Historie Klingonské Wikipedie

This page is a translated version of the page History of the Klingon Wikipedia and the translation is 92% complete.

Klingonský jazyk Klingonská jazyková verze Wikipedie byla vytvořena v červnu 2004 a byla trvale uzavřena v srpnu 2005. Zůstává ve formě úpravitelné off-site na $domene.

Rozhodnutí o vytvoření

Klingonská Wikipedie byla vytvořena v době, kdy došlo k výbušnému růstu Wikipedie v různých jazycích světa. Kritéria pro vytvoření nových jazykových vydání Wikipedie byla tehdy špatně definována a byl v rámci určitého procesu malý proces, který by byl určen. To bylo také čas, kdy byly založeny další sestřenské projekty, jako jsou Commons, Wikisource (takýto Project Sourceberg) a Wikinews.

Problémy

Existence klingonského projektu byla rozdělující a vedla k zakotveným debatám o spravedlnosti a rovnosti s jinými jazyky, a zejména s jinými vybudovanými jazyky. Existuje několik desítek konstruovaných jazyků, které mají stejně silný argument pro existenci Wikipedie, v závislosti na použitých kritériích.

Mezi problémy patřila existence interwiki odkazů z hlavní stránky a dalších článků, které někteří Wikipedisté cítili, že jsou odvráceny od vědeckého vzhled projektu. Nakonec byly odkazy mezi wiki z jiných jazyků k klingonskému jazyku zrušeny, dlouho předtím, než byla klingonská Wikipedie zamčena.

Projekt nikdy nepřitahl komunitu, částečně proto, že fiktivní původ jazyka znamená, že neexistují žádné reálné řečníky, kteří by mohli tvořit komunitu. Práce byla omezená tím, že klingonský slovník je uzavřený a neúplný, takže není možné diskutovat o mnoha důležitých otázkách bez obvodů. Probíhala probíhající diskuze o budoucnosti projektu v Meta, na poštovních seznamech a během zasedání představenstva.

Blokování

V srpnu 2005 se rozhodl klidně zamykat klingonský wiki. Zatímco Jimbo nikdy veřejně nevyjádřil svůj přesný důvod pro uzavření wiki, zralost Wikipedie a její sestřenice jako celku do životně důležitého světového zdroje znamenalo, že nebylo málo motivace k zachování jazyka, který nebyl určen k vážnému použití. Jiné vybudované jazyky, jako je jazyk Toki Pona, byly uzavřeny přibližně ve stejné době (i když Wikipedie Toki Pona byla nakonec hostena na Wikiji, přičemž první se přesunula na vlastní nezávislou stránku). V současné době existují vytvořené jazyky, pro které existují Wikipedie: dostatEsperanto, dostatIdo, dostatInterlingua, dostatInterlingue (Západní), dostatLojban, dostatVolapük, Novial, dostatLingua Franca Nova a dostatKotava. Všechny tyto jazyky mají některé řečníky; první tři, a zejména esperanto, mají společenství řečníků pozoruhodné velikosti. V roce 2012 dokonce založili uživatelskou skupinu Wikimedia, Esperanto kaj Libera Službycio.

Viz též