Kullanım koşulları/Creative Commons 4.0

This page is a translated version of the page Terms of use/Creative Commons 4.0 and the translation is 98% complete.
Outdated translations are marked like this.
This consultation is now closed. Thank you for your input!

This discussion started on 5 October 2016, and ran until 8 November 2016.

The Legal team may answer remaining questions in the coming weeks.

(Help with translations!)

We are considering upgrading the default copyright license for Wikimedia to Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0. This proposed amendment will be available for discussion for at least thirty days (until November 8, 2016).

Learn more and share your comments.

Creative Commons 4.0 upgrade

Wikimedia Vakfı siz kullanıcıları yeni Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 lisansını kullanmaya davet eder. Wikipedia ve diğer Wikimedia projeleri Temmuz 2009'dan beri bu lisansa, 3.0 sürümünü kullanarak yaygın destek vermişlerdir. O zamandan beri, Creative Commons lisansları insanlara Wikimedia projelerinde kolaylıkla yaratma, paylaşma ve birlikte çalışma olanağı sunmaktadır.

Yeni 4.0 sürümü yenilenen hükümlerle aynı genel koşulları korur, ancak iki önemli değişiklik olmuştur:

 • Daha anlaşılır - 4.0 sürümü daha kolay anlaşılacak şekilde ve daha iyi düzenlenmiştir, ayrıca atıf ve diğer koşulların tanımlarını da netleştirmiştir.
 • Uluslararası - 4.0 sürümü İngilizce dışındaki dillere de resmî olarak çevrilerek daha erişilebilir olmuştur.

Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 kullanabilmek için, burada teklif ettiğimiz üzere kullanım koşullarını değiştirmemiz gerekecek. Kullanım koşulları değişikliğinden sonra, tüm yeni yaratılan maddeler ve düzenlemeler yeni koşullara tabî olacaktir. Bunun hukuksal ayrıntıları ve değişiklik sürecini açıklayan bir bildirge hazırladık.

Lisans değişikliği kabul görürse wiki sayfaları ve yazılım arayüzlerinin nasıl değişeceğine henüz karar veremedik, bize yardım edin!

Kullanım koşullarının 16. fıkrasına bağlılığımız üzere, Yönetim Kuruluna nihai teklifimizi sunmadan önce 30 gün boyunca topluluk yorumlarını dinliyoruz. Değiştirilmiş kullanım koşullarının çevirileri birkaç dilde mevcut, diğer diller için de yardımınızı bekliyoruz.

Nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 1. Yeni kullanım koşulları değişiklik önerisi üzerinde geri dönüşlerinizi bildirin.
 2. Değişiklik ve diğer belgeleri, yapabiliyorsanız, başka dillere çevirin.
 3. Nihai değişiklikten sonra tüm Wikimedia belgeleri ve sayfalarını güncel tutmak için CC 4.0 temizlik maratonuna girişin.

Wikimedia Yeni Kullanım Koşulları teklifi, fıkra 7

Bu değişikliklerin daha ayrıntılı incelemesi değişiklikleri gösterir buradaki diff içinde.

7. İçerik Lisanslama

Projelere katılan tüm kullanıcılar, özgür bilginin ve özgür kültürün müştereklerini büyütmek için kendi katkılarının kamuya yeniden dağıtımı ve yeniden kullanımına dair, bu kullanım tarafından düzgün şekilde atıfta bulunulması ve aynı yeniden kullanım ve yeniden dağıtım izninin türetilmiş tüm işlere tanınması kaydıyla, geniş izinler bağışlar. Özgür bilginin mümkün olan en geniş kitleye sağlanması hedefimize bağlı olarak, gerektiğinde , sunulan tüm içeriğin ona erişen herkes tarafından özgürce yeniden kullanabileceği şekilde lisanslanmasını şart koşuyoruz.

