Přehledy Wikimedia, duben 2014

This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, April 2014 and the translation is 93% complete.


Přehledy ze zprávy nadace Wikimedia a ze zprávy Wikimedia engineering za duben 2014 s výběrem dalších důležitých událostí v hnutí Wikimedia

Přehledy nadace Wikimedia

Wikimedia Labs přemístěny do nového datového střediska

Platforma Wikimedia Labs zpřístupňuje dobrovolníkům nástroje k usnadnění společného díla a umožňuje jim podílet se na technických operacích serverů Wikimedia. V trvalé snaze nadace snížit závislost na starém datovém středisku v Tampě na Floridě (USA) došlo v dubnu k přemístění Labs do nového datového střediska v Ashburnu ve Virginii, čímž bylo završeno mnohaměsíční úsilí personálu WMF i dobrovolníků pracujících na projektech Labs. Jednou z předností je přechod na nový souborový systém (NFS), který je mnohem spolehlivější než dříve používaný ve starém datovém středisku (GlusterFS, který měl na svědomí většinu selhání Labs a výpadků v předešlých měsících). V novém datovém středisku také mnoho projektů Labs používá interní proxy server, což přináší řadu výhod včetně přístupu HTTPS a zvýšené ochrany soukromí uživatelů. Provoz Toolserveru, předchůdce části "Tool Labs" ve Wikimedia Labs, má být ukončen k 30. červnu.

Nový prohlížeč médií začíná být spouštěn na projektech Wikimedia

Nadační tým pro multimédia spustil v dubnu na 14 pilotních projektech Media Viewer v0.2 v rámci přípravy na širší vývoj v květnu. Celkový ohlas byl příznivý a stále více dotázaných v rámci průzkumu hodnotilo tento prohlížeč multimédií jako užitečný. Tým též vytvořil sadu metrických palubních desek pro účely sledování četnosti používání MediaVieweru a jeho různých možností a rychlosti, s jakou přes Internet pracuje, a také sadu lokálních metrických palubních desek pro vybrané projekty: první výsledky ukázaly pokles času, po který se obrázky načítají, a naznačují, že MediaViewer se načítá rychleji než původní stánky s popisy souborů.

 
Lila Tretikovová

Nová výkonná ředitelka a vedoucí komunikací

 
Katherine Maherová

V dubnu se konaly přípravy uvítání nastávající nadační výkonné ředitelky Lily Tretikovové, která byla oznámena 1. května. Dne 1. června nahradí Sue Gardnerovou, která se přesune na post speciálního poradce. Lila Tretikovová se narodila v Sovětském svazu a jako náctiletá se přestěhovala do Spojených států. Posledních 15 let pracovala pro společnosti v oblasti San Francisco Bay v oboru technologií, především v oblasti open source; naposledy pro SugarCRM.

Též v dubnu byla oznámena Katherine Maherová jako nová nadační vedoucí oddělení komunikací.

Data a trendy

Celkový počet jednotlivých návštěvníků z celého světa za březen:

495 milionů (o 4,5 % více než v únoru, o 4,3 % méně než v předchozím roce)
(údaje od comScore pro všechny projekty nadace Wikimedia; údaje za duben zveřejní comScore v průběhu května)

Zobrazených stránek v dubnu:

20 697 000 000 (o 1,6 % méně než v březnu, o 0,6 % méně než v předchozím roce)
(Údaje ze záznamů serveru, obsahové stránky všech projeků nadace Wikimedia Foundation, včetně přístupů z mobilních zařízení, kromě Wikidat and hlavní portálové stránky Wikipedie.)

Aktivních registrovaných uživatelů v březnu 2014 (více než pět editací v hlavním jmenném prostoru za měsíc, kromě botů):

79 352 (o 4,6 % více než v únoru, o 2,84 % méně než v minulém roce)
(Data z databáze, všechny projekty nadace Wikimedia.)

Report Card (shrnující různá statistická data a trendy o projektech WMF):

http://reportcard.wmflabs.org/

(Definice)

Finance

 
Příjmy a výdaje nadace Wikimedia oproti plánu do 31, března 2014
 
Výdaje nadace Wikimedia podle činností do 31. března 2014

(Všechny informace o financování jsou aktuálně dostupné pouze do března 2014.)

Všechny finanční informace k měsíci či k roku jsou vázány k 31. květnu 2014.

