آغاز به کار IPv6/اعلان روز IPv6 ۲۰۱۲

This page is a translated version of the page IPv6 initiative/2012 IPv6 Day announcement and the translation is 100% complete.

به‌روزرسانی بر IPv6

سلام به همگی،

۶ ژوئن ۲۰۱۲ روز آغاز به کار با IPv6 است ( http://www.worldipv6launch.org/ ). هدف این رویداد جهانی حرکت دادن آی‌اس‌پی‌ها، تولیدکنندگان سخت‌افزار و خدمات اینترنتی بیشتری به استفادهٔ دائمی از IPv6 است.

ما تصمیم داریم تا در جریان هکتون برلین ۲۰۱۲ (۲-۳ جوئن) یک آزمایش عملی محدود روی IPv6 انجام دهیم. چنانچه مشکلاتی که با آن‌ها برخورد می‌کنیم قابل کنترل باشند، ما ممکن است IPv6 را به طور کامل در روز جهانی IPv6 (ششم جوئن) فعال کنیم.

مدتی‌است مدیاویکی از طریق ویکی‌های ثالث از IPv6 استفاده می‌کند. ویکی‌مدیا از یک سری امکانات اضافی (بستن سراسری، بازرسی کاربر و غیره) استفاده می‌کرد که تا چند وقت پیش کاملاً در IPv6 آماده نبودند. همچنین در حال کسب اطمینان هستیم که تمام خدمات مختلف ویکی‌مدیا (میلینگ‌لیست‌ها، وبنوشت‌ها و غیره) آمادهٔ کار با IPv6 هستند.

این چه تأثیری بر کاربران خواهد داشت؟

حداقل در مدت زمان دوم و سوم ژوئن ممکن است با ویرایش‌های اندکی از آدرس‌های IPv6 مواجه شوید که به این شکل هستند: "2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334". آدرس‌های IPv6 را ببینید.

این آدرس‌ها باید مثل آی‌پی‌های معمولی رفتار کنند. شما می‌توانید در صفحه‌ی بحث آن‌ها پیام بگذارید؛ می‌توانید مشارکت‌هایشان را دنبال کنید؛ و می‌توانید آن‌ها ببندید. نشان‌گذاری CIDR برای قطع دسترسی رینج‌های آی‌پی پشتیبانی می‌شود.

نکته‌ای مهم دربارهٔ قطع دسترسی: یک کاربر ممکن است به تعداد بسیار بیشتری آدرس نسبت به مدل IPv4 دسترسی داشته باشد. این به این معنی است که قطع دسترسی یک محدودهٔ آی‌پی (برای مثال آدرس‌هایی با «/64») باید در موارد بیشتری انجام شوند تا جلوی سوءاستفاده توسط کاربران ماهرتر را بگیرد.

در میان‌مدت، کدها و ابزارهای کاربری که از عبارت‌های باقاعدهٔ عادی برای مچ کردن IPv4 استفاده می‌کنند باید با IPv6 سازگار شوند تا درست عمل کنند. احتمالاً استفاده از IPv6 در ابتدا بسیار کم خواهد بود که یعنی سوءاستفاده‌ها قابل مدیریت هستند، و ما نیز در نظرات بر وضعیت همکاری خواهیم کرد.

User:Jasper Deng در w:en:User:Jasper Deng/IPv6 حال تهیهٔ تحلیل جامعی از پیامدهای مهاجرت به IPv6 است.

ویکی‌ای برای تست آماده شده‌است که می‌توانید در آنجا نشانی‌های آی‌پی IPv6 را ببینید. این با تخصیص دادن نشانی‌های غیرواقعی IPv6 به شما هنگام بازدید از ویکی عمل می‌کند و این امکان را می‌دهد رفتار ابزارهای گوناگون را با فرمت‌های گوناگون نشانی‌های جدید آزمود: http://ipv6test.wmflabs.org/wiki/index.php/Main_Page

بهترین را برای گزارش مشکلات ثبت‌نام در باگزیلا است. مطمئن شوید که باگ‌ها به عنوان باگ مسدودکننده برای ردیابی IPv6 علامت خورده‌اند: https://bugzilla.wikimedia.org/show_bug.cgi?id=35540

به‌روزرسانی‌ها را به wikitech-l و هر جای مناسب دیگر ارسال خواهیم کرد.

با آرزوی بهترین‌ها، اریک
--

Erik Möller

VP of Engineering and Product Development, Wikimedia Foundation

(June 1, 2012)