Wikimedia Foundation elections/Board elections/2015/fa

This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/Board elections/2015 and the translation is 97% complete.
Outdated translations are marked like this.
Info The election ended ۳۱ مهٔ ۲۰۱۵. No more votes will be accepted.
The results were announced on ۵ ژوئن ۲۰۱۵. Please consider submitting any feedback regarding the 2015 election on the election's post mortem page.

انتخابات سال 2015 هیئت امنا در فاصله 17تا 31 می 2015 برگزار می شود. اعضای جامعه ویکی مدیا این فرصت را دارند که سه نامزده را برای یک دوره دو ساله که در 2017 به پایان می رسد انتخاب کنند. هیئت امنا بالاترین مرجع حاکم بر ویکی مدیاست، سازمانی غیر انتفاعی که در ایالات متحده به ثبت رسیده است. بنیاد ویکی مدیا برنامه های متعددی چون ویکی پدیا و منابع مشترک را مدیریت می کند.

کمیته انتخابات نتایج را روز پنجم ژوئن 2015 یا پیشتر از آن اعلام خواهد کرد. ریز نتایج در دسترس خواهد بود.

اطلاعات برای رای‌دهندگان

 

چطور رای بدهیم

اگر شما واجد شرایط رای‌دادن هستید:

 1. ارائه‌های کاندیدها را مطالعه کنید و تصمیم بگیرید از کدام کاندید حمایت خواهید کرد.
 2. به صفحه رای‌گیری امن بروید.
 3. از دستورالعمل‌ها پیروی کنید.
آیا همچنان برای رای دادن دچار مشکل هستید؟ اینجا را ببینید

نیازمندیها

ویرایشگران

شما می‌توانید از هر حساب کاربری ثبت شده که در یکی از ویکی‌های ویکی‌مدیا در اختیار دارید برای رای دادن اقدام نمایید. شما صرفنظر از اینکه مالک چه تعداد حساب کاربری هستید فقط یکبار می‌توانید رای دهید. برای احراز صلاحیت، آن حساب کاربری می‌بایست:

 • و نداشتن قطع دسترسی در بیش از یک پروژه;
 • and have made at least 300 edits before 15 April 2015 across Wikimedia wikis (edits on several wikis can be combined if your accounts are unified into a global account);
 • and have made at least 20 edits between 15 October 2014 and 15 April 2015.

می‌توانید از ابزار قانونی بودن حساب برای تصدیق فوری برخی از شرایط ویرایشگران رأی دهنده استفاده کنید.

توسعه‌دهندگان

توسعه‌دهندگان اگر دارای شرایط زیر باشند حق رأی‌دارند:

 • مدیر سرور‌های ویکی‌مدیا با دسترسی شل باشند
 • Or have commit access and have made at least one merged commits in git to Wikimedia Foundation utilized repos between 15 October 2014 and 15 April 2015.
کارمندان بنیاد ویکی‌مدیا و پیمان‌کاران

Current Wikimedia Foundation staff and contractors qualify to vote if they have been employed by the Foundation as of 15 April 2015.

اعضای موسس بنیاد ویکی مدیا, اعضای مشاورین, اعضای کمیته اف دی سی

اعضای معتمدین فعلی و سابق ویکی مدیا, هیئت مشاورین بنیاد ویکی مدیا و اعضای کمیته بنیادهای انتشار واجد شرایط رای دادن هستند. اطلاعات برای نامزد کنندگان

هیئت امنا در پی تشکیل هیئتی متنوع است و می داند جامعه ویک مدیا به احتمال زیاد خود بخوبی می دانند چه کسانی مناسب کارند. آیا کسی را می شناسید که فکر می کنید نامزد خوبی برای عضویت در هیئت امناسا؟ اگر چنین است آنها را نامزد انتخاب برایاین سمت کنید.

شیوه نامزد کردن دیگری/غیر

اگر فکر می کند نامزدی واجد شرایط است می توانید از کمیته انتخابات بخواهید با او تماس بگیرد اطلاعات راجع به این سمت را در اختیارش گذارده دعودش کنند درخواست نامزدی کرده یا اگر پرسش دارد مطرح کند. برای این کار باید نامه ای الکترونیک برای آنان ارسال کنید.

