Wikimedia Foundation elections/2021/Voting/sk

This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2021/Voting and the translation is 68% complete.
Outdated translations are marked like this.

Voľby sa skončili 31 augusta 2021. Ďalšie hlasy nebudú akceptované.
Výsledky boli zverejnené dňa 7 septembra 2021. Prosím zvážte odoslanie akejkoľvek spätnej väzby týkajúcej sa volieb v roku 2021 na stránke príspevkov k analýze volieb.

Voľby do Správnej rady 2021 sa konajú od 18. augusta 2021 do 31. augusta 2021. Členovia Wikimedia komunity majú možnosť zvoliť si štyroch kandidátov na tri roky. Táto stránka obsahuje volebné inštrukcie, spôsobilosť voličov a časté otázky.

Voľby rady v r. 2021
Hlavná stránka
Kandidáti
Informácie ohľadom hlasovania
Single Transferable Vote
Results
Discussions
FAQ
Otázky
Organizácia
Preklad
Dokumentácia
This box: view · talk · edit

Hlasovanie

Ak ste spôsobilý hlasovať:

 1. Prečítajte si Predstavenie Kandidátov
 2. Prezrite si ohodnotenie zručností vypracované práve existujúcou Radou
 3. Rozhodnite sa, ktorých kandidátov podporíte
 4. Prejdite na hlasovaciu stránku SecurePoll.
 5. Postupujte podľa pokynov na danej stránke.

How to vote

 
Príklad hlasovacieho rozhrania SecurePoll, ktoré voliči uvidia.

Nižšie sa nachádzajú užitočné informácie, ktoré majú zabezpečiť hladký priebeh vášho hlasovania. Prosím, predtým ako pôjdete voliť si túto sekciu pozorne prečítajte.

 • Voľby využívajú metodiku jednotného prenosného hlasovania. Vysvetlenie výpočtového procesu nájdete tu.
 • Na stránke volieb volič uvidí sekvenciu rozbalovacích polí. Volič zoradí kandidátov od "Preference 1" (najpreferovanejší) do "Preference 20" (najmenej preferovaný).
 • Začínajúc od vrchu, volič začne zoraďovať kandidátov, ktorých považuje za najvhodnejších. Kandidáti, ktorých volič považuje za najmenej vhodných, by mali byť označený smerom ku koncu zoznamu.
 • Volič nemusí pridať mená všetkých kandidátov, ktorým dáva hlas. Napríklad, z 19 kandidátov môže volič zoradiť iba top 6 a zvyšných 14 nezaradiť.
 • Kandidáti musia byť ohodnotený bez vynechávania čísel medzi nimi. Preskakovanie čísel bude mať za následok chybu. Napríklad:
Prvý výber: Susan
Druhý výber: (vynechaný)
Tretí výber: Jozef
Toto nie je povolené. Tretí v poradí nemôže byť doplnený bez uvedenia druhého.
 • Volič nemôže zaradiť toho istého kandidáta viackrát. Hodnotenie toho istého kandidáta viackrát bude mať za následok chybu. Napríklad:
Prvý výber: Susan
Druhý výber: Susan
Tretí výber: Jozef
Toto nie je povolené. Kandidát Susan bol zaradený dvakrát.
 • Hlasovať sa môže opakovane. Prepíše sa tak predchádzajúce hlasovanie. Toto bude možné vykonávať neobmedzene.

Voting Example and Best Practices

There have been some questions about voting and how ranking candidates works. Here is a short explanation. Single Transferable Vote helps to rank preferences so you can share more than one choice with your vote. Let’s use colors of shirts as an example this time.

Your employer is ordering shirts for all employees and you need to pick a shirt color. Your employer will order the same two colors of shirts for everyone. They decide to allow everyone to vote. The colors of shirts are:

 • Yellow
 • Blue
 • Orange
 • Green

You absolutely love the color blue! Green is your next favorite color. Yellow is a fine color. Orange is not a good color for you at all. You do not like the color orange.

Here is how you should vote:

 • Blue
 • Green
 • Yellow

But you should not rank orange at all.

Here’s why:

Blue is the color of shirt you absolutely want to wear. A green shirt is your next preference, and you’d be fine with a yellow shirt. You would not at all be happy to wear an orange shirt.

What happens if you add orange to your vote:

You have more of a chance to end up wearing an orange shirt.

Here's why:

If other people vote and they rank orange shirts higher than blue, green or yellow, your vote could go to orange. If you do not vote for orange, there is no vote of yours that can go to orange. Voting for orange increases the chance your employer will order orange shirts.

How does this relate to the Board of Trustees election?

