Přehledy Wikimedia, září 2013

This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, October 2013 and the translation is 100% complete.

Přehledy (hlavní body) Zprávy nadace Wikimedia a Technické zprávy Wikimedia za září 2013, s výběrem důležitých událostí z hnutí Wikimedia

Přehledy nadace Wikimedia

Pilotní projekt pro volný mobilní přístup k Wikipedii textovými zprávami v Kenyi

Wikipedia Zero, program poskytující přístup k Wikipedii na mobilech bez datových poplatků, byl tento měsíc spuštěn v Kenyi. Partnerství s mobilním operátorem Airtel zahrnuje také pilot project testing free access to Wikipedia via USSD/SMS. Poprvé si tak mohou číst Wikipedii na levných telefonech ("feature phones") přes SMS i lidé, kteří si nemohou dovolit chytré telefony.

Otevřený dopis za bezplatný přístup k Wikipedii

Video o úsilí řadových studentů v Jižní Africe získat bezplatný přístup k Wikipedii na svých mobilních telefonech

V listopadu 2012 studenti Sinenjongo High School v Jižní Africe napsali otevřený dopis na Facebooku s výzvou mobilním operátorům, aby se zřekli datových poplatků za přístup k Wikipedii, aby mohli dělat své domácí úkoly. Victor Grigas a filmař Charlene Music je navštívili a požádali je, aby otevřený dopis přečetli na kameru, a natočili krátké video, které bylo vydáno v říjnu tohoto roku. je vítána s překladem, návrhem a propagací tohoto videa a delšího dokumentu, které budou zveřejněny o výzvě studentů operátorům zaregistrovat se jako partneři do programu Wikipedia Zero, pořádaného nadací Wikimedia.

Plánování výměny Floridského datového centra

Tým technických operací nadace Wikimedia zveřejnil podrobnou žádost o návrhy (RFP), vyzývající k podávání nabídek pro umístění nového datové centra ve Spojených státech. To se připojí na stávající primární datové centrum ve Virginii, a nahradí datové centrum v Tampě na Floridě. Wikipedie a její sesterské projekty hostovaly na Floridě od roku 2004.

Údaje a trendy

 
Dario Taraborelli prezentoval analýzu trendů v počtech aktivních editorů

Celkový počet jednotlivých návštěvníků za září:

506 milionů (+1.82% v porovnání se srpnem; +6.54% proti loňskému roku)
(comScore data pro všechny projekty nadace Wikimedia; říjnová data vydá comScore později v listopadu)

Počet zobrazených stránek v říjnu:

27.05 billion (+4.4% proti září; +36.6% proti minulému roku)
(Server log data, všechny projekty nadace Wikimedia včetně mobilních přístupů)

Aktivní registrovaní editoři v září 2013 (>= 5 editací v hlavním prostoru/měsíc, bez robotů):

76,959 (+0.76% proti srpnu / -5.83% proti loňskému roku)
(Database data, všechny projkty nadace Wikimedia.)

Report Card (shrnující různá statistická data a trendy o projektech WMF):

http://reportcard.wmflabs.org/

(Definice)

Finance

 
Příjmy a výdaje nadace Wikimedia oproti plánu od začátku roku k 30. září 2013
 
Výdaje nadace Wikimedia podle činností do 30. září 2013

(Všechny informace o financování jsou aktuálně dostupné pouze do září 2013.)

Všechny uvedené finanční informace k měsíci či k roku zachycují stav k 30. září 2013.

