Універсальний кодекс поведінки/Бюлетень/1
Пропонуємо вашій увазі перший випуск новин про Universal Code of Conduct! Цей бюлетень поможе вікімедійцям бути в курсі опрацювання нового Кодексу та інформуватиме про важливі новини, дослідження та прийдешні події щодо УКП. Відгуки та пропозиції до наступного випуску можна подати на сторінці новин УКП. Читайте і пропонуйте здорові!
Якщо хочете отримувати наступні числа прямо на вашу СО, до Кнайпи чи іншої сторінки на ваш вибір, маєте змогу підписатись отут.
Ваша участь для нас важлива! Ви також можете помогти з перекладом бюлетня новин вашою мовою, ширячи вістку і пропагуючи новий кодекс, щоб плекати нашу любу спільноту безпечною для всіх нас. Не соромтесь додати ваше ім'я отут, якщо хочете отримати доступ до чорновика, щоб перекласти його заздалегідь.
Консультації з партнерами
У березні - квітні 2021 організації-партнери Вікімедіа різного роду, розміру і попереднього досвіду отримали запрошення обговорити і поділитись своїми набутками, думками і тривогами на свій спосіб, щоб створити чітке визначення щодо шляхів правозастосування і процесів звітності. Проведено понад 25 зустрічей, отримано 147 відгуків на опитувальник, поширений 8-ма мовами між представниками 27 різних афіліатів; крім цього, деякі афіліати провели внутрішні обговорення, внісши текст УКП до порядків денних своїх чергових офіційних зустрічей та надавши колективні відгуки.
Зведений звіт про внесок афіліатів до дискусії можна почитати тут.
Консультації 2021 року з ключових питань
У квітні—травні Фонд Вікімедіа збирав відгуки від якомога ширшого числа учасників щодо правозастосування Універсального кодексу поведінки з метою підтримки інклюзивності та адаптивності до потреб наших багатоманітних світових спільнот. Ми оприлюднюємо звіт щодо ключових питань 2021 року.
Більше 247-ми учасників включно з адміністраторами, функціонерами, членами арбкомів, партнерськими працівниками, а також нові та досвідчені дописувачі з 16-ти різних проєктів брали участь у цих консультаціях, круглих столах та інших супутніх дискусіях. До звіту включено матеріали з інших по-волонтерському організованих обговорень та ініціатив стосовно правозастосування Універсального кодексу поведінки.
Хоча ідеї, думки і тривоги, висловлені учасниками, були дуже розмаїтими, все ж можна було спостерегти спільні теми поміж спільнотами. Учасники висловлювали їхні думки про потреби й ризики приватної системи звернень, про хиби, наявні в наявній системі правозастосування і розгляду, про потребу враховувати місцеві особливості і висловили прагнення отримувати додаткову підтримку для волонтерів. Чуттям багатьох учасників було продовжувати змістовну роль спільнот у процесі перегляду і схвалення рішень.
Обговорення за круглим столом
Команда впровадження Універсального кодексу поведінки організувала ряд круглих столів для вікімедійців, щоб обговорити правозастосування Універсального кодексу поведінки 15 і 29 травня 2021. Онлайн-зустрічі, тривалістю по півтори години кожна і з числом учасників по 20-25 осіб обговорювали ключові питання та інші дотичні пункти, щоб згенерувати внесок і нові ідеї для представлення на Редакційному комітеті 2 фази УКП.
Серед яскравих думок з круглих столів були обговорення можливостей і викликів моделі мультипроєктного арбкому, прозорості і процесу правозастосування, дискусії про системні упередження, про те, як має виглядати процес прийняття Кодексу спільнотою, та поглиблені обговорення про ідеальну модель і шляхи його правозастосування.
Наступне засідання за круглим столом заплановане на 12 червня о 5:00 UTC (8:00 ранку в Україні).
Редакційний комітет 2 фази
Редакційний комітет УКП для 2 фази перегляду сформований і розпочав роботу 13 травня 2021. До комітету входять 15 членів-вікімедійців з 9 різних країн, які редагують наш проєкт 11-ма різними мовами. Колективно вони виконують адміністративні функції у 13 різних проєктах і займають 11 посад високих функціонерів, включаючи двох глобальних сисопів, двох дійсних арбітрів у різних проєктах і одного колишнього стюарда.
Зараз комітет переходить від вправ на згуртування команди і підвищення спроможності до модулів і вправ, необхідних для редагування і вказівок щодо правозастосування. Короткі витяги з редагувальних зборів доступні для огляду і перекладу отут.
Редакційний комітет матиме деякі попередні рекомендації щодо правозастосування УКП для перегляду спільнотами на початку серпня. Більше подробиць буде надано невдовзі.
Дописи у блозі Диф
Фасилітатори УКП написали кілька блог-постів щодо цікавих знахідок і відгуків від кожної спільноти протягом Консультацій локальними мовами у 1 кварталі 2021 року.
- Самоврядування у старших проєктах Вікімедіа – цікавий випадок Польської вікіпедії: протягом 20 років існування деякі спільноти індивідуально випрацювали складні системи захисту від порушень і правила поведінки.
- Консультації щодо правозастосування Універсального кодексу поведінки в інтеркультурній екосистемі Вікімедіа: як інтеркультурність руху Вікімедіа може допомогти йому у правозастосуванні Кодексу поведінки?
- Уроки нещодавнього припливу підлітків до корейської спільноти: як бути з їхнім активним внеском?: зміни демографії руху Вікімедіа. Чого ми можемо навчитись від нових поколінь дописувачів?
- Підготовка спільноти Вікімедіа у Західній Африці до впровадження УКП: унікальність африканських спільнот і виклики долучення континенту до діалогу світової спільноти.
- Як УКП прийшов до Гімалаїв: чого ми навчились від активізації спільнот через їхню мову? Як відгук малої спільноти відрізняється від більших і розвинутіших проєктів?
- Чи рецептура, крем і кухарська книга поможуть підібрати добрі складники для громадських слухань?: чи справді через рецепти можна активізувати місцеву спільноту? Італійська спільнота виступала пробним майданчиком у цьому.
- Коли мовчання каже більше ніж слова: як так стається, що найскладніші та найбільш інтернаціональні проєкти не беруть слова у найбільших дискусіях руху?