Вікідані/Примітки/Вимоги

This page is a translated version of the page Wikidata/Notes/Requirements and the translation is 100% complete.

Вікідані отримали дуже багато уваги ще до того, як був написаний хоч один рядок коду. Це дуже заохочує, але також і веде до завеликих очікувань. Вікідані — це багато речей для багатьох людей. Вони засновані на ідеях, пропозиціях і технологіях, що розвивались майже десятиліття всередині руху Вікімедіа і ще довше до того. Очевидно, що на шляху Вікіданих вперед і при прийнятті рішень ми виправдаємо не усі очікування.

Ця коротка нотатка має на меті зібрати деякі базові вимоги до Вікіданих для того, щоб упевнитись, що дискусія та збір ідей спільнотою має усі шанси бути продуктивними.

Наступні вимоги не обговорювані:

 1. Вікідані будуть проектом Вікімедіа, тобто підтримуватиме і керуватиме ним Фонд Вікімедіа. Це прямо означає, що Вікідані будуть слідувати принципам і настановам руху Вікімедіа.
 2. Програмне забезпечення Вікіданих буде розроблятись під відкритою ліцензією і буде базуватись тільки на відкритому ПЗ.
 3. Запуск Вікіданих має влитись у нинішню інфраструктуру Фонду Вікімедіа якнайлегше. Це означає, що ми повинні якнайточніше відповідати інфраструктурі вивантаження, створення резервних копій та інших операцій. Це прямо передбачає використання MediaWiki, PHP, MySQL, etc.
 4. Вміст Вікіданих буде доступним під вільною ліцензією.
 5. Вміст Вікіданих буде експортуватись з використанням вільних стандартних форматів.
 6. Успішність Вікіданих полягає не в кількості даних, які зберігаються, а в створенні здорової спільноти і їх корисності для Вікіпедії та інших проектів.
 7. Вікідані не істинні, але містять твердження і посилання на джерела. Це може бути суперечливо.
 8. Вікідані будуть повністю інтернаціоналізовані і доступні усіма мовами проектів Вікімедіа.
 9. Виразність Вікіданих буде обмеженою. Завжди існуватимуть такі приклади знань, якими Вікідані не зможуть оперувати. Ми сподіваємось, що ця виразність поглибиться з часом.
 10. Розробники Вікіданих не впливають на вміст Вікіданих, точно так, як розробники MediaWiki не впливають на вміст Вікіпедії. Вони можуть також бути редакторами Вікіданих, але вони не мають особливих прав у порівнянні з іншими.

Наступні вимоги є наполегливими рекомендаціями до дизайну Вікіданих:

 1. Вікідані є соціотехнічною системою. Замість намагання бути занадто розумними ми покладаємось на спільноти Вікімедіа.
 2. Першою метою Вікіданих є обслуговування реальних випадків використання у Вікіпедії, а не створення якоїсь форми уявної бездоганності у представленні знань.
 3. Вікідані мають балансувати між легкістю використання та виразністю тверджень. Користувацький інтерфейс не повинен бути складним просто через деякі винятки і крайнощі.
 4. Що є винятком, а що ні, залежить від того, як часто воно з'являється у Вікіпедії. Уникаючи анекдотичної очевидності чи гіпотетичних прикладів, ми будемо аналізувати Вікіпедію і бачити, наскільки типовими є певні випадки.
 5. Будьмо прагматичними. Завершений краще ніж досконалий.
 6. Вікідані будуть забезпечувати чимало даних, які можуть використовуватись у дослідженнях. Ми хочемо переконатись, що їх легко використовувати.
 7. Вікідані будуть забезпечувати API інтерфейс для створення альтернативних користувацьких інтерфейсів, більш інтелектуальних, ніж стандарний.
 8. Вікідані можуть редагуватись як людьми, так і ботами. Але користувачі, що запускають ботів, мусять мати на увазі їхню підвищену відповідальність, аби не вразити спільноту.