نام کاربری کسی که می خواهید نامزد کنید آن شخص یا اشخاصر را مناسب چه سمتی می دانید مخالفتی با اینکه نام شما بعنوان معرف به نامزدی که پیشنهاد می کنید گفته شود دارید؟ شرح کوتاهی در اینکه چرا آن فرد را مناسب سمت پیشنهادی می دانید و چکار می توانند برای جنبش ویکی مدیا کنند

اتفاقات بعدی/سپس چه خواهد شد؟

انتخابات ویکی مدیا/انتخابات هیئت امنا کمیته مشوران بنیاد ویکی مدیا پس از دریافت پیشنهادات نامزدی با نامزدها تماس می گیرد تا اطلاعات راجع به سمت و شایط احراز را با آنان در میان می گذارد تا ببیند مایل به شرکت در انتخابات هستند یا خیر. در صورتیکه علاقمند به شرکت باشند راهنمائی های لازم در مورد اینکه چگونه درخواست نامزدی خود را تسلیم کنند در اختیارشان قرار داده می شود و به روال جاری می توانند در مورد سمت مورد نظر یا فرایند های انتخابات مطرح کنند

اصلاعات برای نامزدها

انتخاب اعضای جدید هیئت امنا منطبق بر وظیفه رعایت دقت اعضا باشد. هیئت باید به شیوه ای معقول، ساعی و مطلع و دقتی که یک فرد محتاط عادی در شرایط مشابه بکار می بندد عمل کند. بعنوان مثال این وظیفه دقت شامل گزینش دقیق افراد واجد شرایط برای عضویت در هیئت امنا می شود تا افرادی که موجب مشاجره می شوند بدان راه نیابند.

از کسانی که بفکر نامزدی در انتخابات هستند می‌خواهیم قبل از تسلیم درخواست نامزدی خود هندبوک حاوی اطلاعات راجع به هیئت امنا را بدقت بخوانند.

نقش‌ها و مسئولیت‌های اعضای هیات

هیئت امنا مسئول نظارت بر فعالیت‌های بنیاد ویکی‌مدیا است. اعضای هیئت مدیره مناسب امکان مدیریت مناسب توسط مدیر اجرایی و کارکنان را فراهم می‌کنند. آنها خودشان سازمان را مدیریت نمی‌کنند و در فعالیت‌های روزانه آن دخالتی ندارند. نقش نظارتی هیئت مدیره شامل تصمیم گیری، نظارت و رهبری است.

این مسئولیت‌ها شامل موارد زیر است:

 • تصمیم‌گیری درباره چشم‌انداز، راهبرد، اهداف و سیاست‌های سطح کلان سازمان.
 • نظارت بر عملکرد، ریسک‌ها، امور مالی و انطباق با قوانین در بنیاد ویکی‌مدیا.
 • مشاوره دادن به مدیر اجرایی و مدیران ارشد با تکیه بر تخصص و تجارب مرتبط اعضای هیات مدیره؛ و
 • تبیین و ابلاغ اهداف بنیاد ویکی‌مدیا به جامعه ویکی‌مدیا و عموم مردم.

اعضای هیات مدیره باید انسجام قانونی و اخلاقی این سازمان را حفظ کنند، به استخدام و جهت‌دهی اعضای جدید هیئت مدیره بپردازند و زمینه تنوع را در هیات مدیره فراهم کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نقش هیات‌های امنا به کتابچه راهنمای هیات مدیره بنیاد ویکی‌مدیا

شرایط نامزد شدن

برای احراز شرایط نامزد ها باید علاقمند و قادر به انجام وظائف هیئت امنا و خدمات در کمیته شامل صرف وقت و توانلازم برای کسب اطلاعات در مسائل ذیربط ، اتخاذ تصمیم های آگاهانه از روی حسن نیت و شرکت منظم در جلسات هیئت امنا باشند. نیازهای احراز شرایط برای نامزدها عین شرایطرأی دهندگن است است به اضافه شرایطی به شرح زیر

 • نباید محکومیت کیفری مهم از جمله فریبکاری یا نادرستی داشته باشید؛ و
 • نباید در مؤسسه ای غیرانتفاعی یا شرکتی دیگر بخاطر سوء مدیریت و سوء رفتار برکنار شده باشید؛ و

در هنگام نامزدی یا انتخاب طی ۳۰ روز قبل یا بیشتر از آن از فعالیت در هیچ‌ یک از پروژه های ویکی‌مدیا محروم نشده یا راه همکاری شما را نبسته باشند؛ و هنگام تسلیم درخواست نامزدی باید علناً نام حقیقی خود را اعلام کنید (زیرا هویت اعضای هیئت امناء از از مقوله اسناد عمومی است و نمی توان بطور ناشناس یا نام مستعار عضو هیئت امنای بنیاد ویکی‌مدیا شد؛

 • و دست کم هجده ساله یا طبق قوانین کشور خود به سن قانونی رسیده باشد؛ و
 • مدارک هویت خود را به بنیاد ویکی‌مدیا تسلیم کند (پایین را ببنید)

شیوه تسلیم در خواست نامزدی

درصورتی که حائز شرایط هستید می توانید به روش زیر درخواست خود را تسلیم کنید:

