IPv6 iniciativa/Oznámení ke Dni IPv6 2012

This page is a translated version of the page IPv6 initiative/2012 IPv6 Day announcement and the translation is 100% complete.

Novinky o IPv6

Ahoj všichni,

6. červen 2012 je Den spuštění IPv6 (http://www.worldipv6launch.org/). Cílem této celosvětové události je přesvědčit více internetových poskytovatelů, hardwarových výrobců a webových služeb, aby začali trvale podporovat IPv6.

Plánujeme provést omezený produkční test IPv6 v průběhu Berlínského hackathonu 2012 (2.–3. června). Pokud problémy, na které narazíme, budou zvládnutelné, budeme moci IPv6 ode Dne IPv6 zapnout trvale.

Jiní provozovatelé již MediaWiki s IPv6 nějakou dobu používali. Wikimedia používá další funkce (GlobalBlocking, CheckUser atd.), které až donedávna nebyly na IPv6 zcela připraveny. Navíc se snažíme zajistit, aby byly na IPv6 připraveny všechny ze služeb Wikimedia (e-mailové konference, blogy atd.).

Jak se to dotkne uživatelů?

Přinejmenším v období 2.–3. června 2012 můžete vidět menší počet editací z IPv6 adres, které mají tvar „2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334“. Vizte w:cs:IP adresa#Adresy v IPv6.

Tyto adresy by se měly chovat stejně jako jakákoli jiná IP adresa: Můžete jim zanechat vzkaz v diskusi, můžete si prohlížet jejich příspěvky, můžete je blokovat. Pro blokování rozsahů je podporována notace CIDR.

Důležitá poznámka k blokování: Jediný uživatel může mít přístup k mnohem většímu počtu adres než v IPv4. To znamená, že bude pro zabránění vandalismu páchanému schopnějšími uživateli častěji potřeba používat blokování rozsahů (např. adres s „/64“).

Ve střednědobém horizontu bude potřeba upravit uživatelské skripty a nástroje, které pro vyhledávání IPv4 adres používají jednoduché regulární výrazy, aby správně podporovaly IPv6. Předpokládáme, že zpočátku bude využívání IPv6 velmi malé, což znamená, že vandalismus by měl být zvládnutelný, a budeme pomáhat situaci monitorovat.

Komplexní analýzu dlouhodobých dopadů migrace na IPv6 udržuje uživatel Jasper Deng: w:User:Jasper Deng/IPv6

Zprovoznili jsme testovací wiki, na které můžete vidět IPv6 adresy. Funguje tak, že vám v okamžiku návštěvy této wiki přiřadí falešnou IPv6 adresu a umožní vám prohlédnout si, jak se různé nástroje chovají vůči novému formátu adres: http://ipv6test.wmflabs.org/wiki/index.php/Main_Page

Nejlepším způsobem, jak hlásit problémy, je zaznamenat je do Bugzilly a označit je, že blokují sledovací záznam IPv6: https://bugzilla.wikimedia.org/show_bug.cgi?id=35540

Aktuality budeme dle potřeby posílat na wikitech-l a jinam.

Hodně štěstí, Erik
--

Erik Möller

VP of Engineering and Product Development, Wikimedia Foundation

(June 1, 2012)