Příjmy 7.868.439 USD
Výdaje:
Inženýrská skupina 4.046.942 USD
Skupina fundraisingu 825.991 USD
Grantová skupina 441.816 USD
Skupina programů 424.627 USD
Granty 674.032 USD
Management 152.461 USD
Právní pomoc/Komunita/Komunikace 843.218 USD
Finance/Lidské zdroje/Administrace 1.982.059 USD
Celkové výdaje 9.391.146
Celkový deficit (1.522.707 USD)
  • Příjem za měsíc září je 2,46 mil. USD proti plánu 0,99 mil. USD, přibližně 1,47 mil. nebo 149 % nad plán.
  • Příjem od žačátku roku je 7,87 mil. proti plánu 2,98 mil., přibližně 4,89 mil. nebo 164 % nad plán.
  • Výdaje za měsíc září činí 3,33 mil. USD proti plánu 3,48 mil., přibližně 157 tis. nebo 5% pod plán, a to především v důsledku nižších mzdových nákladů, kapitálových výdajů, hostitelských služeb internetu, právních poplatků a cestovních výdajů částečně kompenzováno vyššími granty, poplatky za zpracování plateb a vnější smluvní služby.
  • Výdaje od začátku roku jsou 9,39 milionů USD proti plánu 11,17 milionů USD, což je přibližně 1,78 milionů USD nebo 12 % pod plán, především díky nižším personálním výdajům, kapitálovým výdajům, hostitelským službám na Internetu, výdajům na právní ochranu, cestovním výdajům a grantům, částečně kompenzovaným vyššími náklady na zpracování plateb.

Stav hotovosti k 30. září 2013 činí 37,77 mil. USD.

Videzáznam měsíčního setkání metriky a aktivit nadace Wikimedia za měsíc říjen (7. listopad 2013)

Jiné zajímavosti z hnutí Wikimedia

Video ukazující snímek pohybu prstů dvou pianostů hrajících stejný kus. Importováno pomocí OAMI z otevřeného zdroje výzkumná zpráva

Vědecké ocenění robota, který importuje multimédia z akademických publikací do Wikimedia Commons

Open Access Media Importer Bot (OAMI) vyhledává v databázi PubMed Central vědecké dokumenty, které obsahují audio a video soubory jako doplňkový materiál. Pokud najde soubory, které jsou pod vhodnou svobodnou licencí, robot je odešle na Wikimedia Commons. Většina materiálu pochází z biomedicínských výzkumných prací. Robot importoval od roku 2012 více než 14.000 multimediálních souborů, většina z nich jsou videa. Ty tvoří velkou část z asi 38000 video souborů, které v současné době existují na Wikimedia Commons. 700 z importovaných souborů se v současné době používá v projektech Wikimedia na stránkách, které dohromady poskytují asi 3 miliony zobrazení za měsíc.

21. října (On October 21) ve Washingtonu, DC (USA) při každoročním Týdnu otevřeného přístupu, User:Daniel Mietchen obdržel ASAP award, ocenění ASAP pro skupinu, která vyvinula OAMI. Program "Cena za přínos vědě" (Accelerating Science Award Program) je dotován 27 organizacemi, které otevřený přístup podporují. Ten, komu je udělena, získá 30.000 USD.

Nový projekt povzbuzuje africké komunity přispívat k místnímu obsahu projektů Wikimedia

Kumusha Takes Wiki je nový projekt na podporu lidí v Africe "v tvorbě a přidávání volně licencovaných informací, textů, obrázků a médií o svých komunitách (vesnice, černošské čtvrti, předměstí, městská centra atd.)." Je financován z prostředků nadace Orange. Fotografie budou nahrány na Wikimedia Commons, a text bude poskytován ve formě vhodné pro opakované použití na Wikipedii a dalších projektech Wikimedia.

"Kumuša" je slovo z jazyka šona (kterým se mluví v Zimbabwe a sousedních zemích), a znamená "místo, odkud pocházíte". Projekt "Kumuša na Wiki" je součástí celé sítě projektů a iniciativ "Aktivujte Afriku", které mají za cíl povzbudit přispěvatele do projektů Wikimedia v Africe, zahájený na Wikimanii 2013.

 

Třetí summit "Iberoconf" v Mexico City

Iberocoop je iniciativa, spojující pobočky a další skupiny v hnutí Wikimedia z Latinské Ameriky, Španělska, Portugalska a Itálie. Od 12. října do 15. října se zástupci těchto organizací, stejně jako někteří členové představenstva a zaměstnanci nadace Wikimedia, sešli v Mexico City na Iberoconf 2013, třetím takovém setkání po roce 2011 (Buenos Aires) a 2012 (Santiago de Chile).

Mezi jeho závěry bylo rozhodnutí jmenovat koordinátora pro Iberocoop. Jako první bude v této roli sloužit Carmen Alcázar z Wikimedia Mexiko.