Şu lisanslama şartlarını kabul ediyorsunuz:

 1. Hakları size ait olan metinler: Hakları size ait olan bir metin gönderdiğinizde, bunu aşağıdaki şartlarda lisanslamayı kabul ediyorsunuz:
  1. Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International Lisansı("CC BY-SA 4.0"), ve
  2. GNU Özgür Belgeleme Lisansı ("GFDL") (sürümlenmemiş, değişmez kısımları, ön ve arka kapak metinleri olmadan).
  (Tekrar kullanımlar, birine ya da ikisine birden uyularak yapılabilir.) Bunun tek istisnası ilgili Proje sürümü ya da özelliğinin farklı bir lisans gerektirmesidir. O durumda çalışmalarınızın o Proje ya da özelliğin tabî olduğu lisans altında olduğunu kabul ediyorsunuz. Lütfen bu lisansların, sizin katkılarınızın ticari kullanımına, bu kullanım şartlarına uyulduğu sürece, izin verdiğini dikkate alınız. CC BY-SA 4.0 altında Yaygın Veritabanı haklarınız varsa, bunlardan feragat etmiş sayılırsınız. Örneğin, projelerde katkıda bulunduğunuz gerçekler atıfta bulunmadan yeniden kullanılabilir.
 2. Atıf: Atıf bu lisansların önemli bir parçasıdır. Biz bunu uygun olan yerlerde sizin gibi yazarların adının anılması olarak addediyoruz. Bir metne katkıda bulunduğunuzda şu şekillerde size atıfta bulunulmasını kabul etmiş olursunuz:
  1. Katkıda bulunduğunuz maddeye (her bir maddenin, katkıda bulunan yazar ve editörleri listeleyen bir geçmiş sayfası bulunduğundan) hiperbağlantı (mümkün olan yerlerde) veya URL verilmesiyle;
  2. Serbestçe erişilebilen, telif şartlarına uyan ve yazarlara Proje web sitesinde verilişine eşdeğer şekilde atıfta bulunan bir alternatif, sabit çevrimiçi kopyaya Hiperbağlantı (mümkün olan yerlerde) verilmesiyle veya
  3. Tüm yazarların bir listesini vererek (fakat herhangi bir yazar listesinin çok küçük veya uygunsuz katkıları dışarıda bırakacak şekilde süzülebilebceğini göz önüne alınız.)
 3. Metin aktarmak: Başka yerde bulduğunuz veya başkalarıyla birlikte kaleme aldığınız metni aktarabilirsiniz fakat bu durumda metnin CC BY-SA 4.0 lisansı (veya yukarıda açıklandığı gibi Proje sürümü veya özelliği tarafından öyle gerektirilmesi durumunda başka bir lisans)("CC BY-SA") ile bağdaştığına garanti vermelisiniz. Sadece GFDL altında müsait içeriğe izin verilmez. Atıf gerektiren bir CC BY-SA lisansı altında metin aktarırsanız makul bir yolla yazar(lar)dan bahsetmeniz gerektiğini kabul ediyorsunuz. Böyle bir bahis genellikle sayfa geçmişleri (örneğin Wikimedia-iç kopyalaması) yoluyla verilse de metin aktarırken sayfa geçmişinde kaydedilen değişiklik özetinde atıfta bulunmak yeterlidir. Atıf yükümlülükleri bazen belli durumlar için çok kullanışsızdır (lisanstan bağımsız olarak) ve Wikimedia topluluğunun aktarılan metnin bu sebeple kullanılamayacağına dair karar verdiği durumlar olabilir.
 4. Metin dışı içerik: Projelerdeki metin dışı içerik kısıtlamasız yeniden kullanım ve dağıtıma olanak sağlayan çeşitli lisanslara tabîdir. Metin dışı bir içerik bağışladığınızda Lisanslama Politikamızda belirtildiği üzere lisanslama gereklerine ve ayrıca katkıda bulunduğunuz Proje sürümü ve(ya) özelliğin gereksinimlerine ve ayrıca Wikimedia Commons Lisanslama Politikasına bakın.

