Badanie Życzeń Społeczności 2017

This page is a translated version of the page Community Wishlist Survey 2017 and the translation is 51% complete.

Badanie Życzeń Społeczności 2017 zakończyło się...

Razem: 214 propozycji, 1137 uczestników, 6613 głosów poparcia

Zobacz losową propozycję

 

 • Wysyłanie, dyskutowanie i poprawianie propozycji: 6–20 listopada 2017
 • Community Tech przejrzy i uporządkuje przesłane propozycje: 20–26 listopada
 • Głosowanie nad propozycjami: 27 listopada–11 grudnia
 • Opublikowanie wyników: 15 grudnia
 • Przegląd i ocena przez zespół Community Tech życzeń z największą liczbą głosów: koniec grudnia
 • Prezentacja wstępnej oceny: na początku stycznia 2018
 • Praca nad spełnieniem życzeń: styczeń–grudzień 2018!
 

Community Tech to zespół będący częścią Wikimedia Foundation skupiający się na potrzebach aktywnych edytujących Wikimedia związanych z ulepszaniem narzędzi do poprawiania i moderacji treści. Projekty, na których najbardziej się skupiamy, są wybierane przez społeczność Wikimediów poprzez coroczne Badanie Życzeń Społeczności.

Co roku każdy aktywny uczestnik Wikimediów może przesyłać propozycje funkcji i poprawek, nad którymi chcieliby, żeby nasz zespół pracował. Po dwóch tygodniach będziesz mógł zagłosować na najbardziej interesujące propozycje.

To badanie zostało przygotowane przez zespół ds. listy życzeń technicznych z Wikimedia Deutschland, który uruchomił badanie potrzeb niemieckiej Wikipedii. Przeprowadzenie podobnego procesu międzynarodowo jest wspierane przez zespół Community Relations Specialists.

This is our third annual Community Wishlist Survey. See 2016 Community Wishlist Survey/Status report 1 for the latest info on last year's wishes!

 <div id="How many wishes were addressed from the last survey?" class="community-wishlist-header">[[#How many wishes were addressed from the last survey?|How many wishes were addressed from the last survey?]]

Quite a few! Here's the status on our work so far this year:

 
Maskotka Community Tech: pies z czapką Mikołaja.

Etap składania propozycji to pierwsze dwa tygodnie tego badania.

W etapie składania propozycji uczestnicy z każdych projektów i każdej wersji językowej mogą przesyłać propozycje funkcji i poprawek, które chcieliby zobaczyć w 2017 roku. Propozycje można przesłać w dowolnym języku - jeżeli będzie w innym języku niż angielski postaramy się ją przetłumaczyć, aby osoby mówiące w innym języku mogły ją lepiej zrozumieć.

Propozycje powinny być odrębnymi, jasno określonymi zadaniami, które bezpośrednio przyniosą korzyści aktywnym uczestnikom Wikimediów. Propozycja powinna zawierać odpowiedzi na poniższe pytania:

 • Jaki problem chcesz rozwiązać?
 • Na których użytkowników będzie mieć wpływ? (redaktorzy, administratorzy, redaktorzy Wikiźródeł, itp.)
 • Jak radzicie sobie teraz z tym problemem?
 • Jakie są proponowane rozwiązania? (jeżeli są pomysły)

Twoja propozycja powinna być jak najbardziej szczegółowa, zwłaszcza opis problemu. Nie pisz tylko "Funkcja X jest przestarzała", "wymaga ulepszeń", "ma wiele błędów". Nie są to wystarczające informacje, z których ma wynikać co ma być zrobione. Dobra propozycja to taka, w której dokładnie jest wyjaśnione, jaki jest problem i kogo on dotyczy. Nie ma problemu jeżeli nie znasz konkretnego rozwiązania lub masz kilka propozycji rozwiązania, ale nie wiesz, które z nich jest najlepsze.

Przesłanie propozycji to dopiero początek procesu. Trwający dwa tygodnie etap składania propozycji to czas, gdzie społeczność może wspólnie pracować nad opracowaniem treści propozycji tak, aby miała większe szanse na sukces w fazie głosowania. Gdy propozycja zostanie przesłana, każdy może skomentować propozycję lub ją ulepszyć poprzez zadawanie pytań i proponowanie zmian. Podobne propozycje można łączyć; bardzo szerokie propozycje trzeba dzielić na oddzielne pomysły. Cel to stworzyć najlepszą z możliwych propozycji do etapu głosowania.

Od osoby przesyłającej propozycję oczekuje się aktywności w dyskusji i pomocy we wprowadzaniu do niej zmian. Z tego powodu ograniczamy limit propozycji do trzech na konto. Jeżeli wyślesz ich więcej, poprosimy Cię o ich zawężenie do trzech. Przynieś swoje najlepsze pomysły!

Podobnie, tylko zarejestrowani użytkownicy mogą składać propozycje. Ma to na celu upewnienie, że będą ją obserwować i odpowiadać na pytania. Tak jak z głosowaniem, musisz być aktywnym użytkownikiem przynajmniej jednego z projektów Wikimedia. Jeżeli nie spełniasz kryteriów lub przekroczyłeś limit propozycji, poproś kogoś innego aby przejął opiekę nad propozycją.

Uwaga: Propozycje nakłaniające do usunięcia lub wyłączenia funkcji opracowanej przez zespoły produkcyjne WMF są poza zakresem działania Community Tech. Takie propozycje nie znajdą się w głosowaniu.

