This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation/Communications/Sound Logo and the translation is 57% complete.
Outdated translations are marked like this.
Sound Logo

What a journey

More than a year ago, we embarked on a new journey: to find a sound logo for Wikimedia. Inspired by the Wikimedia movement's experience of visual logo contests and mandated by the Foundation's Board of Trustees, the Sound Logo team, together with Wikimedians, engaged with audio professionals and sound enthusiasts around the world, created an online collection of sounds, had on-wiki conversations, hosted community calls, organized workshops in sound editing and audio production, attended virtual and in-person community events, and created listening booths.

3,235 sound logos were submitted by 2,094 participants in 135 countries during the month-long contest between September and October, 2022. Per community curiosity, the Sound Logo team shared random batches of submissions as they were coming in. The interpretations of the creative prompts were just fascinating – sounds of crowds and birds, pages turning, knocking on doors, drums, chimes, and gongs, vocals, mouse clicks, and typing on keyboards.

Luckily, there was help!!! Community members volunteered to screen submissions as they were coming in, and at the end, a selection committee of Wikimedians, in collaboration with audio professionals from the MassiveMusic network, presented the movement with 10 sound logos to vote on.

We thought to give the finalists a fair chance and prompted voters to listen to all 10 sound logos and order them according to their preferences. A strong method previously used in Wikimedia visual logo contests was selected to determine the winning sound for Wikimedia. 2065 votes were cast with 76.7% of voters registered on Wikimedia Commons for more than a year. And now, officially, we have the winning sound.

The winning sound

Thaddeus Osborne is from Norfolk, Virginia, USA; nuclear engineer by day and music producer at heart. He conceptualized our sound logo based on what knowledge consumption and seeking information mean to him: leafing through books, the crescendo of wanting more, and that unquenchable thirst for learning. Read more.

Thank you!

Preparing Wikimedia content for audio devices and doing it in a way that was true to our values and practices was not an easy endeavour. Many thanks to the screening team of volunteers, the selection committee, the dynamic team of community liaisons, and most importantly, you! We are grateful to many of you who took part in on-wiki, virtual, or in-person conversations, listened, shared, voted, or in any other way participated to help bring us to where we are today, with a sound logo for Wikimedia projects. Thank you, well played.

Hej, počítači, jak zní veškeré vědomosti lidstva?

V dnešní době mohou lidé klást počítačům a chytrým zařízením otázky "svým hlasem" a hlavní vyhledávače, které slouží veřejnosti, se dotazují projektů Wikimedia, aby na ně odpověděly. Bez zvukového loga jako prostředku k identifikaci obsahu Wikimedia veřejnost bohužel ne vždy ví, že tyto znalosti pocházejí z Wikimedia, důvěryhodného zdroje ověřitelných informací. Proto, stejně jako tomu bylo v minulosti s jinými grafickými logy, připravuje nadace Wikimedia veřejnou soutěž na zvukové logo Wikimedia. Zvukové logo (podobně jako grafické logo) je zvuk, který by reprezentoval Wikimedii a odlišoval ji od ostatních médií, aby pomohl její identifikaci a rozpoznání veřejností.

Protože se jedná o zcela nový proces pro komunitu Wikimedia, organizační tým se domnívá, že způsob společného hraní a zkoumání zvuku bude užitečný... a zábavný. Sestavili jsme seznam nápadů a témat, která by mohla popisovat, co Wikimedia představuje, spolu se zvukovými nahrávkami, které by mohly být použity. Tato zvuková laboratoř je určena k tomu, abyste ji doplňovali (a upravovali) a rozvíjeli a experimentovali s nápady a tématy jaké by mohlo být zvukové logo. Není určena k předepisování, ale jako podnět ke konverzaci.

Read our Diff blog series to learn more:


Časová osa

Předběžný harmonogram soutěže je uveden níže. Hodláme jej průběžně aktualizovat, ale může se měnit podle potřeby.

