Translation requests/WMF/Board of Trustees/pl

Rada Powiernicza Fundacji Wikimedia zarządza Fundacją oraz nadzoruje pozyskiwanie i rozdzielanie darów pieniężnych. Rada stanowi najwyższą władzę organizacji Wikimedia Foundation Inc. (artykuł IV, sekcja 1 statutu Fundacji Wikimedia). Rada składa się z siedmiu członków.

  • Michael Snow Przewodniczący (do czasu wystawienia kandydatury przez lokalnych partnerów Fundacji)
  • Jimmy Wales, przewodniczący senior (kadencja do grudnia 2008)
  • Jan-Bart de Vreede, wiceprzewodniczący (kadencja do grudnia 2008)
  • Domas Mituzas, sekretarz wykonawczy (do czasu wystawienia kandydatury przez lokalnych partnerów Fundacji)
  • Stu West, skarbnik (kadencja do grudnia 2008)
  • Kat Walsh (kadencja do lipca 2009)
  • Ting Chen (kadencja do lipca 2009)

Michael Snow

edit
Michael Snow

Michael Snow został wybrany przewodniczącym Rady w lipcu 2008. Pracę w Radzie rozpoczął w lutym 2008. W projektach Wikimedia jest aktywny od 2003 roku. Jednym z jego osiągnięć było utworzenie The Wikipedia Signpost, gazety społecznościowej dla edytorów angielskojęzycznej Wikipedii. Urodził się w Pfullendorf w Niemczech, obecnie mieszka w Seattle. Michael jest prawnikiem, doktorat obronił na University of Washington.

Jimmy Wales

edit
Jimmy Wales

Jimmy Wales jest przedsiębiorcą internetowym, entuzjastą mechanizmu wiki oraz założycielem Wikipedii.

Jimmy urodził się w Huntsville w stanie Alabama w 1966 roku. Ukończył Auburn University i University of Alabama. Pracował jako dyrektor ds. badań w Chicago Options Associates, firmie handlującej opcjami i kontraktami terminowymi, mieszczącej się wtedy w Chicago. W połowie lat 90. założył Bomis, spółkę internetową koncentrującą się na różnych aspektach popkultury, wykorzystująca, jako jedna z pierwszych, dane oparte na wolnej licencji z Open Directory Project.

W roku 1999 Wales wpadł na pomysł bezpłatnie rozpowszechnianej encyklopedii i założył Nupedię. Jako redaktora naczelnego zatrudnił filozofa Larry'ego Sangera. Napisanie dla niej oprogramowania zlecił dwóm programistom. Pomysł Nupedii nie cieszył się dużym powodzeniem, być może ze względu na przyjęcie przez nią w całości modelu ex cathedra, w przeciwieństwie do Wikipedii, która jest wielkim "targowiskiem" wiedzy. Po dwóch latach pracy nad Nupedią jej zespół uruchomił Wikipedię, aby wspomóc pozyskiwanie do tej pierwszej treści; Wikipedia okazała się natychmiastowym sukcesem, choć w sposób nieco inny niż planowano, i Nupedia została zamknięta. W roku 2003 Jimmy założył Fundację Wikimedia, organizację non-profit wspierającą Wikipedię i jej siostrzane projekty.

W 2004 Jimbo założył firmę Wikia, a w połowie 2005 roku dołączył do zespołu Centrum na rzecz Internetu i Społeczeństwa przy Szkole Prawa Uniwersytetu Harvarda. W październiku 2005 wszedł do rady nadzorczej firmy Socialtext, dostawcy technologii wiki dla biznesu. Mieszka w St. Petersburgu na Florydzie.

Jan-Bart de Vreede

edit
Jan-Bart de Vreede

Jan-Bart de Vreede został nominowany wiceprzewodniczącym Fundacji Wikimedia w styczniu 2007. W Radzie zasiada od grudnia 2006.

Praca w Fundacji Kennisnet pozwoliła Jan-Bartowi m.in. poświęcać czas promocji oprogramowania wiki i projektów Wikimedia w edukacji. Fundacja Kennisnet jest holenderską organizacją finansowaną ze środków publicznych. De Vreede jest w niej odpowiedzialny za portale edukacyjne oraz niektóre narzędzia do tworzenia treści. Poprzez swoją pracę w Kennisnet Ict op School był zaangażowany w projekty Wikimedia od 2004 roku, brał też udział w obu konferencjach Wikimania, gdzie był jednym z prezenterów.

Większość dzieciństwa spędził w Holandii, ale mieszkał również na Sri Lance, Malediwach, w Kenii i w USA. Studiował kierowanie przedsiębiorstwami w Rotterdamskiej Szkole Zarządzania.

