Lëvizjet e Wikimedias

This page is a translated version of the page Wikimedia movement and the translation is 46% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Bahasa Melayu • ‎Cymraeg • ‎Deutsch • ‎English • ‎Esperanto • ‎Jawa • ‎Lëtzebuergesch • ‎Mirandés • ‎Nederlands • ‎Sunda • ‎Tiếng Việt • ‎Türkçe • ‎asturianu • ‎azərbaycanca • ‎dansk • ‎español • ‎euskara • ‎français • ‎hrvatski • ‎italiano • ‎kurdî • ‎lietuvių • ‎magyar • ‎occitan • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎shqip • ‎svenska • ‎Ελληνικά • ‎авар • ‎башҡортса • ‎български • ‎македонски • ‎монгол • ‎русский • ‎татарча/tatarça • ‎тоҷикӣ • ‎українська • ‎עברית • ‎اردو • ‎العربية • ‎سنڌي • ‎فارسی • ‎پښتو • ‎नेपाली • ‎मराठी • ‎मैथिली • ‎हिन्दी • ‎অসমীয়া • ‎বাংলা • ‎ગુજરાતી • ‎தமிழ் • ‎తెలుగు • ‎മലയാളം • ‎ไทย • ‎ဖၠုံလိက် • ‎ᨅᨔ ᨕᨘᨁᨗ • ‎中文 • ‎日本語 • ‎ꯃꯤꯇꯩ ꯂꯣꯟ • ‎한국어
Wikimedia project logos
Struktura organizative e lëvizjes Wikimedia
Mindmap of the Wikimedia movement (2019)

Lëvizja Wikimedia përbëhet nga njerëz dhe grupe njerëzish që ndajnë qëllime të përbashkëta dhe aktivitete në lidhje me krijimin dhe mbështetjen lirisë së njohurive me përmbajte edukative:

 • a collection of values shared by individuals (freedom of speech, knowledge for everyone, community sharing, etc.);
 • a collection of projects (Wikipedia, Wiktionary, Wikimedia Commons, Wikinews, Wikiquote, Wikidata, Wikivoyage, Wikisource, Wikispecies, Wikiversity, Wikibooks, Incubator, etc);
 • a collection of activities (conferences, workshops, wikiacademies, etc.);
 • a collection of organizations (Wikimedia Foundation, Wikimedia chapters, etc.), as well as some free electrons (individuals without chapters) and similar-minded organizations.
 • një koleksion i vlerave të përbashkëta nga individët (lirinë e fjalës, njohuri për të gjithë, komunitet të përbashkët, etj);

Shared projects

  • Wikipedia, në më shumë se 314 gjuhë të ndyshme,
  • përmbajtjet në lidhje me wikit e tjera , siç janeë Wikiburimi ose Wikilibra,
  • wiki në 'prapavijë' ose wiki organizative, siç është kjo Meta-Wiki,
  • conferenca, seminare, wikiakademi etj (aktivitete offline);

Wikimedia organizations

Fondacioni Wikimedia

The owner of the trademark Wikimedia is the Wikimedia Foundation (WMF). Linked to the WMF are the Wikimedia Foundation's own organs and committees:

 • bordi
 • stafi
 • bordi i këshilltarëve
  • komisioni i formuar nga bordi i WMF

Wikimedia stakeholders

Nëse flasim në përgjithësi, Wikimedia stakeholders janë gjithashtu pjesë e lëvizjes së Wikimedias (lexuesit e përmbajtjes së Wikimedias, donatorët, shkollat, GLAM, institucionet me qëllime të njëljta, dhe kompanitë që bashkëpunojnë me Fondacionin Wikimedia ose Organizatat e tjera të Wikimedias).

Shiko edhe

 • The post and the thread on foundation-l mailing list, started by Anthere, where the term and concept was launched.