 

Tak, można wysyłać propozycje, które nie zdobyły wystarczającego poparcia w poprzednich latach tym samym dając im kolejną szansę.

Jeżeli zdecydujesz się na skopiowanie propozycji z poprzedniego roku, oczekujemy, że "adoptujesz" taka propozycję — czyli że będziesz aktywnie uczestniczyć w dyskusji o tym pomyśle i będziesz chciał dokonać zmian w propozycji, aby wzmocnić jej pozycję w fazie głosowania. Jak już wspomnieliśmy wyżej, jest limit trzech propozycji na osobę i liczy się do tego także złożenie propozycji z poprzedniego roku.

Pomocny będzie link do poprzedniej dyskusji, ale nie kopiuj wszystkich głosów i dyskusji z poprzedniego roku. Jeżeli są w tych dyskusjach jakieś istotne kwestie, przywołaj je w nowej propozycji.

 

Po fazie składania propozycji trwa przerwa, podczas której przeglądamy propozycje zanim zacznie się etap głosowania.

Wszyscy aktywni uczestnicy mogą przeglądać, oceniać i głosować na propozycje, które popierają. Możesz głosować na dowolną ilość propozycji. Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą głosować, a głosy bardzo nowych kont mogą być usuwane.

Liczone są tylko głosy "za". Na końcu głosowania lista życzeń będzie uszeregowana według największej ilości głosów popierających. Do liczby głosów poparcia liczy się automatycznie głos proponującego.

Mimo to, mile widziana jest żywa dyskusja podczas trwania fazy głosowania i można śmiało umieszczać głosy Przeciw i Neutralne. Taka dyskusja pomoże innym wyrobić swoje zdanie na temat głosu dla danej propozycji. Wypowiedzi mogą zawierać także przydatne wskazówki dla osób pracujących nad realizacją propozycji.

Akceptowana jest rozsądna ilość marketingu wyborczego. Masz okazję "sprzedać" swój pomysł jak największej liczbie ludzi, do których możesz dotrzeć. Śmiało docieraj do innych ludzi z Twojego projektu, WikiProjektu lub grup użytkowników. Oczywiście nie można angażować pacynek ani domagać się oddania głosu lub jego zmiany. Dopuszcza się kampanie w dobrej wierze zachęcające do głosowania.

 

To normalne, że większość propozycji, które przedostaną się do wygrywającej top 10, będzie dotyczyć największych projektów, czyli Wikipedii i Commons. Jest jednak więcej grup i projektów, które są mniejsze i nie mają wystarczającej siły przebicia w głosowaniach takiej, aby udało się dostać ich propozycjom do top 10, ale oni i tak wykonują ważne prace w naszym ruchu.

Nasz zespół zobowiązany jest do pracy nad projektami mającym wspomóc mniejsze grupy, takie jak organizatorów kampanii i programów, uczestników projektów GLAM, mniejsze projekty typu Wikiźródła lub Wikisłownik, a także stewardom i CheckUserom.

Obecność w Badaniu Życzeń propozycji wywodzące się z małych grup i projektów jest dla nas ważne — dzięki temu nasz zespół i Wikimedia Foundation ma szerokie spojrzenie na potrzeby członków małych grup. Także zachęcamy do wysyłania propozycji, nawet jeżeli sądzisz, że nie dostanie się do top 10!

Here are some projects that we worked on in 2017:

 

Ranking bazujący na głosach "za" tworzy posortowaną według priorytetów listę propozycji, a Community Tech jest odpowiedzialny za ocenę i ustosunkowanie się do najpopularniejszych z nich. W tym celu analizujemy najbardziej oczekiwane propozycje pod względem zarówno technicznym jak i wpływie na społeczność i jej zasady.Głosy "przeciw" i "neutralne" są bardzo pomocne we wskazywaniu potencjalnych wad. W kontrowersyjnych propozycjach równoważymy głosowanie z recenzją opartą na konsensusie.

Przykładowo to co zadziało się w roku 2015: propozycja "dodać listę obserwowanych użytkowników" otrzymała wiele głosów poparcia, ale też wiele głosów sprzeciwu. Wysłuchaliśmy wszystkich stron i podjęliśmy decyzję co do tego, czy podjąć się tego zadania.

 
Każdy pies z czapką Mikołaja pracuje dla Community Tech.

…zamiast podjąć inne propozycje z poprzednich akcji?

Główny powód tego, że organizujemy corocznie to badanie to to, że chcemy zaangażować więcej ludzi! Więcej ludzi wie o tym zespole i badaniu, a po roku, w którym zrealizowaliśmy większość najbardziej oczekiwanych życzeń, spodziewamy się, że ludzie będą bardziej zainteresowani i podekscytowani uczestnictwem.

Chcemy także upewnić się, że starsze pomysły nadal są oczekiwane. Tak jak ewoluuje oprogramowanie tak dzieje się też z potrzebami użytkowników. Czasami życzenie, które w zeszłym roku było dobre, nie jest już ważne lub jego opis się zdezaktualizował. Przeprowadzanie tego badania raz do roku pomaga potwierdzić aktualne potrzeby społeczności.

Jeżeli są życzenia zgłoszone w badaniach z poprzednich lat, które uważasz, że zasłużyły na kolejną szansę, zobacz pytanie “Czy mogę ponownie wysłać propozycję z poprzednich ankiet?”.