Najważniejsze wydarzenia Wikimedii, czerwiec 2012

This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, June 2012 and the translation is 100% complete.

Najważniejsze wydarzenia z Raportu Wikimedia Foundation oraz Raportu Prac Projektowych Wikimedia na miesiąc czerwiec 2012, zaprezentowane razem z wybranymi istotnymi wydarzeniami z ruchu Wikimedia

Najważniejsze wydarzenia organizacji Wikimedia Foundation

Omówienie przez grupę doradczą struktury upowszechnienia funduszy

 
Spotkanie grupy FDC (Funds Dissemination Committee, Komitet Upowszechnienia Funduszy) w San Francisco

W dniach 9-10 czerwca w siedzibie Wikimedia Foundation, w San Francisco miało miejsce spotkanie grupy FDC (Funds Dissemination Committee, Komitet Upowszechnienia Funduszy). Punktem docelowym spotkania społeczności ochotników, członków zarządu Wikimedia, przedstawicieli lokalnych oddziałów, pracowników Wikimedia Foundation oraz członków grupy Bridgespan było wspólne zastanowienie się i ustalenie w jakich proporcjach zostaną podzielone pieniądze (ponad dziesięć milionów USD w latach 2012-2013) pomiędzy Wikimedia Foundation, poszczególne oddziały lokalne, jak i inne grupy. W wyniku przedstawionych rekomendacji przez FDC, Rada Powiernicza zatwierdziła statut i plan wstępnego zagospodarowania posiadanych środków. Członkowie Wikimedia, którzy pragną działać w grupie FDC są proszeni o wysuwanie swoich kandydatur.

 
Logo projektu Visual Editor

Drugi prototyp Visual Editor rozpoczęty

Nowy prototyp narzędzia "visual editor" dla projektów Wikimedia został powołany do życia. Pierwsze wydanie pozwala na tworzenie i edytowanie stron. Narzędzie to pozwoli użytkownikom przyczynić się do rozwoju projektów, bez konieczności uczenia się skomplikowanej składni wikitekstu.

Projekt pilotażowy "Teahouse" kończy się, przynosząc obiecujące wyniki

Projekt Teahouse, gdzie nowi redaktorzy Wikipedii mogą zasięgnąć porad od doświadczonych członków społeczności, zakończył właśnie swój 3-miesięczny okres działalności pilotażowej na angielskiej Wikipedii, publikując przy tym raport oraz metryki. Ogółem do pilotażowego projektu przystąpiło 568 wolontariuszy. Jak wynika z przeprowadzonej ankiety wśród grona uczestników projektu, 70% uczestników zadeklarowało, że byli w pełni zadowoleni z odczuć jakich doświadczyli uczestnicząc w Teahouse, a niezadowolonych było tylko 5%. Na podstawie statystyk można wyciągnąć wniosek, że nowi redaktorzy, którzy zostali zaproszeni do Teahouse wykonywali o wiele więcej edycji, niż ci, którzy nie otrzymali takiego zaproszenia. 28% z wszystkich uczestników projektu stanowiły kobiety, przy 9% ogólnej liczby redaktorów Wikipedii.

Spotkanie informatyków w Berlinie

 
Panorama Hackathonu, Berlin

Ponad 100 uczestników z 30 krajówprzybyło do Berlina by uczestniczyć w Hackathonie, współorganizowanym przez Wikimedia Deutschland oraz przez Wikimedia Foundation. Znaleźli się tam między innymi twórcy MediaWiki, użytkownicy narzędzia Toolserver, administratorzy systemów, programiści oraz opiekunowie botów, twórcy Gadżetów oraz inni technicy projektu Wikimedia. Uczestnicy berlińskiego Hackatonu także poszerzyli swoją wiedzę na temat projektów Wikidata i RENDER.

Dane i tendencje

Ogólna liczba unikalnych odwiedzających w maju:

492.39 mln (+4,02% w porównaniu z kwietniem, +19,79% w porównaniu do roku poprzedniego)
(dane comScore dla wszystkich projektów Wikimedia Foundation; comScore wyda dane z czerwca później, w lipcu)

Liczba żądań strony w czerwcu:

18,1 mld(+0,2% w porównaniu do maja; +22.7% w porównaniu do roku poprzedniego)
(Dziennik serwera, wszystkie projekty Wikimedia Foundation, w tym Mobile Access)

Aktywni zarejestrowani użytkownicy w maju 2012 roku (>= 5 edycji/miesiąc):

85, 200(+0.38% w porównaniu z kwietniem / +3.25% w porównaniu do roku poprzedniego)
(Dane z bazy danych, wszystkie projekty Wikimedia Foundation z wyjątkiem Wikimedia Commons. Uwaga: W niedalekiej przyszłości, statystyka obejmie także projekty SUL i Wikimedia Commons.)

