Správní rady Nadace Wikimedia, Poradního sboru Nadace Wikimedia a Výboru pro šíření fondů (FDC).

Jediný přenosný hlas

Tento hlasovací systém umožňuje voličům seřadit kandidáty. Výhodou je, že voliči mohou seřadit své volby podle preferencí. To pomáhá sdílet své preference jasněji než podpora nebo odpor. Pokud má váš kandidát, který se umístil na prvním místě, již dostatek hlasů na to, aby byl vybrán, bude váš hlas přesunut na kandidáta, který se umístil na druhém místě. Pokud kandidát, kterého jste zvolili jako nejlepšího, nezvítězí, bude váš hlas přesunut na kandidáta, kterého jste zvolili jako druhého. A tak dále.

Pro tento hlasovací systém byl aktualizován SecurePoll. Konkrétně se jedná o Meekův systém STV s Droopovou kvótou.

Časté dotazy k hlasování

1. Jak si mohu ověřit svou způsobilost?

Redaktoři mohou k ověření způsobilosti v aktuálních volbách použít nástroj AccountEligibility. Na stránce globální informace o účtu se můžete dozvědět více o počtu svých editací a historii příspěvků.

2. Jak jsou stanoveny požadavky na způsobilost?

Volební výbor stanoví podmínky způsobilosti před zahájením voleb.

3. Oprávněný volič nemůže volit

Můžete obdržet zprávu: "Je nám líto, ale nejste na předem stanoveném seznamu uživatelů oprávněných hlasovat v těchto volbách."

Řešení

 1. Ujistěte se, že jste přihlášeni.
 2. Ujistěte se, že hlasujete z Mety, můžete použít tento odkaz a přejít na úvodní stránku hlasování.
 3. Pokud jste vývojář, zaměstnanec nadace Wikimedia nebo člen poradního sboru, je možné, že vás volební výbor nemohl přiřadit ke konkrétnímu uživatelskému jménu. Měli byste se obrátit na board-elections wikimedia org, abyste byli přidáni do seznamu.
 4. Pokud stále nemůžete hlasovat a myslíte si, že byste měli mít možnost hlasovat, zanechte prosím vzkaz na election talk page nebo kontaktujte volební komisi na board-elections wikimedia org. Odpověď by měla být zaslána do 72 hodin.

4. Nemohu se přihlásit do VoteWiki

Pro hlasování se nemusíte přihlašovat do VoteWiki. Pokud se vám zobrazí hlasovací lístek, SecurePoll vás úspěšně identifikoval. Z bezpečnostních důvodů je na VoteWiki registrován pouze omezený počet účtů.

5. Může někdo vidět, pro koho jsem hlasoval?

Ne, volba je zabezpečena. Volby využívají software SecurePoll. Hlasování je tajné. Nikdo z volebního výboru, správní rady ani nikdo ze zaměstnanců nadace Wikimedia k nim nemá přístup. Šifrovací klíč pro volby má člen týmu Trust & Safety nadace Wikimedia Foundation. Jakmile je klíč aktivován, volby jsou zastaveny.

6. Jaké údaje se o voličích shromažďují?

Některé osobní údaje o voličích si může prohlédnout několik vybraných osob, které kontrolují a sčítají výsledky voleb (volební komise). Patří sem IP adresa a agent uživatele. Tyto údaje jsou automaticky smazány 90 dní po volbách.

7. Jak budou tyto údaje použity?

Metriky týkající se těchto voleb budou shrnuty na stránkách o volbách do správní rady na webu Meta a ve zprávě po analýze voleb do správní rady v roce 2021. Nebudou zveřejněny žádné informace umožňující identifikaci osob. Tyto osobně identifikovatelné informace mohou být použity k určení počtu nezávislých voličů a globálního rozšíření voličů.

8. Když hlasuji, nevidím žádné potvrzení o přijetí hlasu a objeví se automatická zpráva, že musím být přihlášen, abych mohl hlasovat. Co se děje?

Pro hlasování se nemusíte přihlašovat do votewiki. Tato chyba je pravděpodobně způsobena ukládáním do mezipaměti. Omlouváme se za tyto potíže: zkuste prosím hlasovat znovu na adrese https://meta.wikimedia.org/wiki/Special:SecurePoll/vote/Wikimedia_Foundation_Board_Elections_2021. Mělo by se vám zobrazit hlášení: "Hlasování bude probíhat na centrální wiki. Pro přesun klikněte na tlačítko níže." Kliknutím na tlačítko budete přesměrováni na hlasovací server a mělo by vám být umožněno hlasovat.

Vezměte také na vědomí, že své hlasovací preference můžete libovolně mnohokrát přidělit nebo změnit. U každého uživatele bude uložen pouze jeden hlas a systém jednoduše nahradí váš starý hlas (hlasy) novým (novými) a předchozí hlasy zahodí.

Po dokončení hlasování se na obrazovce zobrazí potvrzení, které si můžete ponechat jako důkaz, že jste hlasovali.

9. Jak je hlasovací systém chráněn před uživateli, kteří zadávají více hlasů?

Každý uživatel má v systému uložen pouze jeden hlas. Své hlasovací preference můžete libovolně mnohokrát přiřadit nebo změnit. Systém jednoduše nahradí váš starý hlas (hlasy) novým (novými) a předchozí hlasy zahodí.

10. Další otázka zde neuvedená

V případě technických chyb nebo chyb hlasovacího systému napište na board-elections wikimedia org. Uveďte prosím uživatelské jméno, pod kterým se pokoušíte hlasovat, a projekt, ve kterém se pokoušíte hlasovat. Člen volební komise na váš e-mail odpoví co nejdříve.