Inicjatywa IPv6/2012 Ogłoszenie Dnia IPv6

This page is a translated version of the page IPv6 initiative/2012 IPv6 Day announcement and the translation is 93% complete.
Outdated translations are marked like this.

Uruchamianie IPv6

Witajcie wszyscy,

6 czerwca 2012 roku jest IPv6 Launch [Nie pisać żadnej strony]. Celem tego globalnego wydarzenia jest przeprowadzenie większej liczby dostawców usług internetowych, producentów sprzętu i usług internetowych do stałego przyjęcia IPv6.

Planujemy częściowo przetestować IPv6 w trakcie Berlin Hackathon 2012 (2-3 czerwca). Jeżeli eksperyment ten uda się, uruchomimy już na zawsze IPv6 w trakcie Dnia IPv6.

MediaWiki jest używane z IPv6 na różnych wiki spoza WMF od jakiegoś czasu. Wikimedia używa różnych dodatkowych rozszerzeń (GlobalBlocking, CheckUser, itp.) które do niedawna były jeszcze niedostosowane do IPv6. Dodatkowo, pracujemy obecnie nad dostosowaniem różnych serwisów nie-wiki (listy mejlingowe, blogi, itp.) aby także były przystosowane do IPv6.

Jak IPv6 wpłynie na użytkowników?

W czerwcu 2-3, 2012, mogłeś ujrzeć niewielką ilość edycji z adresów IP o formie "2001:0db8:85a3:::8a2e:0370:7334". O adresach IPv6 więcej dowiesz się tutaj.

Te adresy będą się zachowywać jak te "zwykłe": możesz zostawiać informacje na ich stronach użytkowników; możesz śledzić ich wkład; możesz je zablokować.

Ważna informacja dt. blokowania: pojedynczy użytkownik może mieć dostęp do większej liczby adresów niż w IPv4. To oznacza, że blokady zakresów (np. z "/64") powinny być stosowane częściej aby chronić się przed uporczywymi wandalami.

W okresie przejściowym, skrypty i narzędzia używające prostych wyrażeń regularnych do porównywania adresów IP będą musiały zostać dostosowane do IPv6 aby działać poprawnie. Podejrzewamy że dostosowanie do adresów IPv6 w owych będzie początkowo niewielkie, co oznacza że narzędzia te nie będą działać poprawnie. Pomożemy w monitorowaniu sytuacji.

Jasper Deng zarządza analizą skutków długoterminowych migracji na IPv6 tutaj: w:en:User:Jasper Deng/IPv6.

Stworzyliśmy testową wiki na której możesz zobaczyć adresy IPv6. Działa ona przez nadawanie fałszywych adresów IPv6 przy pierwszej wizycie, dzięki czemu możesz sprawdzić działanie różnych narzędzi związanych z nowym formatem adresowania: http://ipv6test.wmflabs.org/wiki/index.php/Main_Page

Najlepszym sposobem na zgłaszanie błędów jest wysyłanie zgłoszeń do Bugzilli i dodawanie ich do "blokujących" (Blockers) w centralnym bugu IPv6: https://bugzilla.wikimedia.org/show_bug.cgi?id=35540

Będziemy wysyłać informacje do listy wikitech-l i wszędzie tam, gdzie będzie to potrzebne.

Wszystkiego najlepszego, Erik
--

Erik Möller

VP of Engineering and Product Development, Wikimedia Foundation

(June 1, 2012)