Report Card (zestawienie różnych danych statystycznych i trendów dotyczących projektów WMF) dla miesiąca maj 2012:

http://reportcard.wmflabs.org/

Finanse

 
Przychody i wydatki Wikimedia Foundation w zestawieniu z planowanymi na dzień 31 maja 2012
 
Wydatki poszczególnych grup Wikimedia Foundation na podstawie danych YTD z dnia 31 maja 2012 roku

(Informacje finansowe są dostępne wyłącznie w maju 2012 roku, przez okres obowiązywania niniejszego raportu.)

Wszystkie informacje finansowe zaprezentowane w przedziale od 1 lipca 2011 do 31 maja 2012 roku.

Dochód $ 35,563,497
Wydatki:
 Grupa Technologiczna $ 10,979,122
 Społeczność/Grupa Fundraiser $ 3,612,603
 Grupa Global Development $ 3,882,629
 Grupa Zarządzająca $ 863,259
 Grupa Finansowa/Prawnicza/HR/Administracyjna $ 6,127,792
Koszty ogółem $ 25,465,405
Łączna nadwyżka / (strata) $ 10,098,092
  • Przychody za miesiąc wyniosły 659000 USD zamiast planowanych 162000 USD, co daje około 497000 USD (306%) nadwyżki w stosunku do planowanej kwoty.
  • Kwota skumulowana od początku roku wynosi 35600000 USD zamiast planowanych 29000000 USD, co daje 6600000 USD (23%) więcej niż planowano.
  • Wydatki na miesiąc wynosiły 3400000 USD zamiast planowanych 2200000 USD, co daje stratę w wysokości 1200000 USD (50%) w stosunku do kwoty planowanej. Strata wynika głównie z faktu nadrobienia zaległości w planowanych nakładach inwestycyjnych.
  • Kwota skumulowana od początku roku wynosi 25500000 USD zamiast planowanych 25700000 USD, co daje około 252000 USD (1%) mniej niż planowano.
  • Środki pieniężne na dzień 31 maja 2012 to 29100000 USD, co w przybliżeniu wystarczy na 12,5 miesiąca ponoszonych wydatków.

Inne ważne wydarzenia z działalności ruchu

"Afripedia" udostępnia Wikipedię w wersji offline w odległych obszarach Afryki

Nowa inicjatywa o nazwie "Afripedia" udostępni Wikipedię na obszarach Afryki Zachodniej, gdzie połączenie się z Internetem nie jest możliwe. Projekt umożliwi dostęp do Wikipedii nie wymagającej połączenia z Internetem (w wersji Kiwix) na przenośnych nośnikach danych. W zamyśle, nośniki te mają zostać podłączone do małych, energooszczędnych komputerów bez monitorów i klawiatur (plug computers), które będą podłączone do lokalnej sieci offline WiFi. Każdy, kto będzie w zasięgu sygnału WiFi będzie miał dostęp do treści. Projekt powstaje w partnerstwie Wikimédia France z Agence universitaire de la Francophonie oraz Institut français (IF). Do projektu przystąpi około 20 uniwersytetów z 15 krajów Afryki Zachodniej.

 

Drugi szczyt "Iberoconf" w Santiago de Chile

Podczas pierwszego weekendu czerwca w Santiago de Chile, miał miejsce Drugi Iberamerykański szczyt Wikimedia (znany także pod nazwą "Iberoconf"). Wzięli w nim udział przedstawiciele projektów Wikimedia z Argentyny, Boliwii, Brazylii, Chile, Hiszpanii, Kolumbii, Meksyku, Portugalii, Urugwaju, Wenezueli oraz Włoch a także goście z Panamy, Peru, organizacji Wikimedia Foundation oraz Wikimedia Germany.

„Wikipedia Academy" w kwestii badań nad Wikipedią

Pod koniec czerwca Wikimedia Germany zorganizowała w Berlinie konferencję "Wikipedia Academy 2012", na którą zaproszeni zostali akademiccy badacze oraz członkowie projektów Wikimedia. Badania nad Wikipedią, które były głównym tematem konferencji w szczególnym stopniu dotyczyły ogólnego pojęcia bezpłatnej wiedzy, na której opiera się Wikipedia. Rozmaite dokumenty i filmy z konferencji są dostępne w Internecie.

Comiesięczne spotkanie Wikimedia Foundation dotyczące działalności z dnia 5 czerwca 2012 roku dotyczyło rocznego planu funkcjonowania fundacji na rok 2012/2013 zamiast ograniczenia się tylko do miesiąca czerwca. Nagranie wideo z minionego spotkanie zostanie umieszczone w projekcie Wikimedia Commons, mniej więcej w czasie publikacji rocznego planu.