Evrensel Davranış Kuralları/Uygulama esasları/Oylama

This page is a translated version of the page Universal Code of Conduct/Enforcement guidelines/Voting and the translation is 100% complete.
Evrensel Davranış Kuralları


Evrensel Davranış Kuralları'na ilişkin uygulama esasları hakkında, SecurePoll aracılığıyla, 7 - 21 Mart 2022 tarihleri arasında topluluklar tarafından oylama yapıldı. Oylama süreci, Evrensel Davranış Kuralları'na (EDK) İlişkin Uygulama Esasları'nın tamamlanmasından ve Mütevelli Heyeti tarafından yapılan ve topluluk onayını esas alan duyurudan sonra başladı. Uygulama esaslarının yürürlüğe girmesi, süreçlerin ve eylemlerin sonuçlandırılması için tekliflerin onaylanması gerekti. Ayrıca bkz: Oylama Sonuçları ve Sonuç Duyurusu.

Oy kullanmak için gerekli şartları karşılayan seçmenler, EDK Uygulama Esasları'nı destekleme/desteklememe ve esaslar hakkında yorum yapma hakkına sahip olacaktı. Topluluk üyelerinin, topluluklarının ihtiyaçlarını ifade etmek için Uygulama Esasları'nı kendi toplulukları ile paylaşması teşvik edildi. Oylama süreciyle ilgili bilgiler burada yer almaktadır. Evrensel Davranış Kuralları ve Uygulama Esasları hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Neye oy veriliyor? - Evrensel Davranış Kuralları (EDK) Uygulama Esasları

Daha önce Mütevelli Heyeti tarafından onaylanan Evrensel Davranış Kuralları'nın uygulanması için Evrensel Davranış Kuralları (EDK) Uygulama Esasları hazırlanmıştır. Uygulama esasları, Evrensel Davranış Kuralları ihlallerini ele almak için önlem, tespit etme, soruşturma ve diğer eylemleri içermektedir. Uygulama, EDK'nin davranışsal değerlendirme için bir temel oluşturmasıyla birlikte topluluk tarafından kullanılmaya devam edecektir.

EDK Uygulama esasları iki bölümden oluşmaktadır:

 • Önleyici çalışma
  • Diğerlerinin yanı sıra EDK farkındalığını teşvik etmek, EDK eğitimlerini önermek.
 • Cevabi çalışma
  • Dosyalama sürecinin detaylandırılması
  • Raporlanan ihlallerin işlenmesi
  • Raporlanan ihlaller için kanıt sunulması
  • İhlaller için uygun yaptırımın belirlenmesi

Evrensel Davranış Kuralları Koordinasyon Komitesi (EDKKK) adlı yeni bir küresel komite oluşturulacaktır. EDKKK, yerel toplulukların Evrensel Davranış Kuralları'na uymaması hâlinde nihai kararı verecektir. EDKKK, Geliştirme Komitesi tarafından kurulacaktır ve projelerdeki Hakem Kurulu ve İştirak Komitesi gibi karar verici mekanizmalar ile uyumlu olacaktır. Geliştirme Komitesi'nin üyeleri, topluluklardaki gönüllülerden, Wikimedia Vakfının ve iştiraklerin personellerinden oluşacaktır ve komite, işlevli bir EDKKK'ye sahip olmak için gerekli adımları atacaktır.

"Uygulama Esasları" ile ilgili bilgiler bu sayfada yer almaktadır.

EDK Uygulama esasları için onay oylaması yapmak neden önemli? / Neden oy kullanmalısınız?

EDK uygulama tekliflerinin ve süreçlerinin sona ermesi için uygulama esaslarının onaylanması gerekmektedir. Uygulama Esaslarına ilişkin oylama, toplulukların EDK'ye gösterdiği desteği değerlendirmek ve seçmenlerin mevcut teklifler hakkındaki görüşleri üzerinden geri bildirim sağlanması amacıyla tasarlanmıştır. Oylarınızı gerekçelendirmeniz ve "hayır" oyu kullanmanız hâlinde esaslardaki hangi bölümden endişe duyduğunuzu belirtmeniz önemlidir.

Oylama hedefleri:

 • Türkçe Vikipedi'deki görüşlerin genel (küresel) oylamada belirtilmesini sağlayacaktır.
 • Esaslardaki bölümler hakkında endişeniz olması hâlinde açıklama yapmanıza ve görüş belirtmenize yardımcı olacaktır.