Vote for the candidates you wish to seat on the Board in the order you prefer the candidates. Do not rank candidates you do not wish to seat on the Board. Only rank candidates you would like to see join the Wikimedia Foundation Board of Trustees.

Now that you know this, do you want to change your vote? No problem. Voters may vote again and this new vote will overwrite the previous vote.

Spôsobilosť na hlasovanie

Spôsobilosť na hlasovanie je určená Volebnou komisiou. V prípade, že ste presvedčený o tom, že ste podľa uvedených kritérií spôsobilý hlasovať a nebolo vám to povolené, kontaktujte Volebnú komisiu prostredníctvom emailu na adrese board-elections wikimedia org do 27. augusta.

Editori

Môžete voliť z ktoréhokoľvek registrovaného účtu, ktorý vlastníte na Wikimedia wiki. Môžete hlasovať iba raz, bez ohľadu na to, koľko účtov vlastníte. Aby bol tento účet spôsobilý, musí splniť tieto podmienky:

 • nesmie byť zablokovaný na viac ako jednom projekte;
 • nesmie to byť bot;
 • musel urobiť aspoň 300 úprav pred 5. júlom 2021 naprieč celou Wikimedia wiki
 • a musel urobiť aspoň 20 úprav medzi 5. januárom 2021 a 5. júlom 2021.

Na rýchle overenie základnej spôsobilosti editora na volenie môžete použiť nástroj Spôsobilosti účtu.

Developers

Vývojári majú právo hlasovať, ak:

 • patria medzi administrátorov serverov Wikimedia s prístupom do shellu
 • alebo urobili aspoň jeden commit merge ktorejkoľvek z Wikimedia úložísk v Gerrite medzi 5. januárom 2021 a 5. júlom 2021.

Dodatočné kritéria

 • alebo urobili aspoň jeden commit merge ktorémukoľvek úložisku v rozšíreniach mimo WF alebo skinoch mimo WF medzi 5. januárom 2021 a 5. júlom 2021.
 • alebo urobili aspoň jeden commit merge ktorémukoľvek úložisku Wikimedia nástroja (napríklad magnustools) medzi 5. januárom 2021 a 5. júlom 2021.
 • alebo urobili aspoň 300 úprav pred 5. júlom 2021, a 20 úprav medzi 5. januárom 2021 a 5. júlom 2021., na Translatewiki.
 • alebo ako správcovia/prispievatelia ktoréhokoľvek nástroja, bota, používateľského skripta, pomôcok a Lua modulov na Wikimedia wiki.
 • alebo sa do značnej miery zapojili do procesu navrhovania a/alebo kontroly technického vývoja spojeného s Wikimedia.

Poznámka: Ak spĺňate hlavné podmienky, budete môcť voliť automaticky. Vzhľadom na technické obmedzenia SecurePolla, tí, ktorí spĺňajú dodatočné kritériá, možno nebudú môcť priamo hlasovať, pokým nesplnia niektoré z ďalších podmienok. Ak ste presvedčený o tom, že spĺňate dodatočné kritériá, napíšte prosím email na board-elections wikimedia org s daným odôvodnením, minimálne štyri dni pre posledným dňom hlasovania, t.j. najneskôr 27. augusta 2021 vrátane. Ak spĺňate podmienky, manuálne vás pridáme do zoznamu, aby ste mohli voliť.

Zamestnanci a dodávatelia Wikimedia Foundation

Súčasný zamestnanci a dodávatelia Wikimedia Foundation sú spôsobilí voliť, pokiaľ boli v nadácii zamestnaný ku 5. júlu 2021.

Zamestnanci a dodávatelia pobočiek hnutia Wikimedia

Súčasná Wikimedia Kapitola, tematická organizácia alebo skupina používateľov a dodávateľov, sú spôsobilí voliť, pokiaľ boli zamestnaný organizáciou ku 5. júlu 2021.

Členovia rady Wikimedia Foundation, členovia Poradného výboru, členovia výboru FDC

Súčasní a minulí členovia Správnej rady Wikimedia Foundation, Poradného výboru Wikimedia Foundation a Výboru pre rozšírenie fondov, sú spôsobilí voliť.

Jednotné prenosné hlasovanie

Tento hlasovací systém umožňuje voličom zoradiť kandidátov. Jeho výhodou je, že voliči môžu zoradiť svoj výber v poradí podľa preferencie. Toto vám pomôže prehľadnejšie zdieľať vašu preferenciu, než len "za" alebo "proti". Ak váš najvyššie vybratý kandidát bude mať dosť hlasov na zvolenie, váš hlas sa posunie kandidátovi, ktorého ste si vybrali ako druhého. Ak váš najvyššie vybratý kandidát určite nevyhrá, váš hlas bude posunutý kandidátovi, ktorého ste si vybrali ako druhého. A tak ďalej.

