This page is a translated version of the page Threats of harm and the translation is 97% complete.
Outdated translations are marked like this.
Bu sayfa, kendisine veya başkalarına fiziksel zarar verme tehdidinde bulunanlara yanıt vermekle görevli editörlere yönelik tavsiyeler içerir.
Kısayol:
HARM

WMF Güven & Güvenlik Ekibinden UYARI: Haziran 2023 itibarıyla emergency@ adresine gönderilen bazı mesajların spam klasörüne düştüğü dikkatimizi çekti. Bu e-posta sağlayıcımızla ilgili bir sorun olarak görünüyor, şu anda bu sorunu inceliyoruz. Mesajınıza 1 saat içerisinde dönüş alamazsanız lütfen ca(_AT_)wikimedia.org adresine bildirimde bulunun. Teşekkür ederiz. En iyi dileklerimizle, JKoerner (WMF) (talk) 16:13, 7 June 2023 (UTC)[reply]

Bu sayfa, bu tip sorunları ele alma yolları ve kendine zarar verme de dahil, fiziksel zarar tehditleri ile Vakıf'ın konuya ilişkin tamamlayıcı yasal politikalarının anahatlarını ele alır. Gerçek dünyadaki taciz ile kişisel bilgilerin ifşa edilmesi gibi fiziksel olmayan zararlara uygulanmaz.

Tüm olasılıkları dikkate alın

Tüm tehditleri ciddiye alın. Mevcut tehditin bir şaka veya trol olduğuna kendiniz karar vermeyin. İşi sağlama alın.

Birilerinin intihar hakkında konuşması, "şu anda" intihara meyilli olduğu anlamına gelmese de intihara meyilli olabilir, aynı şey şiddet tehdidinde bulunan için geçerlidir. Tekraren: Tüm tehditleri ciddiye alın ve gerçek bir acil durumda nasıl hareket edecekseniz öyle davranın.

Wikimedia Vakfı'na Ulaşın

Kişilere ("Kendimi öldüreceğim", "Mehmet'i öldüreceğim", "Seni geberteceğim") veya bir eşyaya ("Okuduğun okulu havaya uçuracağım") yönelen bir fiziksel zarar şüphesi veya tehdidi görür görmez derhal Wikimedia Vakfı büro ekibine, mesajları otomatikmen bu olaylara normal mesai saatleri dışında dahi cevap verebilecek eğitimli bir ekibe ileten emergency wikimedia org e-posta adresinden ulaşın. Wikimedia Vakfı'nın büro eylemleri için dahili politikaları vardır, bunlardan biri de hem Birleşik Devletler'de hem de uluslararası olarak uygulanan "Viki İçi Tehdit Protokolü"dür. Diğer adreslere veya Vakıf personeline gönderilen e-postalar zamanında teslim alınmayabilir ya da cevap verilmesi gecikebilir. Bu nedenle işbu e-posta adresi böyle olaylar için tercih edilen irtibat noktasıdır ve neredeyse anında bir onay yanıtı üretir. (Lütfen dikkat: bu adrese gönderilen, acil olmayan durumlara dair e-postalar cevaplanmayabilir. Farklı bir şekilde desteğe ihtiyacınız varsa, size yardım edemeyeceklerdir.)

Bir yetkiliyle irtibat kurun

Bir yetkilinin tehdidin kaynağı olduğu gibi ileri vakalar ve sağduyu gerektiren diğer durumlar dışında, yerel vikiniz için derhal en yakın seçilmiş yetkiliyle iletişime geçmelisiniz.

Burada "yetkili", kendi vikinizin gözetiminden sorumlu olan ve genellikle yerel politikalar ve yönergeler tarafından yönetilen en yüksek yetkili organ olarak tanımlanmaktadır. Mesela, Hakem Kurulu ve/veya Denetçi ile Gözetmenlerden oluşan bir ekip. Hakem Kurulu süreçlerinin olmadığı hallerde, "yetkili" görevi yerel bürokratlara veya yerel politikalarla belirlenen başka bir özel gruba; bürokratların olmadığı hallerde ise hizmetlilere veya yerel politikalarla belirlenen başka bir özel gruba verilebilir. Ve son olarak, topluluğunuzda ileri düzey yetkilere sahip kimse yoksa, ya da etkin değillerse veya geçici olarak yetkilere sahipler ise, yerel "yetkili" olarak görev alması için bir kâhyaya ulaşabilirsiniz.

Anında ilgilenilmesi için önerilen iletişim şunları içerir:

  • Special:EmailUser yoluyla bir yetkiliye e-posta ile ulaşmak.
  • Gerçek zamanlı iletişim için IRC kanallarını kullanmak.
  • Gerekli görülürse, kişisel bilgiler içermesi nedeniyle, sürümler için gözetmen müdahalesi talep edin.

Yetkililer, kendi başlarına böyle bir tehditi fark etseler dahi diğer yetkililerle iletişime geçmelidir. Diğer yetkililer daha etkin bir şekilde yardımcı olabilir, geniş kapsamlı bir duyuru bu tip çabaları harekete geçirmek için çok önemlidir.

Yetkili eylemleri

"Başkalarına" şiddet tehdidinde bulunanları, mesaj sayfalarını ve e-posta erişimlerini iptal ederek engellemeyi düşünün. Ancak bir intihar ya da kendine zarar verme tehdidi söz konusu ise, takdir yetkisi engellemenin uygun olup olmayacağına göre kullanılmalıdır. Şüphe veya tehditler sürüm silme veya gizleme yoluyla sayfa geçmişinden kaldırılmalıdır.

Sorumluluk

Wikimedian'ların tehdit bildirmeye dair yasal sorumlulukları ülkeden ülkeye değişmekle birlikte, gönüllülerin Wikimedia Vakfı'nın Kullanım Koşulları'na uyma gibi politik bir zorunlulukları ile Wikimedia hareketi üyelerinin depresyon ya da şiddetten muzdarip kişilere destek sağlamaya yardımcı olmamak gibi ahlaki sorumlulukları vardır.

Ayrıca bakınız