This page is a translated version of the page Editing/Publish and the translation is 100% complete.

Zespół Editing planuje zmienić nazwę przycisku Save page na Publish page oraz Publish changes. “Publish page” będzie się wyświetlać podczas tworzenia nowej strony. “Publish changes” będzie się wyświetlać podczas edytowania istniejącej strony. Te nazwy będą takie same we wszystkich rodzajach edytorów.[1][2]

Część tej zmiany nastąpiła w sierpniu 2016. Reszta najprawdopodobniej nastąpi 15 marca 2017 na Wikipodróżach, Wikisłowniku, Wikiźródłach i innych projektach Wikimedia, a po jednym lub dwóch tygodniach - na Wikipedii. Ta zmiana zostanie ogłoszona w Nowościach Technicznych, kiedy ona nastąpi.

Jeżeli jesteś biegły w języku innym niż angielskim, sprawdź status tłumaczeń na translatewiki.net dla Publish page oraz Publish changes.

Głównym powodem tej zmiany jest uniknięcie dezorientacji przez nowych użytkowników. W powtarzających się badaniach okazało się, że nowi edytujący myślą, że przycisk z nazwą Save page spowoduje zapisanie prywatnej kopii na ich koncie zamiast permanentnej publikacji ich zmian w sieci. Jest ważne, aby ta część interfejsu była jasno określona, ponieważ trudno jest usunąć publiczną informację po jej opublikowaniu. Myślimy, że nieporozumienie wynikające z użycia przycisku “Save page” zwiększa nakład pracy doświadczonych redaktorów, którzy muszą sprzątać informacje, które inni ujawnią w sposób niezamierzony oraz zgłaszać je osobom funkcyjnym i stewardom, aby je ukryli. Uściślenie, co ten przycisk robi powinno ograniczyć takie problemy.

Oprócz tego zamierzamy zapewnić spójność między serwisami wiki i językami, bowiem niektóre wiki dokonały tej zmiany już kilka lat temu. Zespół prawny w Wikimedia Foundation popiera tę zmianę. Uczynienie interfejsu łatwiejszym w zrozumieniu ułatwi reagowanie na pytania związane z licencjonowaniem i prywatnością, które mogłyby z tego wynikać.

Będzie konieczność aktualizacji stron pomocy lub innej dokumentacji. Na stronach wiki możesz użyć kodów {{int:Publishpage}} i {{int:Publishchanges}}, aby wyświetlać tekst nowych etykiet w wybranym przez użytkownika języku. Dla języka ustawionego w Twoich preferencjach, spowodują wyświetlenie tekstu odpowiednio “Publish page” oraz “Publish changes”.

Udostępnij tę wiadomość członkom społeczności, którzy uczą nowych edytujących oraz innym, którzy mogą być zainteresowani.


Questions

If you have questions about this change, please leave a message on the talk page.