říjen 2021 do únor 2022 březen + duben 2022 květen + červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 září 2022 říjen 2022 prosinec 2022 březen 2023
Fáze 1: Základní osvěta a diskuse Příprava projektového týmu Fáze 2: Oslovení komunity a diskuse návrh soutěže na základě rozhovorů a podnětů Události se zvukovým logem na Wikimanii Fáze 3: Soutěž Výběr do užšího výběru, hlasování Hlasování Výsledky
Události komunity, první diskuse o rozsahu Project team set up Diskuse o návrhu soutěže s komunitou Finalizace soutěžního návrhu Submission portal set up; team of liaisons; Screening Team and Selection Committee set up The global contest for The Sound of All Human Knowledge launches Contest closes, initial copyright reviews, Selection Committee shortlists Voting on Wikimedia Commons, Dec. 6-19, early results shared The Wikimedia sound logo, The Sound of All Human Knowledge is officially revealed.

Projektový tým

My jsme...

Wikimedia Foundation Communications Department:

... and fantastic liaisons:

Together, we’re leading and supporting the global contest for the Wikimedia sound logo.

Music Production Drop-in Clinic

If you want to learn more about sound logos, need help with your submission, or if you have a great idea for one, but don't know how to capture it, join this conversation with our technical partner MassiveMusic on September 29, 15:00-16:00 UTC. Sign up directly on Zoom or below using your Wikimedia username and we will send you the call link using the "Email this User" feature. Please share your questions in advance so we can best adapt the workshop for you.

Masterclass led and recorded by MassiveMusic on how to create a sound logo for the Wikimedia The Sound of All Human Knowledge contest.

Konverzace v komunitě

Druhá fáze soutěže o zvukové logo Wikimedia zahrnovala otevřené komunitní rozhovory o návrhu soutěže (jejíž slidy si můžete prohlédnout [$url zde]). Proběhla dvě setkání, 27. května a 2. června. Videozáznam z 27. května je k dispozici [:c:File:Wikimedia Sound Logo meeting 1.webm zde]. Prezentace zahrnovala rozebrání zvukového loga TED, ukázku několika základů používání zvukového softwaru Audacity a základů nahrávání zvuku, shrnutí návrhu soutěže a jeho vývoje a otázky a odpovědi.

Více zde.

Phase 2: sound logo at different community events

Fáze 1 propojení s komunitami

Níže je uvedena tabulka všech míst - minulých i budoucích -, kde se kromě naší diskusní stránky spojujeme s wikipedisty a hovoříme o projektu zvukového loga. Pokud byste chtěli tým pozvat na svou akci nebo si domluvit telefonát, abychom si o projektu popovídali, napište nám prosím soundlogo wikimedia.org. V případě potřeby se můžeme domluvit na tlumočení, abychom mohli hovořit se skupinami v jiných jazycích než v angličtině.

Název skupiny nebo diskuse Souhrn Poznámky k události
WikiArabia - Kulatý stůl konference, 15 říjen 2021 Tas a Samir ze týmu Brand Studio a Kelsi z Movement Communications se spojili s přibližně 25 dobrovolníky v rámci kulatého stolu o zvukovém logu na konferenci WikiArabia 2021. Tas představil úvod do zkoumání zvukového loga pro obsah Wikimedie, do kterého se nezapojil žádný z návštěvníků a v rámci hovoru nebyly položeny žádné otázky, ale přítomní byli o této možnosti informováni. Viz odkaz na program a poznámky.
Strategická síť poboček Wikimedia - prezentace a otázky a odpovědi, 31 říjen 2021 (obě setkání) Kelsi z týmu zvukového loga se na prvních říjnových setkáních SWAN 2021 spojila s přibližně 30 dobrovolníky z celého hnutí. Myšlenka zvukového loga byla přijata obecně pozitivně, včetně otázek týkajících se ochranných známek, používání dobrovolníky a toho, zda by zvukové logo mohlo obsahovat slova. Dobrovolníci také projevili nadšení z nadcházející soutěže o zvukové logo tím, že se ve vedlejším chatu podělili o nápady na logo.

