Vikimedya Bülteni, Haziran 2012

This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, June 2012 and the translation is 100% complete.

Haziran 2012 Vikimedya Vakfı Raporu ve Vikimedya mühendislik raporu ile diğer önemli Vikimedya hareketi etkinliklerinden oluşan bülten

Vikimedya Vakfı bülteni

Danışma grubu gelecek fonların dağıtım yapısını ele alıyor

 
San Francisco'daki FDK danışma grubu toplantısı

Fon Dağıtım Komitesi (FDK), 9-10 Haziran 2012 tarihlerinde Vikimedya Vakfı'nın San Francisco'daki ofisinde bir araya geldi. Topluluk gönüllüleri, Vikimedya Vakfı Mütevelli Heyeti, yerel vakıf yetkilileri, vakıf çalışanları ve Bridgespan Group üyeleri; FDK'nin vakıf, yerel vakıf ve diğer unsurlar arasında (2012-2013 dönemi için 10 milyon doların üzerindeki) bütçe dağıtımını nasıl gerçekleştireceğine dair fikirlerini beyan etti. Mütevelli Heyeti öne çıkan öneriler doğrultusun FDK'nin ilk adımlarını ve tüzüğünü onayladı. FDK'de yer almak isteyenler kullanıcılar kendilerini aday göstermeye davetlidir.

 
Görsel Editör (Visual Editor) projesinin logosu

İkinci Görsel Editör prototipi yayınlandı

Vikimedya projeleri için geliştirilen, kolayca sayfa oluşturmaya ve düzenlemeye imkan sağlayan "görsel editör"ün yeni prototipi yayınlandı. Böylece kullanıcıların karmaşık viki sözdizimini öğrenmesine gerek kalmadan katkı yapabilmeleri mümkün olacak.

"Çayevi" pilot uygulamasından ümit verici sonuçlar

Vikipedi editörlerinin tecrübe sahibi topluluk üyelerinden yardım alabileceği Çayevi, raporun ve ölçümlerin yayınlanmasıyla üç aylık pilot dönemini tamamlamıştır. Pilot uygulamaya 568 gönüllü katılmıştır. Yapılan bir ankette, katılımcıların %70'inin bu çalışmadan memnun olduğu, sadece %5'lik kısmın memnun kalmadığı görülmüştür. Çayevi'ne davet edilen yeni editörler, davet edilmeyenlere kıyasla daha fazla değişiklik yapmışlardır. Vikipedi genelindeki %9 kadın kullanıcı oranı, Çayevi'nde %28'dir.

Hackerlar Berlin'de bir araya geldi

 
Berlin Hackatonu'nun panoramik görüntüsü

30 ülkeden 100'ün üzerinde katılımcı, Vikimedya Almanya ve Vikimedya Vakfı işbirliği ile düzenlenen Berlin Hackatonu için Berlin'e geldi. Katılımcılar arasında MediaWiki geliştiricileri, Toolserver kullanıcıları, sistem operatörleri, bot ve eklenti yazarları başta olmak üzere birçok Vikimedya teknoloğu da bulunuyordu. Katılımcılar, hackathon sırasında Vikiveri ve RENDER projeleri hakında ayrıntılı bilgi edinme fırsatı da buldular.

Veri ve eğilimler

Mayıs ayı toplam tekil ziyaretçi sayısı:

492.39 milyon (Nisan ayına kıyasla %4,02, geçen yılın aynı ayına kıyasla %19,79 artış)
(Tüm Vikimedya Vakfı projeleri için comScore verileri; comScore Haziran ayı verilerini Temmuz ayının sonlarında yayınlayacaktır)

Haziran ayı sayfa görüntülenme sayısı:

18.1 milyar (Mayıs ayına kıyasla %0,2, geçen yılın aynı ayına kıyasla %22,7 artış)
(Sunucu kayıt dosyası, mobil sürüm dahil tüm Vikimedya Vakfı projeleri)

Mayıs 2012 dönemindeki aktif kullanıcılar (>= 5 değişiklik/ay):

85.200 (Nisan ayına kıyasla %0,38; geçen yılın aynı ayına kıyasla %3,25 artış)
(Veritabanı verileri, Commons hariç bütün Vikimedya Vakfı projeleri. Not: Yakın bir gelecekte, SUL ve Vikimedya Commons hesapları dikkate alınarak bir ölçüm yapılacaktır.)