 1. خلاصه‌ای کوتاه با حداکثر 1200 کاراکتر (بدون در نظر گرفتن فاصله) بنویسید که بیان کند چگونه قرار است موجب تقویت کل هیات مدیره شوید و نظرات و تجربیات مرتبط خود و هر چیز دیگری را که فکر می‌کنید مرتبط باشد، شرح دهید. شما نمی‌توانید از خلاصه نامزدی خود برای پیوند دادن به فهرست تاییدیه‌ها یا سایر صفحات پلتفرم استفاده کنید و همچنین نمی‌توانید با سایر نامزدها ائتلاف تشکیل دهید.
 2. شرح مختصر معرفی خود را بین ساعت 00.00 اول آوریل 2015 به وقت هماهنگ جهانی (UTC) تا ساعت 23.59 پنج می 2015 (به وقت جهانی) تسلیم کنید. مهلت اعمال تغیییرات در این شرح تسلیمی تنها تا سه روز پس از تحویل یا تا روز پنجم می است مگر در مورد اصلاحات جزئی (چون اغلاط املائی) یا ترجمه. هرگونه افزودن یا تغییر محتوی پس از مهلت تعین شده مهر زمانی خورده جدای از شرح مختصر اولیه ارائه خواهد شد و تنها در صورتی به رای دهندگان ارائه می شود که مثل شرح مختصر اولیه به کلیه زبان ها ترجمه شده باشد. باید توجه داشت تسلیم زود تر شرح مختصر فرصت ترجمه به زبان های بیشتری را در اختیار خواهد گذارد و شرح هائی که درست پیش از پایان موعد مقرر یا نزدیک به آن تسلیم شده باشد نمی تواند ترجمه وسیع بزبانهای مختلف بیابد.
 3. لطفا توجه داشته باشید برای اینکه به به رای دهندگان فرصت داده شود سریعا با نامزدها محشور شوند شرح های دریافت شده 48 ساعت پس از دریافت برای ترجمه تخصصی ارسال خواهد شد. در حالی که ارسال ترجمه های اول هر 24 ساعت صورت می گیرد اصلاحات بعدی را بصورت گروهی ارسال می کنند و ممکن است بیشتر زمان ببرد.
 4. اوراق هویت خود را قبل از ساعت 23.59 پنجم می 2015(UTC) تحویل دهید.

وقتی بعنوان نامزد ثبت نام می کنید یکی از اعضای کمیته انتخابات در جهت آرائه اطلاعات بیشتر در مورد تأمین این شرط بطور خصوصی با شما تماس می گیرد.

نامزد هائی که نتوانند شرایط و مهلت های فوق الذکر را بر آورده سازند رد صلاحیت می شوند. تسلیم اوراق هویت به بنیاد ویکی مدیا.

نامزدهای احراز این سمت باید اوراق هویت و اثبات رسیدن به سن قانونی خود را بعنوان یکی از شروط نامزدی را ارائه کنند. اوراق هویت و رسیدن به سن قانونی می تواند به یکی از طرق زیر ارائه شود:

روگرفت/تصویر یا اسکن گواهی نامه رانندگی شخص روگرفت/تصویر یا اسکن گذرنامه روگرفت/تصویر یا اسکن هر سند رسمی نمایانگرنام واقعی و سن نامزد.

این اوراق می تواند به یکی از طرق زیر تحویل بنیاد ویکی مدیا شود

از طریق ارسال نامه الکترونیک به ویکی مدیا از طریق ارسال فکس دسنگاه گیردنده فکس ویکی مدیا (چنانچه از این روش استفاده می کنید لطفا اطلاعات را به روش امن برای ویکی مدیا بفرستید تا بدانند قرار است فکس برسد/دریافت شود). از طریق پست (اسنیل میل: snail mail) به:

Wikimedia Foundation Inc.
ATTN: JAMES ALEXANDER
149 New Montgomery Street, 6th Floor
San Francisco, CA 94106
USA

توجه داشته باشید ارسال پستی را توصیه نمی کنیم. چنانچه مدارک نامزد پیش از پایان مهلت 23.59 (UTC) پنجم می 2015 به دفاتر بنیاد ویکی مدیا نرسد استثنائی قائل نخواهیم شد.

سازمان/ سازمان دهی

جدول زمانی

پنجم می آخرین مهلت دریافت مدارک و احراز هویت است

 • 5– شانزده می پرسش و پاسخ میان نامزدها و جامعه ویکی مدیا

17 ها 31 می مهلت رأی دادن ا تا 5 می بررسی آراء 5 می روز تعین شده برای اعلام نتایج انتخابات