Na druhém setkání SWAN, které se konalo 31. října v 18:30 UTC, se tým Brand Studia (zastoupený Mathotem, Zackem a Samirem) spojil s přibližně 40 dobrovolníky. Tým Brand Studia poděkoval nominovaným komunitním poradcům, kteří pomohli nasměrovat další kroky práce na značce, která zahrnuje plány na rozšíření flexibilních možností pojmenování, pilotní projekt jednotné komunity, aktualizaci stávajícího portálu s pokyny pro značku na metě a průzkum zvukového loga. Účastníci oslavovali pozitivní dopad barevného dopisu k hnutí a obecně byli potěšeni tím, že se iniciují projekty značky, které hnutí znovu a jistěji podporují. Pozitivní zájem a užitečné návrhy se týkaly také projektu zvukového loga, zejména pokud jde o to, že vyžaduje jasné pokyny pro jeho používání.

Viz odkaz na událost a poznámky.
Výbor pro komunikaci, 26. října 2021 Mathoto, Tas a Lena z týmu zvukového loga se připojili k pravidelné schůzce komunikačního výboru, která se konala 26. října 2021 (přítomno 9 členů komunity). Mathoto se podělil o přehled dalších kroků v oblasti značky a představil myšlenku průzkumu zvukového loga. Obdrželi jsme užitečné návrhy týkající se zarámování myšlenky projektu a inspirace pro soutěž o zvukové logo.
WikiIndaba WikiIndaba- Kulatý stůl konference, 04 listopad 2021 Tým studia značky uspořádal na konferenci Wiki Indaba 2021 kulatý stůl oddělení komunikace WMF. Mathoto se podělil o přehled dalších kroků v oblasti značky se zaměřením na to, jak bude nadace aktualizovat stávající portál s pokyny pro značku Wikimedia na metě, a Tas sdílel informace o projektu Sound Logo. Sound Logo nevyvolalo žádný pozoruhodný ohlas, protože mnoho komentátorů chtělo vědět více o aktualizacích směrnic značky a školeních plánovaných na příští rok. Další informace naleznete v odkazu na událost a v poznámkách k zasedání.
Wikimedia CEE Online Meeting - Kulatý stůl konference, 06 listopad 2021 Tým Brand Studia (Mathoto, Tas, Samir) se spojil s přibližně 30 dobrovolníky ze střední a východní Evropy v rámci kulatého stolu oddělení komunikace WMF na Wikimedia CEE Online Meeting 2021. Mathoto zrekapituloval usnesení rady pro práci se značkou, Tas představil úvod do zkoumání zvukového loga pro obsah Wikimedia a Samir prezentoval projekt konsolidace a aktualizace směrnic pro značku Wikimedia. Zvukové logo se setkalo s dobrým přijetím a velkým zájmem. Několik komunit se podělilo o kreativní nápady na zvuky, stávající případy použití (například mluvená Wikipedie a WikiQR) a nové případy použití (například pohyblivé audiovizuální logo pro obsah Wikimedia). Můžete si prohlédnout program a nahrávky.

Frankofonní konference WikiConvention - kulatý stůl konference, 20 listopad 2021

Tas a Kelsi z týmu zvukového loga prezentovali nový projekt zvukového loga před asi 50 účastníky frankofonní konference WikiConvention. Odezva publika byla celkově pozitivní a padaly dotazy, zda bude mít zvukové logo také doprovodné pohyblivé vizuální logo, jak dobře bude projekt podporovat menšinové jazyky, zda bude zvukové logo obsahovat řeč nebo text a zda bude zvukové logo jazykově neutrální. Můžete si prohlédnout odkaz na událost a poznámky k setkání.

Níže přidejte své uživatelské jméno

Přidejte sem své uživatelské jméno, abyste získali další informace o soutěži a byli informováni o jejím průběhu.

Připojte se

Reference