Domas Mituzas

edit
Domas Mituzas

Domas Mituzas dołączył do Rady w lutym 2008. Technologią, na której oparta jest Wikipedia, zaczął zajmować się w 2004 i od tego czasu pracuje nad kwestiami wydajności i funkcjonowania stron. Pracuje również w dziale usług firmy MySQL AB (przejętej ostatnio przez Sun Microsystems). Wcześniej pracował nad usługami sieciowymi na Litwie i w innych krajach fbałtyckich. Urodził się i mieszka w Wilnie.

Kat Walsh

edit
Kat Walsh

Kat Walsh jest wikimedianką z miasta Herndon w stanie Wirginia, położonego tuż obok Waszyngtonu. Obecnie studiuje prawo technologii i własności intelektualnej w Szkole Prawa na George Mason University.

Kat od lutego do sierpnia 2006 pracowała dla Wikii, gdzie była członkiem zespołu Wsparcia Społeczności. Jako członek Komitetu Komunikacji Fundacji Wikimedia często rozmawia z mediami na temat projektów Wikimedia i odpowiada na e-maile przysyłane do Fundacji. W październiku 2005 została wybrana do Komitetu Arbitrażowego angielskojęzycznej Wikipedii, w którym zasiadała aż do chwili znalezienia się w Radzie Powierniczej. Kat jest także fagocistką klasyczną. Posiada dyplom licencjata w dziedzinie muzyki uzyskany na Stetson University.

Stu West

edit
Stu West

Stu West dołączył do Rady w kwietniu 2008. Posiada ponad piętnastoletnie doświadczenie, pochodzące między innymi z pracy na kierowniczych stanowiskach w notowanych na nowojorskiej giełdzie spółkach, takich jak Yahoo! czy TiVo oraz w firmie finansowej J.P. Morgan. Pracował również w misji Stanów Zjednoczonych przy ONZ. Jego wykształcenie obejmuje tytuł licencjata historii uzyskany w Yale University ze specjalizacją z dyplomacji dwudziestowiecznej i program edukacyjny dla rozwijających się firm zdobyty w Szkole Biznesu Uniwersytetu Stanforda. West jest obywatelem Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii, aktualnie mieszka w obszarze zatoki, nad którą leży San Francisco.

Ting Chen

edit
Ting Chen

Ting Chen został wybrany członkiem społecznościowym Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia w czerwcu 2008, zaś do Rady oficjalnie dołączył w lipcu 2008.

Ting Chen urodził się Szanghaju w 1968 roku. Dorastał w Harbinie, w północno-wschodniej części kraju, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej i gimnazjum. W 1989 wyjechał do Brunszwiku (Niemcy), gdzie rozpoczął studia elektrotechniczne, ze specjalizacją w półprzewodnikach i ich właściwościach fizycznych. Studia ukończył w 1993 roku. Obecnie pracuje jako informatyk w Moguncji.

Jego pierwsze doświadczenia z wirtualną społecznością miały miejsce w trakcie studiów uniwersyteckich, gdzie poznał niemiecki Fido-Net; przez szereg lat moderował tam forum na temat nauki i wiedzy. Dowiedział się o Wikipedii i innych projektach Fundacji Wikimedia poprzez wiadomość o osiągnięciu przez niemieckojęzyczną Wikipedię okrągłej liczby artykułów w roku 2003. Od tego czasu Wikipedia stała się jego nowym hobby. Zaczynał na niemieckojęzycznej Wikipedii, z której przeszedł szybko do młodej wówczas chińskojęzycznej Wikipedii. Ting Chen uczestniczył w pierwszej konferencji Wikimania (Wikimania 2005) we Frankfurcie, gdzie wziął udział w panelu dyskusyjnym i przedstawił społeczność chińskojęzycznej Wikipedii. Pomógł też zorganizować trzecią konferencję Wikimania (Wikimania 2007) w Tajpeju.