SecurePoll bol aktualizovaný pre tento systém hlasovania. Konkrétne sa použil Meekov STV s kvótou Droop.

Otázky a odpovede týkajúce sa hlasovania

1. Ako si môžem overiť moju spôsobilosť?

Editori môžu na overenie spôsobilosti voliť v aktuálnych voľbách využiť nástroj Spôsobilosti účtu. K dispozícii je globálna stránka s informáciami o účte, kde sa môžete dozvedieť viac o vašom počte úprav a prispievateľskej histórie.

2. Ako sú určené podmienky spôsobilosti?

Podmienky spôsobilosti určuje Volebný výbor pred začiatkom volieb.

3. Spôsobilému voličovi sa nedá

Môžete dostať túto správu: "Je nám ľúto, nenachádzate sa na vopred určenom zozname používateľov oprávnených hlasovať v týchto voľbách."

Riešenia

 1. Uistite sa, že ste prihlásený.
 2. Uistite sa, že hlasujete z Meta, môžete použiť tento odkaz aby ste sa dostali na úvodnú stránku hlasovania.
 3. Ak ste vývojár, zamestnanec Wikimedia Foundation alebo člen Poradného výboru, je možné, že Volebnému výboru sa nepodarilo spojiť vás s konkrétnou prezývkou. Mali by ste kontaktovať board-elections wikimedia org aby vás pridali na zoznam.
 4. Ak stále nemáte možnosť voliť a ste presvedčený o tom, že by ste mali, zanechajte prosím správu na diskusná stránka volieb alebo kontaktujte Volebný výbor na board-elections wikimedia org. Odpoveď by mala prísť v priebehu 72 hodín.

4. Nedá sa mi prihlásiť do VoteWiki

Nemusíte byť prihlásený do VoteWiki, aby ste mohli voliť. Ak vidíte hlasovací lístok, tak SecurePoll vás úspešne identifikoval. Z bezpečnostných dôvodov je na VoteWiki zaregistrovaný iba obmedzený počet účtov.

5. Môže niekto vidieť za koho som volil?

Nie, hlasovanie je zabezpečené. Voľby využívajú softvér SecurePollu. Hlasy sú tajné. Nikto z Volebného výboru, Rady, alebo zo zamestnancov Wikimedia Foundation, k nim nemá prístup. Člen tímu Dôvery a Bezpečnosti z Wikimedia Foundation drží šifrovací kľúč k volbám. Akonáhle je kľúč aktivovaný, voľby sa zastavia.

6. Aké dáta o voličoch sa zbierajú?

Niektoré osobne identifikovateľné údaje o voličoch si môže pozrieť zopár vybraných osôb, ktoré vykonávajú audit a zhodnocujú voľby, (Volebným výborom). Zahrnutá je aj IP adresa a agent používateľa. Tieto informácie sú automaticky vymazané 90 dní po voľbách.

7. Ako budú tieto dáta použité?

Metriky týchto volieb budú zhrnuté na volebných stránkach Správnej rady na Meta a v následnej Analytickej správe volieb do Správnej rady 2021. Žiadne osobne identifikovateľné informácie nebudú publikované. Tieto osobne identifikovateľné informácie môžu byť použité na určenie počtu nezávislých voličov a globálneho rozšírenia voličov.

8. When I vote, I see no acknowledgement that the vote was received, and an automated message appears saying that I need to be logged in to vote. What is happening?

You do not need to log into votewiki to vote. This error is likely a caching issue. We apologise for this hassle: please try to vote again at https://meta.wikimedia.org/wiki/Special:SecurePoll/vote/Wikimedia_Foundation_Board_Elections_2021 This should prompt you with a message saying "The vote will be conducted on a central wiki. Please click the button below to be transferred." Clicking on the button will send you to the voting server and should allow you to vote.

Also note that you are free to assign or change your voting preferences as many times as you like. Only one vote per user will be stored, and the system will simply replace your old vote(s) with the new one, and discard any previous vote(s).

When your voting process is complete, a receipt is displayed on your screen, which you may retain as evidence that you have voted.

9. How is the voting system safeguarded from users entering multiple votes?

Only one vote per user is stored on the system. You are free to assign or change your voting preferences as many times as you like. The system will simply replace your old vote(s) with the new one, and discard any previous vote(s).

8. Iná, tu nespomenutá, otázka

Kvôli technickým chybám alebo problémom vo volebnom systéme, prosím píšte na board-elections wikimedia org. Špecifikujte prosím prezývku, pod ktorou sa snažíte voliť a projekt na ktorom volíte. Člen Volebného výboru vám na email odpovie čo najskôr.