Karta Ruchu/Wolontariusze
This was a historical draft of the Wikimedia Movement Charter. The latest version of the Charter that is up for a global ratification vote from June 25 to July 9, 2024 is available in the main Meta page. We thank the stakeholders of the Wikimedia movement for their feedback and insights in producing this draft. |
Wolontariusze
Wolontariusze są ludzkim rdzeniem ruchu Wikimedia i mają autonomię jako jednostki, aby przyczyniać się do realizacji wizji Wikimedia. Wolontariusz to osoba, która poświęca czas i energię na działania Wikimedia, zarówno online, jak i offline, i zajmuje się edycją projektów, obowiązkami administracyjnymi, zaangażowaniem w komitety, organizacją wydarzeń i innymi działaniami. Osoby działające jako wolontariusze nie otrzymują wynagrodzenia za te wysiłki, ale mogą otrzymywać zwrot kosztów, nagrody, gadżety, pakiety wsparcia, dodatki i inne formy uznania i/lub wsparcia.
Wolontariusze angażują się w indywidualne lub zbiorowe działania w ruchu w oparciu o osobiste preferencje i powinni mieć możliwość uczestniczenia w nich, gdy tylko jest to możliwe.
Obowiązki
- Wszyscy wolontariusze muszą w swoich działaniach stosować się do zasad Wikimedia i reguł poszczególnych projektów.
- Wszyscy wolontariusze są odpowiedzialni za swój wkład w projekty Wikimedia i są odpowiedzialni za swoje indywidualne działania.
Społeczności Wikimedia
Społeczności Wikimedia to grupy ludzi, którzy przyczyniają się online i offline do budowania i rozwijania misji Wikimedia. Społeczności składają się głównie z wolontariuszy, do których dołącza płatny personel i przedstawiciele partnerów związanych z misją, i mogą być tworzone lub wspierane przez komitety. Społeczności Wikimedia obejmują różne społeczności projektów, społeczności językowe i społeczności technologiczne/deweloperskie.
Społeczności projektów Wikimedia mają autonomię w zakresie zasad obowiązujących w ich poszczególnych projektach. Społeczności te ustanawiają swoje zasady w ramach polityk globalnych, w tym Warunków korzystania z witryn internetowych projektów.[1] Ta autonomia zapewnia możliwości eksperymentowania w celu opracowania nowych podejść społecznych i technologicznych. Oczekuje się, że społeczności będą otwarte w kwestiach swoich projektów i ich zarządzania, tak aby wszyscy w ruchu mogli współpracować jako globalna społeczność, aby z kolei zapewnić, że nasze procesy są uczciwe i bezstronne.[2] Prawie wszystkie decyzje podejmowane w poszczególnych projektach Wikimedia są podejmowane przez wolontariuszy edytorów, indywidualnie lub jako zainteresowane grupy.[3].
Prawa
- Społeczności Wikimedia mają pełną kontrolę redakcyjną nad treścią w poszczególnych projektach Wikimedia, zgodnie z globalnymi zasadami, w tym Warunkami korzystania ze stron internetowych projektów Wikimedia.
- Społeczności Wikimedia są odpowiedzialne za własne procesy rozwiązywania sporów i moderowania, o ile nie naruszają one zasad globalnych.[4].
Obowiązki
- Społeczności Wikimedia powinny być otwarte na uczestnictwo społeczności i jej zarządzanie. Każdy, kto przestrzega zasad i ma wystarczająco dużo czasu i umiejętności, powinien mieć możliwość uczestniczenia i być do tego zachęcany.
- Społeczności Wikimedia powinny zapewnić sprawiedliwość i równość w zarządzaniu i egzekwowaniu zasad, aby utrzymać ogólnie rozumiane zdrowie społeczności.
- Aby umożliwić otwarty proces przeglądu poszczególnych projektów Wikimedia, społeczności Wikimedia są odpowiedzialne za dostarczanie prawdziwych i uczciwych informacji o stanie zarządzania projektem.
Uwagi
- ↑ Inne przykłady polityk obejmują Powszechne Zasady Postępowania (UCoC), Prywatność, CheckUser i licencjonowanie.
- ↑ Otwarty proces przeglądu powinien być dostępny dla każdej społeczności.
- ↑ Oznacza "tych, którzy pojawiają się", aby pomóc w podjęciu decyzji, czy to o zmianie treści, czy polityki.
- ↑ Zasady społeczności nie mogą być sprzeczne z zasadami globalnymi lub zobowiązaniami prawnymi.