Byli członkowie Rady

edit
Angela Beesley (czerwiec 2004 – lipiec 2006)
Zaangażowana w projekty Wikimedia od lutego 2003, należała do pierwszego składu Rady Powierniczej, a obecnie zasiada w Radzie Doradczej. Współzałożycielka i wiceprezes ds. społeczności w świadczącej usługi związane z komercyjnym wykorzystaniem systemów wiki firmie Wikia, jedna z autorek książki Wikis: Tools for information Work and Collaboration (2006). Przed zaangażowaniem się w Wikipedię Angela była badaczką w dziedzinie pedagogiki i autorką systemów oceniania uczniów. Urodziła się w Anglii, mieszkała także w Niemczech i Australii.
Angela zasiadała w Radzie Powierniczej do swojej rezygnacji ze stanowiska; jej następca został wybrany 26 września 2006.
Więcej o Angeli: Biografia w angielskiej Wikipedii | Wikia, Inc.
Michael Davis (2003 – listopad 2007)
Michael Davis jest absolwentem Williams College i University of Chicago. Zanim dołączył do projektów Wikimedia, Michael był prezesem Chicago Options Associates, firmy handlującej opcjami i kontraktami terminowymi. Michael obecnie mieszka w St. Petersburgu na Florydzie i jest dyrektorem operacyjnym firmy Wikia, Inc.
Erik Möller (lipiec 2006 – grudzień 2007)
Erik jest wicedyrektorem Fundacji Wikimedia. Objął to stanowisko w styczniu 2008, ustępując tym samym z Rady Powierniczej. Erik Möller jest aktywnym wikipedystą od 2001, miał także wkład w oprogramowanie MediaWiki, które leży u podstaw wszystkich projektów,. Möller był pomysłodawcą Wikinews, jednego z projektów Wikimedia i zorganizował zatwierdzające go głosowanie. Zanim stał się etatowym pracownikiem Fundacji Wikimedia, Erik był niezależnym dziennikarzem i pisarzem (Die heimliche Medienrevolution: Wie Weblogs, Wikis und freie Software die Welt verändern), a także menadżerem projektów oprogramowania powiązanych z wiki. Jest absolwentem studiów informatycznych. Poza Fundacją stara się promować wolne treści, wolne oprogramowanie i zrównoważone prawo własności intelektualnej. Przed objęciem posady w Fundacji Erik mieszkał w Berlinie.
Więcej o Eriku: Strona użytkownika
Tim Shell (2003 – listopad 2006)
Tim Shell jest przedsiębiorcą internetowym zainteresowanym samoorganizacją i zdecentralizowanym porządkiem, których przykładem jest Wikipedia. W 1996 kończył właśnie studia na informatyce, lecz postanowił rzucić je i zająć się biznesem. Wspólnie z Jimmym Walesem uruchomili Bomis. Tim mieszkał w Chicago, San Diego i na Florydzie, a obecnie mieszka w Las Vegas. 15 grudnia 2006 Shell zrezygnował z zasiadania w radzie.
Więcej o Timie: Strona użytkownika
Oscar van Dillen (listopad 2006 – czerwiec 2007)
Oscar jest edytorem i biurokratą holenderskiej Wikipedii i innych projektów Wikimedia w języku holenderskim. Od maja 2005 jest także stewardem, co pozwala mu pomagać i doradzać wielu projektom w różnych językach. Jest członkiem Komitetu Projektów Specjalnych, który pomaga Fundacji zdobywać granty, nadzorować działania związane z jej rozwojem i nawiązywać współpracę z innymi organizacjami. W życiu zawodowym Van Dillen jest muzykiem i kompozytorem. Uczy kompozycji w stylu world music oraz teorii muzyki na wydziale jazzu, popu i world music Konserwatorium w Rotterdamie.
Więcej o Oscarze: Strona użytkownika
Florence Nibart-Devouard (czerwiec 2004 – lipiec 2008)
Florence była przewodniczącą Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia od października 2006 do lipca 2008. Od czerwca 2004 była jedną z wybranych przez społeczność przedstawicieli przy Radzie. Urodziła się w Wersalu (Francja), dorastała w Grenoble, a od tamtej pory mieszkała w kilku miastach Francji, Antwerpii (Belgia) oraz Tempe w Arizonie. Zdobyła dwa tytuły magisterskie, jeden w dziedzinie nauk rolniczych (po 5 latach studiów inżynierii agronomicznej, Diplome d'Ingenieur Grande Ecole) na ENSAIA, a drugi uzyskany w wyniku studiów podyplomowych z genetyki i biotechnologii na INPL. Pracowała w badaniach publicznych, po raz pierwszy w dziedzinie genetycznego poprawiania parametrów roślin kwitnących, zaś potem w dziedzinie mikrobiologii, badając skuteczność biopoprawy warunków zanieczyszczonych gleb. Do 2005 była zatrudniona we francuskiej firmie, opracowując narzędzia podejmowania decyzji w zrównoważonym rolnictwie. Obecnie jest konsultantem w firmie Internet Communication Strategy. Przygodę z Wikipedią rozpoczęła w lutym 2002, występując pod pseudonimem Anthere. Florence ma 39 lat i mieszka w Clermont-Ferrand z mężem Bertrandem i trójką dzieci, dziewięcioletnią Anne-Gaëlle, jedenastoletnim Williamem i dwuletnim Thomasem.
Więcej o Florence: Biografia w Wikipedii, strona użytkownika
Frieda Brioschi (lipiec 2007 – wrzesień 2008)
Frieda, trzydziestoletnia Włoszka, w Radzie Powierniczej zasiadała od lipca 2007. Z Wikipedią i innymi projektami Fundacji Wikimedia związana była od maja 2003. W czerwcu 2005 działała na rzecz powstania Wikimedia Italia, włoskiego partnera Fundacji Wikimedia, któremu przewodniczyła do września 2007. Mieszka w Rzymie, gdzie pracuje jako programista. Zrezygnowała z zasiadania w Radzie Powierniczej we wrześniu 2008.
Więcej o Friedzie: Strona użytkownika