VisualEditor/Newsletter/2015/Luty

This page is a translated version of the page VisualEditor/Newsletter/2015/February and the translation is 100% complete.


Od czasu wydania ostatniego newslettera zespół Editing naprawił wiele bugów, pracował nad wyglądem VisualEditora, nadchodzącym narzędziem cytowania Citoid oraz nad zastosowaniem VisualEditora do skomplikowanych systemów pisma. Raporty o stanie obecnym są zamieszczane na on mediawiki.org. Planowane działania opisuje się w harmonogramie.

VisualEditor

Wikimedia Foundation określiła priorytetowe zadania na ten kwartał (od stycznia do marca). Pierwszym jest przygotowanie VisualEditora na włączenie go wszystkim nowym użytkownikom oraz niezalogowanym na dużych Wikipediach. Możesz pomóc w określaniu wymagań tego kroku. Od środy, 11 lutego o godz. 12:00 PST (20:00 UTC) rozpoczną się cotygodniowe spotkania, otwarte dla wolontariuszy. Powiedz Wiceprzewodniczącemu Engineering Damonowi Sicore, Product Managerowi Jamesowi Forresterowi oraz reszcie zespołu, które bugi i funkcje są dla ciebie najważniejsze. Decyzje podjęte w trakcie tych spotkań rozstrzygną, jaka praca jest potrzebna do realizacji zadań przyjętych na ten kwartał. Szczególnie mile widziana jest obecność wolontariuszy edytujących w wikikodzie. Informacje o sposobach dołączenia do spotkań będą ogłaszane na portalu na krótko przed rozpoczęciem spotkań.

Z powodu istotnych zmian w MobileFrontendzie i VisualEditorze, przez kilka dni na początku stycznia VisualEditor nie działał poprawnie w wersji mobilnej. Zespoły przepraszają za problem.

Ostatnie poprawki

Nowy design VisualEditora jest zgodny ze frontendowym standardem określonym przez zespół Design. Opublikowano kilka nowych wersji dokumentacji OOjs UI, zastosowanej w VisualEditorze i innych rozszerzeniach MediaWiki. Większość zmian była drobna, jak zmiana wielkości tekstu i ilości pustej przestrzeni w niektórych oknach. Przyciski mają spójnie określony kolor, zależny od akcji:

  • rozpoczęcie nowego zadania, jak otwarcie okna ⧼visualeditor-toolbar-savedialog⧽:  niebieski ,
  • podjęcie konstruktywnej decyzji, jak wstawienie przypisu: zielony ,
  • usunięcie albo rezygnacja z zadania, jak usunięcie linku:   czerwony , albo
  • neutralna akcja, jak otwarcie linku w nowym oknie:   szary.

Edytor TemplateData został napisany od nowa w celu użycia innego designu, korzystającego z tego samego systemu OOjs UI, co VisualEditor. (T67815, T73746.) Ta zmiana naprawiła kilka bugów i polepszyła użyteczność. (T73077T73078.)

Narzędzie Znajdź i zamień w długich dokumentach jest szybsze. Nie podświetla każdego trafienia, jeżeli jest ich ponad sto na ekranie. (T78234.)

Twórcy hebrajskiej i rosyjskiej Wikipedii wystąpili z wnioskami o włączenie VisualEditora w przestrzeni nazw Brudnopis. (T86688, T87027.) Jeżeli twoja społeczność chce, aby VisualEditor był włączony w następnej przestrzeni nazw na twojej wiki, możesz zgłosić wniosek w Phabricatorze. Prosimy, załącz link do dyskusji na temat wnioskowanej zmiany.

Patrząc w przyszłość

Zespół Editing niedługo włączy funkcję autouzupełniania cytowań. Citoid pobiera URL lub DOI rzetelnego źródła i zwraca uzupełniony, sformatowany przypis bibliograficzny. Po dodaniu przypisu będzie można zmienić lub dodać dane w przypisie w taki sam sposób, w jaki edytuje się w VisualEditorze każdy istniejący przypis.Planowane jest wsparcie ISBN, PMID i innych identyfikatorów. W późniejszym czasie użytkownicy będą mogli zmieniać dane każdej strony zapamiętywane przez Citoid, poprawiając precyzję i zmniejszając potrzebę każdorazowego ręcznego poprawiania.

Będziemy potrzebowali pomocy użytkowników w testowaniu nowego designu wstawiania znaków specjalnych, szczególnie jeżeli znasz walijski, bretoński albo inny język, który często używa znaków diakrytycznych lub znaków specjalnych. [Przyp. tłum.: wydaje się, że polski też się zalicza.] Nowa wersja powinna być dostępna do testowania za kilka tygodni. Skontaktuj się z Whatamidoing (WMF), jeżeli chcesz być powiadomiony o terminie.Po tym, jak zostaną zakończone prace nad narzędziem do znaków specjalnych, VisualEditor zostanie włączony wszystkim użytkownikom na Wikipediach fazy 5. Dotyczy to ok. 50 średnich i małych Wikipedii, w tym Afrikaans, azerbejdżańskiej, bretońskiej, kirgijskiej, macedońskiej, mongolskiej, tatarskiej i walijskiej. Termin włączenia nie został jeszcze ustalony.

Pracujmy razem

Elitre (WMF)