 5. Lisansınızı geri alamazsınız: Hizmetlerimizi kullanmayı bıraksanız bile, kendi lisansınıza uygun durumlar haricinde, bu Kullanım Şartları altında Wikimedia Projeleri veya özelliklerine eklediğiniz metinsel içeriği veya metin dışı medya için hiç bir lisansı tek taraflı olarak kaldırmayacağınızı veya geçersizleştirmeyeceğinizi kabul ediyorsunuz.
 6. Telifi serbest içerik: Telifi serbest içerik memnuniyetle kabul edilir! Yalnız telifin serbestlik durumunun spesifik Proje sürümünün gerektirdiği ülkelerin yasalarının yanı sıra ABD yasalarına göre de geçerli olduğunu teyit etmeniz önemlidir. Telifi serbest bir içerik eklediğinizde materyalin gerçekten telifinin serbest olduğu güvencesini verir ve doğru biçimde adlandırmayı kabul edersiniz.
 7. Yeniden kullanım: Bulundurduğumuz içeriğin yeniden kullanımı memnuniyetle kabul edilir, ancak telif hakları yasasındaki "adil kullanım" veya benzer muafiyetler altındaki içerik için bazı istisnalar mevcuttur. Her türlü yeniden kullanım ilgili lisans(lar)a riayet etmelidir. Wikimedia topluluğu tarafından geliştirilmiş bir metin sayfasını yeniden kullanır veya dağıtırken yazarlara aşağıdaki yollardan biri ile atıfta bulunmayı kabul edersiniz:
  1. Hiperbağlantı (mümkün olan yerlerde) ya da yeniden kullandığınız sayfa veya sayfalara URL verilmesi ile (her bir sayfa katkıda bulunan tüm yazar ve editörleri listeleyen bir sayfa geçmişe sahip olduğundan);
  2. Bu lisansa uyan ve Proje websitesindekine benzer şekilde yazarları anan; serbestçe erişilen sabit çevrimiçi bir kopyaya Hiperbağlantı (mümkün olan yerlerde) veya URL verilmesiyle;
  3. Tüm yazarların bir listesini vererek (fakat herhangi bir yazar listesinin çok küçük veya uygunsuz katkıları dışarıda bırakacak şekilde süzülebilebceğini göz önüne alınız.)

  Metinsel içerik başka bir kaynaktan aktarıldıysa, içeriğin bağdaşık bir CC BY-SA (Alıntı-Lisans Devam) lisansı altında lisanslanması mümkündür fakat GFDL altında lisanslanamaz (yukarıda “metin aktarmak” bölümünde açıklandığı şekilde). Bu durumda, bağdaşık CC BY-SA lisansına uymayı ve GFDL altında yeniden lisanslamamayı kabul etmiş olursunuz. Yeniden kullanmak veya dağıtmak istediğiniz içerik için geçerli olan lisansı belirlemek için sayfa altbilgisi, sayfa geçmişi ve tartışma sayfasını incelemelisiniz.

  Ayrıca, dış kaynaklardan gelen ve bir Projeye aktarılmış olan metnin ek atıf gereklilikleri içeren bir lisans altında olabileceğini unutmayınız. Kullanıcılar, bu ek atıf gerekliliklerini açıkça belirtmeyi kabul ederler. Projeye bağlı olarak, bu tür gereklilikler içeriğin bir kısmı veya tamamının başka bir yerde yayımlanmış olduğuna işaret eden örneğin bir bannerda veya başka bir işaretlemede görünebilir. Bu tür görünür işaretlemeler varsa tekrar-kullananlar onları korumalıdır.

  Metin dışı her türlü medya için, çalışma hangi lisans altında sunulmuşsa (çalışmaya tıklayıp açıklama sayfasındaki lisanslama bölümüne bakarak veya o çalışma için geçerli kaynak sayfasını inceleyerek bulunabilir) ona uymayı kabul ediyorsunuz.
 8. Yeniden-kullanılan materyalde değişiklikler ve ilaveler: Bir Proje web sitesinden aldığınız metni değiştirirken veya ilaveler yaparken, değiştirilen veya eklenen içeriği CC BY-SA 4.0 veya daha sonraki (ya da yukarıda açıklandığı gibi spesifik Proje sürümü veya özelliğinin gerektirdiği farklı bir lisans) altında lisanslamayı kabul edersiniz. Bir Proje web sitesinden aldığınız herhangi bir metin-dışı medyada değişiklik veya ilave yaparken, değiştirilen veya eklenen içeriği çalışma hangi lisans altında ise onun altında lisanslamayı kabul edersiniz. Gerek metinsel gerekse metin dışı medyada, orijinal çalışmanın değiştirildiğini açıkça göstermeyi kabul ediyorsunuz. Eğer metinsel içeriği bir wikide tekrar kullanmakta iseniz aktardığınız metinde değişiklik yaptığınız sayfanın geçmişinde belirtmeniz yeterlidir. Dağıttığınız her bir kopya veya değiştirilmiş sürüm için, lisansın metnine veya bir lisans kopyasının kendisine bir hiperbağlantı veya URL vermenin yanısıra, çalışmanın hangi lisans altında yayınlandığını belirten bir lisanslama bildirisi eklemeyi kabul ediyorsunuz.