Новини Вікімедіа, грудень 2015

This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, December 2015 and the translation is 100% complete."Wikidata Birthday Talk Magnus Manske.jpg" by Jason Krüger, freely licensed under CC BY-SA 4.0; "Solomon_Northup_by_Nebro,_edit.jpg" from Twelve Years a Slave (1853), public domain.; "(2011 Education for All Global Monitoring Report) -Government primary school in Amman, Jordan - Young girls reading.jpg" by Tanya Habjouqa, freely licensed under CC BY-SA 3.0 IGO; Collage by Andrew Sherman.

Ознайомтесь з головними новинами блогу Вікімедіа за жовтень 2015.

 
На честь 15-річчя Вікіпедії її спільнота проводить близько 150 заходів на шести континентах. Тим часом Фонд Вікімедіа оголошує про вклад, що підтримає Вікіпедію у майбутньому. Photo by Tanya Habjouqa, freely licensed under CC BY-SA 3.0 IGO.

15 січня ми відзначаємо день народження не просто Вікіпедії, а ідеї: що кожен може робити внесок у знання людства. На честь цієї дати Фонд Вікімедіа радо оголошує про Вклад Вікімедіа, постійне джерело фінансування, що забезпечить існування Вікіпедії для майбутніх поколінь. Ціль Фонду — зібрати 100 млн доларів за наступні 10 років. Ви можете слідкувати за всім, тегуючи @Wikipedia, використовуючи геш-теги #wikipedia15 та відвідавши 15.wikipedia.org.

 
Магнус Манске, дописувач Вікіпедії з 2001 року, говорить на вечірці з нагоди третього дня народження Вікіданих у 2015 році у Wikimedia Deutschland. Photo by Jason Krüger, freely licensed under CC BY-SA 4.0.

Манске добре пам'ятає ранні дні Вікіпедії: «Тоді, у 2001 році Вікіпедія була новачком. Ми всі були учнями, що починали з чистої сторінки, замахнувшись дорівнятися до Брокгауза чи Британніки, які здавалися вічними гігантами енциклопедичного світу. Я пам'ятаю, як на Головній сторінці було сказано: "У нас 15 непоганих статей. Ми хочемо, щоб їх було 100 000, тож давайте працювати". Під "непоганими" мались на увазі стаби з хоча б однією комою». У ті дні навіть MediaWiki — програмне забезпечення, на якому працює Вікіпедія та інші вікісайти у світі — не існувало. Однак зростання сайту підняло проблеми перед оригінальним кодом UseModWiki, оскільки він не встигав за зростанням навантаження. Манске розробив заміщення для UseMod, яке він назвав Phase II. Це ввело інновації, які редактори Вікіпедії використовують і зараз: простори назв, списки спостереження і списки внеску користувачів.

 
Solomon Northupнайбільш відвідувана стаття Вікіпедії 12 грудня, згідно з топ-100 від HatNote, нової програмки, що використовує новий API сторінок. Illustration from Twelve Years a Slave (1853), public domain.

Сторінки Вікіпедії та її сестринських проектів переглядають понад 16 млрд разів щомісяця — це вдвічі більше, ніж населення Землі. Популярність різних статей Вікіпедії дозволяє відслідковувати тенденції у суспільстві, якщо ставити прості запитання: що більш популярне в іспаномовній Вікіпедії, fideuà чи paella? Скільки переглядів Вікіпедія мовою пенджабі отримала після останнього марафону редагування? Про які дестинації люди найбільше шукають у німецьких Вікімандрах?

Тепер Ви можете скористатися новим API перегляду сторінок, щоб швидко і легко отримати відповіді на такі запитання. Програмний інтерфейс базується на архітектурі RESTful, що полегшує виведення даних з URI. Щоб було легше ним користуватися, існує клієнт на R та нещодавно випущений клієнт на python.

Коротко

Andrew Sherman, Digital Communications Intern, Wikimedia Foundation

Social Media
  • Стільки всього сталося у Вікіпедії за 15 років. Є і новий API перегляду сторінок, щоб побачити дещо з історії. Ознайомтеся з цими історіями та іншими новинами з блогу Вікімедіа за останній місяць.
  • Ознайомтеся з новим API перегляду сторінок та іншими новинами з блогу Вікімедіа за останній місяць.
  • Чи знаєте Ви когось, кому б хотілось почитати найкраще з блогу Вікімедіа цією мовою? Будь ласка, поширте цей допис!