Training modules/Dealing with online harassment/slides/why-do-you-need-to-care-about-harassment/hu
Alapok: Miért törődj a zaklatással?
Az online zaklatás nagyon régóta, szinte az internet létezésétől fogva probléma. A világháló azon szegleteiben, ahol sok ember gyűlik össze és kommunikál (pl. fórumok, játékok és közösségi média) ez főleg gondot okoz. A zaklatás és bullying az erre fogékonyaknál szorongáshoz és depresszióhoz vezethet (PDF a témában). A Pew Kutatóközpont által 2014-ben publikált tanulmány szerint az internethasználó felnőttek háromnegyede találkozott már olyannal, akit zaklattak, illetve minden öt emberből kettő maga is esett már zaklatás áldozatául.
A Wikimédia-közösségben annak 2001-es létrehozásától téma a zaklatás. A Palo Altó-i Kutatóközpont 2008-as vizsgálata szerint a havonta kettő–kilenc szerkesztést végzők szerkesztéseit 2004-hez képest háromszor akkora mértékben állították vissza. Aktív szerkesztők is zaklatás áldozatai lehetnek; egy régi szerkesztő, David Shankbone 2008-ban a következőt írta: „Ha zaklatás célpontjává válsz a Wikipédián, ne reménykedj támogatásban”.
Az erre fogékony szerkesztők zaklatása a diverzitás és a tartalom minőségének csökkenéséhez vezethet. Ha egy személy adatait akarata ellenére publikálják, online jelenléte valószínűleg minimalizálódik vagy megszűnik.
A Wikimédia Alapítvány Támogatás és Biztonság csapata (rövidítve SuSa) ezek kezelésén dolgozik; a zaklatások elleni panaszokat azonban először továbbra is a közösség fogja elbírálni. A komplex ügyek kezelése nehézkes lehet; a modul ebben kíván segíteni.