Wikimedia Foundation elections/2021/Candidate Requirements/tr

This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2021/Candidate Requirements and the translation is 100% complete.

Seçim 31 Ağustos 2021 tarihinde sona erdi. Daha fazla oy kabul edilmeyecektir.
Kesin sonuçlar sonuç gününde açıklandı. Lütfen seçimlerin analiz sonrası sayfasında 2021 seçimleriyle ilgili herhangi bir geri bildirim göndermeyi düşünün.

Mütevellilerin seçimi Wikimedia Vakfı Heyetinin yasal yükümlülükleri ile uyumlu olmalıdır. Mütevelliler normal olarak ihtiyatlı bir insanın benzer koşullarda kullanacağı özenle akıllı, gayretli ve bilinçli hareket etmelidir. Bu yükümlülükler Vakfa hizmet edecek kişilerin dikkatle seçimi için geçerlidir. Bu kişiler Heyetin itibarını sarsmamalıdır.

2021 Heyet Seçimleri
Anasayfa
Adaylar
Oylama bilgisi
Devredilebilir Tek Oy
Sonuçlar
Tartışmalar
SSS
Sorular
Organizasyon
Çeviri
Belgeleme
Bu kutu: gör · tartış · düzenle

Adaylar adaylık başvurusu yapmadan önce Wikimedia Vakfı Heyet El Kitabını okumalı ve mütevellilerin yasal ve mutemet sorumluluklarını incelemelidir.

Heyet Mütevellilerinin görev ve sorumlulukları

Mütevelli Heyeti Wikimedia Vakfının hareketlerini gözetler. İyi mütevelliler CEO/Murahhas üye ve dolaylı olarak personel üzerinde iyi yönetim gösterebilirler. Organizasyonun günlük operasyonunu yönetmezler. Heyetin gözetim görevi, karar alma, takip etme ve yöneticiliği kapsar.

Bu sorumluluklara şunlar dahildir:

 • Strateji ve organizasyonel hedefler ve politikaları gözeterek kararlar vermek;
 • Wikimedia Vakfının performansını, risklerini, mali durumunu ve uyumluluğunu takip etmek;
 • CEO/Murahhas üye ve üst düzey yöneticilere ilgili uzmanlık ve deneyimler yardımıyla tavsiyelerde bulunmak ve
 • Heyet görevi ve sorumluluğu doğrultusunda Wikimedia topluluğu ile iletişim kurmak.

Mütevelliler organizasyonun yasal ve etik bütünlüğünü sürdürür. Ayrıca Heyetteki çeşitliliği iyileştirir ve geliştirir. Mütevelliler Wikimedi Vakfının üstün yararına göre hareket etmelidir. Mütevelliler topluluk oylaması ile seçilebilirler, ancak bir kere Heyete seçildikten sonra artık topluluk temsilcisi olmazlar.

Mütevelli Heyetinin görevleri hakkında daha fazla bilgi için Wikimedia Vakfı Heyet El Kitabına bakın.

Seçilebilirlik

Adaylar heyetin görevlerini ve kurul hizmetlerini yerine getirmelidir. Buna ilgili sorunları soruşturmak, bilgiye dayalı kararlar vermek ve heyet toplantılarına katılmak da dahildir. Adayların seçilebilirlik gereksinimleri seçmenlerle aynı olup ayrıca şu ek gereksinimleri de içerir:

 • Ciddi bir suçtan veya yalancılık ya da hile içeren bir suçtan hüküm giymemiş olmak;
 • Kâr amacı gütmeyen bir kuruluştaki ya da şirketteki bir pozisyondan yönetim zaafiyeti ya da suistimal nedeiyle alınmamış olmak;
 • Adaylık ya da seçim sırasında, herhangi bir Wikimedia projesinden 30 gün ya da daha uzun bir süre için engellenmemiş ya da yasaklanmamış olmak;
 • Bir kullanıcı olarak yalnızca seçmen yeterlilik kriterlerini sağlıyorsanız, ilk değişikliğinizin 9 Haziran 2019 öncesinde olması;
 • Adaylık başvurunuzda gerçek adınızı açıklamanız;

Mütevelli Heyetinde takma isimle bir konumda olmak mümkün değildir çünkü heyet üyelerinin kimlikleri kamuya açıktır.

Başvuru Gereksinimleri

 1. Başvurunuzu veya beyanlarınızı onay listelerine veya diğer platform sayfalarında paylaşamaz ve diğer adaylarla seçim listesi üzerinden mücadele edemezsiniz.
 2. Başvurular 9 Haziran 2021 00:00 (UTC) ile 29 Haziran 2021 23:59 (UTC) arasında alınacaktır. Başvurunuzu yalnızca ilk kayıttan itibaren ya da ya da 29 Haziran 2021 23:59'dan önceki (UTC) üç gün içinde değiştirebilirsiniz. Küçük imlâ ve çeviri düzeltmeleri bu zaman dilimleri dışında da kabul edilir (Kayıt düzenlemeleri hakkındaki nota bakınız).
 3. 29 Haziran 2021 23:59'dan önce Wikimedia Vakfına kimliğinizi doğrulamalısınız. Seçim Komitesinden bir üye, başvurunuzdan sonra bu hususla ilgili olarak sizinle iletişime geçecektir.

Yukarıdaki şartlara ve son başvuru tarihlerine ​​uymayan adaylar diskalifiye edilecektir.

Kimliğinizi Wikimedia Vakfı'na doğrulatma

Adaylar kimliklerini ve yetişkinlik yaşlarını adaylık şartı olarak doğrulamalıdır. Aşağıdaki belgelerden birinin bir sureti bunu karşılar:

 • Ehliyet
 • Pasaport
 • Gerçek ad soyad ile yaşı gösteren diğer resmi belgeler

Bunlar Wikimedia Vakfına e-posta ile secure-info wikimedia.org üzerinden sağlanmalıdır.

Seçilen adaylardan biri iseniz, Wikimedia Vakfı, Heyete atanmanızdan önce geçmiş araştırması yapmak üzere ek kimlik bilgilerine ihtiyaç duyabilir.

Adaylığınızı kaydetme

Seçilebiliyor iseniz, adaylık başvurusu yapabilirsiniz.