Википодатоци

This page is a translated version of the page Wikidata and the translation is 46% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Acèh • ‎Afrikaans • ‎Bahasa Indonesia • ‎Bahasa Melayu • ‎Cymraeg • ‎Deutsch • ‎English • ‎Esperanto • ‎Kiswahili • ‎Lëtzebuergesch • ‎Minangkabau • ‎Napulitano • ‎Nederlands • ‎Piemontèis • ‎Scots • ‎Setswana • ‎Tiếng Việt • ‎Türkçe • ‎Zazaki • ‎asturianu • ‎azərbaycanca • ‎bosanski • ‎català • ‎dansk • ‎dolnoserbski • ‎español • ‎euskara • ‎français • ‎føroyskt • ‎galego • ‎hornjoserbsce • ‎italiano • ‎kurdî • ‎lietuvių • ‎magyar • ‎norsk bokmål • ‎norsk nynorsk • ‎occitan • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎slovenčina • ‎slovenščina • ‎suomi • ‎svenska • ‎tarandíne • ‎Ænglisc • ‎íslenska • ‎čeština • ‎Ελληνικά • ‎Ирон • ‎беларуская • ‎беларуская (тарашкевіца) • ‎български • ‎македонски • ‎русский • ‎українська • ‎հայերեն • ‎ייִדיש • ‎עברית • ‎اردو • ‎العربية • ‎تۆرکجه • ‎روچ کپتین بلوچی • ‎سرائیکی • ‎سنڌي • ‎فارسی • ‎مصرى • ‎پښتو • ‎کوردی • ‎नेपाली • ‎मराठी • ‎मैथिली • ‎हिन्दी • ‎বাংলা • ‎ਪੰਜਾਬੀ • ‎ગુજરાતી • ‎தமிழ் • ‎తెలుగు • ‎ಕನ್ನಡ • ‎മലയാളം • ‎සිංහල • ‎ไทย • ‎မြန်မာဘာသာ • ‎ქართული • ‎ភាសាខ្មែរ • ‎Ἀρχαία ἑλληνικὴ • ‎中文 • ‎日本語 • ‎粵語 • ‎ꯃꯤꯇꯩ ꯂꯣꯟ • ‎한국어
Wikidata-logo-en.svg

Википодатоци (www.wikidata.org) има за цел да создаде слободна база на знаења за светот што ќе можат да ги читаат и уредуваат и луѓе и машини. Податоците ќе бидат достапни на сите јазици на Викимедиините проекти, и ќе овозможат централен пристап до податоци слично како што тоа го прави Заедничката Ризница со слики и снимки. „Википодатоци“ е нов проект на Викимедија.

Првичната разработка на проектот ја овозможија средства од Аленовиот институт за вештачка интелигенција [ai]2, Фондацијата „Гордон и Бети Мур“ и Google, Inc.

Повеќе информации

  • Wikidata.org – готов облик.
  • Развојна верзија (демо) – испробајте ја најновата развојна верзија,
  • Вовед – нетехнички вовед во целите на проектот Википодатоци.
  • ЧПП – одговори на често поставуваните прашања.
  • Разработка – преглед на тековните развојни работи.
  • Учествувајте – како сè можете да помогнете.
  • Поимник – список на поими што се користат во врска со Википодатоци и нивно толкување.

Влијание врз Википедија

Работиме на три важни нешта:

  1. Централизација на јазичните врски
  2. Воспоставување на централно собиралиште на податоците за инфокутиите на сите википедии
  3. Создавање и поднова на списоци на статии врз основа на податоците во Википодатоци

Статус

Објавиваме редовни прегледи на активностите поврзани со Википодатоците ќе најдете на Актуелности за статусот.

Size

Wikidata is currently the largest Wikimedia project, with over 90 million content pages.