Příjmy 40 957 259
Výdaje:
 Inženýrská skupina 12 358 813
 Skupina fundraisingu 2 989 855
 Grantová skupina 1 198 163
 Skupina programů 1 358 725
 Granty 3 961 161
 Management 582 854
 Právní pomoc/Komunita/Komunikace 2 831 941
 Finance/Lidské zdroje/Administrace 5 034 754
Celkové výdaje 30 316 266
Celkový přebytek (10 640 993)
v amerických dolarech
  • Příjem za měsíc březen je 1,71 mil. USD proti plánu 0,01 mil. USD, přibližně 1,7 mil. nebo 29 215 % nad plán.
  • Příjem od začátku roku je 40,96 milionů USD proti plánovaným 45,05 milionům USD, což je přibližně 4,09 milionu USD nebo 9 % pod plán.

Výdaje za měsíc březen činí 3,22 mil. USD proti plánu 4,57 mil. USD, přibližně 1,35 mil. nebo 30 % pod plán, převážně kvůli nižším mzdovým nákladům, hostingovým službám internetu, nárokům na granty , poplatkům za zpracování plateb a cestovním výdajům, částečně však kompenzováno vyššími právními poplatky a poplatky.

  • Výdaje od počátku roku činí 30,32 mil. USD proti plánu 36,37 mil., přibližně 6,05 mil. nebo 17 % pod plán, především kvůli nižším mzdovým nákladům, kapitálovým výdajům, hostingovým službám internetu, právním poplatkům, poplatkům za zpracování plateb, nákladům na rozvoj personálu, grantům a cestovním výdajům, částečně kompenzováno vyššími poplatky za vnější smluvní služby.
  • Hotovost a investice k 30. březnu: 50,7 milionů USD.
Videzáznam měsíčního setkání metriky a aktivit nadace Wikimedia za měsíc květen (1. května 2014)

Další zajímavosti z hnutí Wikimedia

 
Skupinové foto účastníků Wikimedia Konference 2014

Každoroční konference spojuje Wikimedia organizace v Berlíně

Od 10. až 13. dubna se delegáti poboček Wikimedia, nadace Wikimedia a jiných organizací a výborů hnutí Wikimedia účastnili Wikimedia Konference 2014 v Berlíně, pořádané německou pobočkou. V předchozích letech byly prezentace hlavně o činnostech poboček samotných, ale letos byla konference zaměřená více na organizační záležitosti a budoucnost hnutí Wikimedia. Ukázky z programu:

  • Wikimedia Německo prezentovala výsledky svého projektu Chapters Dialogue, kterým představila potřeby, cíle a příběhy poboček. Co se projektu týče, byli vyslechnuti delegáti všech poboček.
  • Konaly se i další sezení a workshopy, které diskutovaly, hodnotit úspěchy programových činností v hnutí.

Wikimediáni vzpomínají na Adrianne Wadewitzovou a Cynthii Ashley-Nelsonovou

 
Adrianne Wadewitzová v roce 2012
 
Snímky z přednášky o Cynthii Ashley-Nelsonové, konané za Wikimedia Konference 2014 krátce po její smrti

Hnutí Wikimedia truchlilo nad náhlou smrtí dvou předních wikipedistek v dubnu.

Adrianne Wadewitzová (User:Wadewitz) začala s editací Wikipedie v roce 2004 a provedla 50 000 editací. Byla známá jako badatelka, která obhajovala používání Wikipedie ve vzdělávání a pomáhala se zapojováním studentů k přispívání do Wikipedie jako součásti jejich kurzů (dnešní Education Program). Její práce na zmenšování trhliny mezi pohlavími si získala širokého uznání.

Cynthia Ashley-Nelson (User:Cindamuse) began editing Wikipedia in 2007, reaching over 33,000 edits. She participated in the Volunteer Response Team (OTRS) and was a moderator of the gender-gap mailing list. She passed away at the Wikimedia Conference in Berlin where she had just been elected vice-chair of the Affiliations Committee.

Wiki Education Foundation receives $1.39 million grant

The Wiki Education Foundation was initiated in 2013 as a spin-off of the Wikimedia Foundation, assuming responsibility for supporting the Wikipedia Education Program in the United States and Canada, formerly run by the Wikimedia Foundation. The program, in which students write Wikipedia articles in place of traditional term papers, created the equivalent of more than 7,000 printed pages of new, high-quality content during the fall term of 2013 and the equivalent of more than 36,000 printed pages of content since its start in 2010.

On April 14, the Wiki Education Foundation announced that it had received a $1.39 million grant from the Stanton Foundation. The grant covers the first year of a three-year funding period, and supports improvements in the education program in the US and Canada, as well as additional programs to improve underdeveloped content areas on Wikipedia.

See also