Mayıs 2012 Karnesi (Vikimedya Vakfı projeleri hakkındaki çeşitli istatistiksel bilgi ve eğilimler bir araya getiriliyor)

http://reportcard.wmflabs.org/

Finansal

 
Vikimedya Vakfı'nın 31 Mayıs 2012 tarihine kadarki yıllık gelir ve giderinin plan ile karşılaştırması
 
Vikimedya Vakfı'nın 30 Nisan 2012 tarihine kadarki yıllık gider dağılımı

(Raporun yayınlandığı tarih itibariyle sadece Mayıs 2012'ye kadar olan finansal bilgiler bulunmaktadır.)

Bütün finansal bilgiler 1 Temmuz 2011 - 31 Mayıs 2012 dönemini kapsamaktadır.

Gelir $ 35,563,497
Giderler:
 Teknoloji Grubu $ 10,979,122
 Topluluk/Bağış Toplama Grubu $ 3,612,603
 Küresel Geliştirme Grubu $ 3,882,629
 Yönetim Grubu $ 863,259
 Finans/Hukuk/İK/Yönetici Grubu $ 6,127,792
Toplam Gider $ 25,465,405
Toplam kâr/(zarar) $ 10,098,092
  • Planda 162 bin $ olarak belirlenen aylık gelir, planın yaklaşık olarak 497 bin $ veya %306 üzerinde bir değerle 659 bin $ olarak gerçekleşti.
  • Planda 29 milyon $ olarak belirlenen yıl başından bu döneme kadarki gelir, planın yaklaşık olarak 6,6 milyon $ veya %23 üzerinde bir değerle 35,6 milyon $ olarak gerçekleşti.
  • Planda 2,2 milyon $ olarak belirlenen aylık gider, planlanan yatırım harcamalarına yetişmek nedeniyle planın yaklaşık olarak 1,2 milyon $ veya %50 üzerinde bir değerle 3,4 milyon $ olarak gerçekleşti.
  • Planda 25,7 milyon $ olarak belirlenen yıl başından bu döneme kadarki gider, planın yaklaşık olarak 252 bin $ veya %1 altında bir değerle 25,5 milyon $ olarak gerçekleşti.
  • 31 Mayıs 2012 tarihi itibariyle nakit durumu 29,1 milyon $. Bu miktar yaklaşık olarak 12,5 aylık gidere eşit.

Diğer gelişmeler

"Afripedi" Afrika'ya çevrimdışı Vikipedi sunuyor

"Afripedi" adındaki yeni girişim, internet bağlantısının yeterli olmadığı Batı Afrika'da Vikipedi'yi erişilebilir hâle getirecek. Proje, Vikipedi'nin (Kiwix) tabanlı çevrimdışı sürümlerini flaş belleklere yüklemek üzerinedir. Bunlar küçük, enerji verimliliği olan, ekransız ve klavyesiz olmakla birlikte, yerel ve çevrimdışı bir WiFi ağa bağlanabilen aygıtlardır. WiFi sinyalini alan herhangi bir kimse, içeriğe erişebilecektir. Proje, Wikimedya Fransa ile Frankofoni Üniversiteleri Birliği (Agence universitaire de la Francophonie – AUF) ve Fransız Enstitüsü (Institut français – IF) işbirliğiyle yürütülmektedir. Batı Afrika'da bulunan 15 ülkedeki 20 civarı üniversitede uygulamaya başlanması planlanmaktadır.

 

İkinci "Iberoconf" zirvesi Santiago, Şili'de yapıldı

Haziran'ın ilk haftasonunda İkinci İber-Amerikan Vikimedya Zirvesi (veya bilinen adıyla "Iberoconf") Santiago, Şili'de gerçekleşti. Arjantin, Bolivya, Brezilya, Şili, Kolombiya, İtalya, Meksika, Portekiz, İspanya, Uruguay ve Venezuela'daki yerel vakıfların temsilcilerinin yanı sıra Panama, Peru, Vikimedya Vakfı ve Vikimedya Almanya'dan gelen konukların katılımıyla gerçekleşti.

"Vikipedi Akademisi" Vikipedi hakkında araştırmalar yaptı

Haziran'ın sonunda Vikimedya Almanya tarafından düzenlenen "Vikipedi Akademisi 2012", akademik araştırmaları ve Berlin'deki Vikimedistleri bir araya getirdi. Konferansta, Vikipedi hakkındaki araştırmanın yanı sıra genel olarak özgür ve ücretsiz bilgi araştırmasına da yer verildi. Çeşitli belge ve videolar çevrimiçi olarak incelenebilir.


5 Temmuz 2012 tarihindeki aylık Vikimedya Vakfı ölçüm ve etkinlikler toplantısında her zaman olduğu gibi Haziran ayı yerine 2012-13 Yıllık Planı'na odaklanılmıştır. Video kaydı, yıllık planın yayınlanmasına müteakip Commons'a yüklenecektir.